kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Невербальні засоби спілкування

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема. Невербальні засоби спілкування

Мета: досягти практичного засвоєння учнями основних правил спілкування на невербальному рівні; розвивати вміння моделювати варіанти ситуацій спілкування; виробляти навички адаптації за різних умов.

Методична мета:  інтеграція  знань з предметів "Людина і суспільство" та " Українська мова"  з метою глибшого засвоєння матеріалу.

Тип уроку: урок-тренінг.

Обладнання: ноутбук, мультимедійний проектор, презентація  фільму - дослідження  "Міміка і жести публічних людей", семантичний словничок з теми; чистий аркуш формату А4 і роздруковані завдання; таблиці для опису жестів, міміки, поз; завдання до гри "Лінгвістичне лото", таблиці оцінювання результатів тренінгів.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Невербальні засоби спілкування»




Тема. Невербальні засоби спілкування

Мета: досягти практичного засвоєння учнями основних правил спілкування на невербальному рівні; розвивати вміння моделювати варіанти ситуацій спілкування; виробляти навички адаптації за різних умов.

Методична мета: інтеграція знань з предметів "Людина і суспільство" та

" Українська мова" з метою глибшого засвоєння матеріалу.

Тип уроку: урок-тренінг.

Обладнання: презентація дослідження учнів "Міміка і жести публічних людей", семантичний словничок з теми (дивись додаток 1); чистий аркуш формату А4 і роздруковані завдання; таблиці для опису жестів, міміки, поз; завдання до гри "Лінгвістичне лото"

Підготовка до уроку: консультування учнів, які виступатимуть у ролі фізіономічних моделей; обговорення плану дослідження "Міміка і жести публічних людей"; випереджувальне ознайомлення з основними змістовими елементами та етапами уроку.

Хід уроку

І. Мотивація, підготовка до сприймання матеріалу.

Проблемна ситуація 1.

Відомий англійський письменник Ф.Честерфільд якось у листі до сина писав, що можна не мати уявлення про хімію, фізику, геометрію і при цьому бути чудовим оратором саме з цієї теми. Він доводив, що кожна людина має слух і зір, і кожній після почутого й побаченого приходять у голову майже ті самі думки, та тільки форма, у якій їх викладають, викликає увагу слухача.

Порух руки, м'яза на обличчі, погляд, інтонація, тон — усе це є формою передачі думки, і ця форма здатна захопити слухача, партнера, аудиторію. Тож поміркуймо, чи так це насправді? Доведіть, що, крім слів, наше тіло вміє "говорити" підтекстом.

(Можливі відповіді учнів:

Варіант а. Важко уявити оратора в статичній позі. Виголошуючи промову,

треба підкріплювати сказане доречними жестами, нахилом голови, мімікою обличчя, інтонацією, силою голосу. Усе це зміцнює контакт з аудиторією. Крім того, для промовця важливо "піймати" очі слухачів, щоб упевнитися в правильності виголошуваного. Так робили всі відомі оратори.

Варіант б. Візьмімо естрадних співаків. Нині майже кожен з них, виконуючи пісню, створює своєрідну маленьку виставу з великою кількістю жестів, рухів по сцені, виходами до глядацької зали. Слід відзначити також різноманітність міміки і виразу обличчя, усмішки. Отже,письменник Ф.Честерфільд, безумовно, має рацію.)

Проблемна ситуація 2.

Ви прийшли вранці на навчання, побачили свого майстра і приязно (оскільки ви людина вихована) вітаєтесь. Проте він, хоч і бачить вас дуже добре, не відповідає й удає, ніби не помічає. Що можна "прочитати", тобто зрозуміти з такої поведінки людини? (Можливі відповіді учнів:

Варіант а. Для мене така поведінка означатиме власну провину. Очевидно, щось зробив не так: не виправдав довір'я, провалив справу, був некомпетентний, чимось образив його, і майстер мною незадоволений. Тут же почну пригадувати події останніх днів, аналізувати свої вчинки.

Варіант б. Я вже не зможу працювати продуктивно. Увесь час думатиму про поведінку майстра, дошукуючись причини, що змінила його ставлення

до мене.)

II. Представлення теми і очікуваних результатів.

III. Презентація необхідної інформації.

Слово викладача. У первісному суспільстві люди розуміли одне одного виключно за допомогою жестів. Цей вид спілкування не зник і дотепер, хоча й дуже змінився.

Сучасна людина входить у велику кількість контактів, зокрема короткотермінових. На початковому етапі спілкування особливу роль відіграють невербальні (несловесні) засоби. Перше враження — це надзвичайно важливий момент, який може стати психологічним містком до розвитку стосунків, або, навпаки, бар'єром у подальшому спілкуванні. Це взаємна оцінка одягу, пози, виразу очей, жестів, міміки, голосу, інтонацій. Уміння читати несловесну

мову — важлива умова взаєморозуміння.

Мистецтво спілкування можна прирівняти до мистецтва танцю, малюнку, скульптури. Людина, яка ним володіє, цікава для співрозмовника свіжістю висловлювань, новизною інформації, оригінальною формою подачі її, спроможністю провадити розмову на сприятливому емоційному тлі.


У діловому спілкуванні переважає вербальний зв'язок між партнерами, проте не слід применшувати значення невербального. Відомий німецький фі­лософ І.Кант сказав: "Рука — це видима частина мозку". Крім словесного мовлення, ми володіємо ще й мовою тіла. З 70-х рр. XX ст. науковці велику увагу приділяють боді-ленгвіджу.

Доведено, що людина словесно здобуває 35% інформації, а за допомогою мови тіла — 65%. Нині описано й витлумачено більш як 1000 несловесних знаків і сигналів.

Сучасним політикам, бізнесменам, громадсько-культурним діячам, діловим

людям конче потрібно знати бодай найпростіші елементи цієї науки.

До вашої уваги презентація дослідження групи учнів " Міміка і жести публічних людей".

Викладач. Дякуємо дівчатам за змістовне дослідження.

Звучить пісня "Очі черні …"

Тренінг 1. "Повір мені" (візуальний контакт — очі).

Уведення в тренінг. Відомо, що в очі один одному співрозмовники дивляться не більш як 10 секунд перед початком розмови, а потім лише

при нагоді, бо затримка погляду на очах партнера може роз­цінюватися як намагання домінувати. Розрізняють 85 відтінків значень виразу очей.

Пропонуємо прийняти участь у тренінгу "Повір мені". Учні отримують завдання на картках, демонструють його групі так, щоб ми бачили тільки очі

( використати аркуші А-4). Дивись додаток 2.

Викладач відмічає тих учнів, чиїм виразам очей група повірила.

Демонстрація уривку з мультфільму "Крихітка Єнот"

Тренінг 2. "Знайди відповідність"( контакт через усмішку, вираз обличчя).

Уведення в тренінг. Учені описали 90 видів усмішок, у створенні яких беруть участь 17 різних м'язів обличчя. Усім добре відома американська "гумова" усмішка — незамінна у спілкуванні. Під час зустрічі усмішка знімає напруженість перших хвилин. Вона супроводить також слова вітання, прощання; усмішка може бути радісна, іронічна, глузлива, дружня тощо.

Психологи твердять, що тільки духовно багата людина вміє "читати" обличчя. Словами відтворюється думка, створена мозком, а на обличчі відображається думка природи, що сформувала конкретний психічний тип. Вираз людського обличчя має безліч відтінків. До речі, обличчя роблять сердитим аж 43 м'язи.

Завдання: до кожної фотографії знайти відповідну характеристику ( дивись додаток 3). Ключ до завдання на слайді.


Тренінг 3. Жест і поза.

Уведення в тренінг. Крім слів, ми говоримо ще й мовою тіла. Пригадаймо німе кіно, красномовне свідчення того, що за допомогою жесту, пози, міміки можна виразити практично все.

Випереджальне завдання: озвучити фрагменти класики німого кіно фільму Чарлі Чапліна "Вогні великого міста".

Є жести-символи. Наприклад, піднятий догори великий палець означає схвалення, найвищу оцінку. Жести-ілюстратори, супроводячи мовлення, доповнюють сказане. Наприклад, ми розповідаємо, як проїхати кудись, і одночасно показуємо рукою напрям. Жести-регулятори застосовують під час зустрічей, прийомів. Вони можуть означати початок або кінець розмови. Таким жестом є рукостискання — знак довіри, поваги. Потиск руки має бути твердим і не дуже довгим.

Кожен жест рідко існує у "чистому" вигляді. Найчастіше жест, поза супроводяться відповідною мімікою, виразом обличчя, поставою. Є три групи найважливіших жестів:

  • жести щирості й захоплення;

  • оцінні жести;

  • знаки захисту.

Завдання: заповнити таблицю "Значення жестів і поз" (дивись додаток 4)

Перевірка виконаного завдання: слайд із заповненою таблицею.

IV. Формування мовних комунікативних умінь.

1.Гра "Лінгвістичне лото"( дивись додаток 5)

2.Моделювання " Доповни речення":

доповнити речення власне прямою мовою:

Хлопець ляснув себе по лобі і крикнув: "...!"

Дід, почухавши потилицю, сказав: "..."

Катруся схопилася за голову й вилетіла з кімнати зі словами: "...?"

Прослухати декілька варіантів відповідей учнів.


V. Підбиття підсумків та оцінювання результатів уроку.

Прикінцева бесіда. Що таке вербальні і невербальні засоби спілкування?

Які невербальні засоби можуть стати на заваді встановлення контакту з діловим партнером, аудиторією? Яке значення має одяг для спілкування? Назвати три основні групи жестів. Яке значення невербальних засобів спілкування?

VI. Домашнє завдання.

Описати жести й міміку подруги, яка ділиться враженнями від переглянутого кінофільму, захоплюючої подорожі, цікавого випадку тощо.


Додаток 1.

Адаптація — пристосування до умов існування.

Вербальний — словесний, що стосується звукової мови.

Жест — рух рукою чи тілом, що виражає внутрішній стан людини або супроводить сказане.

-

Сім п’ятниць на тиждень


Аж за голову взявся


Взяти себе в руки


Вдарити по руках


Вдарити лихом об землю


Очі на лоб полізли


Набридає, як гірка редька


У страху очі великі



Часто змінювати рішення

Розпач




Зібратися



Домовитися



Звеселитися



Велике здивування



Напосідається




Переляк





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Невербальні засоби спілкування

Автор: Лоханська Лариса Сергіївна

Дата: 10.03.2016

Номер свидетельства: 303782


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства