Аптасына үш сағат | Күні 17.04.15ж-18.04.15ж | Сабақ Қазақ әдебиеті | Мұғалім аты-жөні Кошкарова Г.Д. | Астана қаласы №58 мг 9 «А», «Ә», «Б», «В», «Ғ» сынып |
Сабақтың тақырыбы: «Абай жолы» эпопеясындагы заман, дала, салт-дәстүр көріністері |
Сілтеме: | Қазақ әдебиеті оқулығы, Хрестоматиялар, Энциклопедиялар, Сөздіктер |
Сабақтың мақсаты: | Эпопеядағы заман, дала, салт-дәстүрлерді талдай отырып, бүгінгі өмірде халықтың қолданысындағы сақталған түрлері мен қолданыстан шыққандары туралы ұғымдарды кеңейту.
|
Нәтиже: | Адамзат әдебиеті, мәдениеті, өнері, рухани байлығын іздену, оны құрметтеуге баулу. Ұлтжандылық қасиеттерін қалыптастыру |
Түйінді идеялар: | Оқушылардың өз бетімен ізденуге дағдылана алады. Проблеманы шеше білуді, білімділік дағдыларын дамыта алады. |
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ |
Әдіс-тәсілдері: | СТО,АКТ, диалогтық оқыту, түсіндіру, іздендіру, Еркін жазу стратегиясы |
Пәнаралық байланыс: | әдебиет, жағрафия |
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Сабақ барысымен таныстыру. Бағалау парағын таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Топқа бөліну Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру |
Үй тапсырмасын тексеру 5 мин М.Әуезовтың жастық шағы туралы не білеміз? Сұрақ: Қазақ сахарасында дүниеге келіп, сол сахарасын оның талантты әдебиетін дүниеге паш етіп отырған жазушы табысының сыры неде? Жауап:оның сыры-жазушының халық өмірін, оның рухани жан-дүниесін, оның бақытқа, болашаққа ұмтылған, адал махаббатқа талпынған қасиетті сапаларын ұлттық бояумен, ғажайып сырлы сөзбен жеткізе білуінде. Әуезов эпопеясынан ХІХ ғасырдағы қазақ халқының ғана үнін емес, бостандықты, азаттықты, теңдікті аңсаушы бүкіл әлем халқының асқақ даусын естиміз. Сол себептен де ол әлемнің түпкір-түпкіріне тоқтаусыз сапар шекті ақ па, қара ма, сары ма, мұсылман ба, христиан ба- барлық адамзат баласының жүрегіне жол тапты. |
Қызығушылықты ояту 2 мин |
Бүгінгі сабақты Абай – атаның баласы емес, халық баласы. Адамзаттың Абайы. Абай жазба әдебиетінің негізін салушы. Абай бізбен мәңгі бірге, өйткені Абай шығармалары ұлттық өнерді дамытудың жаңа бағыты ретінде қызмет атқарып келеді. ХХІ ғасыр қазақ әдебиеті Абай дәстүрін жалғастыра отырып өсті, жетілді. Абай ұлтымыздың туы. Абай адам өмірін мағыналы етуді, ақылға, еңбекке сүйеніп өмір сүруді, жамандық жасамауды, адамгершілікті сақтауды жастарға өсиет етті. Елбасымыз Н. Ә. Назарбаевтың «Біздің міндетіміз бәсекелестікке лайық ұрпақ тәрбиелеу», деген пікірі жастарға Абайша білім алу, Абайша өмір сүру дегенді ұқтырады. Балалар сендер осы күнге дейін Абайды ақын ретінде танып біліп келсеңдер, ал енді М. Әуезовтің «Абай жолы» роман – эпопеясын оқығалы оны тарихи тұлға екенін білдіңдер. Балалар Н. Ә. Назарбаев «Абайды тани алмаған қазақ, дүниені де танып жарытпайды» деген. Абайды оқып, таныған сайын оның жаңа сырларына қанық боласыңдар. Бірақ Абайдың шешілмеген сырлары көп. Абай біз үшін мәңгілік жұмбақ құбылыс. Ал ол туралы ашылмаған сырларды тану – мұрат, Абай шыққан биікке талпыну – парыз. | |
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) 20 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сыныптағы оқушыларды Абай ауылы, Мұхтар ауылы, Құнанбай ауылы бойынша үш топқа бөлу. Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Атақты күйші Құрманғазының «Адай» күйі баяу орындалып тұрады. Эпопеядағы заман көрінісі Эпопеядағы дала көрінісі Эпопеядағы салт-дәстүр көрінісі | Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар төрт топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Әр топтың басшыларының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Сабақ біткен соң сабақтың флипчардтын қорғап, кем тұстарын оқушылар өздері толықтырады |
Топтастыру стратегиясы бойынша жұмыс 5 мин |
Эпопеядағы халық өкілдерінің образы Құнанбайлар жолы Дәркембай Базаралы | Оқушылар топ болып келісіп, жазады. |
Еркін жазу стратегиясы 5 минут |
Сабақты қортындылау | Әрбір оқушы жеке орындайды |
Қорыту. Күтілетін нәтиже 4 мин. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сабақты қорытындылау | Өзін –өзі бағалау, топ басшылары оқушыларды бағалайды. |
Үйге тапсырма 1 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Үйге: М.Әуезов өмірі мен шығармашылығын оқу. Кейіпкерлер галереясына сипаттама жазу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. |