kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба? та?ырыбы А?дар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Хайуанаттар ба?ына саяхат та?ырыбында?ы саба?. А?дар мен хайуанаттар арасында?ы байланыс пен айырмашылы? туралы, ?й жануарлары мен а?дар айырмасыСаба? барысында ж?пты? ж?мыс, с?йкестендіру, жасырынды с?здік. Саба? ?те тиімді ??растырыл?ан. О?ушыларды? лексикалы? сауаттылы?тарын арттыру ма?сатына ба?ыттал?ан ж?мыс. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«саба? та?ырыбы А?дар»

Күні: 24. 12. 2015 ж

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 2 «Ж»

Пән мұғалімі: Молдабекова Д.У

Сабақтың тақырыбы: Аңдар

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жануарлар әлемі, аңдар тақырыбы бойынша түсінік беру, жаңа сөздерді меңгерте отырып,білімдерін толықтыру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік. Жануарлар туралы өткенді қайталау, қазақ тілінде аныұ, дұрыс сөйлеуге жетелеу. Ауызекі сөйлеуге, сұраққа толық жауап беруге дағдыландыру.

Дамытушылық. Оқушылардың есте сақтау қабілетін, өз ойларын еркін,жүйелі жеткізе білу қабілетін дамыту, ой – өрісін кеңейту.

Тәрбиелік. Қызыл кітапқа енген аңдар туралы айту. Аңдарды қорғау туралы насихат жүргізу, қамқорлық, аяушылық сезімдерін ояту.

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту

Сабақтың типі: аралас, саяхат сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, түсіндіру, жұптық жұмыс, топтастыру

Сабақтың байланысы: орыс тілі, география

Көрнекілігі: дидактикалық материал, қима қағаз, суреттер

Құрал – жабдығы: интербелсенді тақта

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

а) сыныппен сәлемдесу;

ә) сыныпты түгелдеу;

б) кезекшімен сұхбат;

в) үйге тапсырманы сұрау;

«Шаттық щеңбері» бір – біріне жақсы тілектерін айту.

Біздің елбасымыз Н.Ә.Назарбаев үнемі жастардың білім алуына көңіл аударады,жағдай жасайды. «Біздің жастарымыз ғылым мен білімге ұмтылып, елдің болашағын ойлайтын болса, келешегіміз кемел, тәуелсіздігіміз баянды болады.»

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

«Піл» өлеңін жатқа сұрау. Бота сөзін тәуелдеуге бергем оқу.

«Зымыран» сұрақтары

  1. Жануарлар неше топқа бөлінеді?

  2. Қойдың төлі

  3. Жылқының сүтінен қандай сусын дайындайды?

  4. Ешкінің төлін ата

  5. Үй жануарларын жазда қайда бағады?

«Не артық» үй жануарларының суреті (1 слайд)





ІІІ. Жаңа сабақ

  • Балалар, мен бір хат алдым. Сол хатты сендерге оқып бергім келіп тұр.


ХАТ

«Құрметті екінші сынып оқушылары!

Біз сендерді Шымкент қаласындағы хайуанаттар бағына шақырамыз. Мұнда көптеген қызықтар бар. »

Балалар хайуанаттар бағына бізді шақырып жатыр. Барамыз ба?

Балалар хайуанаттар бағына бармас бұрын аңдар туралы біліп алайық. Жануарлар екі топқа бөлінеді. Өздерің айтып кеткендей үй жануарлары мен жабайы жануарлар . Жабайы жануарлар кең далада, еркіндікте, тауларда, жазық далаларда , орманда өмір сүреді. Оларды ешкім баптап күтпейді. Өз жемтіктерін өздері тауып жейді.Балаларын өздері бағады. Олар жабайы аңдар. Оларды біз хайуанаттар бағынан көре аламыз. Хайуанаттар бағында оларға күтім жасайды. Арыстанның басы үлкен. Пілдің тұмсығы ұзын. Тиіннің құйрығы ұзын. (2 слайд)

Бұл Шымкент қаласындағы хайуанаттар бағы. (3 слайд)

Оған жету үшін қай көлікті таңдағанымыз дұрыс.


( түйе, жылқы ) ( машина, автобус ) (4 слайд)

  • Қай көлікке мінеміз?

  • Неліктен?

  • Автобуста бәрімізге орын жеткілікті.

Жүргізушінің тапсырмасы (5 слайд)

Автобусқа мініп жолға шығу үшін жүргізушінің мынадай тапсырмасын орындау керек.

«Жасырын сөздік» (6 слайд) (суреттің астында сөздік тұрады)

Аю – медведь керік – жираф арыстан – лев тиін – белка

Түлкі – лиса қасыр – волк қоян – заяц піл – слон , киік - сайгак

  • мұғалімнің жаңа сөзді түсіндіруі;

  • дұрыс айтуға дағдыландыру:

  • мұғалім мәнерлеп оқиды;

  • оқушылар бірге дауыстап қайталайды;

  • оқушылар тізбектеп оқиды;

  • сөз тіркесін құрау;

  • сөйлемдер құрау.

  • сөздік дәптерге жазып алады.


Тапсырманы сәтті орындадыңдар. Сәттілік.

Хайуанаттар бағына жеткенше «Мәтінмен жұмыс»

  1. Тапсырма. Мәтінді тізбектеп оқу.

Орманда қасқыр, түлкі, қоян жүр. Арыстан, піл, аю – үлкен аңдар. Қоян, тиін – кішкентай аңдар. Мынау – піл. Пілдің тұмсығы ұзын. Мынау – керік. Керіктің мойны мен аяғы ұзын. Тиіннің құйрығы ұзын. Маған аңдар туралы білген қызық.

Міне, балалар біз сендермен хайуанаттар бағына сәтті жеттік. (7слайд хайуанттар бағының қақпасының суреті )

«Тіл жаттықтыру» (жаңылтпашты бірнеше рет қайталау.)

Біл, бұл – піл Қыста құлағым үсіп кетті,

Бұл – бір ірі піл Үсіп, ісіп кетті


Қара майлы қарағайды, Қызым, жүзім же,

Кесейін бе, кеспейін бе? Жүзім үзіп же.

Қазықтағы қара тайды.

Шешейін бе, шешпейін бе?

Кассаның суреті.

Билет сатушының тапсырмасы. (8 слайд)

Мына тапсырмаларды орындасақ, бізге билет береді.

Дәптермен жұмыс.

  1. Берілген сөздерді көпше түрде жазыңдар.

Піл, аң, аю, түлкі, қасқыр, керік, қоян, арыстан, жылқы, ешкі.


  1. Қандай? сұрағына жауап жазу.

Піл қандай? Піл үлкен

Қандай қасқыр? Қара қасқыр

Неше аю? Үш аю

Қандай аю? Ақ аю

Керік қандай? Керік биік

Сергіту сәті

Қорбандаған аюдың,

Құлпынайы көп екен,

Теріп – теріп алайық,

Қалтамызға салайық.

Тапсырманы орындай алдық, міне, билет алдық.Енді хайуанаттар бағына кірейік. Мұнда саяхатшы апай бізді хайуанаттар бағымен, аңдармен таныстырады. (9 слайд)


Саяхатшының тапсырмасы

  1. «Сәйкестіндіру»

Қоян бал

Аю жапырақ

Тиін сәбіз

Керік жаңғақ

  1. Диалог оқу немесе жұмбақ шешу.

Өзі айлакер, өзі қу,

Жүрген жері айқай да шу. (түлкі)

Өзі биік жануар,

Сарғыш – қоңыр дағы бар.

Аяғы төртеу, мойыны – ұзын,

Жаңылыспай танып ал. (Керік)

Тәтті көрсе, бас салар,

Айнымайды баладан.

Үп – үлкен боп жасқанар,

Кіп – кішкентай арадан (Аю)

Ал, енді хайуанаттар бағын аралайық . Мына жануарлар ақбөкен, киік, барыс, арқар, қарақұйрық саны азайып бара жатқан жануарлар. Саны азайған жануарларды, аңдарды Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізген. Қызыл түс қауіп – қатердің белгісі. (10 слайд)

Саяхатшының тапсырмасы

Бұл кітапқа мына аңдарды енгізіңдер. (бұғы, арқар, киік,барыс қарақұйрық суреттерін.) (11 слайд)

  1. Қорғаймын етістігін жіктеу


ІҮ. Сабақты қорыту: Өткен сабақты бекіту.


«Адасқан әріптер» жұптық жұмыс


Ү. Үйге тапсырма.

5- 6 тапсырма.Оқу, жазу.


ҮІ. Бағалау.

Сабақты түсінгенін басбармақ арқылы көрсету.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
саба? та?ырыбы А?дар

Автор: Молдабекова Динара Умбеткуловна

Дата: 26.12.2015

Номер свидетельства: 270426


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства