Т?йы? етістік, оны? жасалу жолын, септелетіндігін білу
О?ушыларды? та?ырып аясында ауызекі с?йлеу, сыни т?р?ыдан ойлау да?дыларын арттыру. с?йлем ішіндегі с?здерді? байланысын с?ра? ?ою ар?ылы таба білу, с?йлемді д?рыс ??рай алу да?дыларын арттыру.
О?ушыларды саба? барысында адамгершілікке, ?орша?ан ортаны онда?ы жан-жануарлар мен ?сімдіктерді ?ор?ау?а, таби?атты аялау?а т?рбиелеу
Т?йінді идеялары: О?ыту мен о?уда?ы жа?а т?сілдер, топпен ж?мыс, ?зін-?зі ба?алау, сыни т?р?ыдан ойлау стратегияларын пайдалану ар?ылы ?ол жеткізетін білім, білік, да?дыларыны? дамуын к?здейді. Берілген ж?мыс формалары о?ушыларды? сыни т?р?ыдан ойлау ?абілеттеріні? дамуына, ?здерін ба?алай білу, реттеу ?абілеттеріні? дамуына, о?у?а деген ынталарыны? артуына ы?палын тигізеді.
Просмотр содержимого документа
«?орша?ан ортаны ?ор?ау - ашы? саба? »
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 6
Тақырыбы: Қоршаған ортаны қорғау
Мақсаты:
1.Білімділік:Тұйық етістік, оның жасалу жолын, септелетіндігін білу
2.Дамытушылық:Оқушылардың тақырып аясында ауызекі сөйлеу, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын арттыру. сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба білу, сөйлемді дұрыс құрай алу дағдыларын арттыру.
3.Тәрбиелік:Оқушыларды сабақ барысында адамгершілікке, қоршаған ортаны қорғауға, табиғатты аялауға тәрбиелеу
Түйінді идеялары: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, топпен жұмыс, өзін-өзі бағалау, сыни тұрғыдан ойлау стратегияларын пайдалану арқылы қол жеткізетін білім, білік, дағдыларының дамуын көздейді. Берілген жұмыс формалары оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерінің дамуына, өздерін бағалай білу, реттеу қабілеттерінің дамуына, оқуға деген ынталарының артуына ықпалын тигізеді.
Сабақтың түрі: білімді қалыптастыру сабағы
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау, бірін-бірі бағалау.
Пайдаланылған әдебиеттер: Мұғалімге арналған нұсқаулық «Назарбаев зияткерлік мектебі» ДББҰ, 2012, Үшінші (негізгі) деңгейге арналған оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, «Қазақ тілі» 6-сынып, Алматы «Атамұра» 2011.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
Кезеңдері
Жоспар
7 модульді іске асыру
Кіріспе
а) Сәлемдесу, түгендеу, «Аялы алақан» арқылы бір-біріне жақсы тілек тілеу арқылы жағымды психологиялық ахуал тудыру.
ә) Топтастыру
Аңдардың, құстардың және өсімдіктердің суреттері арқылы сыныпты екі топқа бөлу
б) Үй тапсырмасын сұрау
Оқушылар Қазақстан қорықтары, қызыл кітап, қазақстан табиғаты туралы дайындаған мәліметтерімен бөлісу, әңгімелеу
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
(Диалог: мұғалім-оқушы,
оқушы-оқушы)
Тұсаукесер
Бейнеролик көру арқылы сабақтың тақырыбын анықтау
Өзін-өзі реттеу.
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
(Диалог)
Негізгі бөлім
а) Мұғалім сөзі:
Дүниежүзілік табиғатты қорғау күні туралы түсіндіру.
-Ендеше біз де табиғатты қорғауға өз үлесімізді қосайық. Ол үшін бүгінгі сабақта арнайы табиғатты қорғау күніне ұйымдастырылған бағдарлама бойынша жұмыс жасаймыз.
1. Қабырға газетін шығару
І-топ «Аңдарды қорғау» тақырыбында
ІІ-топ «Құстарды қорғау» тақырыбында»
ІІІ-топ «Өсімдіктерді қорғау» тақырыбында қабырға газетін шығару
2. Ағаш отырғызу
Сөздікпен жұмыс
қоршаған орта-окружающая среда,мәселе-проблема,болашақ-будущее,мөлдір-прозрачный,
Осы сөздерді қатыстыра отырып сөйлемдер құрау арқылы ағаш отырғызу
3. Суреттер сайысын ұйымдастыру (ұжымдық жұмыс)
Мәтінмен жұмыс. Әрбір топ 1. Мәтінді оқып, сөздіктегі сөздерге сүйене отырып, бөлігін орыс тіліне
аудару
2. Мәтін бөлігі бойынша бір сұрақ құрау.
3. Мәтіннің бөлігін сызба арқылы
түсіндіру
4. Қоқысты тазарту (жеке жұмыс)
Тапсырмамен жұмыс
І-топ Мына сөйлемдердің ішінен тұйық етістіктері бар сөйлемдерді теріп жазу
1. Бір құмырсқа барлық құмырсқаға жол көрсетіпті.
2. Өсімдіктерді жұлып, таптамау керек.
3. Құстың ұшатынын жұрттың бәрі біледі.
4. Баршаның міндеті табиғатты қорғау.
ІІ-топ Мәтін ішінен тұйық етістіктерді теріп жазып, жұрнақтарын ажырату
ІІІ-топ «Қоршаған» сөзіне фонетикалық талдау жасау
5. Концерт ұйымдастыру
Сергіту сәті
Оқыту мен оқуда АКТ қолдану. (Power Point презент-сы)
Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету.
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
(Формативті бағалау)
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
(Формативті бағалау)
Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету.
(Негізгі дерекөздерге сәйкес сұрақтар қою, сызба жасау)
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
(Формативті бағалау)
Қорытынды бөлім
а) «Сәйкестендіру кестесі»
І-топ
Тұйық етістік...
Қоршаған орта-...
5-маусым - ...
ІІ-топ
Тұйық етістік...
Болашақ-...
Қоршаған ортаны қорғау...
ІІІ-топ
Тұйық етістік...
Мөлдір-...
Біздің борышымыз-...
ә) Рефлексия
«Семантикалық карта» толтыру арқылы сабақты қорыту (ұжымдық жұмыс)