Пән мұғалімі Баймишева Айгүл Базарбайқызы |
Мерзімі: 28.02.2017 | Сыныбы : 5 «Г» | Пәні: Қазақ тілі | |
Тақырыбы: | Үндестік заңы. Буын үндестігі |
Мақсаты | Үндестік заңы туралы апқарат беру арқылы, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту. |
Оқыту нәтижесі Табыс критерийлері | -Оқушылар үндестік заңы, буын үндестігі туралы біліп, түсінеді. -Топпен жұмыс жасауға дағдыланады. -Тақырыпқа байланысты мәліметтерді талқылауға үйренеді. -Фонетикалық талдау жасай алады; -Мәтіндермен жұмыс істеуді үйренеді. -Алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана біледі. |
Қолданылатын әдіс тәсілдер | Топтық, жұптық жұмыс, Стратегия «Елші», «Тәжірибе алаңы», «Сыңарыңды тап» «Білім қоржыны». |
Сілтемелер | Қазақ тілі оқулығы, МАН, интернет көздері. |
Көрнекілігі және құрал жабдықтары | Сабаққа қажет материалдар (интер белсенді тақта, А-3 форматты қағазы, маркерлер т.б), бейнежазба, тақырып бойынша слайдтар, үлестірмелі қағаздар. |
Сабақ барысы |
Кезеңдері | Уақыты | Мұғалімнің іс әрекеті | Оқушының іс әрекеті | Бағалау |
Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық. | 2 мин | Оқушылар назарын сабақ барысына аудару. Слайдтпен Күн, аспан әлемі, көңілді күн суреттерін көрсетеді. -Мынау керемет суреттер неге ойландырады? -Бір-бірімізге амандық тілей отырып, сабағымызды бастайық. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау негізінде оқушыларды бағалау парағымен таныстырып, бағалау парағын әр топтың басшысына береді. | Сабақ барысына назарларын аудару Оқушылар сыни тұрғыдан жауап береді. «Көңілді күн» әнін орындайды. Топтарға бөліну. Оқушылар топта мынадай рөлдер бойынша жұмыс жасайды: 1. Төраға 2. Таймкипер 3. көркемдеуші 4. Баяндамашы | Қолдау және мадақтау |
Үй тапсырмасын тексеру. | 5 мин | 313-жаттығу. Мәтінді оқып, буынға бөлу, буын түрлерін анықтау | | Дұрыс/бұрыс деп бағалайды. |
Жаңа сабаққа ену. Бейнежазба | 3 мин | М.Мақатаев туралы слайд көреді. Слайдта көрсетілген өлеңді талқылап болған соң, мұғалім сұрақ қояды: | Слайд жөнінде ойларын айтады. | Бұл іс-әрекет бағаланбайды. |
Жаңа сабақты өз бетінше меңгеру. Стратегия «Елші» «...Біреу білмей, сен білсең,білгеніңнің бәрі - тұл..» Абай | 20 минут | «Тәжірибе алаңы» әдісімен жұмыс. Мәтін таратылады. Әр топ жеке тапсырмамен жұмыс істейді. І топқа тапсырма: 314 - жаттығу мәтінін оқып, мәтіннің кімнің атымен жазылғанын айту. Мәтіндегі жуан буынды сөздерді теріп жазу. ІІ топқа тапсырма: 314 - жаттығу мәтінін оқып, мәтіндегі ойын түрлерін атау. Мәтіндегі жіңішке буынды сөздерді теріп жазу. ІІІ топқа тапсырма: 314 – жаттығумәтінін оқып,асық ойынының ережесін айту. Қарамен жазылып берілген сөздерді тасымалдап жазыңдар. ІV топқа тапсырма: 314 – жаттығу мәтінін оқып, ақсүйек ойыны туралы айту. Мәтіннен аралас буынды сөздерді теріп жазу, екі сөзге фонетикалық талдау жасаңдар. | Жұмыстың барысы: -Әр топ жеке тапсырма алады.Топпен жұмыс жасар алдында, оқушылар өз беттерінше ереже және мәтінмен танысады. Топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтып береді. Бұл – шаршататын және бір сарынды «баяндама жасалатын», мезі қылатын сабақтардан құтылуға мүмкіндік беретін тамаша әдіс. Сондай-ақ бұл әдіс елшінің тілді қолдану шеберлігін көрсетеді, әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. | Критериалды бағалау |
Жаңа сабаққа шолу. Буынның түрлері | 2 мин | (Слайд арқылы сабаққа қосымша мәлімет береді) | Слайдтардың көмегімен жаңа сабақ бойынша қосымша мәлімет алады. | |
Сергіту сәті | 2 мин | Музыка әуеніне би билейді. | | |
Бекіту. «Адасқан буындар» «Білімді мыңды жығар..» Халық мақалы. | 7 мин | 1. «Сыңарыңды тап» әдісі арқылы оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергендерін тексереді. Әр топқа біріккен сөздер мен қос сөздердің бөлініп тасталған сыңарларын таратады. 2.Дәптермен жұмыс. | Оқушылар жазылған сөздердің үндестік заңдарын сақтай отырып, аралас буынды күрделі сөз түрлерін құрап жазады. Қос сөз жаса біріккен сөз жаса Аман - шек Алай - баспа Асты- көз Асығыс- тіл Қос сөздер біріккен сөздер Аман –есен шекара Алай –түлей баспасөз Асты – үсті көзқарас Асығыс – үсігіс тілашар 2. Берілген буындардан сөз құрап жазу. кі | ғип | қа | но | зір | ки | тап | за | жаз | са | ба | су | та | ла | ұр | от | бақ | ға | Кітап зағип саба қазір сақа жазба суға сула қабақ жазса. қала сабақ кино баға 3.Буын түрлерін атап беру. | «Достың бағасы» смалигі |
Кері байланыс | 2 мин | Кері байланыс алу | Бүгін мен білдім...................... Білгім келеді ................. Білемін................... | формативті бағалау. |
Үйге тапсырма | 1 мин | 316-жаттығу | Мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларын қойып көшіріп жазу. | |
Бағалау | 1 мин | Сабақ барысында алған балдарын қорытып, бағалау | Сабақта алған бағаларын күнделіктеріне қойдырады. | |