Тема: Б.-І.Антонич. Біографічні відомості про письменника, його творчий шлях. Сонцесхвальна поезія Б.-І.Антонича.
Мета: познайомити учнів із життєвим і творчим шляхом поета, допомогти усвідомити ідейно-художнє багатство та естетичну красу поезій Б.І.Антонича; учити визначати риси індивідуального стилю митця, удосконалювати вміння визначати головні мотиви, ідеї, художні засоби, коментувати їх, давати власну оцінку; виховувати життєлюбство, любов до поезії, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, фотографії, ілюстрації, відеоматеріали.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми та мети уроку.
Вступне слово вчителя.
Доброго дня! Я бачу ви сьогодні в чудовому настрої, а настрою чудового забагато не буває, тому подивіться один на одного й щиро посміхніться. Ми розпочинаємо роботу!
Сьогодні на уроці ми поговоримо про поетичного генія ХХ століття, який зумів відчути й передати словом духовне, вище, незбагненне в людині, створити цілісну концепцію Всесвіту. Ми познайомимося з життєвим і творчим шляхом західноукраїнського поета Б.-І.Антонича, його чудовими поезіями, які мають ідейно-художнє багатство та естетичну красу, аналізуючи твори митця, визначимо риси індивідуального стилю поета.
Запишемо тему уроку.
Відеопрезентація «Карпати»
Там, де гори, полонини, стрімкі річки й водоспади, де смерічки стоять густою стіною, де ген далеко чути звуки трембіти, на Лемківщині, народився геніальний поет і музикант Б.-І.Антонич.
Хто ж такі лемки?
Етнографічна довідка (відповідь учня)
( Лемки – найбільш західна етнічна група українців, яка жила по обидва боки Карпатського хребта між Польщею й Словаччиною. Після Другої світової війни їхні землі було передано Польщі, а українське населення звідти примусово депортовано. Це народ зі своїми віруваннями, традиціями, обрядами, народ, який обожнював природу і вважав себе її частиною).
ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
Невід’ємною частиною Лемківщини вважав себе і Б.-І.Антонич. Я пропоную вам переглянути фільм про поета, створений вашими однолітками з Кіровоградщини. Під час перегляду фільму ви маєте скласти словесний портрет митця, визначити його риси характеру, вдачу, уподобання.
«захоплений поганин» наполегливий талановитий
«закоханий поганин»
християнин добрий
Б.-І.Антонич
сонцесхвальний поет чутливий
пантеїст
щирий
символіст
закоханий
Цей словесний портрет ми домалюємо протягом уроку.
Як тепер відомо, Б.-І.Антонич народився у самобутньому, незвичайному краї, природа, звичаї, обряди, пісні якого не могли не вплинути на обдарованого юнака, його творчу уяву.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по творчеству Б.-И.Антоныча»
Урок української літератури в 11 класі
Підготувала
учитель української мови та літератури
Макіївської загальноосвітньої школи № 59
Предко Оксана Володимирівна
Тема: Б.-І.Антонич. Біографічні відомості про письменника, його творчий шлях. Сонцесхвальна поезія Б.-І.Антонича.
Мета: познайомити учнів із життєвим і творчим шляхом поета, допомогти усвідомити ідейно-художнє багатство та естетичну красу поезій Б.І.Антонича; учити визначати риси індивідуального стилю митця, удосконалювати вміння визначати головні мотиви, ідеї, художні засоби, коментувати їх, давати власну оцінку; виховувати життєлюбство, любов до поезії, естетичний смак.
Обладнання: портрет письменника, фотографії, ілюстрації, відеоматеріали.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми та мети уроку.
Вступне слово вчителя.
Доброго дня! Я бачу ви сьогодні в чудовому настрої, а настрою чудового забагато не буває, тому подивіться один на одного й щиро посміхніться. Ми розпочинаємо роботу!
Сьогодні на уроці ми поговоримо про поетичного генія ХХ століття, який зумів відчути й передати словом духовне, вище, незбагненне в людині, створити цілісну концепцію Всесвіту. Ми познайомимося з життєвим і творчим шляхом західноукраїнського поета Б.-І.Антонича, його чудовими поезіями, які мають ідейно-художнє багатство та естетичну красу, аналізуючи твори митця, визначимо риси індивідуального стилю поета.
Запишемо тему уроку.
Відеопрезентація «Карпати»
Там, де гори, полонини, стрімкі річки й водоспади, де смерічки стоять густою стіною, де ген далеко чути звуки трембіти, на Лемківщині, народився геніальний поет і музикант Б.-І.Антонич.
Хто ж такі лемки?
Етнографічна довідка (відповідь учня)
( Лемки – найбільш західна етнічна група українців, яка жила по обидва боки Карпатського хребта між Польщею й Словаччиною. Після Другої світової війни їхні землі було передано Польщі, а українське населення звідти примусово депортовано. Це народ зі своїми віруваннями, традиціями, обрядами, народ, який обожнював природу і вважав себе її частиною).
ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Слово вчителя
Невід’ємною частиною Лемківщини вважав себе і Б.-І.Антонич. Я пропоную вам переглянути фільм про поета, створений вашими однолітками з Кіровоградщини . Під час перегляду фільму ви маєте скласти словесний портрет митця, визначити його риси характеру, вдачу, уподобання.
«захоплений поганин» наполегливий талановитий
«закоханий поганин»
християнин добрий
Б.-І.Антонич
сонцесхвальний поет чутливий
пантеїст
щирий
символіст
закоханий
Цей словесний портрет ми домалюємо протягом уроку.
Як тепер відомо, Б.-І.Антонич народився у самобутньому, незвичайному краї, природа, звичаї, обряди, пісні якого не могли не вплинути на обдарованого юнака, його творчу уяву.
Аналіз поезії «Автопортрет»
А сам про себе Б.-І.Антонич розповідає в поезії «Автопортрет».
- Виразне читання поезії.
- Визначити жанр твору: Медитація (на дошці) – (лат. –«роздум») – жанр ліричної поезії, у якому автор розмірковує над проблемами буття (існування).
- Епіграф твору взято з першої книжки автора «Привітання життя» ( автор указує на свої корені)
- Композиція: 2 строфи:
І строфа
ІІ строфа
Звучить мотив захоплення людини красою природи («невже тобою не п’яніти?»
Назвіть пейзажні образи: клени (червоні й срібні – восени; над кленами весна) , вітер, сонце
За допомогою яких художніх засобів автор передає це захоплення: епітети, риторичне питання.
Ліричний герой – Я – людина, яка обожнює природу, захоплений поганин (язичник).
Ліричний герой радіє сонцю, буянню природи, він здатний продати сонцеві життя.
Сонцеві – еві - форма Д.в. в назвах істот. Сонце- одухотворений образ.
Паралелізм
- Тема: відображення душі ліричного героя, закоханого в красу. Пейзажні замальовки утворюють паралель із внутрішнім світом (життям) поета.
Отже, у своєму «Автопортреті» Антонич каже про себе, що він – пантеїст.
(На дошці визначення поняття: Пантеїзм – обожнення природи, відчуття присутності Бога в усьому довкіллі)
Новим штрихом у портреті Антонича буде те, що він – пантеїст.
Аналіз поезії «Вишні»
Уся творчість Б.-І.Антонича відзначається аполітичністю, тобто для нього найважливішими є закони мистецтва, вільного поетичного самовираження, а не прагнення відгукнутися на актуальні проблеми повсякдення, ідеологічні протистояння.
У багатьох творах поет намагається осягнути самого себе, відкриває джерела свого творчого світу. Про це йдеться передовсім у поезії «Вишні», що стала справжньою візитівкою Антонича.
- Виразне читання поезії.
- Чому Антонич згадує в поезії не калину чи тополю,а саме вишню?
Етнографічна довідка
Вишні – символічне для українців дерево. Про нього складено багато пісень, легенд, на його гілочках ворожили дівчата: ставили гілочку взимку в хаті й чекали, щоб зацвіла, пророкуючи дівчині швидке щасливе заміжжя, а родині – добробут. Вишневий сад – це окраса сільського подвір’я , ознака заможності. Образ вишні – архетип (прообраз) рідної оселі, краю, Батьківщини – до вершин національної символіки підніс в поезії «Садок вишневий коло хати» Т.Шевченко.
- Жанр: ліричний вірш.
- Тема: поет чітко вказує на джерела своєї творчості. ( продовжує традиції Т.Шевченка)
- Композиція: 2 строфи
- Самостійна робота
Автор у творі робить акцент на образах, які допомагають усвідомити головний мотив твору.
Заповнити таблицю на партах
Образи
Значення
Художні засоби
1.Антонич-хрущ (пояснити)
2. Батьківщина
3. Вишні
Ліричний герой відчуває себе скромним малим створінням, невіддільним від природи, яку оспівував Т.Шевченко
Пряме значення – рідний край, у який залюблений поет
Символ рідного дому, краю, батьківщини, природи, життєрадісний пафос.
Метаморфоза (перевтілення)
Епітети: зоряна, біблійна, пишна, квітчаста
Інверсія
Поетичне звертання!
Символ, епітети, метафори.
Назвіть спільний образ 1 і 2 поезії – сонце
Отже, ми продовжуємо малювати словесний портрет Антонича. Антонич – символіст.
Аналіз поезії «Зелене Євангеліє»
Ми продовжуємо знайомитися із творчістю Б.-І.Антонича й переходимо до аналізу наступної поезії «Зелене Євангеліє».
Що таке Євангеліє?
(від гр. слова – «добра звістка, добра новина». Це головна частина Нового Заповіту, у якому міститься розповідь про земне життя І.Христа).
Життя І.Христа має стати прикладом для всіх християн. Це «рецепт» буття, нашого існування. У «Зеленій Євангелії» Б.-І.Антонич проголошує свій «рецепт» буття.
Виразне читання поезії.
У творах яких митців показаний образ Весни (М.Вороний «Блакитна Панна», П.Тичина «Арфами….») . Це гімни весні.
Тема: гімн природі, весні, землі, де все це гармонійно поєдналося.
Блик-опитування за змістом поезії
Яка пора року зображена у творі? – Весна
З чим автор порівнює весну?- наче карусель
Що означає на каруселі білі коні? – цвітуть сади, дерева
Що таке морель?- сорт абрикос
Які асоціації викликає білий колір? Позитив, радість, світло…
Гірське село якого регіону згадано? - Лемківщини
Назвіть образи другої строфи. – сонце, земля.
Чому, на думку Антонича, треба поклонятися? – Землі, бо вона - фундамент світового дому. Із неї народжується життя.
На якому образі за допомогою омофону робить акцент автор?-Сонце.
Який настрій поезії? (оптимістичний)
Цією поезією Б.-І.Антонич доводить, що він – вітаїст. (визначення на дошці) та сонцесхвальний поет.
Вітаїзм – це захоплення життям у всіх його виявах, культ краси, молодості, любові, оптимістичне світовідчуття.
Слово вчителя.
У віруваннях лемків, предком яких вважав себе Антонич, перепліталися язичництво та християнство. Тому поет, вживаючи християнську лексику (Євангеліє), по-язичницькому славить сонце, землю і всьому на ній поклоняється, захоплюється красою та передає її нам за допомогою порівнянь, епітетів, асоціативно-логічних рядів, гри слів.
Аналіз поезії «Різдво»
Як ви вже побачили, улюбленою порою року Антонича була весна, і називав він себе «поетом весняного похмілля». Але як справжній українець, лемко, поет ушановував найвеличніше свято – Різдво.
- Виразне читання поезії «Різдво».
- Що незвичного в цьому творі?
( біблійну легенду про народження І.Христа поет розкрив по-своєму. Син Божий має людську подобу, так чому б йому не народитися в лемківськім містечку?)
Який провідний мотив твору? –( таїнство різдвяного вечора).
Робота в парах
Дослідницько- пошукова робота. Знайти риси двовір’я у творі.
Християнство
Язичництво
народження Христа в печері
народження Сина Божого привітали волхви, пастухи, принесли подарунки
народився Бог у санях в лемківськім містечку Дуклі
лемки принесли місяць круглий
у долоні у Марії – місяць – золотий горіх (язичницький місячний знак)- символ Різдва, народження нового світу
Який вид лірики?- філософська.
Для чого автор зробив таке переосмислення біблійного сюжету? ( Митець не вдавався до «оязичнення» християнства чи – навпаки. Він уміло взаємодоповнював дві однаково рідні лемківцям релігійні системи.
Слово вчителя
Скоро на нас чекають новорічні свята. Улюблене свято дітей і дорослих – Різдво. Поринемо на мить у різдвяну атмосферу. Прослухайте колядку за мотивами поезії Антонича у виконанні вокального ансамблю «Менестрелі».
Відеопрезентація «Коляда» ( «Менестрелі» - коляда «Народився Бог на санях»).
ІІІ. Рефлексія
Сьогодні на уроці ви дізналися про геніального поета ХХ століття, із задоволенням погортали сторінки його творів, визначили основні мотиви поезій, художні засоби й образи, за допомогою яких автор розкрив свій творчий задум. І хоча творчість Антонича так і не була остаточно зарахована до якоїсь конкретної стильової течії, ми довели, що вона самобутня, неповторна, прекрасна. Визначимо з вами основні риси Антоничевої поезії (не екрані):
Аполітичність
Символічність
Міфологізм
Асоціативність
Метафоричність
Вітаїстичність
Сонцесхвальна поезія.
ІV. Домашнє завдання
Написати творчу роботу «Я хочу запитати в Б.-І.Антонича…», вивчити «Різдво», «Вишні» напам’ять.
V. Оцінювання
Я дуже вдячна вам за роботу на уроці, де ви виразно читали поезій, виконували дослідницько-пошукову роботу, працюючи над аналізом творів, висловлювали власні точки зору. Тому я ставлю такі оцінки…