kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тема: «Яблуко в осінньому саду», «Сьома дочка» В. Сухомлинський.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Учитель української мови та літератури  Фоменко Наталія Яківна

Місце проведення: МОЗ : «ТСШ ім. А. П. Чехова №3»

Дата: 19.10.17.                                                     Клас:4- В

Тема: «Яблуко в осінньому саду», «Сьома дочка» В. Сухомлинський.

Мета: удосконалювати техніку виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів;

 розвивати  зв’язне мовлення, пам’ять,  мислення, уяву, увагу; продовжувати роботу над удосконаленням  орфоепічних навичок,  удосконалювати навики вимови та слововживання, збагачувати словниковий запас учнів ; формувати соціальну компетентність учнів;

виховувати старанність, охайність, самостійність.

Обладнання:  таблиця зі складами для артикуляційної хвилинки, таблиця зі словами для орфоепічної хвилинки, музичний супровід (для фізкультхвилинки), нова скоромовка,  їжачок, буква Ї, картки зі слова, портрет В. О. Сухомлинського, слова для словникової роботи, пазли-слова.

Методи: словесні (розповідь, пояснення, бесіда,);

               наочні (спостереження, музичний супровід);

               практичні (вправи, творча робота, ігри, практична робота).

Тип уроку: комбінований

 

Хід уроку

1.Організаційний момент.

- Доброго ранку.

Сіли, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.

Девіз уроку:

     «Усім гарно, дружно працювати,

     Мову українську добре знати».

2. Актуалізація  опорних знань та вмінь

       Повідомлення   мети уроку

  • Сьогодні на уроці української читання ми будемо продовжувати вчитися розмовляти українською, відповідати на питання, перекладати, познайомимось зі новими творами та словами.

Артикуляційна хвилинка

Читання складів по таблиці

ПРИ

ПРІ

ПРЕ

ВІД

СИП

ИВУ

ЖНЕ

НЦЕ

ЛИВ

МЛИ

СТЯ

КОЇ

РОЇ

ЄЇ

ЇЇ

ЇЙ

Читання складів

-з запитальною інтонацією

- з окличною інтонацією

- з підвищенням голосу

-з пониженням  голосу

Орфоепічна хвилинка

  • А чому ми вчимося на орфоепічній хвилинці?

(Правильно вимовляти слова, ставити наголос)

НОВИЙ

СТАРИЙ

КОЛЕСО

ПОДРУГА

ВЕРБА

ДРОВА

ФАРТУХ

ДОЧКА (нове слово)

 Робота з картками (складання  речень)

-Зі словами потрібно скласти речення та зачитати їх.

МОЯ, ІВАН, САДЖАЄ, ДРОВА, ПОДРУГА, ПРИНІС, ШКОЛЯРКА, БАТЬКО, ВЕРБУ.

Повторення раніше вивчених скоромовок.

  • Ми вчимося правильно вимовляти слова, ставити наголос. А що ми вивчаємо для того, щоб говорити виразно, чітко, розбірливо

(Вивчаємо скоромовки.)

  • Які ви знаєте скоромовки?

( Слідкую за вимовою учнів, виправляю помилки)

Вивчення нової скоромовки

Їжак із їжачихою
За їжею поїхали,  
Бо їх їжаченя  
Їжу їсть щодня

  • Про що мова іде в ці скоромовці?
  • Який звук найчастіше повторюється в ці скоромовці?
  • Що ми знаємо про про звук [ї]? (позначає два звука [йі])
  • Який він голосний чи приголосний?
  • Які ще слова знаєте з буквою ї ?

Цікава інформація про букву ї

  • Такої букви ї (якою ми знаємо її сьогодні) не було ні в грецький, ні в болгарський мові. Звуки [йі] в часи Київської Русі передавалися буквою «и» з різними позначками. (дужкою, крапкою, комою)

3.Повідомлення теми уроку.

Слово вчителя

-Жив на свiтi педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський. Сімнадцятирічним юнаком переступив поріг школи учителем мови і залишився в ній до кінця свого життя. Понад 35 років працював він учителем і директором школи. Вiн дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповiдань та казок про ласкаве сонечко та м’яку травичку, про працелюбних мурашок i веселого метелика, про зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві маминi руки i добру бабусю.

Вiн писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною i дуже хотів, щоб ви, дiти, виросли добрими, чуйними, працьовитими.

-    Для того, щоб дізнатися, про що ми сьогодні будемо читати, вам потрібно скласти пазли. На пазлах назви текстів.

(Робота в групах. Діти зачитують назви: 1 група-«Яблуко в осінньому саду», 2 група-«Сьома дочка»)

4.Вивчення нового матеріалу.

Словникова робота

  -В тексті є нові слова з якими ми зараз познайомимось.

   (Зачитую разом з дітьми. Потім діти записують у словники, проставляючи наголос)

шурхотіти

де-не-де

зберегтися

схвильовано

думка

згода

сяяти

шуршать

кое-где

сохраниться

взволнованно

мысль

согласие

сиять

Фізкультхвилинка.

Із-за парт ми піднялись,
Всі добряче потяглись,
Гарно спинки всі прогнули
І про втому геть забули.
Пальці всі в замок закрили
Й стисли їх мерщій щосили.
А тепер присіли — раз!
Фізкультпауза у нас.
Піднялись і пострибали,
Мов сніжинки покружляли.
Сіли рівно — і до праці.
Хай не стомлюються пальці.

 Читання вчителем оповідання «Яблуко в осінньому саду».

Перевірка первинного сприймання.

 -    Яку пору зображено? Як звали дівчаток? Що побачили на яблунці? Яким був ранок? Кому віддали яблуко? Що зробила мама з яблуком? Що засяяло у очах мами? Якими показано дівчаток? Про що це оповідання?

Читання тексту учнями.

  • читання на буксир;
  • читання парами;
  • читання в особах.

Гра  «Знайти кінець речення»

  -У нас є листочки з яблуневого саду, аде це не прості листочки. На листочках є завдання. Вам дається початок речення вам потрібно знайти кінець.

Тільки де-не-де на деревах……….

Олі хотілося, щоб яблуко……

Яблуко переходило з рук……

Був тихий….

Поруч з жовтим лист ком….

Дівчатка підійшли до….

Читання вчителем оповідання «Сьома дочка».

Перевірка первинного сприймання.

«Що з двох правильне?»

1. У матері було:

а) сім доньок;

б) сім доньок і син.

2. Мама повернулася додому.

а) через місяць;

б) через день.

3. Коли мати ввійшла до хати, доньки почали говорити.

а) про те, яка вона гарна;

б) як вони скучали за матір'ю.

4. Сьома донька нічого не сказала, а.

а) дала їсти;

б) зняла з мами взуття і принесла їй води.

Читання тексту учнями.

  • читання мовчки;
  • читання «ланцюжком»;
  • читання на вибір.

Підведення  підсумків уроку

Порівняння двох оповідань. Бесіда.

-З якими оповіданнями познайомились на сьогодняшньому уроці?

- Що у них спільного?

Підсумкове слово вчителя.

Людина починається з добра — до батька й матері, дідуся і бабусі, до рідної землі, до рослин і тва¬рин. Добро — найголовніша риса характеру кожної люди¬ни. Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло по¬кинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панува¬ло добро і совість. Недаремно кажуть, їло людина почи¬нається з добра.
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра

«Мікрофон» Інтерв’ю. 
- Чи сподобався вам урок? 
- Що більше сподобалось? 
- Як ви думаєте, що сьогодні, на вашу думку, на уроці було для вас головним, 
цікавим?

-Спробуйте оцінити свою роботу за допомогою « Шкали оцінювання»

Оцінювання учнів за роботу на уроці.

Домашнє завдання.

1 група переказ «Яблуко в осінньому саду».

2 група переказ «Сьома дочка».

Збіг урок наш, як коротка мить, 
Ще попереду у нас багато кроків: 
І цікавих, і важких уроків. 
Найскладніше ж завдання – життя 
Тож старайтесь вправно все вивчати! 
Пам’ятайте, учня скарб – знання! 

- На цьому наш урок завершено.  Всім дякую за співпрацю! 


 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тема: «Яблуко в осінньому саду», «Сьома дочка» В. Сухомлинський.»

Учитель української мови та літератури Фоменко Наталія Яківна

Місце проведення: МОЗ : «ТСШ ім. А. П. Чехова №3»

Дата: 19.10.17. Клас:4- В

Тема: «Яблуко в осінньому саду», «Сьома дочка» В. Сухомлинський.

Мета: удосконалювати техніку виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів;

розвивати зв’язне мовлення, пам’ять, мислення, уяву, увагу; продовжувати роботу над удосконаленням орфоепічних навичок, удосконалювати навики вимови та слововживання, збагачувати словниковий запас учнів ; формувати соціальну компетентність учнів;

виховувати старанність, охайність, самостійність.


Обладнання: таблиця зі складами для артикуляційної хвилинки, таблиця зі словами для орфоепічної хвилинки, музичний супровід (для фізкультхвилинки), нова скоромовка, їжачок, буква Ї, картки зі слова, портрет В. О. Сухомлинського, слова для словникової роботи, пазли-слова.


Методи: словесні (розповідь, пояснення, бесіда,);

наочні (спостереження, музичний супровід);

практичні (вправи, творча робота, ігри, практична робота).


Тип уроку: комбінований



Хід уроку



1.Організаційний момент .

- Доброго ранку, привітайтесь з нашими гостями.



Сіли, діти, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли,

Працювати почали.



Девіз уроку:

«Усім гарно, дружно працювати,

Мову українську добре знати».



2. Актуалізація опорних знань та вмінь



Повідомлення мети уроку



  • Сьогодні на уроці української читання ми будемо продовжувати вчитися розмовляти українською, відповідати на питання, перекладати, познайомимось зі новими творами та словами.



Артикуляційна хвилинка

Читання складів по таблиці



ПРИ

ПРІ

ПРЕ

ВІД

СИП

ИВУ

ЖНЕ

НЦЕ

ЛИВ

МЛИ

СТЯ

КОЇ

РОЇ

ЄЇ

ЇЇ

ЇЙ

Читання складів

-з запитальною інтонацією

- з окличною інтонацією

- з підвищенням голосу

-з пониженням голосу



Орфоепічна хвилинка

  • А чому ми вчимося на орфоепічній хвилинці?

(Правильно вимовляти слова, ставити наголос)



НОВИЙ

СТАРИЙ

КОЛЕСО

ПОДРУГА

ВЕРБА

ДРОВА

ФАРТУХ

ДОЧКА (нове слово)



Робота з картками (складання речень)



-Зі словами потрібно скласти речення та зачитати їх.

МОЯ, ІВАН, САДЖАЄ, ДРОВА, ПОДРУГА, ПРИНІС, ШКОЛЯРКА, БАТЬКО, ВЕРБУ.



Повторення раніше вивчених скоромовок.

  • Ми вчимося правильно вимовляти слова, ставити наголос. А що ми вивчаємо для того, щоб говорити виразно, чітко, розбірливо

(Вивчаємо скоромовки.)

  • Які ви знаєте скоромовки?

( Слідкую за вимовою учнів, виправляю помилки)

Вивчення нової скоромовки

Їжак із їжачихою
За їжею поїхали,  
Бо їх їжаченя  
Їжу їсть щодня



  • Про що мова іде в ці скоромовці?

  • Який звук найчастіше повторюється в ці скоромовці?

  • Що ми знаємо про про звук [ї]? (позначає два звука [йі])

  • Який він голосний чи приголосний?

  • Які ще слова знаєте з буквою ї ?

Цікава інформація про букву ї

  • Такої букви ї (якою ми знаємо її сьогодні) не було ні в грецький, ні в болгарський мові. Звуки [йі] в часи Київської Русі передавалися буквою «и» з різними позначками. (дужкою, крапкою, комою)



3.Повідомлення теми уроку.



Слово вчителя



-Жив на свiтi педагог, учений, письменник Василь Олександрович Сухомлинський. Сімнадцятирічним юнаком переступив поріг школи учителем мови і залишився в ній до кінця свого життя. Понад 35 років працював він учителем і директором школи. Вiн дуже любив дітей і написав для них багато-багато оповiдань та казок про ласкаве сонечко та м’яку травичку, про працелюбних мурашок i веселого метелика, про зайчика-хвалька та голосистого півника, про ласкаві маминi руки i добру бабусю.

Вiн писав казки про доброту, бо сам був доброю людиною i дуже хотів, щоб ви, дiти, виросли добрими, чуйними, працьовитими.

- Для того, щоб дізнатися, про що ми сьогодні будемо читати, вам потрібно скласти пазли. На пазлах назви текстів.


.


(Робота в групах. Діти зачитують назви: 1 група-«Яблуко в осінньому саду», 2 група-«Сьома дочка»)

4.Вивчення нового матеріалу.

Словникова робота

-В тексті є нові слова з якими ми зараз познайомимось.

(Зачитую разом з дітьми. Потім діти записують у словники, проставляючи наголос)

шурхотіти

де-не-де

зберегтися

схвильовано

думка

згода

сяяти

шуршать

кое-где

сохраниться

взволнованно

мысль

согласие

сиять

Фізкультхвилинка.

Із-за парт ми піднялись,
Всі добряче потяглись,
Гарно спинки всі прогнули
І про втому геть забули.
Пальці всі в замок закрили
Й стисли їх мерщій щосили.
А тепер присіли — раз!
Фізкультпауза у нас.
Піднялись і пострибали,
Мов сніжинки покружляли.
Сіли рівно — і до праці.
Хай не стомлюються пальці.



Читання вчителем оповідання «Яблуко в осінньому саду».

Перевірка первинного сприймання.

- Яку пору зображено? Як звали дівчаток? Що побачили на яблунці? Яким був ранок? Кому віддали яблуко? Що зробила мама з яблуком? Що засяяло у очах мами? Якими показано дівчаток? Про що це оповідання?

Читання тексту учнями.

  • читання на буксир;

  • читання парами;

  • читання в особах.

Гра «Знайти кінець речення»

-У нас є листочки з яблуневого саду, аде це не прості листочки. На листочках є завдання. Вам дається початок речення вам потрібно знайти кінець.



Тільки де-не-де на деревах……….

Олі хотілося, щоб яблуко……

Яблуко переходило з рук……

Був тихий…..

Поруч з жовтим лист ком…..

Дівчатка підійшли до….



Читання вчителем оповідання «Сьома дочка».

Перевірка первинного сприймання.

«Що з двох правильне?»

1. У матері було:

а) сім доньок;

б) сім доньок і син.

2. Мама повернулася додому...

а) через місяць;

б) через день.

3. Коли мати ввійшла до хати, доньки почали говорити...

а) про те, яка вона гарна;

б) як вони скучали за матір'ю.

4. Сьома донька нічого не сказала, а...

а) дала їсти;

б) зняла з мами взуття і принесла їй води.



Читання тексту учнями.

  • читання мовчки;

  • читання «ланцюжком»;

  • читання на вибір.



Підведення підсумків уроку



Порівняння двох оповідань. Бесіда.

-З якими оповіданнями познайомились на сьогодняшньому уроці?

- Що у них спільного?



Підсумкове слово вчителя.

Людина починається з добра — до батька й матері, дідуся і бабусі, до рідної землі, до рослин і тва¬рин. Добро — найголовніша риса характеру кожної люди¬ни. Отож, вам моє побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло по¬кинуло вашу душу, а натомість щоб завжди в ній панува¬ло добро і совість. Недаремно кажуть, їло людина почи¬нається з добра.
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра

«Мікрофон» Інтерв’ю. 
- Чи сподобався вам урок? 
- Що більше сподобалось? 
- Як ви думаєте, що сьогодні, на вашу думку, на уроці було для вас головним, 
цікавим? 



-Спробуйте оцінити свою роботу за допомогою « Шкали оцінювання»

Оцінювання учнів за роботу на уроці.

Домашнє завдання.

1 група переказ «Яблуко в осінньому саду».

2 група переказ «Сьома дочка».

Збіг урок наш, як коротка мить, 
Ще попереду у нас багато кроків: 
І цікавих, і важких уроків. 
Найскладніше ж завдання – життя 
Тож старайтесь вправно все вивчати! 
Пам’ятайте, учня скарб – знання! 

- На цьому наш урок завершено.  Всім дякую за співпрацю! 




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тема: «Яблуко в осінньому саду», «Сьома дочка» В. Сухомлинський.

Автор: Фоменко Наталья Яковлевна

Дата: 07.02.2018

Номер свидетельства: 455323


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства