kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Аяз би » ертегісіні? т?рбиелік ма?ызы

Нажмите, чтобы узнать подробности

О?ушыларды? ертегіні ?аншалы?ты ме?гергенін аны?тау, бас кейіпкерді? бойында?ы ?асиеттерді на?тылап к?рсету. Аяз би  ?мірі жайлы ?осымша м?ліметтермен таныстыру.

Жа?а та?ырыпты ?з бетінше талдап ?йренеді. ?з бетінше ойлана отырып, та?ырыпты? мазм?нын ке?ейтуге, ке?ейте отырып, суретпен ж?мыс ж?ргізуге, мазм?н бойынша с?ра?тар дайындау?а, постер ?ор?ау?а ?ызы?ушылы? танытады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Аяз би » ертегісіні? т?рбиелік ма?ызы»

Сабақтың тақырыбы:

«Аяз би » ертегісінің тәрбиелік маңызы

Мақсаты:

Оқушылардың ертегіні қаншалықты меңгергенін анықтау, бас кейіпкердің бойындағы қасиеттерді нақтылап көрсету. Аяз би өмірі жайлы қосымша мәліметтермен таныстыру.

Сілтеме

Қазақ әдебиеті оқулығы. Қосымша деректер

Оқыту нәтижесі:

Жаңа тақырыпты өз бетінше талдап үйренеді. Өз бетінше ойлана отырып, тақырыптың мазмұнын кеңейтуге, кеңейте отырып, суретпен жұмыс жүргізуге, мазмұн бойынша сұрақтар дайындауға, постер қорғауға қызығушылық танытады.

Түйінді идеялар:

Теориялық білім мен іс –әрекетті қатар алып жүреді. Сын тұрғысынан ойлай отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашылуын жүзеге асырады.Ой шақыру арқылы тақырыпқа қатысты түрлі тапсырмаларды орындауды ешқандай қиындықсыз жүзеге асырады.

Әдіс –тәсілдер:

Топпен жұмыс,СТО, талдау, салыстыру, диалогтық оқыту.



Блум жүйесі:

Мұғалімнің іс –әрекеті.

Оқушының әрекеті


I.Білу.

Ұйымдастыру кезеңі

1.Қызығушылықты ояту.

Амандасу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындық барысын қадағалау.

Амандасады.



2.Психологиялық ахуал туғызу, топқа бөлу.

1.Шаттық шеңберіне тұрып мына өлең жолын айтады:

Көңіл гүл, өмір бұл

Ғажап екен жарандар!

Шабытты, бақытты Болсаңдаршы

Адамдар!

Иманың, сыйлауың

Жеткізеді бірлікке

Нәрі де, сәні де

Сыйлас болу тірлікте!

Оқушылар ертегі қима суреттерін құрастыру арқылы 3 топқа бөлу.

Үш топқа бөлінеді. Топта ынтымақтастық орнайды.



3.Үй тапсырмасын сұрау.

Ұжымдық жұмыс.(ауызша)

«Бәйге» ойын стратегиясы /диалог/.

1-топ:

1. Ертеде кім деген хан болыпты?

2. Хан уәзірлеріне қандай тапсырма беріпті?

3.Хан оларды табуға қанша уақыт берді?

4. Тастың ішінде неше құрт бар?

5. Уәлидің қызы кім?

6. Қыздың жасы нешеде?

2-топ:

1. Ханның неше уәзірі болыпты?

2. Хан Жаманға қандай тағам бергізді?

3. Жаман тұлпардың неге шатыс екенін айтты?

4. Байлығы мен елдігі ханға парапар кім?

5. Жаман не үшін «Аяз би» деп аталды?

3- топ:

1. Қандай тастың қасиеті неше жылдан соң бітеді?

2. Жаманның жасы нешеде?

3. Қырық уәзір Жаманды неше күншілік жолға шығарып салды?

4. Қыздың жасы нешеде?

5. Хан Жаманды қайда жұмсады

Жауап береді

Қайталау –оқу анасы.

II.Түсіну.

Мағынаны тану.

(Топпен жұмыс)

1-топ:

Шығарма мазмұнына сай құрылған жоспар тараулары араластырылып жіберіледі. Оқушылар жоспар тарауларын дұрыс орналастырулары керек.

1. Жаманның жақсы мен жаманды айыра білуі.

2. Жаманның сертке берік болуы. 3. Жаманның Барсакелмеске баруы.

4. Құстың, шөптің, адамның жаманын табуға ханның уәзірлерін жұмсауы.

5. Хан тағына отырған Жаман.

6. Ханның Жаманды уәзір етуі. 7.Меңдінің Жаманды таңдауы.

8. 40 уәзірдің хан мен Жаманды араздастыруы.

9. Хан сөзін шеше алмаған уәзірлердің Жаманға келуі.

10. Ханның Жаманды сағынуы.

2-топ: «Мақал –сөздің мәйегі»

1/ Құстың,шөптің,адамның жаманын табуға ханның уәзірлерін жұмсауы.

Есірген хан елді ермек етер.

2/Жаманның жақсы мен жаманды айыра білуі.

Көп жасаған білмейді,

Көпті көрген біледі.

3/Меңдінің Жаманды таңдауы.

Ақылды адам айтқызбай біледі,

Ақсұңқар қаққызбай біледі.

4/Жаманның сертке беріктігі

Жақсы байқап сөйлер,

Жаман шайқап сөйлер.

5/ Ханның өтірігі жаманның жауабы.

Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.

6/Ханның қырық уәзірді жолға салуға тапқан ақылы.

Ақылды жетер мұратқа,

Ақылсыз қалар ұятқа..

3-топ Венн диаграммасы.

Жаман Ортақ Қырық уәзір

Ізденеді.

Топ бірлесе отырып жұмыс жасайды. Тапсырманы тез орындауға,жылдам қимылдауға тырысады.

Әр топтағы оқушылар өз ойларымен бөлісіп,постерге түсіріп, қорғайды.


III.Сергіту сәті.

«Ертегілер» әнін тыңдату.

Отырған жерлерінде тұрып, бір –бірінің қолдарынан ұстап, әуенмен бірге тербетіле билейді.

Әуен тыңдап, бой, ой сергітеді.


IV.Қолдану.

Топтық жұмыс

1-топ.Нақыштап оқу, рөлмен оқу.

1-диалог. Хан мен Жаман.

1.Жаман тұлпарды қалай сынады? 2.Жаман Маданның наубайшының баласы екендігің қалай білді?

2-топ.

2-диалог. Қойшы мен хан диалогы.

1. «Таудың басын қырау шалғаы мен етегін қырау шалғаны, тау басынан бұлақ аққалы неше жыл болды» дегені не? Жаман уәзірлерді қалай жазалады?

3-топ.

1. Ханның анасының сөзін тауып оқы.

2.Ханның жұмбағын тауып оқы.

Оқулықтағы мәтіннен өз беттерінше тауып оқиды.

«Рөлдік»оқыта -үйрету


V.Талдау

Ой –толғаныс.

1-топ.Аяз биге мінездеме.

2 –топ.Аяз биге хат

3-топ. Көрініс қою.



VI. Жинақтау. «Топтастыру» стратегиясы.

Аяз би ертегісінен қандай тәлім-тәрбие аламыз?

Оқушылардың жауаптары тыңдалады. *Адалдық, әділдік, адамгершілік, тапқырлық, жақсы мен жаманды айыра білу, шыншылдық,

сертке беріктік


Үй тапсырмасы.


-Ол кездегі хан, билер қазіргі уақытта бар ма?

-Бар болса, олар кімдер?

- Олай болса, сен президент, әкім,директор болғандағы әрекетің.

«Менің жұлдызы жарық болашағым» тақырыбында эссе жазу.

-Бар.

- Олар президент, министр, әкім, директор.



Оқушылар өз арманын,мақсатын еркін жеткізеді.


Бағалау.




Оқушының аты -жөні

Ой қозғау.

Топпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс



















































1-топ:

Шығарма мазмұнына сай құрылған жоспар тараулары араластырылып жіберіледі. Оқушылар жоспар тарауларын дұрыс орналастырулары керек.


1. Жаманның жақсы мен жаманды айыра білуі.

2. Жаманның сертке берік болуы.

3. Жаманның Барсакелмеске баруы.

4. Құстың, шөптің, адамның жаманын табуға ханның уәзірлерін жұмсауы.

5. Хан тағына отырған Жаман.

6. Ханның Жаманды уәзір етуі.

7.Меңдінің Жаманды таңдауы.

8. 40 уәзірдің хан мен Жаманды араздастыруы.

9. Хан сөзін шеше алмаған уәзірлердің Жаманға келуі.

10. Ханның Жаманды сағынуы.





2-топ: «Мақал –сөздің мәйегі»


1/ Құстың,шөптің,адамның жаманын табуға ханның уәзірлерін жұмсауы.

2/Жаманның жақсы мен жаманды айыра білуі.

3/Меңдінің Жаманды таңдауы.

4/Жаманның сертке беріктігі

5/ Ханның өтірігі жаманның жауабы.

6/Ханның қырық уәзірді жолға салуға тапқан ақылы.



Ақылды жетер мұратқа,

Ақылсыз қалар ұятқа..


Есірген хан елді ермек етер.


Жақсы байқап сөйлер,

Жаман шайқап сөйлер.


Ақылды адам айтқызбай біледі,

Ақсұңқар қаққызбай біледі.


Көп жасаған білмейді,

Көпті көрген біледі.


Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.

Бағалау


Оқушының аты -жөні

Ой қозғау

Топпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

1





2





3





4





5





6





7











Бағалау


Оқушының аты -жөні

Ой қозғау

Топпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

1





2





3





4





5





6





7











Бағалау


Оқушының аты -жөні

Ой қозғау

Топпен жұмыс

Оқулықпен жұмыс

1





2





3





4





5





6





7








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
«Аяз би » ертегісіні? т?рбиелік ма?ызы

Автор: Темиргалиева Гаухар Таймановна

Дата: 25.02.2016

Номер свидетельства: 298779


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства