Тема урока: «Глагол. Профессия»
Общие цели: Раскрыть роль глагола в речи. Обогащать словарный запас учащихся, повторить грамматические признаки глагола. ; развитие чувства взаимопомощи и товарищества, умение проверять и оценивать выполненную работу;
пробудить у учащихся интерес к изучению казахского языка, расширить их кругозор о профессии
Результаты обучения: Умение использовать полученные знания в нестандартной ситуации:высказывать собственное суждение, делать выводы; осуществлять информационный поиск, извлекать и преобразовывать необходимую информацию.
Ключевые цели: Совершенствовать умение анализировать текст.
Развивать речевую и мыслительную деятельность
Оборудование: Интерактивная доска,карточки, ватман
І.Организационный
момент
Мотивация
-С?леметсіздер ме?
-Кім кезекші?
-Б?гін нешесі?
-Аптаны? ?ай к?ні?
-?азір ?ай жыл мезгілі?
-К?ктемде ауа райы ?андай?
Ход урока
Индивидуальная работа . Психологиялы? жа?дай ту?ызу. (Шатты? ше?бер)
-Балалар, б?гінгі саба?ымыз ерекше болма?. Сонды?тан саба??а белсенді, ж?мыла ?атысулары?ды с?раймын.
ІІ. «Ой ?оз?ау» сатысы.
Сынып екі топ?а б?лінген.
Топ басшыларын сайлап ?ою. Ба?алау пара?тарын тарату.
-Балалар ?ткен саба?тарда ?андай та?ырыптарды ?ттік? (?лтты? ойындар. Етістік.)
Ендеше мен ?азір сендерді? білімдері?ді тексерейін. Мынау – ?оржын.
О?ушылар ?оржыннан асы?тарды алып с?ра?тар?а жауап береді.
1. ?аза? хал?ыны? т?рмысы, салт-д?ст?рі, ойындары немен байланысты?
2. Олар жануарларды? нелерін пайдаланды?
3. ?лтты? ойындарды? ?андай т?рлері бар?
4. Етістік дегеніміз не?
5. Етістік с?йлемде ?андай ?ызмет ат?арады?
6. Етістікті? неше т?рі бар?
-Жарайсы?дар, балалар, міне біз алды??ы та?ырып бойынша білімдері?ді тексердік. Топ басшылары жауап берген о?ушыларды ба?алайды.
Индивидуальная работа Енді, жа?а та?ырып?а к?шейік.
ІІІ. Жа?а саба?. «Ма?ынаны ажырату» сатысы.
Асты кім ?зірлейді?
Адамдарды кім емдейді?
Шашты кім ?ияды?
Балаларды кім о?ытады?
?йлерді кім салады?
Кітапты кім береді?
К?лікті кім ж?ргізеді?
Интерактивті та?тада маманды?тар иесін слайдтар ар?ылы к?рсету.
О?ушылар атайды.
Тірек схеманы интерактивті та?тада к?рсету.
Осы с?здерді бір атаумен ?алай атаймыз? Осы с?здерді? орта? атауы - МАМАНДЫ?.
Саба?ты? та?ырыбын айтып, ма?сатты ай?ындау.
Та?ы ?андай маман иелерін білеміз?
Индивидуальная работа
(повторение хором, запись в словарную тетрадь, составление словосочетаний и предложении)
2. С?здікпен ж?мыс (та?тада суреттермен с?йемелдеп к?рсету- к?рнекілік ?дісі)
1. Егінші, ди?ан – полевод
2. Емдейді - лечит
3. Бол?ым келеді – хочу стать
4. Ерекшелігі – особенности
5. Та?дап алады – выбирает
С?здермен с?з тіркестерін немесе с?йлемдер ??растыру.
Индивидуальная работа
3. Д?птерлері?е жа?а с?здерді ?олданып, мына кестені жал?астырып жазы?дар:
№ Б?л кім? Ол не істейді
1 Б?л м??алім Ол балаларды о?ытады
2
3
4
Сергіту с?ті
«Д?рыс па, б?рыс па?» ойыны.
Д?рыс болса ?ол к?тереді, б?рыс болса к?термейді.
?ойшы балаларды о?ытып ж?р.
Ж?ргізуші машина ж?ргізеді
Аспазшы ?й салып ж?р.
Д?рігер адамдарды емдейді.
Тігінші ?демі киім тігеді.
Суретші сахнада ?н айтып т?р.
-Жарайсы?дар, балалар.
Енді м?тінмен ж?мыс жасайы?.
Групповая работа .
Составление кластера
5. М?тінмен ж?мыс
Маманды?
?р т?рлі маманды? бар. Олар: д?рігер, м??алім, наубайшы, ж?ргізуші, егінші, шаштараз, кітапханашы, сатушы, аспаз ж?не та?ы бас?алар.
Маманды?тарды? барлы?ы адам?а керек. ?р маманды?ты? ?з ерекшелігі болады.
Д?рігер адамдарды емдейді.
М??алім балаларды о?ытады.
Наубайшы нан пісіреді.
Ж?ргізуші машина ж?ргізеді.
Егінші егін егеді.
Шаштараз шаш ?ияды.
Кітапханашы кітап береді.
Аспаз тама? даярлайды.
Барлы? маманды?тар жа?сы, ?ызы?ты. ?р адам ?зіне ?на?ан маманды?ты та?дап алады.
М?тінді м?нерлеп, тізбектеп о?у. С?ра?тар?а жауап беру.
Индивидуальная работа
VІ. Саба? ?орытындысы. «Ой тол?аныс» сатысы.
-Балалар, мен алдын-ала шы?. Тапсырма бергенмін. Соны тексерейік.
?ркімге ?з ата-аналырыны? маманды?тары туралы ??гімелеп жазып келуді тапсыр?анмын.
1. К?рмедегі ж?мыстармен таныстыру.
О?ушылар ата-аналарыны? маманды?тарымен таныстырады.
Работа у доски. Индивидуальная работа.
ІV. Размышление над обучением
2. «Кім не істейді?» ойыны
Ойынны? шарты: ж?бын табу керек
Д?рігер Бала о?ытады
??деуші Тіс емдейді.
Шахтер Кітап ??дейді
??рылысшы К?мір ?азады
Сатушы ?й салады
М??алім Тауар сатады
Та?тамен ж?мыс.
ІV. Размышление над обучением
1. Подведение итогов урока. Выставление оценок.
2. Рефлексия
V.Домашнее задание
Ша?ын шы?арма «Мені? болаша? маманды?ым»
Оценивание, формирующее и итоговое (суммативное)
Командиры оценивают свою работу и работ своего партнера по группе по выполненным целям урока (цели записаны на доске в начале урока)
Оценивание учащихся по проведенной работе .