?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жемісім, к?к?нісім- алма, картоп
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жемісім, к?к?нісім- алма, картоп»
Сабақтың тақырыбы: Сүйікті жемісім, көкөнісім- алма, картоп . 56 бет №47-48
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.
Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау
критериялар парағы.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: іздену әдісі, ойын, топпен жұмыс, өз-өзін тексеру, сөздік жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.
Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы
Сабақтың кезеңі
Уақыт
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімдердің әрекеті
Оқушының әрекеті
Қызығушылық ояту сатысы
Ұйымдастыру кезеңі
1мин
сұрақ-жауап, түсіндіру
Сәлеметсіздер ме?
Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.
Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.
Психологиялық дайындық
1-2 мин
Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.
Кезекшілік сұхбат
1-2 мин
Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?
Бүгін нешесі!
Аптаның қай күні?
Қазақ тілі нешінші сабақ?
Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?
Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?
Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?
Мен бүгін кезекшімін
Кеше ерекше күн болды, ол қандай күн?
Бүгін ------------------
--------------- күні
-------------- сабақ
Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз
Қазақ тілі мемлекеттік тіл
Кезекпен қайталау
6 мин
Карточкалармен жұмыс, топпен жұмыс
Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар
Елес жетелеу
2 мин
Сұрақ-жауап
Тағы қандай тамақтың түрлерін білесіңдер?
Қандай жеімістерді білесіңдер?
Көкөністерді атаңдар?
...
Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.
Сүйікті тағамым - қазақша ет туралы әңгімелеу.45 бет.
Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/
Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.
Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.
Сүйікті жемісім, көкөнісім - алма, картоп 56 бет (дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)
Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.
жаңа сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.
Мағынаны ашу сатысы
Жаңа сөздерді меңгеру
7 мин
Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.
Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:
Алма бағы-яблоневый сад
Домалақ-круглый
Дәрумен-витамин
Дәмі-вкус
Жинау-собирать
Картоп-картофель
Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.
ЖИГСО
15 мин
Топпен, жұппен, жеке жұмыс
56 бет 1 тапсырма
Стратегияның шарттары:
Топ 1, 2, 3-ке нөмерленеді
Әр нөмерленген оқушы-қонаққа барады
Конақта берілген мәтіннің тапсырмасын оқып орындайды.
-Үйлеріне қайтыңдар қонақта алған абзацты толық оқып, аударып әңгімелеп береді.
№1 - өз ойын ортаға салады
№2 - өз ойын ортаға салады
№3 - өз ойын ортаға салады
Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.
Сергіту сәті
Шығармашылық кезең
5 мин
Топпен жұмыс
III. Ой толғаныс сатысы
Семантикалық карта
5 мин
Карточкамен жұмыс
Дөңгелек үстел
5 мин
Жеке жұмыс
1→2→3
Үй тапсырмасы
Диалог құру
56-58бет
Жаңа сөздерді жаттау
Тапсырма: Сөйлесуді оқып, түсініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
- Уақыт қанша болды?
- Сағат сегіз. Тамақтанайық.
- Әрине, Тамақтануға болады.
- Жүр кеттік.
- Не алайық?
- Кәне, дастарқан мәзірін көрейік.
- Мен алмадан жасалған салат аламын, сен ше?
- Маған маған құрамында картоп бар тамақтар ұнайды.
- Тәбетің ашылсын!
- Сенің де асың дәмді болсын!
- Рақмет, Ас дәмді болсын!
ІІІ деңгей
Сөйлесуді жалғастырып, өзара сөйлесіңдер.
ІІ деңгей
1. Оқулықты жауып қойып, сөйлесуді қысқаша жазыңдар.
2. Үш сөзге фонетикалық талдау жасаңдар.
І деңгей.
«Асханадағы әңгіме» тақырыбына эссе жазыңдар.