2 С?зді? тура ж?не ауыспалы ма?ынасы дегеніміз не? Мысал келтірі?дер
3 К?п ма?ыналы с?здер дегеніміз не? Мысал келтірі?дер
Жа?а саба?
Омонимдер біркелкі дыбысталып айтылатын,біра? ма?ынасы бас?а-бас?а
с?здерді? тобын білдіреді
.Мысалы:1/ ?ара шаш-затты? т?сін білдіретін
сынды? ма?ыналы с?з, 2/ Та?та?а ?ара-?имыл-?рекеті білдіретін етістік
«Кім жылдам» ойыны
I-топ «К?п ма?ыналы с?здер»
С?зді? т?ркіні,істі? т?ркіні;суды? басы, тауды? басы, балтаны? басы; асыл тас, асыл жан, асыл ой.
II-топ «Омонимдер»
От жа?, о? жа?, ?ара бояу жа?;су?а ж?з, ж?з к?рісті, ж?з жыл?ы; кітап?а ?ара, ?ара етік;
62-жатты?у
Тыйым с?здерді т?сініп о?ы?дар.??рамында омонимдік ма?ына беретін с?здер бар ма?
Адам?а сауса?ы?ды шошайтпа.Адамды санама.Тама?ты асы?ып ішпе.Ас ?айырмай дастар?ан басынан т?рма. Бас киімді айналдырып киме.
63-жатты?у
Осы мысалдарда омоним болаты н с?здерге теріп жазып, с?йлем ??ра?дар.
Просмотр содержимого документа
«конспект урок на тему “ Омонимдер " »
Жармухаметова Советхан Турсынқызы
Қалжат орта мектебі мектепке дейінгі
шағын орталығымен коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
жоғары білімді, I санатты
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің
мұғалімі, пед өтілі- 28 жыл
Cабақтың тақырыбы :"Омонимдер"
Сабақтың мақсаты:
БІЛІМДІЛІК:
-Оқушылардың омонимдер туралы білімдерін кеңейту, көп мағыналы сөздер мен омонимдердің айырмашылығы, ұқсастығын анықтау, қосымша тапсырмалар мен жаттығу жұмыстары арқылы бекіту.
ТӘРБИЕЛІК:
-Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, ана тілді сүюге, отанды қорғауға тәрбиелеу.
ДАМЫТУШЫЛЫҚ:
-Оқушылардың дүниетанымдарын кеңейту, ойлау қабілеттерін арттыру көркем әрі сауатты жазуға дағдыландыру
Сабақтың типі: жаңа сабақ Сабақтың түрі : дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері : сұрақ – жауап,түсіндіру, жаттығу орындау, өзіндік ой қорыту Сабақтың көрнекілігі: кесте, сызба, карточкалар, электрондық оқулық, интерактивті тақта Пәнаралық байланыс: Әдебиет
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру бөлімі
Мақсат қою
Жаңа материалды түсіндіру
Жаңа сабақ түсінігін тексеру
5. Бекіту
6. Үйге тапсырма беру
Ұйымдастыру
1 Оқушылармен сәлемдесу
2 Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
3 оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
«Өнер алды-қызыл тіл»,
Анаңдай оны құрметте!
Қажымай, талмай үйрен, біл,
Асылын сөздің өрнекте.
Үй тапсырмасы
1 Лексика ғылыми нені зерттейді?
2 Сөздің тура және ауыспалы мағынасы дегеніміз не? Мысал келтіріңдер
3 Көп мағыналы сөздер дегеніміз не? Мысал келтіріңдер
Жаңа сабақ
Омонимдер біркелкі дыбысталып айтылатын,бірақ мағынасы басқа-басқа
сөздердің тобын білдіреді
.Мысалы:1/ Қарашаш-заттың түсін білдіретін
сындық мағыналы сөз, 2/ Тақтаға қара-қимыл-әрекеті білдіретін етістік
«Кім жылдам» ойыны
I-топ «Көп мағыналы сөздер»
Сөздің төркіні,істің төркіні;судың басы, таудың басы, балтаның басы; асыл тас, асыл жан, асыл ой.
II-топ «Омонимдер»
От жақ, оң жақ, қара бояу жақ;суға жүз, жүз көрісті, жүз жылқы; кітапқа қара, қара етік;
62-жаттығу
Тыйым сөздерді түсініп оқыңдар.Құрамында омонимдік мағына беретін сөздер бар ма? Адамға саусағыңды шошайтпа.Адамды санама.Тамақты асығып ішпе..Ас қайырмай дастарқан басынан тұрма. Бас киімді айналдырып киме.
63-жаттығу Осы мысалдарда омоним болаты н сөздерге теріп жазып, сөйлем құраңдар.
Пышақтың жүзі
Сұрағы: не?
(зат есім)
Жүз көрісті
Сұрағы: не?
(зат есім)
Ұлы жүздің биі
Сұрағы: не?
(зат есім)
Жүз
(омоним)
Суға жүзді.
Сұрағы: не істеді?
(етістік)
Жүз жылқы
Сұрағы қанша?
(сан есім)
1-деңгейлік тапсырма
Берілген мәтінен омонимді табу.
Жаз өтіп, күз келді.
Амантай үй жұмысын жазды.
Ол ауруханадан жазылып шықты.
2-деңгейлік тапсырма
Жаз, түс, айт сөздерінің омонимдік мағынасын көрсететіндей сөз тіркесін құра.