Білімділік: ?ткен материалдарды теориялы? т?р?ыдан ?айталай отырып, практикалы? т?р?ыдан ж?зеге асыра білуді ?алыптастыру;Дамытушылы?: о?ушыларды? ой-?рісін, с?здік ?орын, ойлау ?абілетін дамытуда, о?ушы сезіміне ?сер ететіндей, саба??а деген ынтасын арттыру ?шін кестелер ж?не т.б. ??ралдар пайдалану. ?ш тілді ме?гере отырып, ізденімпазды? ?асиеттерін ?алыптастыру. Т?рбиелік: Ана тілін с?юге, ?адірлеуге баулу, Абай ?ле?дері ар?ылы с?з ?нерін ??рметтеуге, тіл ??рметін сезіне білуге т?рбиелеу.
Б?гінгі саба? - ерекше саба?. Бізге ?она?тар келіп отыр. Сол кісілерге ілтипатымызды білдіріп ?ояйы?.
Психологиялы? дайынды?
Саба?ты? барысы: Сайыс саба?, топпен ж?мыс.
О?ушыларды 2 топ?а б?леміз:
1 топ – «Т?лпар»
2 топ – «С???ар»
Сайыс шарттарымен танысу:
1шарт – «Таныстыру»
?р топ ?зіні? атымен таныстырады. Біз б?гін саба?ымызда саяхат?а шы?амыз. Елімізді? к?рікті ?аласы, Елордасы – Астананы аралаймыз. Бізді? ?рбір тапсырманы орында?анымыз Астананы арала?анымыз болып табылады.
Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі 6 сынып "С?зжасамнан ?ткенді ?айталау"»
Сабақтың тақырыбы: Сөзжасамнан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өткен материалдарды теориялық тұрғыдан қайталай отырып, практикалық тұрғыдан жүзеге асыра білуді қалыптастыру;Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, сөздік қорын, ойлау қабілетін дамытуда, оқушы сезіміне әсер ететіндей, сабаққа деген ынтасын арттыру үшін кестелер және т.б. құралдар пайдалану. Үш тілді меңгере отырып, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру. Тәрбиелік: Ана тілін сүюге, қадірлеуге баулу, Абай өлеңдері арқылы сөз өнерін құрметтеуге, тіл құрметін сезіне білуге тәрбиелеу.
Бүгінгі сабақ - ерекше сабақ. Бізге қонақтар келіп отыр. Сол кісілерге ілтипатымызды білдіріп қояйық.
Психологиялық дайындық:
Алыстан сермеп,
Жүректі тербеп,
Шымырлап бойға жайылған.
Қиуадан шауып,
Қисынын тауып,
Тағыны жетіп қайырған.
Толғау тоқсан қызыл тіл,
Сөйлеймін десең өзің біл,- дей келе көркем де, сұлу қазақ тілімізге арналған сабағымызды ұлы Абай Құнанбаевтың өлеңімен бастаймыз.
Сабақтың барысы: Сайыс сабақ, топпен жұмыс.
Оқушыларды 2 топқа бөлеміз:
1 топ – «Тұлпар»
2 топ – «Сұңқар»
Сайыс шарттарымен танысу:
1шарт – «Таныстыру»
Әр топ өзінің атымен таныстырады. Біз бүгін сабағымызда саяхатқа шығамыз. Еліміздің көрікті қаласы, Елордасы – Астананы аралаймыз. Біздің әрбір тапсырманы орындағанымыз Астананы аралағанымыз болып табылады.
Сабағымызда «Сын тұрғысынан ойлау технологиясын » пайдаланып отырғанымыздан орындайтын шарттарымызды стратегияға бөлеміз:
«Ой қозғау» стратегиясы.
Эпиграф:
«Білімдіден шыққан сөз,
Талаптыға болсын кез»
Абай
Үйге берілген тапсырманы сұрау. (Тест арқылы тексеру, бағалау)
2 шарт- «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап»
«Қызығушылықты ояту» стратегиясы.
Эпиграф:
«Жүрегімнің түбіне терең бойла,
Мен бір жұмбақ адаммын,
оны да ойла».
Абай
деп Ұлы Абай айтқандай білім тереңіне үңілейік.
Әр топ жеке тапсырма алады.
3 шарт - «Кім жылдам?»
Эпиграф:
«Білгенге маржан,
Білмеске арзан».
Абай
Карточкалармен жұмыс:
Тақтадағы сызбаны толтыру.
4 шарт - «Ойын - ой дамытады»
Тақтаға қоржын алып ілінеді . Қоржынға сыйлықтар салынған. Ол сыйлықтарға ие болу үшін сұрақтарға жауап беру керек:
Әр дұрыс жауапқа сыйлықтар беріледі.
Ондағы сұрақ: тұрақты тіркестер. «Бір сөзбен шеш» ойыны. 1 білім алушыдан тапсырмаға байланысты ереже сұралады:
Қой аузынан шөп алмайды - момын
Жүрек жалғау-
Төбе шашы тік тұру-
Қас пен көздің арасында-
Бетінен оты шықты-
Қырғи қабақ болу-
Бармағын тістеу-
Аузына құм құйылу-
Ит өлген жер-
Тайға таңба басқандай-
Ат ізін салмау-
5 шарт- «Мақал-сөз мәйегі»
«Қызығушылықты ояту» стратегиясы.
Эпиграф:
«Арттағыға сөзің мен ісің қалсын».
Абай
Берілген мақалды толықтырып айту. Жасырынған сөзді үш тілге аудару.