kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ту?ан таби?атымызды? байлы?тары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: Та?ырыпты? негізгі идеясын ашу, та?ырып?а байланысты с?йлесу да?дыларын дамыту.
Білімдік : Таби?атты ?ор?ау туралы м?лімет беріп, ме?герту, танымды? ?абілетін арттыру; 
Дамытушылы?:есте са?тау, к?ру ?абілеттерін дамыту; м?тінді ?аза? тілінде ??гімелеуге, ауызекі с?йлеуге да?дыландыру, ой-?рісін ке?ейту. Зат есімді ?айталау. 
Т?рбиелік: Таби?атты с?юге ж?не ??ыпты ?стау?а т?рбиелеу; ?аза? хал?ыны? таби?атты ?ор?ау д?ст?рлерін ?лгі алу?а ша?ыру; эстетикалы? сезімдеріне баулу.К?рнекілік материал:  суреттер, карточкалар, тірек- сызбалар,  презентация, смайликтер, эмблемалар, та?тада эпиграф. « Адамны? таби?атсыз к?ні жо?, оны айту?а таби?атты? тілі жо?.»

,Саба?ты? т?рі: білім сайысы 
Саба?ты? ?дісі: ??гімелеу, с?ра? – жауап, іздендіру, д?лелдеу, 
П?наралы? байланыс: география

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ту?ан таби?атымызды? байлы?тары»

Ашық сабақ: Табиғат байлықтары.

8-сынып

Мұғалім: Құттығожа К.Ж

2015-2016ж.

 

Сабақтың тақырыбы: Табиғат байлықтары.

Сабақтың мақсаты: Тақырыптың негізгі идеясын ашу, тақырыпқа байланысты сөйлесу дағдыларын дамыту.
Білімдік : Табиғатты қорғау туралы мәлімет беріп, меңгерту, танымдық қабілетін арттыру; 
Дамытушылық:есте сақтау, көру қабілеттерін дамыту; мәтінді қазақ тілінде әңгімелеуге , ауызекі сөйлеуге дағдыландыру, ой-өрісін кеңейту. Зат есімді қайталау. 
Тәрбиелік: Табиғатты сүюге және ұқыпты ұстауға тәрбиелеу; қазақ халқының табиғатты қорғау дәстүрлерін үлгі алуға шақыру; эстетикалық сезімдеріне баулу.Көрнекілік материал:  суреттер, карточкалар, тірек- сызбалар ,  презентация, смайликтер, эмблемалар, тақтада эпиграф. « Адамның табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.»

,Сабақтың түрі: білім сайысы 
Сабақтың әдісі: әңгімелеу , сұрақ – жауап, іздендіру, дәлелдеу, 
Пәнаралық байланыс: география

                               Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі( Психологиялық дайындық)

Балалар,  бүгінгі сабағымыздың тақырыбы  «Табиғат байлықтары.»  Сабақ алдында мен сендерге сәттілік тілеймін. Сабақ сайыс түрінде өтеді. Біз екі топка бөлінеміз. Бірінші топ «Найзағай», екінші топ «Бұлақ.» Ал енді  екі топ бір –біріне тілек тілеңдер.

Мұғалім сөзі:   Сабақтың  эпиграфы:  «Адамның табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға  табиғаттың тілі жоқ.»  Расында, адам табиғатпен тығыз байланысты.Бүгін  біз Қазақстан байлықтары туралы сөйлесеміз, әр түрлі тапсырмалар орындаймыз.Әр дұрыс жауапқа смайлик беріледі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 1.Табиғат туралы мақал- мәтелдер;

 2. Полиглот ойыны үш тілде  (қазақ, орыс, ағылшын)

1-топ Найзағай                            

Құстар, табиғат, бұлақ, жануар, аң.

2-топ Бұлақ

Өзен, ағаш, су, гүл, тау,

ІІІ.Жақсы балалар, қазір біз бейнефильм көреміз. Бейнефильм табиғат туралы және біздің ауылдың табиғаты туралы.

1.     Бейнефильм « Табиғат байлықтары» тыңдап, көріңіз.

2.     Бейнефильді көрдік, енді сайысқа кіресейік. Бірінші тапсырма:

Бастауыш пен баяндауыш арасына сызықша қойыңыз. 

Табиғат пен адам біртұтас. 
Су тіршілік көзі. 
Табиғат тірі дүние. 
Айлақтың аты Байқоңыр. 
Жер біздің ортақ үйіміз.

3.  Мәтінмен жұмыс. Мәнерлеп оқу.Сұраққа жауап беріңдер.

                 Табиғатты  қорғандар!

Табиғат – халық қазынасы. Сондықтан біз оның байлығын пайдалана отырып, қорғай білуіміз қажет.Соған байланысты 1966 жылы біздің елімізде “Халықаралық табиғат қорғау қоғамы” құрылды. Оның басты мақсаты- саны сиреп, құрып бара жатқан аң, құстарды, өсімдіктерді қамқорлыққа алып, арнайы кітапқа тіркеу. Мұндай кітапты “ Қызыл кітап “ дейді.

Мәтінге қарай сұрақтар: Табиғат ненің қазынасы?  1966 жылы біздің елімізде не құрылды? Оның мақсаты?  Бұл кітапты қалай дейді?

 

4. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойып,көшіріп жазыңдар.

Ту...ған жер таби...аты- хал...ымыздың ұлт...ық мақта...ышы. 
Сонд...қтан оны а...лап қор... ауға үлес қ...су – бізд..ң азама...тық бор...шымыз.

5. Сөйлемдегі  баяндауыштың орнын толықтырып, астын сыз.

Адам баласы табиғатты ... . 
Біз бұлақтардың көзін ... . 
Су мол болса, астық та ... . 
Табиғаты сақталған халықтар ұзақ өмір ... . 
Экология төмен аймақтарымыз көбейіп ... .

Керекті сөздер: сүреді, барады, қорғау тиіс, аштық, мол болады

6. Ассоцияция құру. «Табиғат» деген сөзді естігенде сендер қандай ассоцияцияларды көз алдына елестетесіңдер? 
Сонымен, « Табиғат» - бұл.. .( ауа, бұлақ, таулар, өзендер, құстар...)

7 Миға шабуыл:Қазақстанның қандай тауларын білесіңдер?Қандай өзендерін білесіңдер? Әлемдегі ең  ұзын өзен? (Ніл өзені)  Ең қысқа өзен? ( Ақш-тағы Ди өзені)  Қазақстанда неше көл бар? (48000 астам) Ірі көлдер?  (Балқаш, Алакөл, Сасықкөл) Ең ірі көл?  (Каспий көлі. Көлемі үлкен болғандықтан, оны теңіз деп атайды.)Әлемдегі ең терең көл? ( Сібірде орналасқан  Байкал көлі)

8.Ой шақыру: 
Адам қандай ауамен демалады? (таза)  Не көп болса ,ауа таза болады?(ағаштар) Сондықтан не көп отырғызу керек?  (ағаш)

                      Аудару жұмысы: (дәптерге жазу)

9.Қанатты сөздер:   Жер- қазына,  су – алтын, мал-  байлық.

    10. Сергіту сәті:  «Сөздік ойын»

І  Найзағай тобы                                         ІІ Бұлақ тобы

природа                                                        животные

родник                                                           чистый

звери                                                             птицы

мороз                                                            дождь

река                                                               озеро

горы                                                              молния

11.Жақшаны ашып, сөйлемдерді көшіріп жазыңдар.

1.(  Наша) барлық өміріміз табиғатпен тығыз  байланысты.

2.(Мы) табиғатты қорғауымыз керек.

 

12. Туынды зат есімді қайталау.

Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді?

Туынды зат есімге нелер жалғанады?

Зат есім жасайтын жұрнақтар?

 

13.Аукцион ойыны

Мен бүгін тауға  ... ( барамын, аламын, жазамын).

Біз бұлақтың көзін ...( ашамыз, жазамыз, құямыз).

14. Мына сөздер қай сөз  таптарына жатады?

1топ    Найзағай

1, 30, 17

Әдемі, сұлу, қызыл

2 топ Бұлақ

Тақта, терезе, есік

Бар, отыр, ойна

ІІІ. Бекіту «  Синквейн» стратегиясы   ( бұлақ,  табиғат)

1Зат есім : Бұлақ

2.Сын есім: таза

3.Етістік:  ағады

4.Сөз тіркесі: таза бұлақ         5.Сөйлем: Таудан таза бұлақ ағады.

Үй тапсырмасы:  188-190 бет   (Нәтиже сабақ)

Балалар, бүгін сайыс сабағында біз не туралы әңгімелестік?

( Біз Қазақстанның таулары, өзендері, көлдері туралы сөйлестік және олардың атауларын  білдік. Қазақстанның табиғаты бай. Әсіресе, біздің өзіміздің Пятигор селосының  табиғаты қандай тамаша!  Есіл өзені қандай ғажайып!  Сондықтан табиғатты қорғауымыз керек.  Ал енді, әр топ өз смайликтерін санайды. Қай топта смайликтердің саны көп болса, сол топ жеңіп шығады.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ту?ан таби?атымызды? байлы?тары

Автор: Куттыгожа Кенесары Жолдасулы

Дата: 30.03.2016

Номер свидетельства: 312198


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства