Сабақ жоспары
Тақырып: С. Бегалин «Шоқан».
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: ұлы ақын С.Бегалиннің өмірі мен шығармашылығы жөніндегі оқушылардың
білімдерін тереңдету,білімдерін толықтыру;
2.Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыта отырып,олардың жазбаша және
ауызша тапсырмалар арқылы тілдерін дамыту,мәтіннің негізгі ойын
түсінуге үйрету,өзіне керекті ақпаратты мәтіннен ала білуге үйрету;
мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы бойынша ой қорыту, оқу
мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту:
3.Тәрбиелік: С.Бегалин шығармаларын түсіну арқылы оқушылардың бойына адами
құндылықтары сіңіру,жаман мен жақсыны айыра білігу үйрету ,
оқушыларды повестің үзіндісмен таныстыра отырып,шығарманың негізгі
идеясы мен тақырыбын ажырату; мәнерлеп оқу дағдыларын өлеңнін тақырыбы
бойынша ой қорыту, оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту.
Сабақтың типі: жаңа тақырыпы игерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу,кесте құрастыру, өлең мәтіні н мәнерлеп оқу,
шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: ақынның суреті, С.Бегалин туралы папка, ақынның шығармаларына
тұратын кітап көрмесі.
Пәнаралық байланыс: ҚР тарихы, қазақ тілі, орыс әдебиеті
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,кезекшілермен әңгімелесу,сабақтың тақырыбы мен
мақсатын айту.
Психологиялық дайындық: Мен жақсы адам боламын.
Әдептілікке,сыйластыққа ұмтыламын
Маған қажет білім. Өмірден өз орнымды табамын.
Сабақтың эпиграфы: Асыл сөзді іздесең,
Абайды оқы, ерінбе.
Адамдықты іздесең,
Жаттап тоқы көңілге.
(С.Торайғыров.)
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Үй тапсырмасын тексеру.
I.Ой қозғау – побуждение
1. Сынып оқушылары «Инсерт» стратегиясы
арқылы білімдерін қайталайды, жүйелейді,толықтырады.
Білемін | Білдім бүгін сабақта | Білгім келеді |
| | |
I. Ой қозғау – побуждение.
«Ассоциация» стратегиясы арқылы көрсетуді талап ету. Поэзия разминкасы.
II. Жаңа тақырыптың мағынасын ашу – осмысление.
1. Оқушылар С.Бегалиннің «Бала Шоқан» таныса отырып, шығарма кестесін оқу,аудару
барысынды толтырады.
Шығарманың аты | Авторы | Кейіпкерлер | Әрекет жемісі | Мағынаға мақал | Өз ойым |
| | | | | |
III.Ой – толғау – рефлексия
1.Сұрақ –жауап.
Үйге тапсырма: сұрақтар мен тапсырмалар.
Бағалау.
Сабақ - 24