kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Баянның батырлығы Алашқа аян

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімдерге арналған сабақ жоспары.Батыр Баян

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Баянның батырлығы Алашқа аян»


Мектеп: Ұзынкөл жалпы орта білім беретін мектебі

«Балалар мен үлкендер» бөлімі ІІІ тоқсан

Сабақ тақырыбы: «Баянның батырлығы Алашқа аян»

Күні: 14.01.19жыл

Мұғалімнің есімі: Батырова Рамиля Тапаевна


Сынып : 7 - сынып

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны: 0


Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Т/Ж . 7.1.2.1- әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау

Т/Ж . 7.1.4.1- көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту

Сабақ мақсаттары:

1. әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай отырып, кейіпкер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады

2. әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан бағалау

арқылы үзінділерді жатқа айта отырып, кейіпкер бейнесін ашып талқылайды

3. әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай

отырып, кейіпкер бейнесін сомдайды

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

-әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдайды

-көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады, үзінділерді жатқа айтады

-гуманистік тұрғыдан бағалайды, кейіпкер бейнесін сомдайды


Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: Оқылым: оқулықтағы мәтінді (кейіпкер іс әрекетін, мінездемесін) жекелей және бірлесе оқиды.

Тыңдалым: аудиомәтінді тыңдайды

Жазылым:  кейіпкерді талдау, саралау жұмыстарын орындайды

Айтылым: Монологтік, диалогтік сөйлесулер жүзеге асады, әр оқушы өз ойын ортаға салып, пікір алмасады.

Терминология: образ, гуманизм

Сөз тіркестері: Абылайдың қанатты батыры, аш бөрідей

Құндылықтарды дарыту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Өз ұлтын, халқын құрметтеу

және мақтаныш сезімін қалыптастыру;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Пәнаралық байланыстар

Тарих, география. « Аралағаштан шыққан асыл ер »

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта, bilimland

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Алдыңғы сабақта оқушылар поэманың көркемдік құндылығы, әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдауды меңгерді

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

0-7 мин

Сәлемдесу.

Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырамын.

Оқушыларды батырлық тақырыбына қатысты мақал - мәтелдер арқылы

2 топқа бөлемін.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау.

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

«Таза тақта» әдісі. Оқушылар алдыңға тақырып бойынша сұрақтарын стикерге жазып тақтаға іледі.

- Поэма ұнады ма?
- Поэманың таңғалдырған тұсы?
- Қандай тарихи тұлғалар бар?

-Поэмада қазақ халқы тарихындағы қай кезең суреттеледі?

ҚБ: «Жарайсың», «Керемет» деген мaрaпaт сөздeрмен бағалау

Саралау. Диалогта әртүрлі сұрақтарды қолдану арқылы саралау. Мұғалім оқушылардың деңгейіне қарай өзінің сұрақтары мен жауаптарын саралайды.

Топқа бөлуге

арналған

мақал-мәтелдер

жазылған

қағаз қиындылары







«Таза тақта» әдісі.


Ортасы

7-10 мин


10-25мин



































25-36мин

«Ой қозғау» әдісі

Тыңдалым алды. Батыр Баян туралы аудиомәтін тыңдайды.

Тыңдалым тапсырмасы

«Тұлғаны таны» әдісі

1-тапсырма. Шығармадағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды.
Кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды.
1-топ

Батыр Баянның елі үшін жасаған ерлігі суреттелген жерді тауып,

кейіпкер бейнесін ашыңыз.
_______________________________________________________________________________________________________________________

Дескриптор
Білім алушы
- Батыр Баянның елі үшін жасаған ерлігі суреттелген жерді табады

-кейіпкер бейнесін ашады
2-топ

Батыр Баянның биік адамгершілік тұлғасын танытатын жолдарды анықтап,

гуманистік тұрғыдан талдаңыз.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дескриптор
Білім алушы
- Батыр Баянның адамгершілік тұлғасын танытатын жoлдарды анықтайды;
- Батыpдың бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды.

ҚБ: Бас (не білдік?) – жүрек ( не сезіндік?) - қол (не істедік?)

Саралау. Тапсырма арқылы саралау. Оқушыларға 2 түрлі

тапсырма беріледі, тапсырманы топпен орындау тапсырылады.


2-тапсырма

«Бұл неліктен ең жақсы?» әдісі.

Шығармада сізге кейіпкердің қай қасиеті көбірек ұнады? Неліктен? (кейіпкер бейнесін ашуға тырысыңыз).Шығармадан батырдың бейнесін танытатын жолдарды табыңыз. Батырға тән қасиеттерді жазып, шығармадан дәлел келтіріңіз. Дәлеліңіз (өлең жолдары) . Кейіпкер

бейнесіне ене отырып, жыр шумақтарын жатқа айтыңыз.


Дескриптор
Білім алушы
-шығармадан батырдың бейнесін танытатын жолдарды табады;
-жыр жолдарынан батырға тән қасиеттерді жазып, шығармадан

дәлел келтіреді.
-жыр үзіндісін жатқа айтады.

-кейіпкер бейнесін сомдайды;
ҚБ: Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалау

Саралау . Қолдау арқылы саралау. Бір тапсырма беріледі, алайда орындау барысында балаларға мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау көрсетіледі.


3-тапсырма.

«Баянның батырлығы Алашқа аян» осы пікірді дәлелдеп,

«ПОПС формуласы» бойынша қорытындылаңыз.

Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, .....»

Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ….»

Үшінші сөйлем: «Оны мына фактілермен, үзінділермен дәлелдей

аламын … »

Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен ..........деген шешімге келдім.... ».

ҚБ: «Шапалақтау» әдісі

Саралау : Нәтиже арқылы саралау. Бір тапсырма беріледі,

оқушылардан жеке нәтиже күтіледі


Bilimland



«Тұлғаны таны» әдісі




С.Ч.Тұрсынғалиева,

Р.Зайкенова Қазақ

әдебиеті:Жалпы

білім беретін

мектептің

7- сыныбына

арналған оқулық


















«Бұл неліктен ең жақсы?» әдісі.

















«ПОПС

формуласы»

Аяқталуы

36-40 мин




Кері байланыс: «ҚҚҚ кестесі»

Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған 2 нәрсе


«ҚҚҚ кестесі»

Қосымша ақпарат


Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

Берген жауаптарын тыңдап , ұсыныс бердім. Тапсырма беріліп, орындау барысында жеке нәтиже күтілді. Кейбір оқушыларға менің тарапымнан әртүрлі қолдау көрсетілді. Қабілеті жоғары оқушылар тапсырманы оқу мақсатына сәйкес орындады.

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

Топтық, өзін-өзі бағалау ,ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген оқушыларға «Жарайсың», «Керемет» деген мaрaпaт сөздeрімен бағаланды.

Оқушылар сабақ бойынша кері байланысты , өзін-өзі және топтық бағалауы ұйымдастырды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Сабақ міндеттері шынайы, оқушылардың жас ерекшелігіне және оқу деңгейлеріне сай тапсырмалар орындатылды. Оқушылар берілген тапсырманы тиянақты,мұқият орындады.

Кейіпкерді гуманистік тұрғыдан талдап, кейіпкердің бейнесін ашты. Топтық жұмыс кезінде,топпен ойласа отырып,тапсырманы бірлесе орындауға талпынды.

Бір-бірлеріне кедергі келдірмей мұқият тыңдады. Мен дайындаған тапсырмалар бойынша саралау шаралары тиімді болды.

Уақытты тиімді пайдаландым.Өз жоспарыма ешқандай түзетулер енгізбедім. Сабақ барысында оқушылар өзара ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасады.

Жоспарланған сабақ әрекеттері дұрыс бағытта болды. Сабақты және тапсырмаларды орындауда регламент сақталды.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. 1. Оқушылардың тапсырмаларды мұқият, әрі сапалы орындауы

2.Сабақ барсындағы әрекеттер мен тапсырмалардың қорытындысы табысты болды

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Оқушыларды сабақтың әр кезінде бағалау

2.Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.Тапсырма орындағанда кейбір оқушыларға әлі де көмек қажет болғандықтан, көмек көрсету керек.

2. Оқушылардың деңгейлеріне байланысты тапсырмалар әзірлеу





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Баянның батырлығы Алашқа аян

Автор: Батырова Рамиля Тапаевна

Дата: 01.11.2019

Номер свидетельства: 525290


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства