kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ " Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту.

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту.Етістік.Күрделі етістік.Етістіктің жіктелуі,көпше түрі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ " Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту.»

Өткізу күні/Дата проведения: 2019 ж. 8 қараша

Топ/ Группа: ОП- 119


Мамандық /Специальность: «Тасымалдауды ұйымдастыру және теміржол көлігінде қозғалысты басқару».


Сабақтың тақырыбы/Тема урока: Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту.Етістік.Күрделі етістік.Етістіктің жіктелуі,көпше түрі.


Сабақтың мақсаттары/ Цели урока :


Білімділік/Образовательная:Оқушылардың жол туралы мақал-мәтелдер туралы білім, білігін тереңдету,салыстыру,ажырата білу дағдылары мен оқу,талдау машықтарын қалыптастыру;үйренген сөздерін ауызекі тілде қолдануға машықтандыру, етістік жайында алған білімдерін еске түсіріп, практикалық жолмен меңгерту.

Дамытушылық/Развивающая:Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін кеңейту, сұрақтарға дұрыс жауап беруге, түсінгенін, білгенін байланыстырып айтуға жағдай жасау, сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру.

Тәрбиелік/Воспитательная:Оқушылардың логикалық ойлауын,ой дәлдігін дамыту,сөйлеу мәдениетін жетілдіру,түрлі амал-тәсілдер арқылы іздендіре отырып шығармашылыққа баулу.

Сабақ типі/Тип урока: Білім,білік,дағды машықтарын жетілдіру сабағы

Сабақтың өткізу түрлері/ Виды проведения урока: аралас сабақ


Өткізу әдіс-тәсілдері/Методы обучения: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, іздендіру, топтық жұмыс, АКТ,СТО технологияның элементтері.


Пән аралық байланыс/Межпредметные связи: қазақ әдебиеті


Құрал–жабдықтар, көрнекті оқу құралдар /

Оборудование, наглядные пособия: үлестірмелі материалдар, интерактивтік тақта,презентация.


Әдебиет/Литература: Қазақ тілі 10 сынып/ Ж.Адамбаева, Ф.Оразбаева,

А.Рауандина.,2014. Қазақ тілі 10 сынып/ Д.Е.Рыскалиева,А.С.Жаканбаева,

Д.К.Ибрагимова,2014. Қазақ тілі 11 сынып/ Т.М.Артыкова,Г.Г. Ермекбаева.

Атамұра,2015.«Қазақ тілі мен әдебиеті»Республикалық ғылыми-педагогика- лық,әдістемелік журналы.







Сабақ барысы:


Кезеңдер:

Оқытушының әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Уақыт

I.Ұйымдастыру.

Дидактикалық

мақсат:

Студенттерді сабаққа дайыдау, сабақтың мақсат және міндеттерін анықтау.

1.Сәлемдесу.Сабаққа қатыспаған студенттерді белгілеу; оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

2.Психологиялық күй келтіру.Барлық оқушылардың ықыласын ұйым- дастыру.

3.Топтағы оқушыларды 4 топқа бөлініп отырғызылады. 1-топ Белсенділер, 2-топ Алғырлар, 3-топ Талапкерлер, 4-топ Тапқырлар.


Сабаққа дайындалады.





Әр топ өз орнын- дарына отырады.

5 минут







II.Үй тапсырмасын тексеру.

Дидактикалық мақсат:Тақырыпты дұрыс және жете

түсінгендіктерін анықтау.Қателерін

жою.

1.Өткен сабақ бойынша барлықтарына

жалпы тапсырмалар.

1-тапсырма

-Көп нүктенің орнына тиісті жалғау- лық шылауларды қойыңдар.

1.Ән басылып қалды,бірақ гитара сазы

тоқталған жоқ-ты.

2.Күріш тұқымы суға қолмен себіледі,

өйткені сеялка суға жүре алмайды.

3.Менің ағам таңертең ерте тұрады,

себебі жаттығу жұмыстарын жасайды.

4.Күн кешкірді,сондықтан қара көлең- ке тартты.

5.Теңіз тынышталды,бірақ еш нәрсе

көрінбейді.

6.Құнанбай Ұлжан қасына отырды да,

Мәкіш пен Абайдың жүзіне қарады.

-Қандай сөйлем?- Салалас құрмалас.

- Салалас қ.с. қандай түрлері?

1.Қарсылықты

2-3-4.Себеп-салдар

5.Қарсылықты

6.Ыңғайлас

Тапсырмаларды

орындап келеді.


Қателерін жояды.














Сұрақтарға жауап

береді.

5 минут

III.Оқу- танымдық

әрекетіне дайындық.

Дидактикалық

мақсат:Оқушылардың

танымдық әрекеттер

ін ұйымдастырып

мақсатқа бағыттау.

№1 слайд.

Бұл сөзжұмбақты шешетін болсандар, бүгінгі сабақтың тақырыбын білесің –дер.

а) «Ой қозғау». Ал,енді балалар,мына жұмбақты тыңдаймыз,шешімін таба -мыз.-Көліктің қаншасын үстінен өткізген, Іргеден басталып,алысқа жеткізген. Бұл не? – Жол.

ә)-Балалар,не туралы мақал-мәтелдер?

Сөзжұмбақты шешеді.




Жұмбақтың шеші- мін табады.


Сұраққа жауап береді


15 минут

IV.Жаңа оқу матери- алын таныту.























Сергіту сәті.




Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту. Етістік. Күрделі етістік.Етістіктің жіктелуі, көпше түрі.

Сабақтың мақсатың айту.


1.Топтық стратегиясы.№2 слайд.

-Мақал-мәтелдер туралы не білеміз?

-Мақал-мәтелдердің қандай түрлері

бар?

Қандай жолдар бар? (Құрлық,темір, әуе, су.)

Жол жүруге қатысты қандай ырымдарды білесіңдер?

-Сейсенбі күні алыс жолға шықпайды.

-Жүкпен жолға шыққанда тұз алмай- ды.

- Жүрер жолдың уақытын кесіп айтуға

болмайды.

-Жұма күні көшуге болмайды.Жұма- қасиетті күн.

-Алыс жолға шыққан адамдар қара шанырақтан немесе үлкен кісінің үйінен дәм татып аттанады.

«Қара жорға» би.

Тіл дамыту.Мәтінмен жұмыс.Оқу. Сөздік жұмысы.

Жаңа сөздер:

Көлік -транспорт

Бағдаршам-светофор

Жол ережелері-дорожные правила

Жаяу жүргіншілер-пешеходы

Жаяужол- тротуар

Абайла-осторожно

Абайлау- остерегаться

Күте тұру- подождать

1-топ-Мәтін бойынша 3 сұрақ құрастыру.

2-топ- Мәтін мазмұны туралы пікір. «Төрт сөйлем» құрылымына салып жазу.

3-топ- Мазмұның айту қазақша, қиналса ,орыс тілінде.

4-топ- Мәтінді орыс тіліне аудару.

«INSERT» стратегиясы.

V-білетін ойлар

+ - жаңа білім

?- сұрақтар туды

Дәптерге күнді, тақырыпты жаза- ды.


Өздері мақсат қояды.

Топтастыру.

Кластерлерін толтырады.

Қорғайды.

Атайды.Мамандық-

пен байланыс.

Жауап береді.












Би билейді

Мәтінді оқиды. Жаңа сөздерді дәптерге жазады.






Әр топ тапсырма- ларын орндайды.

15 минут























5 минут


10 минут

V. Алғашқы тексеру.

Топтастыру «Етістік» Етістік туралы не біледі соны топтап жазады.

-Жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыс- тыратындығы;

-баяндауыш қызметінде келетіндегі;

-жекеше,көпше түрде жіктелетіндегі;

- III ж. жіктік жалғауы болмайды.

Тақтамен жұмыс. Слайд.

-Көшіріп жазу.Етістіктерді табу,астын

сызу.

-Мағынасын ашу.

I топ: 1.Алыс жүрсен де,жолмен жүр.

2.Әңгіме жол қысқартады.

II топ: 1.Алыс сапар

Алғашқы адымнан басталады.

2.Жолаушыны жол сынайды.

III топ:1.Жолға шықсаң, жолжолдасың

ның

Жүгі болма,жұбы бол.

2.Жол мақсаты- жету.

IV топ:1.Барар жол ұзақ болса да,

Қайтар жол қысқа болар.

2.Жолаушының азығы жолында.










Көшіріп жазады.

Мағынасын ашады.

15 минут

VI. Білімдерін бекіту.

Грамматикалық тапсырмалар.

-Дұрыс сөйлеу үшін,сауатты жазу үшін грамматиканы білу керек.

Тапсырмалар орындау.


Тапсырмалар орын-дайды.Тексереді.

10

минут

VII.Бақылау және оқу-

шылардың өзін-өзі бақылауы.

Кемшіліктерді анықтау және себептерін табу.

Сұрақтарға жауап

береді.

5 минут

VIII. Рефлексия.

Дидактикалық мақсат:

Алған білімді қыс- қаша қорытындылау,

сөйлеу қабілеттерін

дамыту.

«Бағдаршам» әдісі.Стикерлерге сабақ туралы өз ойларын жазады.

Оқушылар бір-бірден тақтаға шығып стикерлерін

жабыстырады.

10 минут






IX. Қорытындылау.

Дидактикалық мақсат:

Сабақты мақсатына жеткенін аңықтау. Келешекке жоспар құру.

  • Оқушылардың өз жұмыстары- на баға беру.

  • Бағалардың дәлелдемесі.

  • Сабақ бойынша ескертулер.

  • Үй жұмысы.

Үйге берген тап- сырманы жазады.



4 мақал-мәтел жат- тап келу.

5 минут










Жоғары электроника және коммуникациялар колледжі» ШЖҚ КМК КГП на ПХВ «Высший колледж электроники и коммуникаций»



КЕЛІСІЛДІ:

Әдіскер

___________ М.Алпыспаева

« __»_____________20__ж/г.

БЕКІТЕМІН: Басшының ОІ орынбасары

___________С.Кулахметова

«__»_____________20__ж/г.














Ашық сабақтың әдістемелік өңдеуі

Методическая разработка открытого УРОКА





Тақырыбы/Тема: _Жол туралы мақал – мәтелдер.Тіл дамыту.Етістік.

Күрделі етістік.Етістіктің жіктелуі,көпше түрі.

Пән/Дисциплина: _____Қазақ тілі_______________________________

Мамандығы/Специальность: 1203000 «Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару»

Құрастырған/Составил(а) :

___________ Баяхметова К.С.,

преподаватель казахского языка и литературы

«Жалпы білім беру пәндер» ПЦК отырысында қаралды/

Рассмотрен ПЦК «Общеобразовательных дисциплин»

Хаттама\ Протокол № 2 « 21» 10 2019 ж

Комиссия төрайымы/ Председатель комиссии __________Ш.Ахметова


Павлодар қ., 2019 ж .

Мәтін

Жол жүру ережелері

Жаяу жүргіншілер тротуармен немесе жаяу жүргіншілерге арналған жолдармен, ал олар болмаған жағдайда, жолды жағалай қозғалуы тиіс.

Елді мекендерден тыс жерлерде жаяу жүргіншілер көлік жүретін бөлігімен қозғалған кезде көлік құралдарының қозғалысына қарсы бағытта жүруі тиіс.

Көлік жүретін бөліктің шетімен двигателі жоқ мүгедектер арбасында келе жатқан,мотоцикл, мопед, велосипед жүргізуші адамдар көлік құралдары қозғалысының бағытында, жолдың оң жағымен жүруі тиіс.

Көлік жүретін бөлікпен қозғалатын ұйымдасқан жаяу жүргіншілер колоннасына көлік құралдарының қозғалысы бағытында оң жақпен, қатарда төрт адамнан артық емес, қозғалуға рұқсат етіледі.

Колоннаның алдынан және артынан сол жағымен қызыл жалауша ұстаған жүруші, тәуліктің қараңғы уақытында және жеткіліксіз көріну жағдайында - алдында ақ түсті, артта қызыл түсті жағулы фонарьмен жүруі тиіс.

Балалар тобын тек қана тротуармен және жаяуларға арналған жолмен, ал олар жоқ болған жағдайда - жол жағасымен, бірақ тәуліктің жарық уақытында және ересектердің бастауымен алып жүруге рұқсат етіледі.

Жаяу жүргіншілер көлік жүретін бөлікті жаяу жүргіншілерге арналған, оның ішінде жерасты және жерүсті өтпелерінен, ал олар болмағанда - қиылыстардан тротуарлар мен жол жағалауы сызығы бойымен кесіп өтуі тиіс.


Мәтін

Жол жүру ережелері

Жаяу жүргіншілер тротуармен немесе жаяу жүргіншілерге арналған жолдармен, ал олар болмаған жағдайда, жолды жағалай қозғалуы тиіс.

Елді мекендерден тыс жерлерде жаяу жүргіншілер көлік жүретін бөлігімен қозғалған кезде көлік құралдарының қозғалысына қарсы бағытта жүруі тиіс.

Көлік жүретін бөліктің шетімен двигателі жоқ мүгедектер арбасында келе жатқан,мотоцикл, мопед, велосипед жүргізуші адамдар көлік құралдары қозғалысының бағытында, жолдың оң жағымен жүруі тиіс.

Көлік жүретін бөлікпен қозғалатын ұйымдасқан жаяу жүргіншілер колоннасына көлік құралдарының қозғалысы бағытында оң жақпен, қатарда төрт адамнан артық емес, қозғалуға рұқсат етіледі.

Колоннаның алдынан және артынан сол жағымен қызыл жалауша ұстаған жүруші, тәуліктің қараңғы уақытында және жеткіліксіз көріну жағдайында - алдында ақ түсті, артта қызыл түсті жағулы фонарьмен жүруі тиіс.

Балалар тобын тек қана тротуармен және жаяуларға арналған жолмен, ал олар жоқ болған жағдайда - жол жағасымен, бірақ тәуліктің жарық уақытында және ересектердің бастауымен алып жүруге рұқсат етіледі.

Жаяу жүргіншілер көлік жүретін бөлікті жаяу жүргіншілерге арналған, оның ішінде жерасты және жерүсті өтпелерінен, ал олар болмағанда - қиылыстардан тротуарлар мен жол жағалауы сызығы бойымен кесіп өтуі тиіс.


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
Ашық сабақ " Жол туралы мақал-мәтелдер.Тіл дамыту.

Автор: Баяхметова Каирпану Сайлаубаевна

Дата: 10.12.2019

Номер свидетельства: 531235


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства