ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ И НАУКИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
«ЛИСАКОВ ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МҚКК
КГКП «ЛИСАКОВСКИЙ ТЕХНИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ»
БЕКІТЕМІН:
__________________________
ОЖ жөніндегі
директордың орынбасары
зам. директора по УР
Сачавская Т. Н.
САБАҚТЫҢ ӘЗІРЛЕМЕСІ
РАЗРАБОТКА УРОКА
Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті. Орыс тілі және орыс әдебиеті.
Ағылшын тілі. Неміс тілі.
Предмет: Казахский язык и литература. Русский язык
и русская литература.
Английский язык. Немецкий язык.
Топ: ХР - 14
Группа: СР - 14
Тақырыбы: «Достық – табылмас бақыт»
Тема: «Дружба – бесценное богатство»
Окытушылар (преподаватели):
Байменова Т.И., Жуматаева К.А., Орунханова Г.Д.,
Потянова И.А.
ЦӘК ОТЫРЫСЫНДА ҚАРАЛҒАН
ЖӘНЕ МАҚҰЛДАНҒАН
РАССМОТРЕНО И ОДОБРЕНО
НА ЗАСЕДАНИИ ЦМК _____________ж.
№ _______
ЦӘК ТОРАЙЫМЫ
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ЦМК _______________ Байтурсынова А.Ж.
2014 – 2015 оқу жылы
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ
ПЛАН УРОКА
THE PLAN OF THE LESSON
STUNDENPLAN
Сабақтың тақырыбы: «Достық – табылмас бақыт»
Тема урока: «Дружба – бесценное богатство»
The theme of the lesson: «Friendship is a priceless wealth»
Thema der Stunde: «Die Freundschaft – ist ein unschӓtzbarer Reichtum»
Сабақтың түрі: ықпалдасталған сабақ
Тип урока: интегрированный урок
Type of the lesson: integrative
Typ der Stunde: die Integrationsstunde
Сабақтың мақсаттары:
Цели урока:
Goals:
Ziele der Stunde:
Білімділік:
1.Сабақ барысында «Достық – табылмас бақыт» тақырыбы бойынша негізгі ұғымдарын бекіту мен бақылауды қамтамасыз ету.
2. Тақырып бойынша өз бетімен ойлауға және өз пікірін айтуға үйрету.
Учебная:
1. Обеспечить в ходе урока закрепление и контроль основных понятий по теме:
«Дружба - бесценное богатство».
2. Научить самостоятельно мыслить и высказывать своё мнение по теме.
Teaching:
1. To drill and control the main ideas on the theme: “Friendship”.
2. To teach to advance hypothesis and test the having material.
Lernziel:
1.Die Befestigung und die Kontrolle der Hauptbegriffe zum Thema ”Freundschaft” im Laufe der Stunde gewährleisten.
2. Die Hypothesen selbständig vorbringen zu lehren und die Analyse des existierenden Materials erstellen.
Дамытушылық:
1.Жауаптарын жоспарлау біліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
2.Берілген ақпараттан ең бастысы мен мыңыздысын бөлу біліктерін дамыту.
3.Білім алушылардың өз бетімен ойлау және сезімдерін дамыту.
Развивающая:
1.Формировать умения и навыки планирования ответов.
2.Развивать умения выделять главное и существенное из потока информации.
3.Развивать самостоятельность мышления и эмоции обучающихся.
Developing:
1. To form skills in planning the answers.
2. To develop the skill to pick out the main and essential ideas from the flow of
information.
3. To develop self-dependence of the students’ thinking and emotions.
Entwicklungsziel:
1.Die Fähigkeiten und die Fertigkeiten der Planung der Antworten zu bilden.
2.Die Fähigkeitsentwicklung des Vergleichens und der Verallgemeinerung főrdern.
3.Die Selbstständigkeit des logischen Denken und Emotionen der Lernenden entwickeln.
Тәрбиелік:
1.Толеранттық көзқарастары мен белсенді өмірлік ұстанымдарының қалыптастыру.
2.Адамгершілік-эстетикалық құндылықтарды тәрбиелеу, ұлттық мәдениетке тарту.
3. Достық пен бірлікті ұжымда тәрбиелеу.
Воспитательная:
1. Содействовать формированию толерантного мировоззрения, активной жизненной позиции.
2. Воспитание нравственно-эстетических ценностей, приобщение к национальным культурам.
3. Воспитание дружбы и единства в коллективе.
Educational:
1. To form tolerant world outlook, active stand in life.
2. To educate the students to be responsible and save every minute of working time.
3. To educate the sense of collectivism.
Erziehungsziel:
1.Die Formierung der toleranten Weltanschauung und aktive Lebensgrundhaltung unterstützen.
2.Das Gefühl der Verantwortung und der vorsichtigen Beziehung zu jeder Minute der Arbeitszeit erziehen.
3.Das Gefühl des Kollektivgeistes erziehen.
Өткізу формасы:
Жүппен, шағын топтарда жұмыс істеу.
Форма проведения:
Работа в парах, микрогруппах.
The working form:
Work in pairs, microgroups.
Durchfűhrungsform:
Die Arbeit im Plenum, im Paar und in den Kleingruppen.
Сабақтың әдістері:
- ауызша, проблемалы-ізденіс, көрсету, репродукциялық, өзара оқыту.
Методы урока:
- словесный, проблемно-поисковый, демонстрационный, репродуктивный,
взаимообучение.
The methods of the lesson:
- verbal, problem-searching, demonstrative, reproductive, mutual education.
Methoden der Stunde:
- Verbal-, Problemsuch-, Demonstrazionsmethode, reproduktive, gegenseitiges Lernen.
Пәнаралық байланысы:
Мәдениетттану, өзін-өзі тану, тіл білімі.
Межпредметная связь:
Культурология, самопознание, языкознание.
Interconnection:
Kazakh, Russian, English, German.
Beziehung mit anderen Fächern:
Kasachisch, Russisch, Englisch, Deutsch.
Материалдық-техникалық жабдықталуы:
мультимедиа, оқу-үйлестіру материалы
Материально-техническое оснащение:
мультимедиа, учебно-раздаточный материал
Material and technical equipment:
multimedia, didactic distributing materials
Die materiell-technische Ausstattung:
Multimedia, Zusatzmaterialien
Әдістемелік және оқыту әдебиеті:
Қазақ тілі сөз мәдениеті, Алматы «Мектеп» 2014
Методическая и учебная литература:
Русский язык, Дидактические материалы 10-11классы, Власенков А.И., Рыбникова Л.М.;
2. Дидактические материалы к занятиям по русской литературе и культуре речи.,
Исаева И.А.
Methodological and educational literature:
Quelle und Űbungsmaterialien:
Course book Enterprise 3, Express
Publishing Virginia Evans – Jenny Dooley. New edition 2001
«Hallo, Nachbarn!» Band II, GTZ, 1998
Videomaterial «Bildschirm I, II».
Internetmaterialien
«Themen Neu» Kursbuch. Max Hueber Verlag, 1993
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
ХОД УРОКА
COURSE OF THE LESSON
STUNDENVERLAUF
т/б № п/п No. | Сабақтың кезеңдері Этапы урока Steps of the lesson Die Etappen der Stunde | Құралдар Средства Means Lehrmittel | Уақыт Время Time Zeit (мин) |
| 1. Шұғылдау кезеңі. 1. Мобилизующий этап. 1. Mobilizing stage. 1. Mobilmachungsstufe. |
1.1 | Психологиялық дайындық. Психологический настрой. Psychlogical introduction. Psychologische Einstufung in die Stunde. | Мемлекеттер жалаулары Флаги государств The state flags Die Fahnen der Staaten | 2 мин. 2 min. |
| 2. Ынталандыру. 2. Побуждение. 2. Inducement. 2. Die Veranlassung. |
2.1 | «Көңілдерімен алмасу» ойыны. Игра «Обмен настроением». The game “Exchange of spirits”. Das Spiel “Launeaustausch”. | Демонстрациялық материал Демонстрационный материал Demonstrative material Das Demonstrationsmaterial | 3 мин. 3 min. |
2.2 | Кроссворд. Тақырыпқа кіру. Кроссворд. Введение в тему. Crossword. Introduction. Der Kreuzwortrӓtsel. Einstiegs ins Thema. | Демонстрациялық материал Демонстрационный материал Demonstrative material Das Demonstrationsmaterial | 3 мин. 3 min. |
2.3 | Мозговая атака. Составление ассоциограммы. Ми шабуылы. Ассоциограмма құрастыру. Brain attack. Compiling of the associagram. Der Gehirnsturmangriff. Assoziationen bilden. | Демонстрациялық материал Демонстрационный материал Demonstrative material Das Demonstrationsmaterial | 4 мин. 4 min. |
| 3. Негізгі бөлім. 3. Основная часть. 3. Fundamental part. 3. Haupteinheit. | |
3.1 | Сөздермен жұмыс. Сөздердің сәйкестігін табу, дефинициялар іздеу. Словарная работа. Соотношение слов, поиск дефиниций. Vocabulary work. Correlation of words, the search of definitions. Die Wőrterarbeit. Bedeutung der Wőrter zuordnen, Definitionssuche. | Қосымша №1 Приложение №1 Application №1 Beilage №1 | 8 мин. 8 min. |
3.2 | Мәтінмен жұмыс істеу. Работа с текстом. Work with the text. Arbeit mit dem Text. | | 20 мин. 20 min. |
3.2.1. | Мәтінді оқу (тыңдау). Чтение текста (аудирование). Reading the text (Auding). Die Lektüre des Textes (Audieren). | Қосымша № 2 Приложение № 2 Application № 2 Beilage № 2 | |
3.2.2. | Мәтін бойынша сұрақтармен жұмыс істеу. Работа с вопросами по тексту. Work with the questions on the text. Die Arbeit mit der Umriβkarte. | Қосымша № 3 Приложение № 3 Application № 3 Beilage № 3 | |
3.2.3. | Монолог құрастыру және оларды айтып беру. Составление монологов и их презентации. To make monologs and their presentations. Die Monologe zusammenstellen und presentieren . | | |
3.2.4. | Диалог құрастыру және оларды айтып беру. Составление диалогов и их презентации. To make dialogues and their presentations. Die Dialoge zusammenstellen und presentieren . | | |
3.3. | Мақал-мәтелдермен жұмыс (мақал-мәтелдердің екінші бөлігін жазу). Работа с пословицами (дописать вторую часть пословиц). Work with the proverbs (to find correlations). Arbeit mit den Sprichwörtern (Zuordnung). | Қосымша № 4 Приложение № 4, Демонстрациялық материал Application № 4 Demonstrative material Beilage № 4 Das Demonstrationsmaterial | 5 мин. 5 min. |
3.4. | Достық туралы өлең оқу (үй тапсырмасы) Чтение стихотворений о дружбе (домашнее задание). Presentations of poems about friendship (homework). Die Gedichte über Freundschaft presentieren (Hausaufgabe). | | 7 мин. 7 min. |
3.5. | Жобалық тапсырмаларын көрсету «Мәдениеттерімен өзара байыту» (үй тапсырмасы) Презентации проектных заданий «Взаимообогащение культур» (домашнее задание). Presentations of projects «Interaction of cultures» (homework). Die Projektaufgaben «Die Kulturzusammenwirkung» presentieren (Hausaufgabe). | Демонстрациялық материал Демонстрационный материал Demonstrative material Das Demonstrationsmaterial | 12 мин. 12 min. |
3.6. | Шарикоподшипник» рольдік ойыны. Ролевая игра «Шарикоподшипник». Role game «Ballbearing». Das Rollenspiel «Kugellager». | Қосымша № 5 Приложение № 5 Application № 5 Beilage № 5 | 8 мин. 8 min. |
| 4. Рефлексия. 4. Рефлексия. 4. Reflection. 4. Reflexion. |
4.1. | «Дос: ол қандай – «+ / - »?» пікірлесу картасы Дискуссионная карта: «Друг: какой он – «+ / - »?» Discussing map: «Friend: what is he - «+ / - »?» Die Diskussionskarte: «Der Freund: wie ist er: «+ / - »?» | Қосымша № 6 Приложение № 6 Application № 6 Beilage № 6 | 8 мин. 8 min. |
4.2. | «Достық үйі» пікірлерін жинау. Сбор мнений «Юрта дружбы». Collection of opinions «Chest of friendship». Die Zusammenfassung der Meinungen «Freundschaftskȁstchen». | Қосымша № 7 Приложение № 7 Application № 7 Beilage № 7 Демонстрациялық материал Демонстрационный материал Demonstrative material Das Demonstrationsmaterial | 3 мин. 3 min. |
4.3. | «Телеграмма» рефлексиясы. Рефлексия «Телеграмма». Reflection « The telegram». Die Reflexion «Telegramme». | | 5 мин. 5 min. |
| 5. Қорытынды бөлім. 5. Заключительная часть. 5. The final part. 5. Schluβstufe. |
5.1. | Үй тапсырмасы: Домашнее задание: Homework: Die Hausaufgabe geben. | | 1 мин. 1 min. |
5.2. | Баға қою. Выставление оценок за урок. Scoring for the lesson. Die Einschätzungen für die Stunde geben. | Журнал Журнал Register Die Lehrzeitschrift | 1 мин. 1 min. |
Оқытушы/преподаватель ___________________(
Т.Байменова) Оқытушы/преподаватель ___________________(
Г.Жуматаева) Оқытушы/преподаватель ___________________(
Г.Орунханова) Оқытушы/преподаватель ___________________(
И.Потянова)