Абай – дана, Абай – дара қазақта.
Зат есімнен өткенді қайталау.
Сабақтың мақсаты: 1. Ұлы ақын шығармаларынан алған білім деңгейін
көтеру, тереңдету.
2. Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өзіндік
шығармашылыққа баулу.
3. Ұжымшылдыққа, тияндылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: топтық – сайыс сабақ.
Сабақ әдістері: сын – тұрғысынан ойлау стратегиясы.
Көрнекілігі: А. Құнанбаевтың портреті, ақын туралы нақыл сөздер, тірек –
сызбалар.
Техникалық құралдар: интербелсенді тақта.
Сабақтың типі: бекіту сабағы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру: оқушыларды 2 – топқа бөлу, топтар өздерін тансытырады
(капитандар)
Үй тапсырмасын сұрау: 1. Ұлы Абайдың өмірі туралы.
2. Шығармашылығы жайлы.
3. Өлеңдерін жатқа айту.
III. Жаңа сабақ: I. Қызығушылығын ояту кезеңі.
а) Ой шақыру. Зам есім оның мағыналық топтары.
ә) әр топтан бір бала шығып жазған мысалдарын оқиды.
б) ой қозғау ( «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тыңдайды)
Тапсырма: 1) өлеңнің атын атау
2) жаман, жақсы қасиеттерді тауып, орысшаға аудару.
II. Мағынаны ашу кезеңі:
а) тақтаға 2 плакат ілінеді. Онда зат есімдер жазылған.
Тапсырма: жалпы, жалқы есімдерді сәйкестендіру.
Жалпы Жалқы
Қала Т. Әубәкіров
Кісі Астана
Ұшқыш Р.Рымбаева
Әнші Айдар
ә) таблицаға дара, күрделі зат есімдерді толтыру.
Дара күрделі дара күрделі
Астана, бөлме, кемпірқосақ, өзен, көл, тасбақа,
Мұхтар, орындық, Жетіқарашы, теңіз, білім, қолшатыр,
Мемлекет. Ботагөз, Ақсу, Сәуле. теміржол,
Айгүл. қырыққабат,
мәдениет үйі.
б) әр топтан бір-бір оқушыдан шығып кім? Не? Сұрағына жауап беретін
сөздерді жазады.
I – топ кім?
II – топ не?
3. Танымдылық ойын
а) кодоскоп арқылы (қатемен жұмыс)
1 топ 2 топ
кытап оқуші
даптер сабәқ
қәлам құрылысші
қағәз ұстәз
мұғалым шеберхәна
4. Ой қорыту.
ойшыл философ
Абай кім? данышпан
ақын
сазгер
аудармашы
Сонымен қатар Абай композитор да болған. Ендеше сіздердің назарларыңызға «Көзімнің қарасы» әні.
Қорытынды: ұпай санын есептеп, жеңген топты марапаттау.
Үй тапсырмасы: «Абай» шағын шығарма.
Бағалау.