kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жидегім-шие

Нажмите, чтобы узнать подробности

?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жидегім-шие

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жидегім-шие»

Сабақтың тақырыбы: Сүйікті жидегім-шие. №49

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.

  2. Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау

критериялар парағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: іздену әдісі, ойын, топпен жұмыс, өз-өзін тексеру, сөздік жұмыс, әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.

Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.

Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы

Сабақтың кезеңі

Уақыт

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімдердің әрекеті

Оқушының әрекеті

  1. Қызығушылық ояту сатысы






  1. Ұйымдастыру кезеңі

1мин

сұрақ-жауап, түсіндіру

Сәлеметсіздер ме?

Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.

Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.

  1. Психологиялық дайындық

1-2 мин


Психологиялық ахуал: Ертеде Жыл атаның 4 қызы болыпты

Ақ киімді біреуі,
Сары киімді біреуі
Жасыл киімді біреуі,
Гүлден киген киімі
Тағы бірі жүреді.
Үш жүз алпыс бес,
Үш жүз алпыс алты.
Әр жылдағы қалпы. Жыл мезгілдері
Бейетаспадан Жыл мезгілдері

Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.

  1. Кезекшілік сұхбат

1-2 мин


  • Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?

  • Бүгін нешесі!

  • Аптаның қай күні?

  • Қазақ тілі нешінші сабақ?

  • Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?

  • Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?

  • Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?

  • Мен бүгін кезекшімін

  • Кеше ерекше күн болды, ол қандай күн?

  • Бүгін ------------------

  • --------------- күні

  • -------------- сабақ

  • Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз

  • Қазақ тілі мемлекеттік тіл

  1. Кезекпен қайталау

6 мин

Карточкалармен жұмыс, топпен жұмыс

Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар

  • Жаңа сөздерді қайталау.

  • Әр тапсырманы орындайды бір-бірімен ақылдасып спикер ойларын жазады.

  • Бағалау парағына әр оқушы өзіне баға қояды.

  • Спикер парақты қорғайды.

  1. Елес жетелеу

2 мин

Сұрақ-жауап

Қандай жидек түрлерін білесіңдер?

Қандай жеімістерді білесіңдер?

Жидектерді атаңдар?

...

Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.

  • Дұрыс, біздің мақсатымыз тақырыптың мазмұның ашу, негізгі ойды ұғындыру.


  • Сүйікті жидегім - шие

  • Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/

  • Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.

  • Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.

  • Сүйікті жидегім - шие

(дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)

  • Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.

  • жаңа сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.


  1. Мағынаны ашу сатысы





  1. Жаңа сөздерді меңгеру

7 мин

Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.

Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:

Жидек-ягода

Шие-вишня

Қарақат-смородина

Қарлыған-крыжовник


Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.

  1. ЖИГСО

15 мин

Топпен, жұппен, жеке жұмыс

Мәтін беру.

Ойынның шарты: әр қатар өз тақырыбына байланысты бірнеше сөз тауып,дәптерге жазады. 
І топ – Жидектер :жидек,же,тер,ки,ит,жер,ер 
І І топ – Жемістер: жеміс,же,жеме,іс,ет,жеті,ер,тіс,теріс,жем,ел,тер,тіс 
І І І топ – Көкөністер: көкөніс,іс,сөн,көн,көк,екі,кет,өріс,тіс,тер,теріс,ет, 
ер,тік 

  • әр оқушы нөмірін анықтап, қонаққа барады, қонақта тапсырманы орындайды.

№1 - өз ойын ортаға салады

№2 - өз ойын ортаға салады

№3 - өз ойын ортаға салады

Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.

Сергіту сәті

Шығармашылық кезең

5 мин

Топпен жұмыс

  • Жемістер мен көкеністердің ортақ белгілері мен айырмашылықтарын білдіретін Венн – диаграммасын құрайыды.

  • Сұрақтар

  • Бағалау парағын толтырады.

III. Ой толғаныс сатысы

Семантикалық карта

5 мин

Карточкамен жұмыс

  • Семантикалық картаны толтырындар. Көлденең тұрған сөздерге мағынасына қарай келетін сөзді «+» белгі арқылы көрсетіндер

  • Семантикалық картаны толтырады.

  • Үлгі бойынша тексереді.

Дөңгелек үстел

5 мин

Жеке жұмыс

  • Әр оқушы өз мақал-мәтелін жазады..

1→2→3

  • Оқушылар сүйікті жидектеріне байланысты «синквейін» жазады.

Енді Sinkuein (5 жолды өлең) тақтаға алманың суретін ілу
1. Не? – Алма.
2. Қандай? – Тәтті, домалақ, қызыл.
3. Не істейді? – Өседі, қызарады, піседі.
4. Алма – витамин.
5. Алма – денсаулытың көзі, сүйікті жеміс.

Үй тапсырмасы



1. Жеміс-жидек туралы өлең айт.
2. Жеміс —жидектер туралы қандай ертегілер білесің?
3. Жұмбақты шеш: іші толған шәрбәт, дәмі қандай әйбәт







Логогриф жасыру: Алмада болса,
Алшада жоқ.
Алшада болса,
Алмада жоқ.


     Іші толған шәрбат

    Дәмі қандай әйбат

     Үзесің бірден жүзін

     Оның аты-...(жүзім)

 

Дөп-дөңгелек сары

Ішінде бар дәні

Қызығасың көріп

Оның аты-...(өрік)

 

Жапырақты тасалап

Өсетін жері бақша-бақ

Күрең қызыл шіркін ай

Оның аты-...(құлпынай)


Бір сабақта көп түйме

Жей алмайсың көк күйде

Санап қара қанша

Оның аты-...(шие)

 

Пісетін кезі дәл күзде

Мезгілсіз оны үзбе.

Аузыңнан кетпес бал дәмі

Оның аты...(Шабдалы) 




















«Sinkuein» (5 жолды өлең-пятистишие)

1. Не? – Алма.
2. Қандай? – Тәтті, домалақ, қызыл.
3. Не істейді? – Өседі, қызарады, піседі.
4. Алма – витамин.
5. Алма – денсаулытың көзі, сүйікті жеміс.


«Sinkuein» (5 жолды өлең-пятистишие)

1. Не? – Алма.
2. Қандай? – Тәтті, домалақ, қызыл.
3. Не істейді? – Өседі, қызарады, піседі.
4. Алма – витамин.
5. Алма – денсаулытың көзі, сүйікті жеміс.


«Sinkuein» (5 жолды өлең-пятистишие)

1. Не? – Алма.
2. Қандай? – Тәтті, домалақ, қызыл.
3. Не істейді? – Өседі, қызарады, піседі.
4. Алма – витамин.
5. Алма – денсаулытың көзі, сүйікті жеміс.


«Sinkuein» (5 жолды өлең-пятистишие)

1. Не? – Алма.
2. Қандай? – Тәтті, домалақ, қызыл.
3. Не істейді? – Өседі, қызарады, піседі.
4. Алма – витамин.
5. Алма – денсаулытың көзі, сүйікті жеміс.





































Ирек-ирек әкесі бар, Желбіреген шешесі бар, Тәттібике деген қызы бар. Шие Бұты, бұты ұзын, Бұтынан да қолы ұзын. 

Дереккөзі: http://www.zharar.com/kz/zhumbak/1390-fruit.html?Like
© www.ZHARAR.com



Тапсырма: Сөйлесуді оқып, түсініп, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.

- Уақыт қанша болды?

- Сағат сегіз. Тамақтанайық.

- Әрине, Тамақтануға болады.

- Жүр кеттік.

- Не алайық?

- Кәне, дастарқан мәзірін көрейік.

- Мен алмадан жасалған салат аламын, сен ше?

- Маған маған құрамында картоп бар тамақтар ұнайды.

- Тәбетің ашылсын!

- Сенің де асың дәмді болсын!

- Рақмет, Ас дәмді болсын!

ІІІ деңгей

Сөйлесуді жалғастырып, өзара сөйлесіңдер.

ІІ деңгей

1. Оқулықты жауып қойып, сөйлесуді қысқаша жазыңдар.

2. Үш сөзге фонетикалық талдау жасаңдар.

І деңгей.

«Асханадағы әңгіме» тақырыбына эссе жазыңдар.















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жидегім-шие

Автор: Имангалиева Бибигуль Калымовна

Дата: 16.05.2016

Номер свидетельства: 327368


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства