Сыныбы: 7
Саба?ты? та?ырыбы: ?аза? хал?ыны? ?лтты? киімдері
Саба?ты? ма?саты: О?ушыларды ?аза? хал?ыны? ?лтты? киім ?лгілерімен, т?рлерімен таныстыру.
Саба?ты? міндеттері
- Білімділік: О?ушыларды ?аза? хал?ыны? ?лтты? киім ?лгілерімен, т?рлерімен таныстыру.
- Дамытушылы?: Сауатты жазу?а, д?рыс с?йлеуге, ?здігінен ж?мыс істеуге ?йрету, с?здік ?орын дамыту ж?не ?аза? тілінде еркін с?йлей білу ?рекеттерін жетілдіру.
- Т?рбиелік: Мемлекеттік тілді ??рметтеуге т?рбиелеу. Киім т?рлерімен таныстырып, ?семдік тал?амын, ?ызы?ушылы?тарын арттыру.
Просмотр содержимого документа
«Конспект»
Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының ұлттық киімдері
Сабақтың мақсаты:Оқушыларды қазақ халқының ұлттық киім үлгілерімен, түрлерімен таныстыру.
Сабақтың міндеттері
Білімділік: Оқушыларды қазақ халқының ұлттық киім үлгілерімен, түрлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Сауатты жазуға, дұрыс сөйлеуге, өздігінен жұмыс істеуге үйрету, сөздік қорын дамыту және қазақ тілінде еркін сөйлей білу әрекеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік: Мемлекеттік тілді құрметтеуге тәрбиелеу. Киім түрлерімен таныстырып, әсемдік талғамын, қызығушылықтарын арттыру.
Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі: слайд, таратпа карточка
Сабақтың әдісі: миға шабуыл, сұрақ-жауап, түсіндіру, семантикалық, тәжірибелік карталар
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
1. оқушыларды түгендеу.
2. сабаққа даярлау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, бағалау
1. 1-тапсырма, 105-бет. Мазмұнын айту.
2. Ережені жаттау.
ІІІ.Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту.
Слайд арқылы киім түрлері көрсетіледі. Оқушылар киім түрлерін айтуы қажет.
Сабақтың тақырыбына шығу үшін, оқушылармен сұрақ-жауап алмасу.
Мағынаны ашу.
Қазақ халқының қандай ұлттық киімдерін білесің?( Оқушылар білетін киім атауларын айтады)
Слайд арқылы толықтырамын. Осы ұлттық киімдердің түрлері.
Сөздікпен жұмыс.
Климаттық жағдай – климатическое условие
Ежелгі дәстүр – старые традиций
Тігу – шить
Біркиер – на выход
Мәтінмен жұмыс.110-бет, 2-тапсырма
Мәтінді оқиды, аударады
Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады
Қосымша тапсырмалар:
І. 1-қатарға.
Функционалдық-мағыналық кесте (Тәжірибелік карта)
Жыл мезгіліне байланысты киімдердің қандай түрлері болады? | Қысқы киімдер қандай болуға тиіс? | Жазғы киім қандай матадан тігіледі? | Сырт киімді неге байланысты кию керек? | Саған қандай киім ұнайды? |
Қысқы Жазғы Қызықты Әдемі | Ашық Қолайлы Жылы Суық | Қымбатматадан Оңайжуылатын Жеңілматадан Жүннентоқиды | Үйдегіауарайынабайланысты Даланыңауарайынабайланысты Адамдарғабайланысты | |
2-қатарға
Функционалдық — мағыналықкесте. (Тәжірибелік карта)
Киім кигенде қандай ерекшеліктер діаңғару керек? | Күнделікті киім деген не? | Сәнді киімді қандай матадан тігеді? | Ресми орындарға қандай киіммен баруға болады? | Саған қандай киім ұнайды? |
Өз тұлғасының ерекшеліктерін жас ерекшеліктерімен санасу керек. | Жұмысқа, мектепке, көрмеге т.б. барғандакиеді. Той-думанға барғанда Сапарға шық қандаки етін | Қалың матадан Қымбат, әдеміматалардан. Жылтырауық маржан менәшекелейді. | Қысқа шалбармен Костюммен юбкамен | |
ІІ тапсырма
1. Сөзге фонетикалық талдау жаса, қанша буыннан тұратынын көрсет.
А) шапан, кимешек
Б) сәукеле, камзол
2.Төмендегі етістіктерді тұйық етістікке айналдыр: Бір сөзге сөйлем құра.
Киеді, оқиды, жазады, көреді, жасалады, жарасады
Үлгерімі төмен оқушыларға жеке тапсырма беріледі. Семантикалық карта Тиісті жерге + белгісін қой.
Септіктер | киімге | шапанды | сәукелемен | көйлектің | камзолдан | кимешек | тақияда |
Атау | | | | | | | |
Ілік | | | | | | | |
Барыс | | | | | | | |
Табыс | | | | | | | |
Жатыс | | | | | | | |
Шығыс | | | | | | | |
Көмектес | | | | | | | |
Семантикалық карта Тиісті жерге + белгісін қой.
| дауысты | жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік | дауыссыз | қатаң | ұяң | үнді |
К | | | | | | | | | | | |
И | | | | | | | | | | | |
М | | | | | | | | | | | |
Е | | | | | | | | | | | |
Ш | | | | | | | | | | | |
Е | | | | | | | | | | | |
К | | | | | | | | | | | |
Жуан сөздерді бір бағанға, жіңішке сөздерді бір бағанға қойып жаз:
отбасы, кимешек, көйлек, қамзол, сәукеле, шапан,кебіс, тон, киім, ұлттық.
Ой толғаныс. Қазақтың ұлттық киімдері туралы әңгімеле
Үйге тапсырма: 111-бет 4-тапсырма (деңгейлік тапсырманы орындау).
110-бет 2-тапсырма мазмұндау.
Бағалау.
Кері байланыс. Стикерлерге бүгінгі сабақ туралы ойларын жазады.