Просмотр содержимого документа
«Повторение сведений о стиле и типах речи. Особенности построения описания помещения.»
6 клас
Тема: Повторення відомостей про стиль і типи мовлення. Особливості побудови опису приміщення.
Мета:
- освітня: познайомити учнів з особливостями побудови тексту описового характеру, вчити описувати приміщення, його внутрішній простір;
- розвиваюча: розвивати образне і логічне мислення, мовлення учнів;
- виховна: виховувати уважне ставлення до світу речей, сприяти розвитку естетичного смаку учнів.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Вступне слово вчителя.
Люди проводять в оселях, у приміщеннях більшу частину свого часу, навіть свого життя. Тому те, в яких умовах живе людина, дуже впливає на її настрій та самопочуття. У красивому, затишному домі краще й працюється, і відпочивається.
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися описувати приміщення, адже перший шлях до вдосконалення чогось є його пізнання. Вміння описувати інтер’єр (а саме так називається опис приміщення) може знадобитися не лише для покращення, скажімо, власної квартири, а й у багатьох життєвих ситуаціях у тому числі й екстремальних. У цьому ми спробуємо переконатися на уроці.
Актуалізація опорних знань.
Учитель: Зараз я попрошу прослухати композицію. Як тільки хтось буде готовий дати відповідь на питання, до якого жанру, стилю, типу належить даний твір, піднімайте руку
► Прочитати виразно пісню Д. Луценка «Хата моя, біла хата». Визначити стиль і тип мовлення віршованого твору.
ХАТА МОЯ, БІЛА ХАТА
Хата моя, біла хата, Рідна моя сторона. Пахне любисток і м’ята, Мальви цвітуть край вікна. Хата моя, біла хата, Казко тепла й доброти. Стежка від тебе хрещата В’ється в далекі світи. В хаті спокійно й затишно, Вечір десь бродить в гаю. Мати задумливо й ніжно Гладить голівку мою. Мамо, чого зажурились? Дайте тепло ваших рук. В хаті на згадку лишились Болі й тривоги розлук. В’ється дорога далека
В хату крізь синю парчу Мамо, до вас, як лелека, В горі і щасті лечу. Хата моя, біла хата В білому світі одна. Пахне любисток і м’ята, Мальви цвітуть край вікна.
Подумати і дати відповіді на питання:
1. Прогляньте, діти, ще раз зміст твору, який ви щойно прослухали і скажіть:
- Якими почуттями пройнятий вірш?
(Почуттями радості за хату, за її охайність і чистоту)
- Які слова використав автор, щоб передати особисте враження від хати?
(слова означення моя, біла, одна, рідна)
- Доберіть синоніми до слова хата.
(оселя, дім, житло, домівка, помешкання)
- Визначте стиль мовлення у творі.
(художній)
- А які ще стилі мовлення ви знаєте?
(науковий, розмовний, публіцистичний)
- Які типи мовлення ми знаємо?
(роздум, розповідь, опис) — До якого типу мовлення відносимо рядки цієї пісні і чому? (до опису, бо можемо поставити запитання: яка хата?)
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Запис у зошит числа, теми.
IV. Пояснення нового. (запис опорного конспекту)
1. Твір-опис - це твір, в якомусь щось або хтось описується. До нього можна поставити питання який?
2. Залежно від того, що описується у тексті, описи поділяються на такі види: - пейзаж (опис природи), - інтер’єр (опис приміщення), - портрет (опис людини або тварини).
3. Інтер’єр – внутрішній вигляд приміщення. У перекладі з французької означає - “внутрішній”. Опис приміщення умовно відповідає на питання: - де знаходиться? - що знаходиться? Яким воно є?
Інтер’єр виступає як засіб характеристики персонажа. Інтер’єр може характеризувати: соціальне походження (багатство, бідність, освіченість – неуцтво); риси характеру (самостійність, оригінальність, працьовитість, лінощі, охайність).
Інтерʼєр може характеризувати сферу вподобань і поглядів (професію, бездіяльність, агресивність, миролюбність).
4.Опис приміщення може бути складений в офіційно-діловому чи художньому стилях. У науковому описі приміщення ставлення автора до описаного не висловлюється. Слова вживаються тільки в прямому значенні.
5. У художньому описі передано ставлення автора до описаного приміщення. Мета художнього опису приміщення – викликати певне ставлення до нього та до людини, яка тут мешкає або працює. У такому описі всебічно використовуються художні засоби.
V. Групова/колективна підготовча робота. Мовна підготовка.
Учитель: Зараз я пропоную вам побути літературознавцями і попрацювати в групах. Перше завдання для груп:
1. Робота з картками.
Прочитайте текст, визначте, в якому стилі він написаний.
Перша група.
Текст №1
Обстановка кабінету відтворена такою ж, якою вона була за життя поета в Михайлівському під час заслання. У центрі невеликої кімнати стоїть письмовий стіл, покритий зеленим сукном. На ньому стопка книг, листи, списані стрімким почерком поета. Поруч з свічником на чотири ріжка ножиці для знімання нагару зі свічок, в металевому стакані гусяче пір'я, поруч з чорнильницею пісочниця. Між вікнами - наповнена книгами шафа, на протилежній стіні висить поличка, також заставлена книгами. Навпроти письмового столу, біля стіни, стоїть диван, біля протилежної стіни - дерев'яне ліжко з пологом. Неподалік від дивана, в кутку, - туалетний столик, в іншому кутку, біля каміна, на підлозі - величезні трубки з чубуками для куріння. На підлозі великий, майже на всю кімнату, килим ...
(З путівника)
Прочитайте текст №2.
Текст №2
Оголошення
Здається однокімнатна квартира. Кімната велика, одне вікно. Є меблі: тумбочка, телевізор, шафа-стелаж, піаніно, диван, стіл.
Ціна договірна. Телефон: 071-548-31-31, дзвонити після 18.00 години.
Слово вчителя:
Висловлюють автори цих текстів своє ставлення до того, що описують? (Ні, тому це офіційно-діловий стиль мовлення).
Друга група.
Прочитайте текст №3.
Текст №3
Кожній речі - своє місце.
Ми переїхали в нову квартиру і відразу ж почали розставляти меблі в залі - у великій світлій кімнаті з одним, але широким, на всю стіну, вікном. І ось що у нас вийшло.
Біля вікна, на високій підставці, весело зазеленіли квіти. У кутку праворуч зручно влаштувалася тумбочка з телевізором. Поруч з нею засяяв чисто вимитими стеклами шафа-стелаж, а за шафою заблищало піаніно. Навпроти із задоволенням зайняли місця диван і стіл. Над диваном вчепився за стінку годинник.
Запитання і завдання до тексту:
До якого стилю мовлення належить цей текст?
Знайдіть слова і словосполучення, в яких висловлено ставлення автора до описуваного.
Як характеризує обстановка приміщення його господаря? (охайний, веселий, порядний…)
Третя група.
Прочитайте текст №4.
Текст №4
У старого будинку був свій характер. Одних мешканців будинок любив, інших - не дуже. Іноді він бував в хорошому настрої, весело плескав дверима, святково брязкав стеклами, посвистував усіма щілинами і навіть в найтемніші кути пускав сонячних зайчиків, за якими полював Акуліч. Іноді будинок сердився і нудьгував. Сходинки сварливо скрипіли, кути з кректанням осідали, зі стель сипалися лусочки крейди.
Але не думайте, що будинок був буркотливий і страждав хворобами. Сумував він рідко, ревматизму у нього не було, і він не боявся сирої погоди.
(В.Крапивин)
Слово вчителя:
Висновок: у художньому описі приміщення іноді використовується прийом уособлення: предмети обстановки зображуються як живі істоти, що володіють, своїм "обличчям", своїм "характером".
Друге завдання для груп.
Прочитайте уривки з художніх творів, тексти-описи приміщення, завдання: дізнатися, хто живе в цьому будиночку.
Текст 1. І раптом на одному з дахів він дійсно побачив будиночок. Дуже симпатичний з зеленими віконцями та маленьким ганочком. Малюкові захотілося якомога швидше увійти в цей будиночок і своїми очима побачити всі парові машини і всі картини із зображенням птахів, та й взагалі все, що там знаходилося.
У будиночку було дуже затишно. Це маля відразу помітив: червоний дерев'яний диванчик, який стояв біля стіни. Крім дерев'яного диванчика, в кімнаті стояв верстак, який служив також і столом, шафа, два стільці і камін з залізними гратами, і таганком, але парової машини поки щось не було видно.
(Астрід Ліндгрен «Малюк і Карлсон»)
Текст 2. А він знав багато тому, що читав різні книги. Ці книги лежали у нього і на столі, і під столом, і на ліжку, і під ліжком. У його кімнаті не було такого місця, де б не лежали книги. Від читання книг він став дуже розумним. Тому всі його слухалися і дуже любили. Одягався він завжди в чорний костюм, а коли сідав за стіл, одягав на ніс окуляри і починав читати якусь книгу, то зовсім ставав схожий на професора.
(Знайка Н.Носов «Пригоди Незнайка та його друзів»)
Текст 3. Йому відвели над кухнею комірчину; він влаштував її собі сам, на свій смак: спорудив в ній ліжко з дубових дощок на чотирьох чурбанах, дійсно богатирське ліжко; сто пудів можна було покласти на нього - не прогнеться; під ліжком знаходилася дужа скриня; в куточку стояв столик такої ж міцної властивості, а біля столика - стілець на трьох ніжках, та такий міцний і кремезний, що сам Герасим, бувало, підніме його, упустить і усміхнеться...
(Герасим Тургенєв «Му-му»)
Учитель: Як ви дізналися героїв, адже їх імена не були названі? (За описом їхніх помешкань)
До якого типу мовлення відносяться дані тексти? (Опис)
Добре, ви гарно попрацювали. А зараз давайте трохи відпочинемо.
Тепер спробуємо себе в ролі письменників і створимо опис якогось приміщення. На столах перед Вами лежать конверти. Усередині знаходяться картки з реченнями. Сполучаючи дані речення між собою правильно, ви отримаєте текст-опис приміщення. Але перед тим, як розпочати справу — ознайомимося з планом опису кімнати у художньому стилі.
Запис в зошитах приблизного плану до опису приміщення.
I. Приміщення.
1. Розміри кімнати.
2. Стіни.
3. Вікна.
4. Підлога.
II. Меблі.
1. Стіл.
2. Стільці.
3. Диван.
4. Шафа.
5. Як предмети розставлені, в якому порядку.
ІІІ Висновок (в залежності від задуму пишемо: "Я дуже люблю свою кімнату", "Ось в такому будинку хотілося б мені жити", "Ось так виглядає моя кімната в новій квартирі" і т.п.).
Текст 1.
У мене невеличка світла кімната з приємними світло-сірими шпалерами.
На всю стіну — величезне вікно, через яке до кімнати зранку заглядає сонечко. Посеред приміщення — круглий стіл коричневого кольору, з вишуканою різьбою, прикрашений червоними гвоздиками у керамічній вазі. Біля стола — два стільці. Навпроти дверей стоїть книжкова шафа, в надрах якої зберігаються справжні скарби — книги. Ліворуч від шафи знаходиться ліжко, дерев'яне, невисоке, з різнокольоровими маленькими подушечками. Біля вікна стоять журнальний столик, крісло і торшер. Це мій улюблений куточок, тут я довгими зимовими вечорами читаю або малюю. Підлога застелена темно-червоним із вигадливими візерунками килимом.
Моя кімната затишна, привітна, світла.
Текст 2.
Моя кімната невелика, але дуже затишна.
Кімната квадратної форми, дуже світла.
Перед вікном стоїть письмовий стіл з настільною лампою. Біля столу — стілець.
Коло правої стіни поряд зі столом — книжкові полиці з моїми улюбленими книжками і шкільними підручниками. Далі — шафа для одягу.
З іншого боку вікна розташований спортивний куточок.
Біля цієї ж стіни стоїть моє ліжко, точніше, розкладений диван.
На підлозі лежить килим сіро-зеленого кольору. Шпалери на стінах кімнати світло-зелені, меблі зі світлого дерева.
Мені дуже приємно і зручно тут, бо є все, що мені необхідно. Ось такий у мене в кімнаті інтер'єр.
Текст 3.
Ця кімната площею 12 м2. Висота стін 2м. 60см.
Вікно кімнати виходить на південь. Тому приміщення достатньо світле в будь-яку пору року.
Підлога в кімнаті паркетна, стіни та стеля обклеєні шпалерами. На підлозі – килим синього кольору. На вікнах – блакитні штори.
Ліворуч від входу, у кутку, стоїть диван-ліжко. Біля вікна письмовий стіл та стілець. На столі – настільна лампа.
Справа (від вхідних дверей) стіна зайнята полицями-стелажами, заповненими книгами. У кутку між вікном стелажами – тумбочка, на якій стоїть музичний центр.
Учитель. Третій текст написаний в діловому стилі, чому?
Висновок: діловий опис повідомляє точну і повну інформацію про приміщення, але він не виражає ставлення автора до того, що він описує.
У художньому описі, на відміну від ділового, ставлення автора до описуваного яскраво виражено.
VІІІ. Підсумок уроку. Відповіді на запитання. Оцінювання. Д/з.
Молодці, ви всі добре попрацювали сьогодні на уроці. А домашнім завданням для вас буде написати письмовий твір-опис приміщення “Моя кімната” за приблизним планом, який ми з вами записали раніше.
Отже, підведемо підсумки:
- Про що ми дізналися сьогодні на уроці?
- Для чого вивчається дана тема у школі?
- Чи цікаво провели час на уроці?
Якщо вам було цікаво, намалюйте на смайликах посмішку і почепіть на дошку.