?аза? тілі мен ?дебиеті –баланы? ж?регіне, бойлай еніп, оны? рухани ?рісін болжай алатын п?н. ?аза? тілі мен ?дебиетін о?ытуда?ы ма?сатым – бала ?иялын ?ия?а ?рлетер ?ажайып ертегілер, шыншыл да сыншыл а?ыз-??гімелер, ерлікті д?ріптеген батырлар жыры, шынайы махаббатты м?рат еткен ?серлі ?ашы?ты? жырлар, ?ткір де ?мірше? шешендік с?здер ар?ылы хал?ымызды? рухани ??ндылы?тарын бойына сі?ірген, ерте?гі елімізді? тізгінін ?стайтын, жас жеткіншекті т?рбиелеу. ?рине ш?кірттерім ?деби шы?армаларды о?у ар?ылы хал?ыны? арманы мен ?иялын, ?ткені мен б?гінгі ?мірін таниды. С?йікті кейіпкерлерді? арасында?ы досты?ы мен с?йіспеншілінен, патриотты?ы мен е?беккорлылы?ынан, адалды?ы мен адамгершілік ?асиеттерінен ?лгі алып, жа?сысына жаны с?йсініп, жаманынан жиреніп, ?зінше ой т?йіп, жан-жа?ты іздене біледі.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы : ?ндестік за?ы»
5 – с ы н ы п Қ а з а қ т і л і
Сабақтың тақырыбы : Үндестік заңы
Сабақтың мақсаты :
а) Оқушылардың ойлау қабілетін сабаққа деген қызығушылығын арттыру және негізгі мәселелерге аса көңіл бөлуге үйрету ;
ә) Өз бетінше ізденуге,ойлау қабілетін арттыруға ықпал ету,өз ойын еркін жеткізуге баулу,жылдам жауап беруге дағдыландыру,тіл,сөйлеу тілдерін етілдіру,сөйлеумашықтарын,шығармашылық қабілеттерін дамытуға жол ашу,ойлау қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту ;
б) Мақал – мәтел арқылы оқушылардың рухани байлығын қалыптастыру,адамгершілікке тәрбиелеу,тапқырлық,іздемпаздық қасиеттерін қалыптастыру,адамгершілік қасиеттерге,ұлттық құндылықтарды сүйе білуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі : Аралас сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі : үлестірмелікеспе қағаздар
Пәнаралық байланыс : әдебиет
Сабақтың барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген жаттығуды тексеремін. Кеспе қағаздарды үлестіріп жауап талап етемін.
3.Дауысты дыбыстар дегеніміз не? 4.Тіл дыбыстары қалай жасалады?
5.Буын дегеніміз не? 6.Буын нешеге бөлінеді?
7.Ашық буын дегеніміз не? 8.Тұйық буын дегеніміз не?
9.Бітеу буын дегеніміз не? 10.Дыбыстар нешеге бөлінеді?
11.Жуан,жіңішке дауысты дыбыстар дегеніміз не? 12.Үнді дауыссыздарды атап бер.
б) Жаңа сабақты түсіндіру :
Қазақ тлінің дыбстары сөз ішінде және сөз бен қосымшаның,сөз бен сөздің арсында бірімен-бірі үйлесіп,ыңғайласып келіп отырады.Түбір буынның жуан не жіңішкелігіне қарай қосымшаның дыбыстары да жуан не жіңішке болып айтлып тұрады. Мысалы : балалар (балалар емес ), үйлер (үлер емес ),ауылға (ауылға емес ) т.б.
Қазақ тіліндегі қосымшалар сөздің соңғы дыбысының сипатына қарай бейімделіп жалғанады мектепке (мектепке емес ),үйге (үйге емес ),жазда (жазда емес ) Сөйтіп сөзді бастан-аяқ біркелкі әуезбен айтуды үндестік заңы деп айтамыз.
Үндестік заңы екі түрлі а) буын үндестігі,ә) дыбыс үндестігі
Жаттығумен жұмыс : 310 – жаттығу Жуан сөздерді бір бағанға,жіңішке сөздерді екінші бағанға,аралас сөздерді үшінші бағанға жазыңдар.
Шығармашылық жұмыс : Оңнан солға қарай оқылса да,солдан оңға қарай оқылса да өзгермейтін 5 әріптен тұртын 7 сөз ойлап жазу. Мысалы : қызық қазақ кебек қалақ қырық кесек надан.
Топпен жұмыс : Сөз жұмбақты шешу және жұмбақ шешуінен жаңа сөз табу.
Табылады құлақтан Буын орнын өзгертсек
Әйел заты құмартқан Жүз жылға уақыт недеген
( сырға ) Жаңылмайтын жауаптан
(ғасыр )
Білімді бекіту : Оқушылардың түсінбеген сұрақтарынажауап беремін.Сабақты «Шығамын білім шыңына» ойыны арқылы қорытындылаймын.
Бағалау : Оқушылардың жауаптарына қарай білідері бағаланады.