3 топ - м?тін бойынша 3,4 с?ра?тармен ж?мыс істейді, ?з пікірлерін айтады.
С?ра?тар бойынша ж?мыс:
- м?тінні? мазм?нын айтып бері?дер
- жас бала анадан ?андай болып туады ?
- ол екі т?рлі мінезді? айырмашылы?ы неде?
II. Жа?а та?ырыпты? ма?насын ашу – осмысление
С?ра?тармен ж?мыс:
1.Абайды? « осы к?нде біз хайуаннан да жаманбыз» деген с?знін ?алай т?сінесіз? (пікір
алысу,?азіргі заман мен салыстыру) – 1 топ о?ушылары
2.А?ын «Он жетінші ?ара с?зін» ?андай к??іл – к?ймен жазды деп олайсыздар? – 2 топ о?ушылары
Д?птермен ж?мыс
Тапсырма
Абайды? ?ара с?здері туралы білгендері?ді мазм?ндауды? тірек с?здерін жазып шы?ы?дар. Соларды? негізінде т?сініктері?ді бір- бірі?е айтып беруге дайын болы?дар
III. Ой т?йіні, пікір алысу – рефлексия.
Жо?арыда берілген 5 с?ра??а ?р топтан 1-2 о?ушы орта?а шы?ып ?з ойларын айтады,немесе д?птерге жаз?аннын о?ып береді.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сынып 8 К?ні Та?ырып: Абай ??нанбай?лыны? на?ыл с?здері. «Он жетінші»?ара с?з. »
Токошбекова Гульжанат Касымхановна
учитель кахахского языка и литературы
КГУ «СКШ» г.Экибастуз
Сынып 8
Күні
Тақырып:Абай Құнанбайұлының нақыл сөздері.
«Он жетінші»қара сөз.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: АбайҚұнанбаев туралы алған білімдерін жинақтап, кеңейтіп, толтыру.
2.Дамытушылық: зерттеу,салыстыру,талқылау барысынды өз тұжырымын басқалармен салыстыруға, өз ойын еркін айтуға үйрету арқылы оқушының таным мүмкіндігін дамыту;
3.Тәрбиелік: оқушылардың коммуникативтік қабілеттері арқылы ауызекі сөйлеуге, қазақ тілінде сөйлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілік құралдары: Абай шығармаларының көрмесі, ақынның суреті, Абай туралы айтылған пікірлер, газет-журнал материалдары.
Сабақтың типі: оқушылардың білімін тексеру
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен сұхбатттасу,тіл дамыту жұмыстар (бір шағын тақырып бойынша әңгімелесу)
I.Ой қозғау – побуждение
Сынып оқушылары Абайдың «Он жетінші сөзін» түсініп оқып шығады.
1 топ –мәтінді оқып,мазмұнын айтуға дайындалады
2 топ – мәтінді рөлге бөліп оқиды
3 топ - мәтін бойынша 3,4 сұрақтармен жұмыс істейді, өз пікірлерін айтады.
Сұрақтар бойынша жұмыс:
- мәтіннің мазмұнын айтып беріңдер
- жас бала анадан қандай болып туады ?
- ол екі түрлі мінездің айырмашылығы неде?
II. Жаңа тақырыптың мағнасын ашу – осмысление
Сұрақтармен жұмыс:
1.Абайдың « осы күнде біз хайуаннан да жаманбыз» деген сөзнін қалай түсінесіз? (пікір
алысу,қазіргі заман мен салыстыру) – 1 топ оқушылары
2.Ақын «Он жетінші қара сөзін» қандай көңіл – күймен жазды деп олайсыздар? – 2 топ оқушылары
Дәптермен жұмыс
Тапсырма
Абайдың қара сөздері туралы білгендеріңді мазмұндаудың тірек сөздерін жазып шығыңдар. Солардың негізінде түсініктеріңді бір- біріңе айтып беруге дайын болыңдар
III. Ой түйіні, пікір алысу – рефлексия.
Жоғарыда берілген 5 сұраққа әр топтан 1-2 оқушы ортаға шығып өз ойларын айтады,немесе дәптерге жазғаннын оқып береді.
ІV. Сабақ қорытындысы
- Абай шығармашылығы туралы;
- ақынның қара сөздерінің тәрбиелік, филисофиялық мәні туралы;
- қазақ әдебиетіндегі Абайдың орыны.
Бағалау: Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма: 47 - 48бет, «Он жетінші қара сөзден» рөлмен бөліп алған сөздерді жаттап келу.