|  Орта мерзімді жоспар қазақ тілі мұғалімі: Чалова Балкия КартаевнаМиролюбовка ауылы Көкпекті ауданы Шығыс Қазақстан облысы | Күні : 02.02.2015ж Пәні: Қазақ тілі 7-сынып | 
  | Сабақтың тақырыбы:   | Сөйлем. Отбасы мүшелері | 
  | Сілтеме: | Артықова Т.,Ермекбаева Г. | 
  | Мақсаты: | -Оқушылар «Сөйлем» тақырыбы бойынша өз ойларын қорыты дылап анықтайды.Отбасы мүшелеріне байланысты қатысымдық-сөйлесімдік әрекеттер жасайды. -Оқушылардың ойлау,еске сақтау қабілеттерінің,топта және жұпта жұмыс істеу дағдыларының дамуына жағдай жасау -Өзара және өзін-өзі бағалауға дағдыланады | 
  | Күтілетін нәтиже: | -«Сөйлем» тақырыбын толық меңгереді. -Жұппен,топпен жұмыста пікірлесу арқылы ойын еркін жеткізеді. -Өз отбасы мүшелері туралы толық мағлұмат алады | 
  | Сабақтың түрі: | Аралас сабақ | 
  | Көрнекіліктер мен құрал жабдықтар: | Интерактивті тақта,оқулық,Көрнекі суреттер,постерлер,бейнетаспалар | 
  | Әдіс-тәсілдер: | Жұптық,топтық,түсіндірмелі,іздену,ішінара-ізддеу,баяндау,СТО,ОүБ. | 
  | Сабақтың барысы: | 
  | Ұйымдастыру | Сәлемдесу.Сыныптағы оқушыларды түгендеу. | 
  | 
 | Топқа бөлумен таныстыру сынып топқа бөлінеді | 
  | 
 | Жағымды психологиялық ахуал туғызу | 
  | 
 | Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу | 
  | Үй тапсырмасын тексеру  ( барлығына 2 мин) | 1.Диалог. Әр топ екі сұрақтан дайындап,бір-біріне сұрақ қояды. | 
  |  I.Кезең | 
  | Кезең Берілетін уақыты: (40 мин) | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | 
  | II. Кезең Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар | 
  | « БІЛУ» теориясы Кім?Не?Қашан?Қандай? Қалай?Не істеді? 8 мин | Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын айтады.  Миға шабуыл 1.Грамматика : Сөйлем түрлері Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер? 2.Лексика/ қатысымдық-сөйлесімдік бөлім/:  Менің отбасым 3.Оқушыларға бағалау парақтары таратылады. | Оқушылар бүгінгі күнді және тақырыпты дәптерлеріне жазып қояды. 
 Оқушымен жеке жұмыс:Отбасы туралы не білетінін дәптерге жазады. Алдымен жұпта,сосын топта талқылап,әр топтан бір оқушы жазғандарын оқиды. 
 | 
  | Білемін | Білгім келеді | Үйрендім | 
  | «ТҮСІНУ» теориясы Неге?неліктен?Себебі? Не үшін? 7 мин | Қызығушылықты ояту: Осы тақырыпты білуіміз үшін нені меңгеруіміз керек? Қазір «Білгім келеді»бағанын толтыра қойыңыздар? | Дәптерлеріне кестені толтырады.Топта талқылап,топтан бір оқушы ойын айтады. | 
  | -Сөйлем дегеніміз не?Сөйлемнің қандай түрлерін білгілерің келеді?Қандай мақсат қояр едіңдер? -Осы мақсаттарға жету үшін тапсырмаларды орындауға тырысыңдар. | Оқушылар сөйлемнің түрлерін еске түсіріп,толықтырып айтады.Отбасы мүшелерін еске түсіріп ,дәптерлеріндегі жазуларын тағы да бір рет оқып шығады. 
 | 
  | III.Кезең. Деңгейлік тапсырмаларды орындап балл жинау | 
  | « ҚОЛДАНУ» практикасы Қарапайым тапсырмаларды орындау 5 мин |  Мағынаны тану 1.Оқулықпен жұмыс 2.Оқушыларға өзара тапсырмаларды орындату | 
 Тақырыпты оқып болған соң,оөушылар түсінгендерін тізбектей айтып шығады. | 
  | «ТАЛДАУ» теориясы Салыстыру,айырмашылықтары неде?Ұқсастықтары неде?Тақырыптың басты идеясын ашу 8 мин | Отбасы мүшелеріне қатысты оқығандарынинтерактивті тақтаға сызба,не тіректер ,диаграмма арқылы көрсетуге итермелеу | Оқушылар топтағы айтылған ойларын жинақтап,интерактивті тақтада көрсете біледі. | 
  | СЕРГІТУ СӘТІ (1 мин) «Көңілді кірпі»видео клип | 
  | «ЖИНАҚТАУ» теориясы Қорытынды шығару,анықтама беру,кесте,сызба түрінде 10 минут | Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ой елегінен өткізіп,әр топта «Сөйлем түрлері» және « Менің отбасым» тақырыптары бойынша постер жасау тапсырылады. | Топ мүшелері әрқайсысы өз ойларын жазады.Топта талқылап ,постерге жазып түсіреді. | 
  | « БАҒА БЕРУ» практикасы Сен қалай ойлайсың?Не істер едің? 2 минут | -Сөйлем дегеніміз не? -Сөйлемнің қандай түрлерін білесіңдер?Тыныс белгілері -Отбасы мүшелері туралы білімдерін пысықтау | Сөйлем,сөйлем түрлері туралы білімдерін толықтырып тиянақтайды. | 
  | Кері байланыс /Рефлексия (2 мин) Сәтті және сәтсіз жақтарын анықтау | 
  |  Үйге тапсырма беру : Ереже Жаттығу Сөздік сөздермен жұмыс | 
  | Оқушылардың білімдерін бағалау: Топ басшыларының топ мүшелерін бағалаған парағы негізінде оқушылардың білімін «Жиынтық бағалау» |