Сабақтың тақырыбы: | Ұланымыз ұлы елдің! |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға еңсесі биік егемен еліміздің айбынды да азат ұрпақтары екендігін терең ұғындыру. Патриоттық, отансүйгіштік сезімін дамыта отырып, ел бейбітшілігін сақтау жолында үлес қосуға баулу. |
Күтілетін нәтиже: | Миға шабуыл сұрақ-жауап арқылы тәрбие сағатының тақырыбын өз беттерімен ашып, түсінеді. Ойларын жинақтап, жаңа ой қорытып шығара білуге үйренеді. Оқушылар бірін-бірі тыңдап, топпен жұмыс жасап үйренеді. Топтық жұмыстар жүргізу негізінде тәрбие сағатына деген қызығушылықтары артады. |
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | СТО әдістері (Миға шабуыл, Топтастыру, Венн диаграммасы, Инсерт әдісі), АКТ |
Сабақтың жоспары: | І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою, топқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы: СТО-ның 3 фазасы Қызығушылығын ояту Мағынаны тану Ойтолғаныс |
Сабақтың барысы: |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Қызығушылын ояту. Топтарға бөлу, психологиялық ахуал туғызу | Сынып 3 топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілек айтады. 1-топ. «Ұлағат» 2-топ. «Парасат» 3-топ. «Азамат» |
Мағынаны ашу | «Миға шабуыл» стратегиясы |
Интертақтадан түзу ағаш пен қисық ағаштың суретін көрсеті. Оқушылар, тақтағы суреттегі не көріп тұрмыз? Бүгінгі сабаққа талдардың қандай қатысы бар деп ойлайсыздар? Тәрбие сағатымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін? | Оқушылар: Біз суреттен екі түрлі ағаш көріп тұрмыз. Тәрбие сағаты табиғатқа қатысты сияқты. Талдың түрлері туралы, т.б. |
Мағынаны тану | Топтастыру |
Бұл суретте түзу және қисық өскен ағаштарды көріп тұрмыз. Не себепті ағаш түзу және қисық болып өскен? Күтімі болмағандықтан, уақытында әктеп, суарып күтім жасамағандықтан қисық өскен. Сол сияқты адам да өзіне күтім жасамаса, оқу оқып, тәрбие алмаса суреттегі қисық ағаштай болады. Ал,егер адам оқу оқып, дұрыс жолмен жүрсе, білімді, ақылды, тәрбиелі, саналы болса, суреттегі түзу ағаштай болып өседі. | Ұлан Ұлан – азамат деген мағынада «халқының ұланы», «жас ұлан» тіркестерімен қолданылады. Жауынгер, сарбаз деген мағынада қолданылады. Адам есімі ретінде де жиі кездеседі: Ұлан, Жасұлан т.б. Бұл сөз монғолдарда да кездеседі. Мыс: Монғолия астанасы – Ұлан батыр қаласы. |
Ситуациялық жағдаяттар | Ситуациялық жағдаяттарға жауап береді. |
3 топқа сұрақ қойылады. Сен өте асығыссың, себеі сабаққа үлгеруің керек. Көшеде бала жетектеп келе жатқан қарияны қағып кеттің, Ол кісі құлап түсті, немересі қорыққаннан жылап жіберді. Сен не істейсің? 2. Мектеп үзілісі. Әдеттегідей дәлізде айқай - шу. Бір – бірімен қақтығысып-соқтығысып өтеміз дегенде бір оқушыға қатты соғып, есінен танып құлап қалады. Сіздер не істейсіздер? 3. Үйде ешкім жоқ. Сіз жаңа сатып алған волейбол добымен ойнап жүріп, қымбат құмыраны сындырып алдыңыз… | 1-топ. 2-топ. 3-топ. |
Мағынаны тану | Венн диаграммасы |
Дарынды балалар туралы видеоролик көрсетемін. Енді алған білімімізді бекіту мақсатында Венн диаграммасын толтырамыз. | Бұзық бала Тәртіпті бала |
Қорытынды | Инсерт әдісі |
Сонымен, балалар, бүгінгі сабағымызды қортындыламас бұрын, манағы екі ағашқа қайта оралайық. Түзу ағаш сияқты болып өсуіміз үшін біз не істеуіміз керек екен? | Білемін | Білдім | Білгім келеді | | | | |
Рефлексия | Мақал-мәтелдерді жалғастыру арқылы кірпіштен баған қалайды. |