kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по казахскому языку в 7 классе на тему: «Мені? досым осындай»

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушыларды? барлы?ы мынаны істей алады: с?з тіркестерін ??ра алады. С?ра?тар?а жауап бере алады;

О?ушыларды? к?бі мынаны істей алады: м?тінні? негізгі ойын аны?тай алады, топпен, ж?ппен ж?мыс істеуде белсенділік танытады, т?сінгенін жина?тап жаза алады;

О?ушыларды? кейбіреулері мынаны істей алады: ?з ойын жина?тап, ал?ан материалдарды тал?ылап ?з ойларын т?йіндеп аны? жаза алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по казахскому языку в 7 классе на тему: «Мені? досым осындай»»

Қысқа мерзімді сабақ жоспар

Пәні: қазақ тілі

Сабақ тақырыбы: «Менің досым осындай» - 2


1-тоқсан Сабақ № 27

«Жалпы білім беретін орта мектеп-балабақша»КММ

Сынып:

Қатысқаны

Қатыспағандар


Мұғалімнің аты-жөні:

Инсегенева Ж.Б.

7


9

1 (Стукалов Д)

Сабақтың оқу мақсаты

Мәтіндегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны істей алады: сөз тіркестерін құра алады. Сұрақтарға жауап бере алады;

Оқушылардың көбі мынаны істей алады: мәтіннің негізгі ойын анықтай алады, топпен, жұппен жұмыс істеуде белсенділік танытады, түсінгенін жинақтап жаза алады;

Оқушылардың кейбіреулері мынаны істей алады: өз ойын жинақтап, алған материалдарды талқылап өз ойларын түйіндеп анық жаза алады.

Алдыңғы оқу

Өткен сабақта оқушылар «Менің досым осындай» тақырыбы бойынша жаңа сөздермен танысты, тақырып бойынша сөз тіркесі мен сөйлем құрастырды.

Негізгі сөздер мен фразалар:

Алғырлық, білімділік, еңбекқорлық, ұйымдастырушылық, қайсарлық, салмақтылық, табандылық, жауапкершілік, қасиет, қабілет еріншектік, үлкенді сыйламау, ұнамау, кекшілдік, жалқаулық, уәдесінде тұрмау, дөрекі сөйлеу, өтірік айту

Сұхбатқа арналған пайдалы фразалар

Нені? Қашан? Неліктен? Неге? Не? Қандай? Қайда?

Білесің, ойлайсың


Талқылауға арналған сұрақ:


Қазір қандай сабақ? Қазақ тілі нешінші сабақ? Сен нешінші сыныпта оқисың? Сенің досың бар ма? Сенің досың қандай? Сен қай қалада тұрасың? Қазақстанның Елбасы кім? Қазақстанның астанасы қай қала? «Дос» деген кім? Қазір жыл мезгілі қандай? Бүгін аптаның күні қандай? Бүгін нешесі? Сен қай мектепте оқисың? Күз айларын ата. Апта күндерін ата.

Жазбаша ой салулар

Сенің досыңның аты кім?

Ол қандай қасиеттерімен көзге түседі?

Саған оның мінезіндегі қандай қасиеттер ұнайды?

Оның бойындағы ұнамайтын қасиет бар ма? Болса, қандай қасиет?

Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған мерзімдер

Жоспарланған шаралар

Ресурстар

Ынтымақтастық оқу ортасын құру

3 мин

Бір-біріне жақсы тіліктер айту.

Тілдік ортасын құру (сұрақ-жауап арқылы)

Сәлемдесу -1 мин

«Тілектер әлемі» - 2 мин


Стартер


13 мин

Санамақ - 3 мин

«Ыстық орындық»/

карточкамен жұмыс – 5 мин

Өткенді қайталау

Топпен жұмыс – 5 мин


Кіріспе


2 мин

Сабақтың мақсаттарын бірлесіп қою.

- Мұғалім сабақтың мақсаттарымен таныстырады.

- Оқушылар «білу», «істей алу» мақсаттарын қояды.


Даму


15 мин

Сөздік жұмысы - 5 мин

Мәтінмен жұмыс - 5 мин

Сұрақ-жауап - 3 мин

Топпен «Синквейн» жазу - 5 мин

Сөздік жұмысы

Жақын

дүниеге келді

жан

іздейтінің бір-ақ жан /іздеу/

қымбат

Анаға деген махаббат

Құрметтеу, сыйлау


Мәтінмен жұмыс


АНА

Сенің ең бір жақының бар. Сенің ең бір жақын досың бар. Сенің ең бір жақын ұстазың бар. Ол – ана!Сен жан болып дүниеге келдің, сенің іздейтінің бір-ақ жан. Ол – ана! Ол саған бәрінен қымбат.Анаға деген махаббат туған күніңнен - ақ басталады. Ананы құрметтеп, сыйлай біліңдер!


Сұрақтар


1Сенің ең бір жақын кімің бар?

2.Анаға деген махаббат қашаннан басталады?

3.Сен анаңды құрметтейсің бе?


Формативті бағалау

1-2 мин

Оқушылар саусақтармен өзінді бағалайды


Пленарий


5 мин

«Өз ойыңмен бөліс»


1

Сенің досыңның аты кім?

2

Ол қандай қасиеттерімен көзге түседі?

3

Саған оның мінезіндегі қандай қасиеттер ұнайды?

4

Оның бойындағы ұнамайтын қасиет бар ма? Болса, қандай қасиет?



Үйге тапсырма беру


1 мин

Сөздерді жаттау


Кері байланыс


2 мин

«Екі жұлдыз бір тілек»




Сабақтың тақырыбы

«үлгі тұтамын»

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Сабақтың типі:

Дәстүрлі емес

Грамматикалық тақырып:

Сан есім

Сабақтың мақсаты:

Ана тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру арқылы сөздік қорларын дамыту, ой – пікірін толық жеткізуге дағдыландыру; түрлі әдіс – тәсілдер пайдалану арқылы мемлекеттік тілге деген қызығушылықтарын арттыра отырып, есте сақтау, сауатты жазуға үйрету;

Сабақта қолданылатын технологиялар:

Ақпараттық технологияның элементтері, ойын технологиясының элементтері, сыни тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері

Қолданылатын әдістер:


Сұрақ-жауап, баяндау, түсіндіру, салыстыру, т.б.

Көрнекілігі:

Интерактивті тақта,үлестірмелі материалдар, постер

Лексикалық минимум:

Жақын, дүниеге келді, жан, іздеу, қымбат, махаббат, құрметтеу, сыйлау


Сабақ барысы:

1.«Сәлемдесу»

Психологиялық тренинг

Мақсаты: Жағымды психологиялық орта қалыптастыру.

2 мин.







-Қайырлы күн?! Бүгінгі сабаққа қош келдіңіздер!!!

Бір-біріне жақсы тіліктер айту.


2.Ой шақыру

Мақсаты: тыңдаушыларға бейнероликті көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу

3 минут.

















3.Лексикалық минимум

Мақсаты: жаңа сөздермен жұмыс істеу арқылы сөздік қорларын молайту.

3 минут






4.Тыңдалым

Мәтінді тыңдап, естіген мәтіннің мазмұнын түсінуге машықтандыру.

4 минут.




Гүлназ Әлімгерей,

тележүргізуші








Мәтінді бекіту








Сергіту сәті

Бақыт құсы

2 минут.


















5.Оқылым

Мақсаты: тыңдаушылардың сөздік қорларын арттыра отырып, мәтінмен жұмыс істеу.

4 минут.
















6. Мәтінді бекіту

Мақсаты: Мәтінді қаншалықты дұрыс меңгергенін білу үшін








7.Грамматикалық минимум. Бұрынғы өткен шақ.

5 минут.








































10. Бекіту

Мақсаты: берілген таратпа материалдар арқылы грамматикалық минимумды бекіту.











11. Айтылым.

Мақсаты: Тыңдаушылардың сұхбатқа түсе алу қабілетін арттыру

6 минут.















12. Қорытынды

2 минут.

13. Бағалау


14.Үй жұмысы

2 минут.


Осындай жақсы көңіл – күймен бейнероликті тамашалайық.

«Отбасындағы қарым-қатынас» бейнеролигін тамашалау.

Бейнеролик бойынша сұрақтар:

1)Ер адам қайда жұмыс істейді?

2) Оның жұмыс күні қалай өтті?

3) Сәтсіздіктер деп нені айта аласыздар?

4) Бейнероликтегі ер адам қандай сәтсіздіктерге душар болды?

5) Қалай ойлайсыздар бейнеролик немен аяқталады?

Жоспар құрғызу

  1. Жұмыстағы сәтсіздік

  2. Айдардың көңіл-күйі

  3. Ұзақ күннің соңы

- Дұрыс айтасыздар, шын бақыт – отбасы бақыты. Отбасы бақыты – отбасы мүшелерінің арасындағы жылы да ізгі қарым-қатынас. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Отбасындағы қарым-қатынас».

Біздің сабағымыздың мақсаты әр түрлі тапсырмаларды орындау арқылы сөздік қорымызды молайту, өз ойымызды еркін жеткізе білуге үйрену.

1-тапсырма. Сәйкесін табыңыз

Синонимдер:

Махаббат, бірлік, ауызбіршілік, достық, үйлесім, отағасы, жұбайы

3-тапсырма. Жаңа сөздермен таныстық, енді мәтінді тыңдайық.

1-тапсырма.

Диалогты тыңдаңыз. «Иә» немесе «жоқ» деп жауап беріңіз.

- Сізді дүниеге әкелген ата-анаңыз қандай жандар?

- Олар – менің бұл дүниедегі асылдарым. Әкем Әлімгерейдің жеке кәсібі бар. Үнемі іссапарларда жүреді. Ал анам Гүлстан – кітапханашы. Өте парасатты жан. Бір жұмысты бастар алдында бізге үнемі ақылын айтып отырады. Анамның маған берген тәрбиесін балаларыма бергім келеді.






иә

жоқ

1

Ата-анасы-асыл жандар



2

Әкесінің есімі-Әлімгерей



3

Әкесінің жеке кәсібі жоқ.



4

Әкесі іссапарда жүреді.



5

Анасы – мұғалім.



6

Анасы- парасатты жан.



7

Анасы ақыл айтпайды.



Ән айтқызу.

Аңыз

«Баяғы кезде бір отбасы болыпты. Ол сүйіспеншілік пен ынтымақтастық, түсіністік орнаған, бақытты отбасы еді. Сол елдің ханы бұл отбасы туралы естіп, отбасының басшысынан: Бір-біріңді ренжітпей, тату тұруыңыздың себебі не?»деп сұрапты. Қарт ақ қағазды алып, ұзақ бір нәрселерді жазып ханға беріпті. Хан қағазға қарап оқыпты таң қалыпты. Ол қағазда 100 рет бір ғана сөз жазылған екен. Ол «түсіністік» сөзі еді.



Тест 5 сұрақ


«Қимылдау-бұл өмір» ойын


Суреттерге назар аударыңыз.

Суреттер бойынша сөз тіркестерін құраңыз.





Тыңдаушылар жауабы тыңдалады.

Мысалы:әуен тыңдау, құшақтасу, домбыра шерту,ойлану, жақсы көру, күресу т.б.

Бұрынғы өткен шақ іс әрекеттің сөйлеп тұрған сәтпен салыстырғанда әлдеқайда бұрын болғандығын білдіреді. Екі түрлі жолмен жасалады.

Етістікке –ып; - іп; - п; - ған, - ген, қан, - кен жұрнақтарының + жіктік жалғауының жалғануы арқылы жасалады.

Бұрынғы өткен шақтың формуласы:

етістік + п, - ып, - іп, ған; - ген, - қан, - кен жұрнағының жалғануы арқылы жасалады.

Мысалы: оқы+п+ты=оқыпты

бар+ып+ты=барыпты

көр+ген

жаз+ған+мын



1-тапсырма.Жақшадағы сөздерге қажетті қосымшаларды жалғап жазыңыз.

Тиісті қосымшаларды жалғап жазыңыз.

  1. Үсен әйелімен кел.............. ті.

  2. Оның қызы әлі тұрмыс құрма....... .

  3. Ұлым үйлен........ .

  4. Баяғы заманда отбасы бол.......ты .

  5. Хан ақ қағазға жаз......... .

  6. Қыз хатты оқы......ты .

  7. Балам мектепті 2010 жылы бітір...... .

  8. Бақытты отбасы бір-біріне сенім арт......ты .

  9. Былтыр отбасы шетелге бар.....ты .

10.Сендер былтыр қонаққа бар...... сыңдар.


Интерактивті ойын. Тіл үйренушілерді екі топқа бөлу. Ұяшықтың астындағы тапсырмаларға жауап бергізу.


9


5



10


8


4



6


7


3


9. Бақытты отбасының құпиясы не деп ойлайсыз?

10. Үлгілі отбасы деп қандай отбасыны айтуға болады?

8. Балалар өз ата-аналарына ұқсау керек пе?

7. Сіз жақсы ата-анасыз ба?

6. Отбасы дегеніміз не?

4. Үлкен отбасы болған жақсы ма, әлде шағын отбасы болған жақсы ма?

3. Бақытты отбасы болу үшін не істеу керек?

5. Л.Толстой осыдан 120 жыл бұрын «Все счастливые семьи счастливы одинаково......»деген, ол дұрыс па?



Бағалау парақтан көрсету.





«Отбасындағы қарым-қатынас» тақырыбына шағын шығарма жазу.






















































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Конспект урока по казахскому языку в 7 классе на тему: «Мені? досым осындай»

Автор: Инсегенева Жанар Бопышевна

Дата: 10.02.2016

Номер свидетельства: 291428


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Курсы ПК и ППК для учителей!
1000 руб.
4000 руб.
1000 руб.
4000 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства