4 – бөлім. Жануарлар мен өсімдіктер дүниесі
Сабақтың тақырыбы | Төрт түлік |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтемі ) | 5.Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. |
5.Ж2. Жанрлық ерекшеліктеріне сай рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу. | |
5.ӘТН3. Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану. | |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: көмекші құралдар арқылы тақырыпты болжайды. |
Көбі: рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хат жарнама, хабарландыру құрастырып жазады. | |
Кейбірі :сөздерді көркемдік ерекшелігіне сай қолданады. | |
Күтілетін нәтижелер | Төрт түлік жайлы ақпарат береді, қасиеттті төрт түлікке қатысты ұлтымызда қалыптасқан ұғымдар мен түсініктерге, атау сөздерге түсінік береді. |
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру сабағы. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, әдебиет. |
Қажетті құрал - жабдықтар | Слайдтар, «Жануарлар әлемі» видеохостинг, А3 парағы, кесте, маркерлер, қайшы. |
Оқыту әдістері | Түсіндіру, талдау, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Прожектор», «Температура өлшеу», «Мозайка», «Рахмет», «Көршіңе бір сөз таңда» техникалары мен әдістері |
Дереккөздер | Әдістемелік құрал, интернет материалдары. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс – әрекеті
Тапсырма | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | «Шаттық шеңбері» тренингі. Оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. «Төлдер дыбысы». Топқа бөледі. | Оқушылар сәлемдеседі, топқа бөлінеді. |
Өткен сабақты тексеру | Үй тапсырмасын тексереді.Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
1.Қызығушылықты ояту | Оқушыларға тақырыпты болжау үшін сұрақтар қояды: - Түйе, жылқы, сиыр, қойды бір сөзбен қалай атайды? | Сұрақтарға жауап береді. |
2.Мағынаны тану | 1.Білу. Түсіну. А)Тыңдалым.Оқулықтағы 1 – тапсырманы орындатады. | Тыңдалым. «Жануарлар әлемі» видеохостигін тыңдап, айтылған ақпаратты есте сақтайды. |
Ә) Айтылым. Оқулықтағы 2, 3 –тапсырманы орындатады. | Айтылым. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді. «Кім білгір?» ойынын топпен орындайды. Кластер құрайды. | |
2.Талдау және қолдану. А) Оқылым. Оқулықтағы 4 – тапсырманы орындатады. | Оқылым. «Мозайка» әдісімен мәтінді оқиды,көтерілген мәселені анықтайды, төрт түлік атауларын есте сақтайды. | |
Ә)Жазылым. 5, 7- тапсырманы орындатады. | Жазылым.Сөз тіркесін құрайды, омоним сөздерді табады. | |
Б)Жазылым. Жарнама. | Жазылым. Бір түлікке жарнама жасайды. | |
3.Бағалау | Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша өз ойын айтып, қорытынды бағаны шығарады. | «РахметІ» әдісі бойынша бағаланады. |
4. Үйге тасырма | Оқулықтағы 8 – тапсырманы орындау. | |
5. Ойтаразы | Мұғалім «Кері байланыс картасын» ұсынады. | Сұрақтарға жауап жазады. |