План-конспект уроку з української мови для 5 класу на тему: Групи слів за значенням. Омоніми". Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови. Для загальноосвітніх закладів з російською мовою навчання. Виконала учитель української мови та літератури ДОШ І-ІІІ ст. № 96
Просмотр содержимого документа
«урок з мови»
План-конспект уроку
з української мови
для 5 класу
на тему: «Групи слів за значенням. Омоніми».
Виконала
учитель української мови
та літератури
ДОШ І-ІІІ ст. № 96
Антоненко Ю.В.
Тема. Групи слів за значенням. Омоніми.(5 клас)
Мета: познайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; дати поняття про омоніми; навчити відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас учнів; прищеплювати любов до української мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчання школярів.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Робота в зошитах.
Завдання: прочитати вірш, записаний на дошці, виписати слова однакові за звучанням і написанням, усно пояснити їх значення. Як називаються ці слова?
Зухвалий потік
На весні малий потік
Стрімголов униз потік.
Між гір я,-
Затоплю усе міжгір’я.
Через поле і долину
До людських осель долину!..
Але тут усе розтало,
І зухвальця вмить не стало.
(В. Плахотников)
2. Робота за підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 190
3. Робота з тлумачними словниками.
Завдання: користуючись словником, навести приклади трьох слів-омонімів. Виписати словникові статті. Ввести ці слова у речення.
4. Робота за підручником.
Виконати вправу 442 (письмово).
5. Гра-загадка «Кмітливий»(повчальна гра, яка активізує розумову діяльність дитини; розгадування загадок розвиває здібність до аналізу, узагальнення, формує уміння міркувати, робити висновки).
Завдання: відгадати загадки-питання. Довести, що відповіді є словами-омонімами.
Яку частину слова можна у землі знайти?(Корінь)
Яке крило ніколи не літає?(Крило в будівлі)
Яке місто літає?(Орел)
Яка мушка ніколи не літає?(Мушка рушниці)
З якого крана води не набереш?(Із підйомного)
Яким ключем не можна відімкнути замок?(Журавлиним)
Яку косу не розчешеш? (Косу, що косить)
Якою ручкою не напишеш? (Ручкою від дверей)
6. Робота за підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу, с.191
Виконати вправу 440 (усно), 441 (письмово).
7. Розподільний диктант.
Завдання: подані пари слів записати в такій послідовності: омографи, омоформи,омофони( у вигляді таблиці)
Омографи | Омоформи | Омофони |
| | |
Уранці – у ранці, музика – музика, світило (у вічі) – світило (небесне), мати(ненька) – мати(автомобіль), став(прозорий) – став(біля парти), дорога – дорога, задачею – за дачею, обід – обід, на ніс – наніс, мене – мине.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
VІ. Підсумки уроку.
VІІ. Домашнє завдання.