Просмотр содержимого документа
«ашы? саба? "Астана. К?рделі с?здер" »
8сынып
Сабақтың тақырыбы: Астана. Күрделі сөздер.
Сабақтың мақсаттары:
Елорда туралы түсініктерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасап, жоба қорғау арқылы оқушылардың қисынды ойлау және жүйелі сөйлеу дағдысын арттыру, сөздік қорын молайту арқылы туған еліне,жеріне деген мақтаныш сезімдерін қалыптастырып, Астана қаласының сұлулығына сүйсіне білуге тәрбиелеу;
Күтілетін нәтижелер:
1.Астана қаласының тарихын меңгереді.
2.Астананың өркендеу жолындағы жетістіктерін біледі.
3.Сан есімдерді мәтінмен, топшамалармен жұмыс барысында еркін таба алады.
4.Жұппен, топпен жұмыс жасай білуге үйренеді;
Сабақтың түрі: Білімді бекіту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының элементтері , АКТ, тест,«Семантикалық карта», көрнекілік әдісі,сұрақ-жауап, диалог,бағалау
Пәнаралық байланыс: Тарих, математика , орыс тілі,ағылшың тілі
Сабақтың барысы:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: I. Психологиялық кезең «Тілек айту»- амандасу,бір-біріне жылы сөздерді айтып,жылы сезімдерін бір-біріне жеткізу,әрқашанда бір-біріне көмектесу. Хабаршы сұрақтар қояды:Бүгін сыныпта кім жоқ? Бүгін нешінші? Аптаның қай күні? А) Оқушыларды түгелдеу Ә) Оқушы мен сыныптың сабаққа дайындығы Б) Оқушыларды сабаққа психологиялық дайындау, ойларын бір ортаға топтау мақсатында ой тастау.
ІІ .Үй тапсырмасын сұрау: Тест өткізу.
Тест
1. Ұлы Жібек жолының бойында қоныс тепкен қандай көне қала?
А) Жаркент Ә) Сайрам Б) Жамбыл
2. Күрделі сөздердің қанша түрі бар?
А) 2 Ә) 4 Б) 3
3.Қазақстан мен Қытай шекарасында орналасқан қандай қала ?
А) Жаркент Ә) Таразда Б) Қызылордада
4.Бұл қалада Қазақстандағы ең кәрі не өседі?
А) гүлдер Ә) ағаш Б) бидай
5.Алдағы уақытта не салынады?
А) жолдар Ә) ғимараттар Б) теміржол
ІІІ . Жаңа сабаққа дайындық. ... Астана, өзі де әлемге танылды және елімізді де әлемге танытты- бұл сөзді жазған Н.А.Назарбаев. «Астана прославилось всему миру, а также прославила свой нарад» .Қай қала туралы айтылған?Дұрыс айтасыңдар бұл Астана туралы. — Сонымен бүгінгі сабағымыз Қазақстанның жас қаласы Астана қаласы туралы болмақ және күрделі сөздердің емлесін қайталаймыз».
Мақсатың айту.
«Ой қозғау»( сұрақтар арқылы )
1.Күрделі сөздердің неше түрі бар?
2.Біріккен сөздер дегеніміз не?
3.Қос сөздер дегеніміз не?
4.Қысқарған сөздер дегеніміз не?
5.Тіркескен сөздер дегеніміз не?
Топ басшысы топ мүшесің бағалап отырады. 5 балл арқылы.
Астан қаласы туралы бізге 3 топ экскурсия жүргізеді. Бұл жұмыс барысында Астана қаласының кешегісі мен бүгінгісіне, болашағына сапар шегеміз. Алдарыңа 3 топ бар.
КешегіАстананы бізге «Тарихшылар» тобы баяндайды. Бүгінгі Астананы бізге «Тілшілер» тобы әңгімелеп береді. Болашақ Астананы бізге «Сәулетшілер» тобы көрсетеді.
Үзіліс – мен қазақпын 3.Оқулықпен жұмыс.
Кітаптарыңызды ашыңыздар 126 бет .Мәтінмен жұмыс.
Мәтінді түсініп оқып, тапсырмаларды орындау.
1топ: Мазмұның айту.
2топ: Диалог құрастыру.
3топ: Сұрақтар құрастыру.
Бағалау кретериялар: Уақытты бағалау.Тақырыпқа сай жасау. Жұмысты қорғай білу. Бағалау парақтарына толтырады.
4.Бейнесюжет-Сабақты қорытындылау.
VIII.Бағалау. Мақсатқа жеткенің.
Рефлексия:Мұғалім бағалау парақшаларындағы бағаларын сұрап, өзінің қорытынды бағасын қояды. Астанаға саяхаттан алған әсерімен кері байланыс арқылы бөліседі. Кері байланыс: «Алма» ағашы – сабақты меңгеріп, жеміс алғаны; «Бәйтерек» ағашы –сабақтан алған әсері; «Тікенек» ағашы – жағымсыз эмоция. Бір-бірін, өз-өзін бағалайды. Сабақты меңгерсе «Алма» ағашына алма-стикеріне, жақсы әсер алса «Бәйтерек» ағашына жапырақ-стикеріне, ал жағымсыз эмоцияда болса «Тікенек» ағашына төрт-бұрыш-стикеріне жазып, кері байланыс қалдырады
VII. Сабақты қорытындылау.
VIII.Бағалау.
Үйге тапсырма: 127-бет, тапсырма, жаңа сөздерді қайтала.