Просмотр содержимого документа
«"?аза?стан телеарналары" конспект урока»
№ 1 Затобол орта мекткбі
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Мукашева М.Ж.
Пән: Қазақ тілі
Сынып: 9 «А» сынып
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан телеарналары
Сабақтың мақсаты: Қазақстан телеарналарын таныта біліп, бағдарламалардың мазмұның ашу арқылы диалогтық, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Сабақтың әдіс- тәсілі: топқа бөлу, диалогтық әдіс, талдау-жинақтау, «Постер»әдісі
Қолданылған модуль: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету», «Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану»,
Сабақтың барысы:
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Ресурстар
Мен сыныпты қалай қарсы аламын?
оқушылармен амандасып, оқушыларды сабаққа ұйымдастыру
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық «Амандасу» жаттығуы. Бұнын мақсаты– топтағы бүкіл адаммен амандасып шығу.
Оқушыларды топқа бөлу үшін түсті қағаздарды ұсынады.
Оқушылар өздеріне ұнайтын түсті таңдау арқылы, бұл түсті таңдаған адамның мінезі қандай екенін біле отырып,
2-шағын топқа бөлінеді:
қызыл, көк түсті қағаз.
интерактивті тақта
Жаңа сабақты меңгерту.
Өткенді тақырыпты қайталау.
А) Қазақстан телеарналарының шығу тарихын қысқаша түсіндіру.
Түрткі сұрақтар:
1) зат есімнің септік жалғауларын ата
2) сабақтас құрмалас сөйлем д/з не? Жасалу жолдары
зат есімнің септік сұрақтары мен жалғаулары, сабақтас құрмалас сөйлем ережелерін айтып береді.
Интерактив тақта, газет материалдары,бағдарлама,қосымша
әлімет.
Талдау тапсырмасы.
Шығармашылық жұмыс
Грамматикалық тапсырма:
А) берілген жай сөйлемді сабақтас құрмалас сөйлемге айналдыр.
Ә) асты сызылған зат есімді септе.
Бағдарлама құрастыру
1-топ.
«Әнші балапан» бағдарламасы.
2-топ.
« Бетпе-бет» бағдарламасы
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы дәптерлеріне жазып, сематикалық карточкаларын толтырады
Бағдарлама құрастырып,
Постер жасап,қорғау
кеспе қағаздар, интерактивті тақта.
Бағалау парақтарын толтыру
Ватман,түсті қарындаштар,маркер
Мәтінмен жұмыс
164-бет Мәтінді оқып,меңгеру
«Клоуз тест»
Аудиожазбаны тыңдап, керекті сан есімдерді толтыру.
Үлестірме карточкалар,аудиожазба
Сабақты бекіту
165-бет
Сұрақтарға жауап беру
Диалог құрастыру
Бүгінгі тақырып бойынша ойларын жинақтап, өзара сөйлесе отырып, монолог құрастыру
Интерактивті тақта,
постер, оқулық,
Бағалау
Дұрыс орындаған тапсырмаларына фишкалар беріп, оқушы білімін бағалау.
Әр дұрыс орындаған тапсырмаларына фишкалар алып отырады, сабақ соңында қорытынды бағасын алады.
Бағалау өлшемдері:
15-20 = «5»
10-14 = «4»
7-9 =«3»
Үйге тапсырма
Берілген мәтіннен сабақтас құрмалас сөйлем тауып, жазу.
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.
күнделік
Рефлексия
Интерактивті тақтада
Менің сабақта жеткен жетістігім.
Интерактивті тақтадағы суреттерге: Нені үйренгендерін? Нені түсінбегендерін? жазып іледі.
түсті стикерлер.
қалам,
9- сыныбындағы «Қазақстан телеарналары» тақырыбындағы сабақта : Қазақстан телеарналарын таныта біліп, бағдарламалардың мазмұның ашу арқылы диалогтық, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Сабақты бастамас бұрын оқушылар «Амандасу» жаттығуын орындады. Оқушылар бір-бірімен амандасып жылы тілектер айтты, мысалы: «Бақытты бол», «Жетістікке жет», «Бес деген баға ал» т.б. Осылай амандасу арқылы олар бір-біріне мейірімділік пен кеңпейілдік орнатты.Сабақ өткенді қайталаудан басталды.Өткен грамматикалық тақырыпты түрткі сұрақтар арқылы қайталадық.Грамматикалық тапсырмалар орындады,бір-бірін тексеріп бағалады.1- тапсырма. Семантикалық карточкамен жұмыс . Бірінші топ. Зат есімнің жасалу жолдарын анықтау. Екінші топ. Берілген мәтіннен сабақтас құрмалас сөйлем тауып, жазу. Бұл тапсырмаларды екі топта жақсы орындап шықты. Тапсырманы орындау барысында төмен оқитын оқушыларға қиын болды, бірақ оларда дұрыс жауабын жазып алуға тырысты. Оқушылардың топтық белсенділігін және достық қарым-қатынасын нығайту мақсатында, топтық тапсырма берілді. Берілген тапсырма. Бір Қазақстан телеарнасында бағдарлама құрастырып ортаға топпен шығып жасаған постер арқылы қорғау. Әр топ газеттен бағдарлама таңдап алып,бағдарлама құрастырып жақсы қорғап шықты.Бірінші топ «Әнші балапан», екінші топ «Бетпе-бет» деген бағдарламасы.Әріне бағдырламаның негізгі мақсатын анық ашып айталмасада оқушылардың ынталанғанына ырза болдым. Сабақтың бағалауы дұрыс орындаған тапсырмаларын критерийлер арқылы бағалап отырды.
Сабақтың рефлексиясы өткізгенде интерактивті тақтада оқушылар өзері қай жетістікке жеткен жерін белгілеп көрсетті, тиісті бағаларын алды.
Не сәтті өтті?
Оқушылар өздерінің белсенділігін, білімдерін көрсете білді.Кері байланысты толтыруда қызығушылықпен орындап, өз ойларын айта білді.
Не сәттсіз өтті?
Постер қорғау барысында, тілдері шорқақ оқушылар жасаған жұмысының мәнін толық аша алмады.
Соған сабағыма көңілім толмады.
Нені дамыта аласыз?
Сабақта кездескен кемшіліктерді жойып, тіл дамыту үшін сөйлем құрау бойынша тапсырмалар беріп жұмыс түрлерін жүргіземін.
Жеке жұмыс жоспар
№
Іс- шаралар атауы
Мерзімі
Жауаптылар
Күтілетін нәтиже
1
Ұйымдастыру отырысы
қаңтар
Деңгейлік курс мұғалімдері
Біріккен іс-шаралар жоспарын бекіті
2
Жеті модулдің идеяларын жүзеге асыру бойынша біріккен коучинг сессиялары
ақпан
Деңгейлік курс мұғалімдері
Мектеп мұғалімдерінің кәсіби мүмкіндіктерінің өсуі
3
Ашық есік күні
Айына бір рет
Деңгейлік курс мұғалімдері
Тәжірибе алмасу
4
Lesson Study
Вебинарларындағы талдау
2014-2015 оқу жылы
Деңгейлік курс мұғалімдері
Сыныптағы тәжірибені өзгерту
5
Әдістемелік нұсқаулықтың негізінде тәжірибедегі зерттеу іс-шараларына түзетулер енгізу(электронды пошта бойынша жұмыс)
2014-2015 оқу жылы
Деңгейлік курс мұғалімдері
Жаңартылған тәжірибе
6
Аралық қорытындыларды бағалау мақсатында тестілеу материалын әзірлеу
2014-2015 оқу жылы
Деңгейлік курс мұғалімдері
Тестер
7
Барлық білім беру үдерісіне қатысушылармен Online-жиналыс