kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неозначені та заперечні займенники. Їх утворення і правопис

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данный конспект урока составлен в соответсвии с требованями ФГОС. Во время проведения урока по данной разработке учитель сможет развить  следующие компетенции: коммуникативную, лингвистическую, лексическую, орфографическую, орфоэпическую, риторическую, интеллектуальную, креативную и функциональную.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неозначені та заперечні займенники. Їх утворення і правопис»



Конспект відкритого

компетентнісно спрямованого

уроку української мови у 6 класі

за підручником А. А. Ворон, В. А. Солопенко

«Українська мова»




Тема. Неозначені та заперечні

займенники. Їх утворення і правопис.























Тема. Неозначені та заперечні займенники. Їх утворення і правопис.

Мовленнєва (комунікативна) компетентність

  • Удосконалювати вміння орієнтуватися в умовах спілкування в малих групах і вміти підтримувати його. Через роботу над побудовою письмового висловлювання на певну тему в доцільному стилі й жанрі, вибираючи й поєднуючи різні типи мовлення, активізувати мовленнєву діяльність учнів. Викликати пізнавальний інтерес до вивчення української мови; сприяти розвиткові аналітичного мислення.

Мовна (лінгвістична)компетентність

  • На основі вивченого матеріалу поглибити знання учнів про неозначені й заперечні займенники. Домогтися засвоєння учнями правил утворення і написання займенників, формувати вміння користуватися цими правилами на практиці.

Лексична компетентність

  • Через роботу над відновленням, доповненням текстового матеріалу розвивати уміння та навички використовувати мовний словниковий запас для побудови письмового висловлювання.

Орфографічна компетентність

  • Шляхом опрацювання словникової роботи розвивати правописні вміння написання неозначених і заперечних займенники відповідно до орфографічних норм і правил.

Орфоепічна компетентність

  • Поглибити знання правил написання та вимови слів, застосовувати на практиці вміння озвучувати написане відповідно до орфоепічних вимог протягом роботи над темою.

Риторична компетентність

  • Поглиблювати навички і вміння презентувати комунікативно доцільне, змістовне, виразне висловлювання.

Інтелектуальна компетентність

  • Формувати інтелектуальну компетентність через роботу учнів з різноманітною інформацією, через формування умінь застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях.

  • Удосконалювати прийоми самостійного здобуття нових знань, активізувати прийоми роботи в умовах пошуку, дослідження(дослідити особливості утворення і правопису неозначених і заперечних займенників). Розвивати активність пізнавальних процесів у школярів,

Креативна (творча, новаторська) компетентність

  • Сформувати інтерес до розв’язання будь-якої навчальної задачі творчо; бажання й уміння діяти не за зразком, а оригінально, передбачаючи новизну під час розв’язання навчальних завдань

Функціональна компетентність

  • Сприяти виробленню вміння спілкуватися. За допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу формувати любов до мистецтва слова, краси весняної природи.












Заперечні й неозначені займенники, іх відмінювання.

Мета: ознайомити шестикласників із заперечними й неозначени­ми займенниками, їх значенням, морфологічними ознака­ми, синтаксичною роллю в реченні тощо; удосконалюва­ти загальнопізнавальні вміння знаходити займенники цих розрядів у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, пра­вильно відмінювати, аналізувати речення й тексти щодо стилістичної ролі в них заперечних і неозначених займен­ників; розвивати творчі вміння утворювати займенники цих розрядів від відносних; за допомогою мовленнєво-ко­мунікативного дидактичного матеріалу сприяти шанобли­вому ставленню школярів до оточуючого середовища.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Робота біля дошки (один учень виписує відносні займенники, другий - питальні).

  1. Ой, який хороший день, у небі чисто-чисто. Скільки музики й пісень розлилось над містом! (М. Познанська) 2. Добре жить тому, чия душа і дума добро навчилися любить (Т. Шевченко). 3. Хто людей питає, той і розум має (Народна творчість). 4. Чия ця дівчинка дзвінкоголоса? (П. Тичина) 5. Книга й школа — що є глибше, як з наукою дружить? (П. Тичина) 6. І я згадав своє село. Кого я там покинув? (Т. Шевченко) 7. Хто ця жінка, чим вона стривожена, звідки вона і чому не знає шляху до повітового міста? (А Шиян).

  2. Гра «Сніжний ком»:

  • Що таке займенник?

  • Які розряди займенників ви знаєте?

  • Які займенники входять до розряду особистих?

  • Який займенник входить до розряду зворотних?

  • Чи має зворотний займенник форму називного відмінка?

ІІ. Ознайомлення шестикласників з темою, метою і завданнями уроку

Слово вчителя: Молодці, ви все правильно зробили. Сьогодні на уроці, якщо ви добре попрацюєте, то вас буде чекати якийсь сюрприз. А якщо ніхто з вас працювати активно не буде, то сюрприз не отримає. До речі, які я зараз використав займенники? (Займенники якийсь, ніхто записуються на дошці через скисну риску). На що вони вказують? До речі, я не знаю, як їх писати. Чим ми будемо займатися сьогодні на уроці і з якою метою? Відкриємо зошити і запишемо нашу тему.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

1. Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань з базовими

1)Коментар вчителя:

Заперечні займенники служать для вираження повного заперечення предмета (ніхто, ніщо), ознаки (ніякий, нічий) або кількості (ніскільки). Вони утворюються від відносних чи питальних займенників за допомо­гою частки ні префіксальним способом (ніхто-хто). Неозначені займенники утворюються від відносних чи питальних займенників префіксальним способом за допомогою часток аби-, де-, будь-, казна-, хтозна- або суфіксальним способом за допомогою час­ток -небудь, -сь. Ці займенники вказують на неозначену особу (абихто, будь-хто), предмет (дещо, що-небудь), ознаку (чий-небудь, якийсь), кіль­кість (скільки-небудь). Відмінюються заперечні й неозначені займенники як відносні й пи­тальні, від яких вони утворені.

2) Самостійне читання теоретичного матеріалу в підручнику (с. 147 - 148).

ІV. Осмислення здобутих знань у процесі практичної роботи

  1. Виконання впр. 393 письмово

  2. Слово вчителя: А от я зараз перевірю, наскільки ви спостережливі і уважні. На що ви звернули увагу?(неозначені й заперечні займенники утворилися від відносних додаванням префіксів і суфіксів). Пропоную вам провести дослідницьку роботу. Кожна група має картки із записаними на них займенниками. Завдання: дослідити утворення і правопис поданих слів(робота в групах). Обговоріть порядок виконання вправи, виконайте, зробіть висновок щодо запропонованого завдання. Під час роботи не забувайте про правила роботи в групах.

На виконання завдання відводиться 2 – 3 хвилини.

ДЕХТО, ДЕЩО, ДЕЯКІ, ХТОСЬ, ЩОСЬ, ЯКИЙСЬ, АБИХТО, АБИЩО, АБИСКІЛЬКИ, ХТО-НЕБУДЬ, ЩО-НЕБУДЬ, ЯКИЙ-НЕБУДЬ, ЧИЙ-НЕБУДЬ, КАЗНА-ЩО, КАЗНА-ХТО, ХТОЗНА-ЯКИЙ, ХТОЗНА-ЧИЙ, БУДЬ-ХТО, БОЗНА-ЯКИЙ…( 1 група)


НІХТО, НІЩО, НІЯКИЙ, НІЧИЙ, НІСКІЛЬКИ (2 група)


ДЕ З КИМ, АБИ ЗА КОГО, ДЕ В ЧОМУ, КАЗНА ДО КОГО, БУДЬ У КОГО, НІ З КИМ, НІ В ЧОМУ, НІ З ЧИМ, БОЗНА З КИМ, ХТОЗНА НА ЧОМУ (3 група)

- Виконали? Перша група , вам слово.

- Ми мали дослідити утворення і правопис поданої групи займенників. Висновок: це група неозначених займенників, які утворилися від відносних за допомогою казна, хтозна, бозна, аби, де, будь; небудь, сь. Пишуться разом із аби, де, сь; з іншими через дефіс.

- Друга група, будь ласка.

- Досліджувані нами займенники належать до розряду заперечних, утворилися від відносних за допомогою ні. Пишуться разом.

- Третя група…

- Займенники, запропоновані нам, належать як до неозначених, так і до заперечних. Пишуться в три слова через те, що між і самим словом стоїть прийменник.

- Отже, ми з вами дослідили творення і правопис неозначених і заперечних займенників і дійшли висновку, що неозначені й заперечні займенники, утворені від відносних за допомогою казна, хтозна, бозна, будь; небудь пишуться через дефіс. За допомогою аби, де,ні; сь – разом. Якщо між і словом стоїть прийменник – окремо

Перегорніть сторінку підручника на 148 і переконайтеся в правильності наших з вами висновків. Не помилилися? От і добре. Оцініть свою роботу в групах з цього питання.

Фізкультхвилинка ,,Впіймай займенника,, .

Учитель читає текст, а учні знаходять займенники, дають відповідь сплеском долонь.

-Вони були між людьми гості милі, та не прийняв ніхто їх за своїх.

-Що ти кинув у воду?

-Хлопці допомагали двом бабусям, які живуть на околиці села.

-Що там таке солодке у твоїй кишені?

-Розвідник лежав непорушно, нічим не видаючи свою присутність.

-Сорок років він обробляв велике колгоспне поле, яке простяглося від села аж до лісу.

-Мову ту, що люди рідною зовуть, ти ніде й ніколи, синку, не забудь.

-Серце, що сталося з тобою?

  1. Колективна робота (в парах).

Я думаю, що на даному етапі ви повинні вже вміти знаходити і правильно записувати неозначені й заперечні займенники. Тож давайте спробуємо

1 текст.

Списати, розкриваючи дужки. Зробити морфемний (за будовою) розбір слова весняний.

Якогось ранку весняний ліс несподівано сповнився дзвінким гамором. Хто(сь) із дорослих привіз бозна(скільки) саджанців, обсипаних казна(скількома) тугими бруньками. Макар Макарович із Миколою Суховієм підійшли до деревець. Луна обзивалась у будь(яких) лісових закутках.

Макар Макарович, ні(скільки) не сумніваючись, узявся показувати, як треба садити. Дитячі руки спритно пригортали до корінців пухку землю. Де(в)кого весело блискали на сонці леза заступів.


2 текст. Списати, розкриваючи дужки. Записати фонетичну транскрипцію слова «весною» та визначити кількість звуків та букв.

Малі дубові саджанці, немов де(що) казкове, виростали із землі.

Уляна з запалом садила молоді деревцята, і було в неї на серці, як і будь(у кого, радісно.

А навколо дихала весною, неначе хто(небудь) живий, могутня родюча земля. Співали пташки, і так солодко й ні(скільки) не тривожно пахло якою(сь) молодою травою і торішнім вогким листям.


3 текст. у поданому тексті знайти і підкреслити займенники, визначити розряд, пояснити правопис неозначених. В першому реченні підкреслити всі головні та другорядні члени речення.

Ясний та погожий ранок після будь(якої) короткої весняної ночі. Зірочки зникли, наче пірнули в синю безодню блакитного неба. Його край горить-палає таким рожевим вогнем. Ці червонуваті хвилі ясного світила миготять серед темряви, останнє зітхання якої віє понад степом. Положисті балки ще дрімають, а всі високі могили виблискують росою - якою(сь) срібною, казковою. Тихо, ні(що) не шерхне, ні(хто) не писне…

4 текст. відновити поданий текст, замість питань поставивши займенники, що підходять за змістом, визначити розряд, пояснити правопис неозначених і заперечних займенників. Визначте рід, число, відмінок слова «огнем».

Весна, (хто?) не порушить (чиєї?) краси… Зелена трава горить-палає (яким?) яскравим зеленим огнем, (де?) довгих листочках грає й сяє, мов (яке?) самоцвітне каміння, чиста роса; то стрільне (кому?) у вічі тоненькою голочкою жовтого світу, то засиніє синьоцвітом, то посипле (чим?) зеленим…Куди (хто?) не повернетесь, (що?) горить-палає, (яка?) долина пишається, мов зверху райдугами вкрита!

Слова для довідок: ніхто, її, якимсь, на її, те, вам, чимсь, ви, усе, вся.

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Робота з підручником впр. 398 на с. 149.

2. Словниковий диктант «Знайди помилку».

Нічий, будь-хто, якомусь, дехто, будь у чому, хтозна-який, декого, дечиїх, кимось, ні в чий, ні в що, ніякому, ні з чиєю, ніким, для нього, з ним, ні в кого, чогось, казна-що.

VІ. Підсумки уроку.

    1. Перевірте, чи виконали ми завдання, які ставили на початку уроку. Метод незакінчених речень.

  • Сьогодні на уроці ми з’ясували…

  • Сьогодні на уроці ми ознайомилися…

  • Сьогодні на уроці ми навчилися…

  • Сьогодні на уроці ми розвивали…

Оцінювання роботи учнів.

VІІ. Домашнє завдання. пар. 41, впр. 397 усно для тих, хто добре засвоїв матеріал уроку, письмово для тих, хто ще сумнівається в своїх знаннях.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Неозначені та заперечні займенники. Їх утворення і правопис

Автор: Кривуля Сергей Михайлович

Дата: 30.03.2016

Номер свидетельства: 312622


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства