kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба? жоспары "?алада, к?шеде ж?н сілтеу. Есімдіктер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Предмет: ?аза? тілі

Группа:   «Бухгалтерский учет и аудит» (по отраслям)

Б?л саба? о?ушыларды? мемлекеттік тілді ?йренуге ?ызы?ушылы?ын арттыру?а, «Білім биржасы» о?ыту ойыны ар?ылы к?сіптік маманды?ына ба?ыт-ба?дар беруге, танымды? ?абылеттерін арттыру?а, ситуациялы? тапсырмалар ар?ылы ауызекі с?йлеу тілін дамыту?а, ережені д?рыс ?олдана білуге арнал?ан.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба? жоспары "?алада, к?шеде ж?н сілтеу. Есімдіктер" »

Мыспаева Раушан Кумарбековна

Риддер аграрлы — техникалық колледж

Предмет: Қазақ тілі

Группа: «Бухгалтерский учет и аудит» (по отраслям)

Бұл сабақ оқушылардың мемлекеттік тілді үйренуге қызығушылығын арттыруға, «Білім биржасы» оқыту ойыны арқылы кәсіптік мамандығына бағыт-бағдар беруге, танымдық қабылеттерін арттыруға, ситуациялық тапсырмалар арқылы ауызекі сөйлеу тілін дамытуға, ережені дұрыс қолдана білуге арналған.


Сабақтың тақырыбы: Қалада, көшеде жөн сілтеу. Есімдіктер.

Тема урока: Ориентация в городе, на улице. Местоимения.

Сабақтың мақсаттары:

Цель урока:

учебная:

Білімділік: :Қалада, көшеде жөн сілтеу. Есімдіктер тақырыбы арқылы білімдері мен дағдыны қалыптастыру, түсінік беру

Сформировать умение и навыки учащихся то теме: Қалада, көшеде жөн сілтеу. Пополнить лексический запас учащихся то теме: Қалада, көшеде жөн сілтеу. применять местоимения в предложениях

Развивающая:

Дамытушылық: «Қалада, көшеде жөн сілтеу» диалогы бойынша ауызекі тілін ситуация арқылы машықтандыру. Ситуациялық тапсырмалар арқылы тіл дамыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, сөздік қорларын байыту, сөйлеу тілінде қолдана білу

пополнить словарный запас, научить использовать слова при монологической и диалогической речи, при речевых ситуациях

Воспитательная:

Тәрбиелік: мемлекеттік тілді үйренуге қызығушылығын арттыру, мәдениеттілікке,таңдаған мамандығына деген сүйіспеншілігін арттыру, любовь к родному городу, воспитывать уважение к государственному языку, познавательную активность, привить интерес к профессиональной направленность

Сабақтың типі, түрі: аралас, комбинированный урок

Сабақтың көрнекілігі: презентация, экран, проектор, деңгейлік тапсырмалар, стикерлер, акциялар, бейджиктер

Оқытудың әдіс-тәсілдері: топтық, сұрақ-жауап, жұптық, ойын

Формы и методы: игровая, групповая, дифференциация, фронтальная, парная

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, қазақ әдебиеті. орыс әдебиеті

Межпредметная связь: русский язык, русская литература, казахская литература

Проблемная тема преподавателя:

Оқытушының мәселелі тақырыбы: Формирование навыков монологической и диалогической речи на уроках казахского языка и литературы на основе ИКТ.

Қолданылған технологиялар: СТО, модульдік элементтер

Используемые технологии: элементы модульной, критического мышления

Қолданылған әдебиеттер: орысша-қазақша тілашар

Литература: Русско-казахский разговорник


Сабақтың барысы:

Ход урока:

I-этап. Организационный момент

I-Ұйымдастыру кезеңі:

- приветствие (давайте скажем друг другу пожелания на сегодняшний наш урок)

- сабаққа қатысуын тексеру

- проверка отсутствующих

- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау

Урок проходит необычной форме. «Биржа знаний» Мы находимся в банке. Преподаватель – банкир. Вы – акционеры. Ответы оцениваются акциями.

Критерии оценки знаний



ФИО уч-ся


Акция зеленого цвета оценка «5»- отличный, правильно обоснованный ответ

Акция синего цвета оценка «4» правильный и подробный ответ

Акция красного цвета оценка «3» правильный но не подробный ответ

Акция желтого цвета оценка «2» ответ с недочетом

Миронова Маша





Никулина Аня





Садыкова Аида





Шурыга Виктория





Полтаранина Е.





Черенков Никита





У каждой «акции» – номинальная стоимость, которая определяется в «банке». Максимальное количество баллов определяется количеством цветов (например, если у ученика «акции» 2-х цветов – то в «прибыли» участвует только 2 балла, если 4 цвета, то максимальный балл – 4)

учитель – «банкир», который начисляет «прибыль» каждого ученика. Если желтых много, то «стоимость» возрастает. На этой основе учитель выставляет оценки.

II этап. Проверка домашнего задания

Лексическая разминка

- сенің аты-жөнің кім?

- қайда оқисың?

- Қай мамандықта оқисың?

- Мамандығың саған ұнайды ма?

- Қазақша түсінесің бе?

1. Разбивка на кластеры (Ой шақыру)

на тему «Асханада» «Емханада» «Базарда» «Дүкенде»

2. Опрос по разноуровневым заданиям: Приложение №1

Тестовый контроль знаний( *низкий уровень )

(**Средний уровень)

( ***Высокий уровень)

III этап. Всесторонняя проверка знаний

III . Білімді жан-жақты тексеру

2. Парная работа. Я Вам предоставлю право выбора.

Ситуативное задание: «Асханада», «Емханада», «Базарда», «Дүкенде»

IV этап.Подготовка учащихся к осознанному усвоению нового материала

IV. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық

Сабақтың тақырыбы: Қалада, көшеде жөн сілтеу. Есімдіктер.

Тема урока: Ориентация в городе, на улице. Местоимения.

цель урока – научимся применять новые слова в речи, речевые ситуации, «Қалада, көшеде жөн сілтеу. Ориентация в городеи на улице» Есімдіктер.

Ваша задача – усвоить новые слова, уметь отвечать на вопросы, понимать преподавателя, составлять словосочетания и предложения

применять правила при составлении предложении, диалога.

Будем учиться ориентироваться на улицах нашего города, знакомиться с их названиями, получим краткую информацию о известных людях, чьими именами названы улицы нашего города.

V этап. Усвоение новых знаний

V. Жаңа тақырыпты түсіндіру


Есім сөздерді(зат есім,сын есім,сан есім)ауыстырып,солардың орнына жүретін сөздер есімдіктер деп аталады.

Местоимением называется часть речи, которая указывает на предмет и его признак, но не называя их. Например: Мен дүкенге барамын. Местоимение мен(я) указывает, что действие совершает говорящий человек, а сен(ты), сендер, сіздер указывает на собеседника. Ол, олар указывает на 3-лицо.

В казахском языке имеются следующие разряды местоимений:

1.Жіктеу

(Личные)

Мен(я),сен(ты),сіз(вы),ол(он,она,оно),біз,

біздер(мы),сендер,сіздер(вы),олар(они)

2.Сілтеу

(Указательные)

Бұл,осы,мына,мынау(этот,эта,это),сол,ана,анау(тот,та,то)

3.Сұрау

(Вопросительные)

Кім?(кто?),не?(что?),неше?(сколько?),қай?

(который),қандай?(какой),қалай(где?),қандай?

(откуда?),нешінші?(который по порядку?)

4.Өздік

(Возвратные)

өз(свой),өзім(я сам),өзің(ты сам),өзіңіз(вы сами),өзі(он сам),өзіміз(мы сами), өздерің, өздерің,өздеріңіз(вы сами),өздері(они сами).

5.Белгісіздік

(Неопределенные)

Біреу(кто-то,некто,кто-либо) кей,кейбір(некоторый,некоторая, некоторое),бірдеңе(что-то,нечто,что-либо).

6.Болымсыздық

(Отрицательные)

Ешкім(никто),ешбір(ничто),ештеме,дәнеме(ничего)

ешқашан(никогда),ешқайда(никуда),ешқандай(никакой).

7.Жалпылау

(Определительные)

Бәрі,барлық,бүкіл,барша(весь,вся,все)әр,әрбір(каждый,каждая,каждое).

Берілген сөздерді есімдіктермен дұрыс тіркестіріп жазыңыздар

Дуйсебаев С., Байтилеуова Г.

Қазақ тілі: 49бет, 4-жаттығу, 53б, 1.3 жаттығу


5.1. Фронтальный опрос (презентация )

- Сен қай қалада тұрасың?

- Қала қай облыста орналасқан?

- Сенің қалаңның табиғаты қандай?

- Саған сенің қалаң ұнайды ма?

- Сен қай көшеде, ықшамауданда тұрасың?

- Қаламыздың көшелері қандай атақты адамдардың есімімен аталады?


- Д.А. Қонаев , Т.Тоқтаров. В. Безголосов, орыстың ақын-жазушылары: Н.Островский, Л.Н.Толстой, И.В. Гоголь, В.В. Маяковский, М.Ю.Лермонтов атында көшелер бар.


Сөздіктер мен сөз тіркестері:

Аялдама - остановка

Сіз қайда барасыз? – куда вы идете?

Даңғыл – проспект

Алаң – площадь

Көше – улица

ықшамаудан – микрорайон

аудан – район

орталықта – в центре

Қалай жетуге болады? – Как доехать?

Мен адасып кеттім – я заблудилась(-ся)

Жаяу баруға бола ма? – можно пойти пешком?

Алыс па ?- Далеко ли?

Жақын ба? – Близко ли?

Бағдаршам – светофор

Направо – оңға

Налево –солға

Назад – артқа

Тура – прямо

Алыс емес – недалеко

Нешінші автобус барады? – какой автобус едет?

VI этап. Проверка усвоения новых знаний

Алған білімдерін деңгейлік тапсырмалар арқылы бекіту

Проверка усвоения новых знаний ( *Низкий уровень)-Приложение №2

Проверка усвоения новых знаний (**Средний уровень )

Проверка усвоения новых знаний ( ***Высший уровень)

VII этап. Закрепление нового материала

VII. Қорытынды

Ситуациялық тапсырма: Сізге колледжге бару керек

( Сөздіктерді пайдалана отырып, диалог құрастыру, ережені қолдану)

- Сәлеметсіз бе!

- Қайырлы күн!

- Мен адасып кеттім.

- Сіз қайда барасыз?

- Колледжге барамын.

- РАТК қай ауданда орналасқан?

- РАТК 7-ауданда орналасқан.

- Алыста ма?

- Алыс емес. Жақын.

- Колледжге дейін қалай баруға болады?

- Колледжге дейін 14, 12 автобуспен баруға болады.

- 7-аудан аялдамасынан түсесіз.

- Рахмет, сау болыңыз!

- Сау болыңыз!

рефлексия «Твое настроение»

сейчас мы с вами подведем итог. Перед вами лежат три стикера. Красного, желтого, зеленого цвета.

Если вы на уроке все поняли, вам было легко, урок понравился, вы выбираете стикер красного цвета.

Если вы что то не до поняли, стикер зеленого цвета.

Если вам было не интересно, стикер желтого цвета. Выйдите к доске и сделайте свой выбор.

Если встречается и зеленый, желтый цвет, у нас будет над чем работать.


VIII этап.Домашнее задание. Инструктаж по его выполнению

Үйге тапсырма:

( *Низкий уровень) – Выучить словарные слова

(**Средний уровень ) - Выучить словарные слова+ диалог

( ***Высший уровень) – Выучить пословицы на казахском языке в которых есть местоимения.














































Приложения №1


* Письменный опрос по разноуровневым заданиям:

Көп нүктенің орнына тиісті сын есім қойыңыздар.

Вместо многоточия вставьте имя прилагательное

... дәрі, ... сорпа, ... шырын, ... алма, ... емхана, ... ас, ... балмұздақ.

Берілген сөйлемдерді дұрыс құрастырып, аударыңыздар.

Из разбросанных слов составьте правильно предложения.

1. Мен, сатып алдым, нан, дүкеннен.

2. Сатады, базарда, көкөністер.

3. Айгүл, сатып алды, сүт, дүкеннен.

4. Дүкеннен, сатып алдың, не?

5. Ет, қымбат, базарда, екен.

** Письменный опрос по разноуровневым заданиям:


Составьте текст на тему «Колледж асханасы»

- Колледжде асхана бар ма?

- Асхана қандай?

- Асханада кімдер жұмыс істейді?

- Олар қандай тамақтар дайындайды?

- Сен асханадан тамақтанасың ба?

- Саған колледждің асханасы ұнайды ма?

Составьте текст на тему «Базарда»

- Біздің қалада неше базар бар?

- Базар қандай?

- Базарда не сатады?

- Сен базардан не сатып аласың?

- Саған қаланың базары ұнайды ма?

*** Письменный опрос по разноуровневым заданиям:


Составьте предложения, включая части речи.

Зат есім: дүкен

Сын есім:

Сан есім:

Есімдік:

Етістік:


Составьте предложения, включая части речи.

Зат есім: емхана

Сын есім:

Сан есім:

Есімдік:

Етістік:


* Тестовый контроль знаний (низкий уровень сложности)

1. Қатыстық сын есім жұрнағы

А. –ма, -ме

В. –лы; -лі

С. –у, -ю

Д. –ған, -ген

Е. –ар, -ер

2. Қатыстық сын есім қатары

А. табиғат

В. сатушы

С. қантсыз

Д. қымбат

Е. дүкен

3. « Желсіз түнде жарық ай, сәулесі суда дірілдеп» өлең жолдарынан сын есімнің жасалуы

А. түнде

В. суда

С. сәулесі

Д. жарық

Е. желсіз

4. Сөйлемнің дұрыс аудармасы Что ты купил(-а) в магазине?

А. Мен дүкенннен көйлек сатып алдым.

В. Сен дүкеннен не сатып алдың?

С. Сіз дүкеннен не сатып алдыңыз?

Д. Ол дүкеннен жеміс сатып алды.

Е. Сен дүкенге бардың ба?

5. Сын есімнің сұрақтары

А. қандай? қай?

В. қайда? неге?

С. қанша? Неше?

Д. кімді? Нені?

Е. Кімге? Неге?

6. Сан есімнің сұрақтары

А. қандай? қай?

В. қайда? неге?

С. қанша? неше?

Д. кімді? нені?

Е. кімге? неге?

7. Сан есім қатары

А. мен әдемімін

В. сен бухгалтерсің

С. мен біріншімін

Д. ол студент

Е. біз студентпіз

8. Дұрыс құрастырылған сөйлем

А. аламын алма сатып базардан.

В. көкөністер сатып базардан аламын.

С. сатып дүкеннен аламын сүт.

Д. Базардан көкөністер сатып алдым.

Е. Сүт аламын сатып дүкеннен.

9. Тиісті жұрнақты қою

Бүгін қар... боран соқты.

А. дай, -дей

В. дық, -дік

С. қы, -гі

Д. сыз, -сіз

Е. лы, -лі

10. «Сколько стоит?» сөз тіркесінің аудармасы

А. кіммен тұрады?

В. қанша тұрады?

С. қандай тұрады?

Д. нешеде тұрады?

Е. қайда тұрады


Критерии оценки знаний по тестовым заданиям, в которых 10 вопросов


Критерии

оценка

10-9

«5»

8-7

«4»

6-5

«3»

4-3

«2»



Ключ ответов:

1. В

2. С

3. Е

4. В

5. А

6. С

7. С

8. Д

9. Е

10.В
























Приложения №2

* Проверка усвоения новых знаний

Жақша ішіндегі есімдіктерді қазақшаға аударыңыздар, сұраққа жауап беріңіздер.

Местоимение в скобках переведите на казахский язык и ответьте на вопросы.

1. (Вы) бухгалтерсіз бе?

Иә, (Я) … .

2. (Ваш) колледж қай ауданда орналасқан?

(Наш) … ….. … …. … .

3. (Ты) қай көшеде тұрасың?

(Я) … … … .

4. (Тебе) колледжде оқу ұнайды ма?

(Мне) … …. …. …. .

**Проверка усвоения новых знаний

Составьте предложения, включая части речи.

Зат есім: қала

Сын есім:

Сан есім:

Есімдік:

Етістік:

Составьте предложения, включая части речи.

Зат есім: көше

Сын есім:

Сан есім:

Есімдік:

Етістік:



*** Проверка усвоения новых знаний

1. Ситуациялық тапсырма: Сізге Тұран Әлем Банкке бару керек

Ситуативное задание: Вам надо ехать в БТА банк

2. Ситуациялық тапсырма: Сізге Орталық поштаға бару керек

Ситуативное задание: Вам надо ехать в ценртальную почту

3. Ситуациялық тапсырма: Сізге емханаға бару керек

Ситуативное задание: Вам надо ехать в поликлинику

4. Ситуациялық тапсырма: Сізге орталық базарға бару керек

Ситуативное задание: Вам надо ехать на рынок

5. Ситуациялық тапсырма: Сізге Орталық дәріханаға бару керек

Ситуативное задание: Вам надо ехать в центральную аптеку

6. Ситуациялық тапсырма: Сізге мәдениет үйіне бару керек.

Ситуативное задание: Вам надо ехать в дворец культуры



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Саба? жоспары "?алада, к?шеде ж?н сілтеу. Есімдіктер"

Автор: Мыспаева Раушан ?умарбековна

Дата: 03.03.2015

Номер свидетельства: 181602


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства