kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Булоқжон"

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Булоқжон" эртагини диққат билан тингланг ва нотаниш сўзларни аниқланг. Тинглаган эртак билан экрандаги расмлар кетм-кетлиги бир-бирига мос келадими.
Матнда учрайдиган янги сўзлар билан таништирилади.
Луғат иши
табиб - беморларни даволаш билан шуғулланувчи шахс
адир - тоғларга яқин, тоғ этакларидаги алоҳида тепалик 
           ерлар.
булоқ - ер остидан отилиб, қайнаб чиқувчи сув ва шундай 
             сув чиқиб турган жой, чашма.
шифобахш - саломатликни яхшилайдиган, даво бўладиган
бек - хонликлар даврида давлат арбобларига берилган 
         фахрий унвон ва шу унвонга сазовар шахс. 
навкар - ҳарбий хизматкор, аскар.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Булоқжон"»

Фани:Ўқиш

Сана:31.01.2017

№107 Ю.Сарёмий мактаб-лицей

Ўтиш жойи: №110

Мавзу:Булоқжон

Ўқитувчи: Назырова Р.Ж.


Синф: 2-«Ж»

Дарсга қатнашганлар:

Қатнашмаганлар:

Дарснинг мақсади:

1. “Булоқжон” эртаги матни орқали ўқувчининг асосий фикрни тушуниб етишига имкон яратиш.

2. Ўқувчиларни инсоний фазилатлардан: ўз манфаатидан кўпчилик манфаатини устун қўйишга, она табиат бойликлари барчага тегишли эканлигини англаб етишга эришиш.

3. Матн билан ишлаш воситасида, ўқувчиларда комуникатив кўникмаларни нутқий фаолият турлари - тинглаш, ўқиш, сўзлаш, ёзиш орқали ривожлантириш.

Кутиладиган натижа:

1. “Булоқжон” эртаги матни орқали ўқувчилар асосий фикрни тушуниб етади.

2. Ўқувчилар инсоний фазилатлардан: ўз манфаатидан кўпчилик манфаатини устун қўйишга, она табиат бойликлари барчага тегишли эканлигини англаб етишади.

3. Матн билан ишлаш воситасида, ўқувчиларда комуникатив кўникмаларни нутқий фаолиат турлари - тинглаш, ўқиш, сўзлаш, ёзиш орқали ривожлантириб борилади

Баҳолаш критериялари:

Ҳаммаси бажара олади: Белгиланган вақт ичида матнни ўқиб чиқади.

Кўпчилиги бажара олади: Матндан янги сўзларни топади. Матн юзасидан берилган саволларга жавоб беради.

Баъзилари бажара олади: Эртак қаҳрамонларининг воқеа давомидаги ҳаракатларини изоҳлай олади ва баҳолайди.

Тиллик мақсад:

Равон сўзлай олиш, ўз фикрини далиллар билан етказа олиш.

Луғат сўзлар:

табиб -

адир -

булоқ -

шифобахш -

бек -

навкар -

Олдинги билим:

Ток. Толиб Йўлдош шеъри

Дарснинг бориши

Режалашти

рилган вақти

Режалаштирилган ҳаракатлар

Ресурслар

Ташкилий қисм

2 минут


Саломлашиш.


Психологик илиқ вазият.


Уй вазифасини сўраш



3 минут

Саволлар:

1. Ток деганимиз нима? У қандай парвариш қилинади?

2. Қандай ток навларини биласиз? Уларнинг қандай фойдаси бор?

3. Ток қандай хомток қилинади? Унинг мевасидан нималар тайёрланади?


Янги мавзу


Билиш, тушуниш


5 минут

Слайд орқали расмлар кўрсатилади

- расм номларининг бош ҳарфлари ёзилади.

- нималар тасвирланган ва қайси расм ортиқча?


Тасвирдаги нарсаларни бир сўз билан нима дейиш мумкин?(мевалар)

Қайси сўз ҳосил бўлди? (Булоқжон)

Бугун сиз билан “Булоқжон” эртагини ўқиб, ўрганамиз.

Слайд орқали расм - лар

Тушуниш




5 минут


1-топшириқ.

- Ҳозир видео лавҳа кўрамиз. Диққат билан томоша қилинг ва қуйидаги саволларга жавоб топинг. Видео лавҳа кўрсатилади. (гуруҳлар жавоби)

1. Лавҳада нима кўрсатилди?

2. Сиз булоқни қаерда учратгансиз?


Видео тасма

Тинглаш

2 минут











Ўқиш

7-8 минут
















































Қўллаш

Ёзиш


3 минут

"Булоқжон" эртагини диққат билан тингланг ва нотаниш сўзларни аниқланг. Тинглаган эртак билан экрандаги расмлар кетм-кетлиги бир-бирига мос келадими.

Матнда учрайдиган янги сўзлар билан таништирилади.

Луғат иши

табиб - беморларни даволаш билан шуғулланувчи шахс

адир - тоғларга яқин, тоғ этакларидаги алоҳида тепалик

ерлар.

булоқ - ер остидан отилиб, қайнаб чиқувчи сув ва шундай

сув чиқиб турган жой, чашма.

шифобахш - саломатликни яхшилайдиган, даво бўладиган

бек - хонликлар даврида давлат арбобларига берилган

фахрий унвон ва шу унвонга сазовар шахс.

навкар - ҳарбий хизматкор, аскар.

2- топшириқ.

Матн қисмларга бўлиниб, гуруҳларга ўқишга берилади.

Қуйидаги саволларга эътибор бериб матнни ўқинг ва жавоб топинг.

1-гуруҳ. Ота ва бола қаерга йўл олди? Нима учун?

2-гуруҳ.Табиб ота ва болани қаерда ва қандай кутиб олди?

3-гуруҳ. Сиз қандай ўйлайсиз, Булоқ нима учун қайнашдан тўхтаб қолди?

1-қисм.

Бир деҳқоннинг Тиловолди исмли ёлғиз ўғли бор экан. Тиловолди оғир касалга чалиниб қолибди. Шифо излаб кўп жойларга борибди. Бир қария:

- Фалон жойда Жалол табиб бор, ўғлингни соғайтириш ўшанинг қўлидан келади, - дебди.

Деҳқон аравага отни қўшиб ўғли билан ўша ёққа жўнабди. Йўлда араванинг бир ғилдираги синиб қолибди. Деҳқон аравани қолдирибдида болани отга мингаштириб яна йўлга тушибди. Ташналикдан мадори қуриган от тепаликка чиқаётиб мункиб кетибдида жон берибди. Бечора ота Тиловолдини елкасига олиб, олға силжийверибди.

(72 сўз)

2-қисм.

Охири баланд тепаликка чиқиб олибди. Тепаликнинг у томонидаги адир бағрида яшнаб ётган ўт-ўланлар кўринибди. Булоқ сувлари қайнаб тошиб ётганмиш.

Шу чоғ булоқ олдида нуроний бир бобо пайдо бўлибди ва нима учун бу ерга келганларини суриштирибди.

- Ўғлимни кўрсатгани, - дебди деҳқон.

- Жалол табиб мен бўламан, - дебди бобо ва булоққа ишора қилибди. Булоқ суви минг дардга даво. Ўғлингиз тўйгунча ичсин.

Деҳқон ҳовучини тўлдириб шифобахш сувдан ўғлига тутибди. Деҳқон суйинганидан булоқ атрофини обод қилишга киришибди.

(72 сўз)


3-қисм.

Шифобахш сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан ҳамма ёққа тарқаб кетибди. Бир куни Мағрурбек деган бек ҳам саман отини йўрттириб булоқ бошига келибди. Сувдан мириқиб-мириқиб ичибди-да, буюрибди:

- Булоқ атрофини қўрғон билан ўранг! Бу ер энди менинг мулким бўлади!

Шунда булоқ бирдан қайнашдан тўхтабди. Ўт-ўланлар қовжирай бошлабди. Бек ноилож навкарлари билан жўнаб қолибди. У кетгач, деҳқон булоқ бошига келиб тиз чўкибди.

- Қайна булоқжон, сенга интизорлар кўпайиб кетди, - деб ёлворибди у.

Таниш овозни эшитган булоқ аста-секин яна кўз оча бошлабди.

(79 сўз)


3- топшириқ. (жуфтликдаги топшириқ)

Матндан туширилган сўзларни биргаликда топинг ва ёзинг. Бир-бирингизга ўқиб беринг.

1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.

2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.

3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.

Аудио эшитиш


Баҳолаб бориш учун стикер

лар





















Матн ёзилган карточкалар

Сўзлаш

Анализ

3 минут

Матнда иштирок этган қахрамонларнинг ижобий ва салбий томонларига ўз фикрингизни билдиринг.


Синтез

Сўзлаш


3 минут

4-топшириқ Қуйидаги саволларга жавоб беринг.

1. Бу матнда деҳқоннинг табиатга яъни булоқжонга бўлган муносабати қандай деб ўйлайсиз?

2.Мағрурбекнинг муносабати қандай бўлди?

3.Булоқжон кўпроқ кимни ёқтирди ва нима учун?


Баҳолаш

3 минут

- Бу матн орқали сиз булоқ сувининг инсон ҳаётида қандай фойдаси бор эканлигини билиб олдингиз?

- Сиз Мағрурбекни ўрнида бўлсангиз қандай йўл тутган бўлар эдингиз?


Якуний қисм

5 минут

Рефлексия

Бугунги дарсдан сиз нималарни билиб олдингиз?

Сизга топшириқлардан қайси бири қизиқарли бўлди?


Ўқувчилар тўплаган стикерлари бўйича баҳоланади.


Уйга вазифа бериш.

Булоқ расмини чизиш. Булоқ ҳақида 2 та мақол ёзиб келиш.


Рефлексия

Дарсга қўйиладиган мақсад ва вазифалар бажарилдими?


Бугун болалар нима ўрганди?



Вақтдан қандай фойдаландим?



Дарс режамга қандай ўзгариш киритдим?


Баҳо критерияси:

4та, 5та стикер - “5”

2та, 3 та стикер – “4”

1та стикер- “3”

Умуман стикери бўлмаса – «мақсадга етмади.”



1-қисм.

Бир деҳқоннинг Тиловолди исмли ёлғиз ўғли бор экан. Тиловолди оғир касалга чалиниб қолибди. Шифо излаб кўп жойларга борибди. Бир қария:

- Фалон жойда Жалол табиб бор, ўғлингни соғайтириш ўшанинг қўлидан келади, - дебди.

Деҳқон аравага отни қўшиб ўғли билан ўша ёққа жўнабди. Йўлда араванинг бир ғилдираги синиб қолибди. Деҳқон аравани қолдирибдида болани отга мингаштириб яна йўлга тушибди. Ташналикдан мадори қуриган от тепаликка чиқаётиб мункиб кетибдида жон берибди. Бечора ота Тиловолдини елкасига олиб, олға силжийверибди.

(72 сўз)




1-қисм.

Бир деҳқоннинг Тиловолди исмли ёлғиз ўғли бор экан. Тиловолди оғир касалга чалиниб қолибди. Шифо излаб кўп жойларга борибди. Бир қария:

- Фалон жойда Жалол табиб бор, ўғлингни соғайтириш ўшанинг қўлидан келади, - дебди.

Деҳқон аравага отни қўшиб ўғли билан ўша ёққа жўнабди. Йўлда араванинг бир ғилдираги синиб қолибди. Деҳқон аравани қолдирибдида болани отга мингаштириб яна йўлга тушибди. Ташналикдан мадори қуриган от тепаликка чиқаётиб мункиб кетибдида жон берибди. Бечора ота Тиловолдини елкасига олиб, олға силжийверибди.

(72 сўз)




1-қисм.

Бир деҳқоннинг Тиловолди исмли ёлғиз ўғли бор экан. Тиловолди оғир касалга чалиниб қолибди. Шифо излаб кўп жойларга борибди. Бир қария:

- Фалон жойда Жалол табиб бор, ўғлингни соғайтириш ўшанинг қўлидан келади, - дебди.

Деҳқон аравага отни қўшиб ўғли билан ўша ёққа жўнабди. Йўлда араванинг бир ғилдираги синиб қолибди. Деҳқон аравани қолдирибдида болани отга мингаштириб яна йўлга тушибди. Ташналикдан мадори қуриган от тепаликка чиқаётиб мункиб кетибдида жон берибди. Бечора ота Тиловолдини елкасига олиб, олға силжийверибди.

(72 сўз)








2-қисм.

Охири баланд тепаликка чиқиб олибди. Тепаликнинг у томонидаги адир бағрида яшнаб ётган ўт-ўланлар кўринибди. Булоқ сувлари қайнаб тошиб ётганмиш.

Шу чоғ булоқ олдида нуроний бир бобо пайдо бўлибди ва нима учун бу ерга келганларини суриштирибди.

- Ўғлимни кўрсатгани, - дебди деҳқон.

- Жалол табиб мен бўламан, - дебди бобо ва булоққа ишора қилибди. Булоқ суви минг дардга даво. Ўғлингиз тўйгунча ичсин.

Деҳқон ҳовучини тўлдириб шифобахш сувдан ўғлига тутибди. Деҳқон суйинганидан булоқ атрофини обод қилишга киришибди.

(72 сўз)




2-қисм.

Охири баланд тепаликка чиқиб олибди. Тепаликнинг у томонидаги адир бағрида яшнаб ётган ўт-ўланлар кўринибди. Булоқ сувлари қайнаб тошиб ётганмиш.

Шу чоғ булоқ олдида нуроний бир бобо пайдо бўлибди ва нима учун бу ерга келганларини суриштирибди.

- Ўғлимни кўрсатгани, - дебди деҳқон.

- Жалол табиб мен бўламан, - дебди бобо ва булоққа ишора қилибди. Булоқ суви минг дардга даво. Ўғлингиз тўйгунча ичсин.

Деҳқон ҳовучини тўлдириб шифобахш сувдан ўғлига тутибди. Деҳқон суйинганидан булоқ атрофини обод қилишга киришибди.

(72 сўз)




2-қисм.

Охири баланд тепаликка чиқиб олибди. Тепаликнинг у томонидаги адир бағрида яшнаб ётган ўт-ўланлар кўринибди. Булоқ сувлари қайнаб тошиб ётганмиш.

Шу чоғ булоқ олдида нуроний бир бобо пайдо бўлибди ва нима учун бу ерга келганларини суриштирибди.

- Ўғлимни кўрсатгани, - дебди деҳқон.

- Жалол табиб мен бўламан, - дебди бобо ва булоққа ишора қилибди. Булоқ суви минг дардга даво. Ўғлингиз тўйгунча ичсин.

Деҳқон ҳовучини тўлдириб шифобахш сувдан ўғлига тутибди. Деҳқон суйинганидан булоқ атрофини обод қилишга киришибди.

(72 сўз)





3-қисм.

Шифобахш сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан ҳамма ёққа тарқаб кетибди. Бир куни Мағрурбек деган бек ҳам саман отини йўрттириб булоқ бошига келибди. Сувдан мириқиб-мириқиб ичибди-да, буюрибди:

- Булоқ атрофини қўрғон билан ўранг! Бу ер энди менинг мулким бўлади!

Шунда булоқ бирдан қайнашдан тўхтабди. Ўт-ўланлар қовжирай бошлабди. Бек ноилож навкарлари билан жўнаб қолибди. У кетгач, деҳқон булоқ бошига келиб тиз чўкибди.

- Қайна булоқжон, сенга интизорлар кўпайиб кетди, - деб ёлворибди у.

Таниш овозни эшитган булоқ аста-секин яна кўз оча бошлабди.

(79 сўз)




3-қисм.

Шифобахш сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан ҳамма ёққа тарқаб кетибди. Бир куни Мағрурбек деган бек ҳам саман отини йўрттириб булоқ бошига келибди. Сувдан мириқиб-мириқиб ичибди-да, буюрибди:

- Булоқ атрофини қўрғон билан ўранг! Бу ер энди менинг мулким бўлади!

Шунда булоқ бирдан қайнашдан тўхтабди. Ўт-ўланлар қовжирай бошлабди. Бек ноилож навкарлари билан жўнаб қолибди. У кетгач, деҳқон булоқ бошига келиб тиз чўкибди.

- Қайна булоқжон, сенга интизорлар кўпайиб кетди, - деб ёлворибди у.

Таниш овозни эшитган булоқ аста-секин яна кўз оча бошлабди.

(79 сўз)




3-қисм.

Шифобахш сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан ҳамма ёққа тарқаб кетибди. Бир куни Мағрурбек деган бек ҳам саман отини йўрттириб булоқ бошига келибди. Сувдан мириқиб-мириқиб ичибди-да, буюрибди:

- Булоқ атрофини қўрғон билан ўранг! Бу ер энди менинг мулким бўлади!

Шунда булоқ бирдан қайнашдан тўхтабди. Ўт-ўланлар қовжирай бошлабди. Бек ноилож навкарлари билан жўнаб қолибди. У кетгач, деҳқон булоқ бошига келиб тиз чўкибди.

- Қайна булоқжон, сенга интизорлар кўпайиб кетди, - деб ёлворибди у.

Таниш овозни эшитган булоқ аста-секин яна кўз оча бошлабди.

(79 сўз)








1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.



1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.




1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.




1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.



1-гуруҳ: 1) Бир деҳқоннинг Тилаволди исмли ёлғиз ............

бор экан.

2) Йўлда араванинг бир ............ синиб қолибди.




2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.




2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.



2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.




2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.




2- гуруҳ:1) Булоқ суви минг дардга .............

2) ............. суйинганидан булоқ атрофини обод

қилишга киришибди.

3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.



3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.



3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.



3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.


3-гуруҳ: 1) ............. сув ҳосияти ҳақидаги сўз ўз-ўзидан

ҳамма ёққа тарқаб кетибди.

2) Таниш овозни эшитган ........... аста-секин яна кўз

оча бошлабди.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
"Булоқжон"

Автор: Назырова Раиса ДЖораевна

Дата: 06.02.2017

Номер свидетельства: 388736
