kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Айтыс-?нерді? бір т?рі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Айтыс- ?нерді? бір т?рі.Айтыс оны? т?рлері мен ерекшеліктері туралы білімдерін жина?тауой ?рістерін ке?ейту лоикалы? ойлау ?абілеттері шы?дау.Саба?ты? ?діс т?сілдері  іздену,талдау, суреттеу, салыстыру, шы?армашылы?пен айналысу."Ой ?оз?ау "  Айтыс дегеніміз не? топтастыру ар?ылы ж?мыс.Айтысты? халы? ауыз ?дебиеті екенін,екі а?ынны? ?ле?мен тартысы,с?з жарысы. ?т?ырлы?ы.с?з саптауы суырып салмалы?ы.ой ?ш?ырлы?ы  жауапты д?п т?сіріп жеткізуі. ?аза? хал?ыны? айтыс?а деген к?з?арасы ерекше екені.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Айтыс-?нерді? бір т?рі»

Сабақтың тақырыбы:Айтыс-өнердің бір түрі.

Сабақтың мақсаты:айтыс,оның түрлері мен ерекшеліктері туралы оқушылардың білімдерін жинақтау,кеңейту,толықтыру;өз пікірлерін ортаға салу,іздендіру арқылы логикалық ойлау қабілеттерін,танымдық белсендіктерін арттыру,шешен сөйлеуге шыңдау;оқушыларды адамгершілікке,шыдамдылыққа,өз елінің өнерін,мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі:білімді қорыту,жинақтау сабағы.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:іздендіру,талдау,баяндау,жинақтау,салыстыру,шығармашылық тапсырма,ой қозғау.

Жаңа технологияның қолдылуы:дамыта оқыту,сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың көрнекілігі:электронды оқулық,компьютер,ақылды тақта,слайдтар.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

1.Амандасу.

2.Сабаққа қатысымын тексеру.

3.Психологиялық дайындық.

Бейне таспадан айтыстан үзінді тыңдалады.

ІІ.Негізгі бөлім.

1.Ой шақыру

-Не тамашаланды?

-Кімдер айтысты?

-Олай болса,бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Айтыс-өнердің бір түрі»

Айтыс тақырыбы бойынша өткен материалдар еске түсіріп,ізденіс жұмыстары сараланып,білімдеріміз жинақталады.

2.Ой қозғау.

-Айтыс дегеніміз не?

Айтыс(топтастыру әдісімен)

Халық ауыз әдебиетінің бір түрі.Екі ақынның өлеңмен тартысы,өнер жарысы,сөз сайысы.

Бейнелі сөздерді табу.«Ұшырған тәрбиелеп ақ тұйғынмен»,«сөз пікірім он жасымнан меңгерілген», «дауысыма аспандағы құс айналар», «құбылып тоты құстай төңкерілген»,«сөзім жоқ бір кісіден кем көрінген»,«сөйлесем бал тамызған бұлбұл тілім»

Өлеңді талдау.

Көрінсін Біржан салға ай секілді,

Ақ құйрық көңіл ашар шай секілді,

Ұсынса,қол жетпейтін арғымағым,

Біржанға баламаймын тац секілді.

Сабақты қорыту,бекіту.

1.Сабақтың қонағы жергілікті айтыс ақыны Аслан ағайдың пікірі.

2.Үй тапсырмасы«Өнерге деген өз ойын» ой толғау жазу

3.Бағалау.

4.Мұғалімнің қорытынды сөзі.

Айтысқа ерекше елдің көзқарасы,

Қазақтың сыйып жатқан боз даласы.

Бүгінгі сабаққа біз атсалыстық,

Айтыс бұл-екі ақының сөз додасы.

Біржан сал-туған дара,ақын,дарын,

Арнаған алқалы елге татымды әнін.

Сара да бостандыққа шықты жырмен,

Ежелден сүйген елміз ақындарын.

Өнердің үлгісі бұл дара лайым,

Белсенді оқушыны бағалайын.

Сабақты жыр жолымен асқақтатып,

Қош десіп,осыменен доғарайын.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Айтыс-?нерді? бір т?рі

Автор: Ибраева Гульсара Турсуновна

Дата: 11.11.2015

Номер свидетельства: 251665


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства