Сабақ кезеңдері | Мазмұны | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Тақырып: | Ауызша сөйлеу және жазбаша сөйлеу мәдениетін көтеру |
Мақсат: | Ауызша және жазбаша сөйлеу ұғымдары жайлы білімдерін кеңейту, тілдің ұлт бейнесі мен тарихын жасаудағы маңызын білу, түсіну; Оқушыларды өз ой-пікірін дәйекті, жүйелі жеткізе білуге дағдыландыру; еркін сөйлеу дағдыларын дамыту; Қоғамдық мәселелерге байланысты жеке тұлғалық позициясын білдіре алуға дағдыландыру, қоғамның мүшесі ретінде рухани байлығымыз -тілдің сақталуына жауапты екенін сезіндіру. |
Сабақ түрі: | Шығармашылық ізденіс сабағы |
Әдістері: | Жеке, топтық жұмыс; сұрақ-жауап, ізденіс, жоба қорғау |
Қажетті құралдар: | Слайд, сызба, үлестірме кеспе қағаздар |
Күтілетін нәтиже: | Ауызша және жазбаша сөйлеу мәдениетінің ерекшеліктерін ұғынып, оны тәжірибеде қолдана білу. Өз ойларын ауызша және жазбаша еркін жеткізу. |
І.Сабақтың барысы Ұйымдастыру кезеңі | Амандасу Топқа бөлу Топ басшысын сайлау Бағалау парақтарын үлестіру Бір-біріне сәттілік тілеу шеңбері | Оқушылармен амандасамын. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеремін Топқа бөлемін, "Алты әріп" жетондарын беремін | Амандасады Топқа бөлінеді Басшы сайлайды Бағалау парақтарын алады Бір-біріне тілектерін айту |
ІІ. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі | Ой қозғау. Тақырыпты өздігінен меңгерту. Мақсат қою Бұқар жырау мен Абайдың өлең жолдары арқылы тақырыпқа шығу; талқылау сұрақтары: -осы асыл сөз маржандарын оқи отырып, қандай ойға келдіңдер? -екі кемеңгер қай уақыттың өкілдері? | Жауаптарын тыңдаймын, тақырыпты меңгеруге бағыттаймын. | Сұрақтарға жауап береді, тақырыпқа шығады, мақсат қояды |
Сабақтың тақырыбы, эпиграфы слайдтан көрсетіледі: "Адамзаттың ең абзал қасиеттерінің бірі - сөз, сөйлей білу.Бұл жағдайды жете түсін де, жақсы сөйлей білуге үйрен:сыпайы, анық сөйлеуді әдет қылғайсың.Ей, перзентім, сөздің оңы мен терісіне, өңі мен астарына айрықша мән беріп, мағыналы етіп сөйлеу үшін әрекет істе.Аузыңнан шыққан сөзің тыңдаушыға, тыңдаушының жүрегіне қонымды болсын". Қабуснама |
ІІІ.Топтық жұмыс Жоба қорғау | І топ.Қазіргі заманда көрініс тапқан жазбаша сөйлеу тілінің кемшіліктері (өмірмен байланыстыру, өмірден мысал). ІІ топ.Қазіргі заман жастары арасындағы ауызша сөйлеу мәдениеті (өмірмен байланыстыру, өмірден мысал). | Жауаптарын тыңдап, сауалдар қою | Жобаларын қорғайды, дәлелдейді |
ІҮ.Сергіту сәті. | Әдемі әуен тыңдау, дене қимылдарын орындау. "Қара жорға" биі | Оқушылармен бірге орындайды. |
Ү.Қолдану | І топ. 1.Жәкіш нарттай қызарып кетті, алғашқыдағыдай тұмсығы тершіп, қыбыжықтай берді, төмен қарап, тырнақтарын шұқылады.(көркем әдебиет) 2.Жауындату - ауыл шаруашылық дақылдарын суарудың бір әдісі.Жауындатудан ылғал топыраққа біркелкі жайылады.(ғылым) 3.-Мереке құтты болсын! -Рахмет, саған да ұлыс құтты болсын! (ауызша) 4."Жайылады" сөзіне морфологиялық талдау жаса. Дәптерге жазбаша орындайды. ІІ топ 1.Ақ киімді, денелі, ақ сақалды Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды (көркем әдебиет) 2.-Кеше сабаққа бардың ба? Үйге қандай тапсырма берді? -Берілген сөздерге лексикалық талдау жасауды берді. (ауызша сөйлеу) 3.Қазақстан мемлекеті халықаралық ЭКСПО- көрмесіне билеттер сатуды бастады.(публицистика) 4."Бастады" сөзіне морфологиялық талдау жаса. Дәптерге жазбаша орындайды. |
ҮІ.Бекіту кезеңі | Сұрақ-жауап 1.Ауызша сөйлеуге не жатады? 2.Жазбаша сөйлеуге не жатады? 3.Ауызша, жазбаша сөйлеу мәдениетін қалай көтереміз? Ол үшін не істеу қажет? | Жауаптарын тыңдаймын.Сауал қоямын.Қорытындылаймын. | Өз ой-пікірлерін білдіреді. |
ҮІІ.Рефлексия: | Нені меңгердім? Нені білдім? Нені түсіну қиын болды? | | Өз ойларын, сабақтан не түйгендерін айтады. |
Бағалау | Оқушының аты-жөні | Ой қозғау | Топтық жұмыс | Қолдану (карта) | Бекіту | Ортақ ұпай | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | Өзімнің бағалауым Топ басшысын бағалау | Өзара бағалау. |
Үй тапсырмасы: | Ауызша сөйлеу мен жазбаша сөйлеуге үш мысалдан жазып келу, қосымша әдебиетпен жұмыс | Үй тапсырмасын, қосымша әдебиеттер тізімін беремін | Тапсырманы жазып алады |
Сөйлеу мәдениетінің қай түріне жатады? Ойыңды дәлелде.
1.Жәкіш нарттай қызарып кетті, алғашқыдағыдай тұмсығы тершіп, қыбыжықтай берді, төмен қарап, тырнақтарын шұқылады.
2.Жауындату - ауыл шаруашылық дақылдарын суарудың бір әдісі.Жауындатудан ылғал топыраққа біркелкі жайылады.
4."Жайылады" сөзіне морфологиялық талдау жаса. Дәптерге жазбаша орындау
Сөйлеу мәдениетінің қай түріне жатады? Ойыңды дәлелде.
-Берілген сөздерге лексикалық талдау жасауды берді.
3.Қазақстан мемлекеті халықаралық ЭКСПО- көрмесіне билеттер сатуды бастады.
4."Бастады" сөзіне морфологиялық талдау жаса. Дәптерге жазбаша орындау.
Таппай айтсаң келеке қылады.(Бұқар жырау).