kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект уроку з художньої культури "Образотворче мистецтво Далекого Сходу".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема уроку: Естетичний феномен китайського живопису. Жанри :портрет, пейзаж, каліграфічне письмо. Символічне навантаження кольору.

Мета. Ознайомити учнів із особливостями жанрів китайського живопису, їх філософським навантаженням та символікою, навчити класифікувати жанри китайського образотворчого мистецтва, 

розвивати зорову пам’ять, зосередженість, увагу, уміння обґрунтовувати свою думку щодо творів мистецтва;

виховувати духовність, шанобливе ставлення до пам’яток далекосхідної культури.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку з художньої культури "Образотворче мистецтво Далекого Сходу". »

Тема уроку: Естетичний феномен китайського живопису. Жанри

портрет, пейзаж, каліграфічне письмо. Символічне навантаження

кольору.

Мета. Ознайомити учнів із особливостями жанрів китайського живопису, їх філософським навантаженням та символікою, навчити класифікувати жанри китайського образотворчого мистецтва,

розвивати зорову пам’ять, зосередженість, увагу, уміння обґрунтовувати свою думку щодо творів мистецтва;

виховувати духовність, шанобливе ставлення до пам’яток далекосхідної культури.

Обладнання: комп’ютерна презентація, ілюстративний матеріал з мистецьких енциклопедій, відеоряд «Жанри китайського живопису» (автор Іванова Наталя 2012р.)

Тип уроку: комбінований.


Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Дата народження та смерті І. Репіна?

  2. Як звали першу дружину І. Репіна?

  3. Дата народження та смерті М. Врубеля?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

Естетичний феномен китайського живопису 

Слайд 2

У Китаї, країні гір та неосяжних річкових долин, стихії безмежної природи мали владу над людиною. Саме тому еталоном життя китайців стала сама природа, уособлення релігійних уявлень і філософських роздумів, вона сприймалася як величезний Космос, маленькою частинкою якого була людина. Все життя людини, вся її духовна діяльність стали співвідноситися з природою, а спілкування з нею перетворилося на складну та деталізовану естетичну систему. Відкриття естетичної цінності природи зумовило формування своєрідного просторового мислення, внаслідок чого виник самостійний жанр — пейзажний живопис. Саме він на десятки віків став провідним видом китайського мистецтва. 

Слайд 3

Картини-сувої

У китайському живописі існує особливий вид картин ̶ картини-сувої.

Живопис наклеювався на цупкий папір, обрамленням йому слугувала досить широка смуга шовку. Картина зберігалася зазвичай у спеціальному

футлярі, згорнута, ніби рулон паперу. Звідси і її назва ̶ сувій.

Сувої були двох видів ̶ горизонтальні й вертикальні.

Слайд 4

Між китайською каліграфією й живописом так багато спільного, що вони вважаються рідними сестрами

Вишуканість ієрогліфів і поезія вірша не тільки доповнювали й підкреслювали основний зміст та ідею картини, але й, поєднуючись, надавали їй особливої краси й завершеності

Слайд 5

«...світле вікно, чистий стіл, прекрасний пензель, туш, шовк
і тушниця приносять людям естетичну насолоду, створюючи особливу атмосферу художності під час роботи живописця».

Слайд 6

Зображення дикої сливи в Китаї надзвичайно популярне. Квіти,
з їхніми ніжними білими або рожевими пелюстками, персоніфікували сонячне начало, у живописі їх ототожнювали із чоловічим началом янь, а стовбур і галуззя, наповнені соками землі, виражали силу інь (жіночого начала). Квіти сливи символізують шляхетну чистоту, стійкість, непохитність.

Слайд 7

Китайські картини – мистецтво, яке є неможливим без «співучасті» автора
і глядача.

Слайд 8

В арсеналі художника було чимало образотворчих мотивів ̶ гори, сосни, камені, водні потоки тощо. Це були не просто образотворчі мотиви, це були символи, які в комбінації являли собою побажання.

Так, старе каміння символізувало довголіття, а бамбук був символом істинно шляхетної людини, яка, згинаючись від життєвих негод, завжди знаходить у собі сили піднятися і як мудрість життя вбирає так само, як бамбук вологу.

Слайд 9

Яке побажання, з погляду китайських філософів, зашифроване в цій картині? (бамбук був символом істинно шляхетної людини, мудрість життя)

Слайд 10 жанри живопису (робота в групах)

І група. «Гори і води» (пейзаж);

ІІ група. Жанр «квіти і птахи»;

ІІІ група. Каліграфічне письмо

IV група. Портрет.

Жанри

Особливості жанру

Символіка

Портретний — жень-у- хуа («люди»

За вимогами жанру необхідно було «передавати» у портреті внутрішній світ людини, зважаючи також на зовнішню схожість; він охоплював усе, що стосується образу людини: портрет, історичні та міфологічні сюжети, сцени палацового буття. Побутові сцени вражають реалістичністю і довершеністю, витонченістю й живописністю

Змальовуючи славетних імператорів і палацових красунь, живописці відтворювали не тільки атмосферу життя й побуту палацу, а й тогочасний ідеал земної краси — маленьку, тендітну жінку із крихітними ступнями, довгим

чорним прямим волоссям

Пейзажний — хуа няо («квіти та птахи») та шачь-шуй («гори та води»)

Хуа-няо («квіти та птахи»)

 

Для цього жанру е характерними теми рослин (квітів, трави, бамбуку), каменів, птахів. З-поміж чотирьох так званих благородних рослин, що назавжди закріпилися в живописі Китаю (орхідея, бамбук, мей-хуа та хризантема), найулюбленішим образом стала дика слива — мей-хуа (один із найпоширеніших декоративних мотивів у прикладному мистецтві та філософських мотивів — у живописі й поезії)

Квіти дикої сливи символізують благородну чистоту, незламну стійкість: стрункий бамбук — стійкість і му-           1 дрість; гранат із численними зернятами — велику родину; поєднання сосни, бамбука та дикої сливи — вірну дружбу; персик — безсмертя

Шань-шуй («гори та води»)

Панорамні картини наповнені скелями і горами, оповитими хмарами, туманами, крізь які ледь помітними є ліси, людські домівки, човни тощо. Подібні зображення вільно текли сувоєм, їх обмежувала лише його довжина. Художники завдяки лише попереднім спостереженням і багатій уяві створювали ідеальні пейзажні композиції з метою передати якомога точніше свої почуття й настрої. Композиційна побудова, особливості перспективи були розраховані на те, щоб людина, яка сприймає твір, почувалася не центром світобудови, а лише маленькою її часткою

Пара качок означала вірне кохання, бамбук — благородство, сосна — довголіття. Символічність природи, філософське сприйняття часу та простору відобразилися у цьому жанрі, гармонійно поєднавши уявлення китайців про головні сили Всесвіту: величезні гори з крихітними деревцями на вершинах (чоловіче начало — ян), тихі озера та річкові плеса (жіноче начало — інь)

 Каліграфічне письмо

 

Китайська писемність (китайське письмо) — давній і загальновживаний спосіб запису китайської мови. Знаки китайської писемності, відомі як китайські ієрогліфи (букви Хань). Вік китайської писемності постійно уточнюється. За останніми дослідженнями, китайська ієрогліфіка виникла у VIII тис. до н. е. Китайські ієрогліфи упорядковані не за абетковим принципом. Кожний знак є словом’, так званою логограмою, або складовою певного слова. Ієрогліф або ієрогліфічна комбінація позначають фізичні об’єкти, абстрактні поняття або вимову. Кількість китайських ієрогліфів (згідно з китайським класичним словником Кансі) становить 47 035 знаків. Більшість із них є архаїзмами, що в сучасній китайській мові не вживаються

Усі ієрогліфи, зокрема й найскладніші , — – це набір цілком визначених елементів. Кожний з цих елементів містить первинні складові — риски.     | Існує сувора послідовність написання елементів із рисок та ієрогліфів із елементів. За легендою, завдяки китайським ієрогліфам людські істоти отримали можливість пізнавати принципи й основні закони будови Всесвіту. Злі духи не могли більше легко обманювати людей та брехати їм


Презентація роботи в групах

Дякую за роботу групам, а тепер для кращого закріплення почутого пропоную до вашої уваги відеоряд «Жанри китайського живопису»

Слайд 11-14 перевірка набутих знань

11 – Пейзажний (Хуа-няо («квіти та птахи») Квіти дикої сливи символізують благородну чистоту, незламну стійкість

12 - Каліграфічне письмо

13- Шань-шуй («гори та води») Пейзажний Пара качок означала вірне кохання

14 - Портретний — жень-у- хуа («люди»)


А тепер звернімося до символіки кольорів у китайському живописі.

Жовтий. Позначає імперську владу й національну державність; водночас — смерть і світ мертвих. У пейзажній ліриці та пейзажному живописі жовтий колір, усупереч його лаоській символіці, є ознакою осені як кінця року і кінця (старості) людського життя. Буддійський жовтий колір (колір одягу яенців) сходить до одягу мандрівних аскетів.

Червоний колір ототожнюється з кольором свіжої крові. Його хроматичний ряд складає державну символіку (прапор), є колірною характеристикою і ранговими кольорами знаті (одяг, будинки, меблі), ним маркують радісні події в житті людей (новорічна обрядовість і атрибутика), асоціюючи із чоловічим началом (ян). Ще один ланцюжок асоціацій — зв’язок із культом родючості, жіночністю й весільною обрядовістю. Усі весільні атрибути китайських наречених — винятково червоного кольору. Якщо йдеться про зовнішність конкретної жінки, то епітет «червоний» передає її красу: «червона жінка» — красуня, «червоне обличчя» — – зовнішність красуні.

Синьо-зеленіш колір, зважаючи на етимологію ієрогліфа, що його позначає, спершу передавав безпосередньо зелений колір, точніше, колір листя. Опорними кольорами цього хроматичного ряду є зелений (люй), що здебільшого стосується рослинності, але також може вживатися і для позначення чорного волосся; синьо-блакитні кольори; кольори бірюзової гами. Кольори власне зеленої гами, окрім асоціацій із рослинністю, утілюють стихію води і жіноче космічне начало (інь). Тому будь-які поєднання з червоним кольором мають еротичну символіку, що простежується в літературно-поетичній образності (наприклад, описі червоних променів сонця, що ковзають по зеленій воді; червоних бутонів (кольорів) поміж зеленого листя). Кольори синьо-блакитної гами найчастіше символізують небо і небесний простір, хоча можуть застосовуватися і до води (зазвичай морських хвиль).

Білий колір є прийнятим траурним кольором, за винятком лаоської образності (де він передає Ідею порожнечі як визначальної властивості Дао, утілює чистоту його натхнення і духовних шукань особистості). У білому кольорі виокремлюють, зокрема: місячно-білий колір — для ритуального одягу; суто білий колір, що втілює внутрішню досконалість людини, а також природних реалій і предметів; декілька різновидів білого кольору з відтінками: «колір м’яса свіжої риби» (із рожевуватим відтінком), «колір слонової кістки» (із палевим відтінком), «колір снігу» (сріблясто-білий), «колір нефриту» (із трохи помітним зеленуватим або сіруватим відтінками).

Чорний колір асоціюється з ученістю й освітою, ставши кольором убрання вченого-книжника, наставника й учнів. Навіть для цього кольору визнавався окремий хроматичний ряд, у якому особливе місце посідає колір сюань – чорний із червонястим відтінком, за допомогою якого передавалися всі ті явища й сутності, що визначаються як «таємниче», «сокровенне».


V. Практична робота .

Творче завдання: малювання у стилі китайського живопису.

Писання китайською каліграфією









VI. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Назвіть жанри китайського живопису.

  2. Перелічте основні ознаки пейзажного жанру (квіти та птахи) (Для цього жанру е характерними теми рослин (квітів, трави, бамбуку), каменів, птахів)

  3. Жовтий колір у китайському живописі символізує (імперську владу й національну державність; водночас — смерть і світ мертвих)

  4. Білий колір у китайському живописі символізує (прийнятим траурним кольором)


VII. Підбиття підсумків уроку

  1. Оцінювання роботи учнів на уроці.

  2. Рефлексія

Мені найбільше запам’яталося на уроці…..

Я хочу дізнатися більше…..

Мене зацікавила інформація щодо….

Домашнє завдання:вивчити конспект, підручник ст. ______

Індивідуальне (для учнів із достатнім та високим: рівнем навчальних досягнень): підготувати повідомлення про декоративно-прикладне мистецтво Близького Сходу (багдадську книжкову мініатюру, турецьке гончарне мистецтво, дамаські тканини, іранське килимарство).




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Конспект уроку з художньої культури "Образотворче мистецтво Далекого Сходу".

Автор: Панасюк Галина Валеріївна

Дата: 13.06.2014

Номер свидетельства: 103927


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства