Просмотр содержимого документа
«Краткосрочный план по казахскому языку на тему "Екі дос"»
Сыныбы: 7
Күні: 09.12.2015ж.
Мұғалімі: Кобзаренко Т.А.
Сабақтың тақырыбы: Екі дос
Мақсаты: Грамматикалық тақырып- көптік жалғауына байланысты әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы білімдерін бекіту, дамыту және тереңдету Сөйлемдер құрау, тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін, білімдерін көтеру және дамыту Бір- бірін сыйлауға, достың қадірін білуге, досына әділ баға бере білуге жол көрсету.
Сабақ жоспары:
Сабақ кезеңдері
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру бөлімі
Сыныптағы ынтымақтастық ахуал,
Оқушылармен сәлемдесу, жүректі ұсыну арқылы бір-біріне жылы лебіз, тілек білдіру.
Оқушылар бір-біріне жүректі ұсынып, тілек, сәттілік білдіреді.
«жақсы, өте жақсы»
Жүрекше
Үй тапсырмасын тексеру
Білу
«Миға шабуыл» стратегиясын қолданып, түрткі ұйымдастыру сұрақтарын құру
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы, сабақтың тақырыбын ашамыз.
Басыңа іс түскенде жақсы көмектесер, жаман күліп кетер.
Жақсы адам жолдасынан белгілі.
Жақсымен жолдас болсаң, ісің бітер,
Жаманмен дос болсаң, басың кетер.
Досы көпті жау алмайды,
Ақылы көпті дау алмайды.
Мақал- мәтелдермен танысып, дәптерге көшіріп жазады.
Бағалаудың түрлері
«Бағдаршам түстері »
Бағдаршам суреті ,сөздік
Негізгі бөлім
Қолдану,
Талдау,
мәтінмен жұмыс
«Екі дос» мәтінмен танысып, сөздіктің көмегімен орыс тіліне аударыңдар. Қарамен жазылған етістіктердің қай шақта тұрғанын анықтап, көшіріп жазыңдар.
Сөздікпен жұмыс. Қосымша 1.
Мәтін. Қосымша 2.
Тапсырманы орындайды. Мәтінді оқып, орыс тіліне аударады,дәптерге көшіріп жазады.
бағалау
Бағдаршам түстері
Дәптер, қалам, мәтін, кітап
Кітап
Жаңа сабақ
Жинақтау.
4-тапсырма, 132-бете.
Диалогтің жауабындағы көп нүктенің орнына керек сөздерді қойып оқыңдар, өзара пікірлесіңдер. Қосымша 3.
Диалогті керекті сөздермен толықтырып, өзара сөйлеседі.
дәптер
Қорытынды
Сабақты бекіту
Мұғалім сұрақтар қояды: -Сабақтың басында біз нені білгіміз келіп еді? -Нені білдік? -Сонымен сабағымыздың мақсатына жеттік пе?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
бағалау
Балл
Үй жұмысын беру
2-тапсырма, 130-бетте. Қосымша 4.
Күнделікке үй жұмысын жазады
күнделік
Рефлексия
Стикер таратылады
«Білемін, білдім, білгім келеді» стратегиясын қолданады.
Оқушылар тақтаға білемін, білдім, білгім келеді деген үш бағанға өз ойларын жазады
Стикер, қалам
Қосымша 1.
Сөздік:
Жаугершілік-набег; смута
Жауангер – воин
Төс қағысу- здесь: клясться, касаясь друг друга грудью в объятии
Дамылдау-передохнуть
Тұтқиыл-внезапное
Шабуыл-нападение
Елемеу-игнорировать
Қолбасы-полководец
Айырбас-обмен
Сынау-испытать
Бөлшек- частица
Құтқару-освободить
Қайсарлық-упорство, настойчивость
Тұтқыннан босату-освободить из плена
Қосымша 2.
Екі дос Ертеде, ел арасында жаугершілік жиі болатын кезде, қазақтың екі жауынгері төс қағысып дос болады. Бірде әскерлер бір өзеннің бойында шатыр тігіп, дамылдапты. Тұтқиылдан жаудың қалың қолы шабуыл жасапты. Тонаған мал-мүліктерін тиеп кетіпті. Қолға түскен азаматтарды айдай әкетіпті. Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі. Досының қолға түсіп қалғанын естіген екінші батыр күздің қара суығына қарамастан, өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасыларына апаруды өтінеді. Алып келген соң ол жаудың қолбасына: -Мен қолдарыңа түскен бір жауынгерге құн төлеп, сатып алуға келдім. Менің оған айырбасқа беретін малым, мүлкім жоқ. Бір-ақ нәрсе беремін. Ол -өзімнің өмірім. Досымды босатыңдар, ол үшін өзімнің өмірімді қияр едім, -дейді. Қолбасы ойланып отырып, оны сынамақ болады да: -Жарайды, мен сені қыршыныңнан қимай-ақ қояйын. Маған сол өміріңнің бір бөлшегін ғана берсең болды,-дейді. -Ол не? – дейді досын құтқаруға асыққан жігіт. -Маған сенің көздерің керек,-дейді қолбасы,-екі көзіңді ойып аламын. Ол да болсын, көзімді тезірек ал да, досымды босат,-дейді. Қайсарлық пен адал достыққа куә болған жаудың қолбасы екі досты тұтқыннан босатады.