Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы:
«Қазақстанның өндіріс орындары»
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның өндіріс орындарымен таныстыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділігі:
Қазақстанның өндіріс орындарымен таныстыру, тақырып бойынша өтетін сөздер мен сөз тіркестерін меңгерту.
Дамытушылығы:
Тапсырмалар, сұрақтар, ойын арқылы оқушылардың дүниетанымын, ойлау қабілеттерін, ауызша тіл байлықтарын дамыту.
Тәрбиелігі:
Оқушыларды туған жерін құрметтеуге баулу.
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Әдіс-тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, «көрнекілік», «сәйкестендіру», «семантикалық карта», «автор орындығы».
Көрнекіліктері: интерактивті тақта, компьютер, проектор, бейнесюжет, таратпа материалдар, презентация.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Сабаққа даярлау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Мәтінді мазмұндау, сөздік жаттау.
2. Шығыс Қазақстандағы өзендер мен көлдер туралы жаз.
Қызығушылықты ояту.
«Көрнекілік» стратегиясы.
(Слайдтағы бейнеленген суреттерді сұрау).
(Оқушылардың жауабы)
Мағынаны ашу. Олай болса, біздің бүгінгі тақырыбымыз Қазақстанның өндіріс орындары туралы болады.
Сөздік: (слайд арқылы көрсетіледі)
көмір – уголь, мұнай – нефть, темір – железо, мыс – медь, күміс – серебро, мырыш – цинк, өндіріс орындары – промышленность.
1.Сөздікпен жұмыс
а) Мұғалім мәнерлеп оқиды.
ә) Оқушылар дауыстап қайталайды.
б) Оқушылар тізбекпен оқиды.
Қазақстанның өндіріс орындары
Қазақстан – кен байлықтарына бай. Еліміздегі кен байлықтары маңыздылығы жағынан үш топқа бөлінеді. Бірінші топқа мұнай, газ, көмір, уран, хромит кен орындары жатады. Хром кендері жөнінен Қазақстан дүниежүзінде бірінші орынға ие. Екінші топты темір, марганец, мыс, мырыш, алюминий және алтын кен орындары құрайды. Үшінші топқа күміс, фосфор, кен орындары кіреді.
Мәтінмен жұмыс.
1. Мәтінді оқып, аударыңдар.
Сергіту сәті.
Жұптық жұмыс.
Диалогті оқып, жалғастыр.
Қазақстанда қандай кен байлықтары бар?
___________________________________
Кен байлықтары неше топқа бөлінеді?
___________________________________
Қазақстанда қандай өндіріс орындары бар?
___________________________________
Кондитер фабрикасы не шығарады?
___________________________________
3 тапсырма. Сөздерді сәйкестендір.
көмір медь
мұнай уголь
темір цинк
мыс железо
күміс серебро
мырыш нефть
4 тапсырма.
Семантикалық карта Тиісті жерге + белгісін қой.
Септіктер | мырышқа | темірден | мұнайдың | мысты | көмірмен | күміс | фосфорда |
Атау | | | | | | | |
Ілік | | | | | | | |
Барыс | | | | | | | |
Табыс | | | | | | | |
Жатыс | | | | | | | |
Шығыс | | | | | | | |
Көмектес | | | | | | | |
Семантикалық карта. Тиісті жерге + белгісін қой.
| дауысты | жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік | дауыссыз | қатаң | ұяң | үнді |
ө | | | | | | | | | | | |
н | | | | | | | | | | | |
д | | | | | | | | | | | |
і | | | | | | | | | | | |
р | | | | | | | | | | | |
і | | | | | | | | | | | |
с | | | | | | | | | | | |
Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс.
1. Жуан сөздерді бір бағанға, жіңішке сөздерді бір бағанға жаз.
Кен, алтын, көмір, байлық, орын, топты, бірінші.
Семантикалық карта. Тиісті жерге + белгісін қой.
| дауысты | жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік | дауыссыз | қатаң | ұяң | үнді |
к | | | | | | | | | | | |
ө | | | | | | | | | | | |
м | | | | | | | | | | | |
і | | | | | | | | | | | |
р | | | | | | | | | | | |
Семантикалық карта. Тиісті жерге + белгісін қой.
| дауысты | жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік | дауыссыз | қатаң | ұяң | үнді |
м | | | | | | | | | | | |
ұ | | | | | | | | | | | |
н | | | | | | | | | | | |
а | | | | | | | | | | | |
й | | | | | | | | | | | |
Ой толғаныс. Қазақстанның өндіріс орындары туралы әңгімеле «Автор орындығы».
Үйге тапсырма. Шығыс Қазақстан облысы бойынша өндіріс орындарын жаз.
Бағалау.
Рефлексия.
Бүгінгі сабақ туралы өз ойыңды жаз.
Онтагарова А.Р.
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалумі
«№ 40 ЖОББМ» КММ
Семей қаласы
5