kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Cабақтың тақырыбы: Ертеде қалай тамақтанған?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бағалау критериилері

  • Оқушылар ежелгі өркениет Месопотамия  елді мекенімен танысады;
  • Картамен жұмыс істей отырып оның пайда болуын өз бетімен түсіндіре алады;
  • Адамдар неліктен  өзен жағасында  мекен еткенін анықтайды;

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну

Месопотамия адамдарының тіршілігі туралы өз ойын айта білуге үйренеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Cабақтың тақырыбы: Ертеде қалай тамақтанған?»

Бөлімі: Тағам және сусын

САБАҚ: Дүниетану

Мектеп: Шұбар ОМ

Күні: 06.04.17

Мұғалімнің аты-жөні: А.Оразымбетова

СЫНЫП: 1

Қатысқандар: 9

Қатыспағандар:

27.Сабақтың тақырыбы: Ертеде қалай тамақтанған?

Оқу мақсаттары

1.3.1.1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу

Бағалау критериилері

  • Оқушылар ежелгі өркениет Месопотамия елді мекенімен танысады;

  • Картамен жұмыс істей отырып оның пайда болуын өз бетімен түсіндіре алады;

  • Адамдар неліктен өзен жағасында мекен еткенін анықтайды;

Ойлау дағдылары

Білу және түсіну

Месопотамия адамдарының тіршілігі туралы өз ойын айта білуге үйренеді.

Тілдік мақсат

Месопотамия, өркениет, жарма, егін шаруашылығы құнарлы жер

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: (үш тілде жазылу керек )

өркениет – цивилизация – civilization; жарма – крупа – grains;егін шаруашылығы – земледелие – agriculture; құнарлы жер – плодородная земля – fertile land.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Қандай тағам мен сусындарды білесіңдер?

- Ежелгі адамдар қалай тамақтанған?

Не себепті ..... деп ойлайсың?

- Неліктен адамдар өзен маңында мекен еткен?

-Өзен суларын қандай мақсатта пайдаланған?

ишара: мадақтау

Алдыңғы оқу:

Бәйтерек – өмір ағашы

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурс-тар

Дерек-көздер

Басы

5 минут


Шаттық шеңбері

Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру

ОМ танысу

  • Месопотамия өркениеті туралы білеміз;

  • Өзеннің адам өмірінде қандай рөл атқаратынын анықтаймыз.



Ортасы

30 минут


Біз тарихи детективпыз және Мессопотамияның Вавилон деген қалаларында турған тұрғындары не ішіп-жегендігін зерттейміз.(картаны көрсету)

Менімен біре өткен заманға Месопотамия деп аталатын елді мекенге саяхаттауды ұсынамын.

-Картада өзен -су қандай түспен белгіленеді?

-Картадан көк сызықтарды табыңдар.

-Бұл сызықтар нені білдіреді деп ойлайсыңдар?

-Картадағы екі өзен атауын табыңдыр.

-Тағы кімді көріп тұрмыз?

-Неліктен адамдар өзен маңында мекен еткен?

-Өзен суларын қандай мақсатта пайдаланған?

-Қандай жерде егін егу қолайлы?

-Құнарлы жерге

-Осы дәнді дақылды өсіру үшін не қажет?

-Күн, су, жылу, жер

-Құнарлы жер дегеніміз не?

-қандай жер құнарлы болады?

Өзен алқаптарында жер құнарлы болады. Ол адамдарға жер өңдеуге мүмкіндік береді

Қандай көліктерді көріп тұрсыңдар?

Көлікті не үшін қолданған?

Ендеше ежелгі Мессопотамия тұрғындары егін шарушылғымен айналысып сауда саттық жүргізіп өркениетті осы жерде бастаған.

Оқулықпен жұмыс.

Месопотамия- таңғажайып жер.

Ол Тигр және Ефрат өзендерінің ортасында орналасқан.Өзен маңындағы жер өте құнарлы болған.Ежелгі өркениет осы жерде басталған.

Өркениет- сауда жасау, көлік түрлерін қолданып басқа мемлекетпен қарым қатынас жасау.

Анықта:

Біз барлығымыз саяхатшылар сияқты өте ертеде ежелгі Вавилион, Ур қалаларында тіршілік еткен Месопотамия халқы қандай тағам және сусын ішкендігін зерттейміз.

Аталған қалаларды кім картадан табады?

Оқулықтағы 2 ші мәтінді оқу.

Месопотамия халқы егін шаруашылығымен айналысқан. Олрдың негізгі тағам түрі нан болған? Нанды әр үйде пісірген. Тамаққа жемістерді және көкөністерді пайдаланған. Жармалардан ботқа жасаған.

Керекті сөздерді қолданып сөйлемді толықтыр

1топ.

Біздің алдымыздағы дәнді дақылдар ............................... деп аталады. Бұл жармалар ................................ жерінде өскен. Жарманы ................... дайындау үшін қолданған.

Керекті сөздер: жарма, Месопотамия, ботқа.

2 топ

Керекті сөздерді бос сызықтарға жазып, сөйлемді толықтыр.

Біздің пікірімізше бұл жармалардан ..................... ботқа жасалады. Себебі, ботқаның құрамында ................. бар. Ботқа ................................ пайдалы.

Керекті сөздер: дәмді, дәрумендер , денсаулыққа.

3 топ

Керекті сөздерді бос сызықтарға жазып, сөйлемді толықтыр.

Біздің ойымызша бұл .................... ботқа дайындауға болады. Жармалар ......................... жерде өседі.

Мен күріш ботқасын жақсы көремін. Күріш ботқасына сүт

қант, .............қосып пісіреді.

Cен білесің бе? Сәйкестендіру тесті

Месопотамияда адамның өміріне пайдалы тағамның тағы бір түрі -құрма. Құрма ертеде шөл даланың наны аталған.Саяхатшылар өздерімен саяхатқа құрма алып шыққан.




Бағалау критериилері

Екі өзен тоғысындағы өркениеттің бастауы ежелгі Месопотамия елді мекенімен танысу.


Дескриптор

Оқушылар ежелгі өркениет Месопотамия елді мекенімен танысады;

Картамен жұмыс істей отырып оның пайда болуын өз бетімен түсіндіре алады;

Адамдар неліктен өзен жағасында мекен еткенін анықтайды;

Үлестірмелер

оқулық



Соңы

5 минут

Бағалау

Бүгін не білдік?

Олай болса, біз оқу мақсаттарын жүзеге асырдық.

  • ежелгі өркениет Месопотамия елді мекенімен таныстық

  • Картамен жұмыс істедік

  • Адамдар неліктен өзен жағасында мекен еткенін анықтадық

  • Месопотамия адамдарының тіршілігі туралы айттып үйренедік

Кері байланыс

Смайликтер



Қосымша мəліметтер оқулықтан тыс











Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс – қазақ тілі

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Бірлескен жұмысқа тәрбиелеу

Месопотамия өркениеті туралы айтуда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету.

Месопотамия өркениеті туралы біледі. Өзеннің адам өміріндегі маңызын біледі


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне

неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды

Адамдар неліктен өзен жағасында мекен еткенін білді

Сабақ жағары деңгейде өтті

Жоспарланған саралау жақсы іске асты

Тапсырмалар сəйкес болды

Уақытты тиімді пайдаландым

абақ жағары деңгейде өттіуке айналдыр

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Cабақтың тақырыбы: Ертеде қалай тамақтанған?

Автор: Оразымбетова Асель Жумановна

Дата: 18.05.2017

Номер свидетельства: 416687


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства