kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока по украинской литературе «Поема «Мойсей» - художній злет І.Франка, найвище досягнення українського класика»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: ознайомити учнів з історією написання поеми; допомогти усвідомити її значення в літературі та в житті; розкрити жанрову багатогранність твору, допомогти відчути їх взаємозбагачення; розширювати кругозір учнів, наближувати до розуміння Вічної книги

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по украинской литературе «Поема «Мойсей» - художній злет І.Франка, найвище досягнення українського класика»»



Розробка уроку

з української літератури

для 10 класу

з теми


«Поема «Мойсей» - художній злет І.Франка, найвище досягнення

українського класика»




Учитель

Муніципального освітнього закладу «Школа № 31»

Орлова Л.С.




Тема. Поема «Мойсей» - художній злет І.Франка, найвище досягнення українського класика.

Мета: ознайомити учнів з історією написання поеми; допомогти усвідомити її значення в літературі та в житті; розкрити жанрову багатогранність твору, допомогти відчути їх взаємозбагачення; розширювати кругозір учнів, наближувати до розуміння Вічної книги.

Тип уроку: урок-дослідження

Обладнання: портрет І.Франка, репродукція картини Рембрандта «Мойсей із скрижалями законів», Святе Письмо, виставка літератури про І.Франка, відеозапис уривку мультиплікаційного фільму «Принц Єгипту», відеозапис опери «Мойсей», презентація.

Хід уроку

Епіграф

Все, що мав у житті,

Він віддав для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї

Іван Франко


«…нерукотворний пам'ятник українській і світовій літературі»

О.Білецький


І. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Вступне слово вчителя

Поема «Мойсей» - найвище досягнення українського класика І.Франка. Її по праву можна вважати лебединою піснею автора. У свій час твір був високо оцінений критиками. Та сьогодні поема вважається високохудожньою перлиною української літератури.

2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Прочитайте епіграф до уроку та вислови про поему і прокоментуйте їх.

  • Як ви вважаєте, яким буде завдання нашого уроку?

  • Сьогодні ми крок за кроком, пройшовши усі етапи, як безсмертний Мойсей, спробуємо досягти мети уроку.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

Колективна робота.

Первинне обговорення поеми, обмін враженнями про неї.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Мотивація «Інтрига»

  1. Пошуково - дослідницьке завдання.

- Які події покладено за основу твору?

- Ким був біблійний Мойсей? Чи відрізняється цей образ від образу пророка у поемі? У цьому питанні нам допоможуть розібратися наші експерти.

- Чому сам письменник переосмислив давню легенду, вибравши темою своєї поеми «смерть Мойсея як пророка, непризнаного своїм народом»?

- Образ великого пророка настільки відомий та популярний, що за його Сюжетом знято багато фільмів, уривок одного з них стане супроводом виступу експертів.

(Трансляція фільму. Виступ учнів з біографічними відомостями про пророка Мойсея)

  1. Виступ групи істориків.

У 1904 р. письменник побував в Італії, мав можливість на власні очі побачити шедеври образотворчого мистецтва і скульптури найгеніальніших італійських митців. Особливо вразив шедевр Мікеланджело – образ біблійного пророка Мойсея. Цей твір став поштовхом для написання поеми «Мойсей». Писав свій твір Франко протягом січня – липня 1905 року. А ось історія написання прологу до поеми досить цікава. Управитель друкарні, де видавали поему, сказав Франкові, що на початку книги залишилось кілька незадрукованих сторінок і порядив поету написати передмову . На другий день Франко приніс знаменитий пролог. Поему двічі (1905 і 1913) було видано окремою книгою. Але вже в 1916 році поема вийшла без прологу в київському видавництві «Криниця», оскільки його категорично заборонила цензура.

Проблемне питання: Проведіть паралель між історичними подіями і головною проблемою твору.

3. Виступ групи літературознавців.

У 1913 році в передмові до польського перекладу поеми І.Франко писав: «… Мойсей стоїть перед нами як найвеличніша фігура старовинної історії людства. Мойсей, уроджений в неволі, в своїй молодості піднесений до життя в королівському палаці. Мойсей - убивця і вигнанець, пастир і проводир народу, що виводить цей народ із урожайної і багатої єгипетської землі на пустиню: а одночасно з неволі на волю».

І, нарешті, Мойсей - непризнаний пророк, що через 40 років вів свій народ по пустелі і не міг з ним перейти невеликого простору від Єгипту до Палестини…»

4. Виступ групи дослідників Біблії

Народився Мойсей приблизно за 1575 років до Христа в сім’ї Аврама. Під час побиття дітей мати у кошику пустила його водою, бо знала, що за течією купається донька фараона. Освіту і виховання, досвід воєначальника отримав при єгипетському фараоні. Вперше задумався про важку долю євреїв у сорокарічному віці. Рятуючи іудея, вбив єгиптянина. Переховувався 40 років у свого тестя, який був священиком. Першим провидінням став терновий кущ біля гори Хорив. Господь назвав себе Єговою (Сущим). Дива Господа — палиця стала змією, рука хворою на проказу. Помічником проголошено Аарона, брата Мойсея. Кари Бога єгиптянам за небажання відпустити євреїв: сарана, жаби, смерть немовлят. Шлях лежав через Аравійську пустелю, яку мали подолати 600 000 чоловіків з майном. Мойсей своїми молитвами рятував людей від спраги, голоду і нападників. Поблизу гори Сінай євреї вперше почули 10 Божих заповідей. Замість поклоніння Богу, іудеї почали поклонятися золотому бику, якого розтрощив Мойсей, перед цим побивши скрижалі із заповідями. Чотири рази піднімався Мойсей на Сінай і перед кожним сходженням на гору постився по 40 днів. Так пройшло два роки. Зухвалість іудеїв постійно давала себе взнаки: надмірність у їжі (переїдання перепілками), ігнорування манни, протести під проводом Аарона і Датана, небажання воювати за землю обітовану. Через це євреї були покарані Господом і приречені на 40-річне блукання пустелею (померли всі, кому було за двадцять, крім Ісуса Навина та Халева). За те, що Мойсей і Аарон не завжди слухали Єгову, отримали покарання — померти поза землею обітованою. Помер Мойсей у 120-літньому віці на горі Нево, побачивши здалеку мету свого життя.

  1. Вчитель

Образ Мойсея асоціюється із самим поетом. І. Франко усвідомлював свою місію, вірив, що живе недаремно, що народ сприйме його науку. «Ви мені тут приписуєте в моїй скромній літературній і громадській праці щось такого надзвичайного, а я всього-на-всього був слугою свого народу, вірніше мовити, його пастухом і, як Мойсей, сорок років виводив свій народ з пустелі, з темряви і злиднів на широку, свідому, світову щасливу дорогу…»,— писав він у відповідь на привітальний лист до сорокарічного ювілею творчої діяльності.

Перш ніж запросити вас до роздумів над жанровими особливостями твору , послухаємо повідомлення, яке готувала група теоретиків. Це нам потрібно, щоб визначити, до яких із цих видів тяжіє Франків «Мойсей».

6. Виступ групи теоретиків.

Більшість літературознавчих термінів виникла у Давній Греції – колисці європейської цивілізації.

Літературні твори діляться на три основні роди: епос, лірику, драму. В основу такого розподілу покладено:

  • Обсяг подій;

  • Форма висловлення;

  • Тривалість подій;

  • Авторське ставлення до них тощо.

Роди літератури, їх ознаки та жанри

  

 

РОДИ

ОЗНАКИ

ЖАНРИ

1.

ДРАМА

 

Це один з літературних родів, який змальовує світ у формі дії, здебільшого призначений для сценічного втілення.

 

Драма є специфічним видом мистецтва, який одночасно належить як літературі, так і театру. Лише у колективній творчості письменника, режисера, художника, композитора й акторів вона може стати помітним явищем літературно-мистецького життя.

- Зображення людини через її поведінку, вчинки, висловлювання;


- Гострий конфлікт є рушієм дії;
- Події відтворюються як живий процес, що протікає в даний момент;

 

- Діалогічний виклад художнього матеріалу;

 

- Текст поділяється на дії, картини, яви;


- Наявні ремарок;

- Твір призначається для вистави на сцені;

- Прозова форма (зрідка – віршова).

Трагедія - драматичний твір, в основу якого покладено дуже гострий, непримиримий і життєво важливий для певної епохи конфлікт, незвичайний герой потрапляє у безвихідне становище, вступає в боротьбу з нездоланними в даній ситуації силами і часто гине.


Комедія - драматичний твір, у якому дійові особи зображуються у смішних ситуаціях, нещадно висміюються людські пороки та негативні соціально-побутові явища.


Власне драма - драматичний твір, в основу якого покладено гострий життєвий конфлікт, напружену боротьбу й складні переживання персонажів, але розв'язка не має трагічного характеру.

 Трагікомедія - драматичний твір, у якому поєднані риси трагедії і комедії.
Драма-феєрія - це різновид драми з фантастичним сюжетом, з неймовірними перетвореннями, де поряд із людьми діють фантастично-міфічні істоти.

 

РОДИ

ОЗНАКИ

ЖАНРИ

2.

ЛІРИКА

 Це один із трьох родів художньої літератури та мистецтва, в якому у формі естетизованих переживань осмислюється сутність людського буття.

 

У ліриці першорядне значення надається виражальним засобам, які формують інтимну атмосферу з витонченим емоційним станом, тобто — ліризм.

  Види лірики:

- Філософська

- Інтимна (любовна)
- Громадянська (патріотична)
- Пейзажна
- Релігійна

  •  

- Відтворення людських емоцій, переживань, думок;

 

- Наявність ліричного героя (умовна дійова особа, яка виражає настрої та думки, втілені в художньому творі);


- Безсюжетність;


- Інтенсивне використання образотворчих засобів;


- Віршована форма;


- Стислість викладу.

 

 

Гімн - урочистий твір символічно-програмового змісту.


Романс - це невеличкий ліричний вірш любовного змісту, призначений для вокального виконання.


Ода - урочистий твір уславлення, писаний на честь якоїсь видатної особи чи події, виражаються почуття поваги, захоплення.


Сонет - канонічний жанр ліричного вірша, який складається з двох катренів і двох терцин написаних переважно п'ятистопним ямбом з усталеною римою: (італійський сонет) або з трьох катренів і одного дистиха (англійський або шекспірівський сонет).


Елегія - ліричний вірш, пройнятий сумним настроєм.


Медитація - вірш філософського змісту, в якому автор передає свої глибокі роздуми про деякі важливі проблеми, інколи глобального значення.


Акровірш - вірш-загадка, у якому початкові букви рядків складають слово-відгадку.


Фігурний вірш - це вишуканий поетичний твір, в якому домінував зоровий ефект.


Послання - це віршований літературний твір, написаний у формі листа або звернення до якоїсь особи чи багатьох людей.

 

РОДИ

ОЗНАКИ

ЖАНРИ

3.

 ЕПОС

 Це різновид літературного роду, що оповідає про події, які нібито відбувалися у минулому (немов здійснювалися насправді і згадуються оповідачем).

 

Епос охоплює буття в його пластичній об'ємності, просторово-часовій довжині і подійовій насиченості (сюжетність). Виникає у фольклорі (казка, епопея, історико-героїчні пісні, билина). До 18 століття епос був головним жанром літератури.

 

 

- Розповідний характер;
- Усебічне змалювання героїв;
- Сюжетність;
- Описи різних видів;
- Рівний тон викладу;
- Прозова форма;
.

Малі форми:

 

Оповідання - це невеликий за розміром твір з чітким сюжетом, незначною кількістю персонажів, у якому відтворено події обмеженого проміжку часу.


Новела - один із видів епічних творів, близький за розміром до оповідання, але відмінний від нього надзвичайною стислістю у викладі, напруженістю розвитку сюжету, несподіваністю розв'язки; властивий глибокий психологізм у розкритті внутрішнього світу персонажів.


Нарис - невеликий прозовий художньо- публіцистичний твір на актуальну тему сучасності, у якому зображуються реальні факти, події, люди.


Етюд - невеликий безфабульний твір настроєвого характеру.


Казка - розповідний твір про вигадані, а часто й фантастичні події.


Легенда - переказ про якісь події чи людей, оповитий казковістю.

 

Середні форми:

 

Повість - розповідний прозовий твір, більший за обсягом від оповідання, менший від роману, що має однолінійний сюжет, головних і другорядних персонажів.

 Великі форми:

 

Роман - великий і складний за будовою епічний

 

 































Проблемне питання: До якого з родів найбільше тяжіє поема «Мойсей»?

(учні роблять висновки, що поема «Мойсей»- це синтез епосу, лірики і драми.)


  1. Вчитель.

Поема «Мойсей – це фактично поетичний кіносценарій. Нам залишається думати, чи знайдеться коли-небудь талановитий український режисер, спроможний поставити цей твір Франка. А ще цікаво, якому ж геніальному акторові випаде честь зіграти Мойсея».

  1. Виступ групи мистецтвознавців

До Біблійних тем, образів зверталися багато митців у галузі музичного мистецтва, живопису, скульптури, театрального мистецтва. Запрошуємо здійснити подорож і оцінити, яким бачили Мойсея у різних країнах і в різні часи.

Видатний український композитор Мирослав Михайлович Скорик написав оперу «Мойсей», яку поставили в театрі ім. С.Крушельницької у Львові у 2001 року, приурочивши візиту Папи Римського Іоана Павла II. Запис цього твору благословив та підтримав сам Святіший Отець.

Прослухайте пролог до поеми, і дайте відповідь на питання, яким настроєм пройнятий цей музичний твір?

Італійський скульптор Мікеланджело Буонорроті у ХVІ ст. створив величну скульптуру Мойсея. Статуя входить в комплекс скульптурної гробниці Папи Римського Юлія II, яка розташовується в Сан-П'єтро-ін-Вінколі, римській базиліці. Робота над цією скульптурою тривала протягом двох років, починаючи з 1513 року. Висота статуї - 235 сантиметрів, але міць, яка таїться в її обрисах, воістину колосальна. Скульптор зобразив вождя єврейського народу в момент повернення після бесіди з Богом, коли Мойсей побачив одноплемінників, які поклоняються золотому теляті.

Рембрандт Харменс Ван Рейн також написав картину за Біблійним сюжетом. «Мойсей, розбиваючий скрижалі Заповіту» (1659р.) . Робота зберігається в Картинній галереї у Берліні.

Життя Мойсея настільки насичена різними подіями, що мета розподілити у відповідності з сюжетами образотворчого мистецтва є достатньо складною. Пропонуємо цикл картин, присвячених життю Мойсея.

До образу Мойсея зверталися письменники Альфред де Віньї (французька література), Гергарт Гауптман (німецька література).

9. Складання таблиці.

Складіть порівняльну таблицю образів Мойсея біблійного, Мойсея — героя твору та самого автора.

Мойсей у Біблії

Мойсей у поемі

І. Франко

Задумався про тяжку долю євреїв у сорокарічному віці. Рятуючи іудея, вбив єгиптянина. Переховувався 40 років. Повів народ, своїми молитвами рятував від спраги, голоду й нападників. Доніс до людей 10 Божих заповідей. За свою зневіру покараний тим, що, дійшовши до мети, так і не потрапив до омріяного краю

Вів народ у країну обітовану, зносячи з усіма труднощі шляху. Навчав, доносив Божі заповіді. Зневірений народ вигнав його й побив. Мойсей зневірився, втратив твердість духу. Тому, довівши народ до мети, сам не ступив на землю обіцяну

Заповнюється після відповіді на проблемне питання

Cпільне

Вожді, пророки, поводирі, які вказують народові духовні орієнтири проходять через випробування, зневіру. Щасливе майбутнє народу тільки передбачають


  1. Проблемне питання: Чому Франка називають українським Мойсеєм?


ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

Творче завдання.

Складіть усний виступ-резюме (заслуховування відповідей)


V. Підбиття підсумків. Оцінювання учнів

1. Слово вчителя

По праву можна стверджувати, що поема «Мойсей» - найвище досягнення українського класика. На час написання твору письменникові було 50, і все своє свідоме життя він, як і Мойсей, прагнув кращого життя для свого народу, який блукав стежками нерозуміння. У поемі діють різні о звучатьсоби, різні голоси, ставиться багато питань. Усе в ній реальне, об’ємне, як у житті або театрі. І якщо справедливо, що життя-театр, то поема Франка – величезна поетична містерія, поставлена за сторінками Вічної книги. А час дії – це епоха Мойсея, епоха Франка, епоха читачів, це-вічність.

Тож про поему Івана Франка ми сміливо можемо сказати, що вона є найвищим досягненням українського класика.

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення.

«Поема "Мойсей" на мене справила ...»

«І. Франко відкрився для мене як ...»

«Мене вразило ...»

  1. З яким настроєм ви залишаєте сьогоднішній урок?

VІ. Домашнє завдання

Виписати з поеми висловлювання, які можна віднести до крилатих. 

Написати есе на тему «Чи легко бути пророком?»










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Автор: Орлова Любовь Сергеевна

Дата: 06.06.2017

Номер свидетельства: 420779


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства