O ’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIM VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI XALQ TA`LIMI BOSHQARMASI
Norin tuman xalq ta`limi bo`limiga qarashli 10 – umumiy o`rta ta`lim maktabi BOSHLANG`ICH sinf o`qituvchisi Egamberdiyeva Yulduzning
O`QISH fanidan 1 soatlik
Mavzu: Non aziz .
(Obid Rasul)
Ta`limiy maqsad:
O`quvchilarni buyuk vatandoshlarimizning
ijodi, hayoti va ularning ibratli ishlari bilan
tanishtirish;
Tarbiyaviy maqsad:
O`quvchilarni buyuk vatandoshlarimizning
ijodi, hayoti va ularning ibratli ishlaridan
faxrlanishga o`rgatish, milliy g`ururni
shakllantirish;
Rivojlantiruvchi maqsad:
O`quvchilarning ifodali o`qish, o`z ustida
ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish, tafakkuri
va nutqini boyitish, o`qish texnikasini
mustahkamlash.
Dars turi: Aralash.
Uslub: Hikoya, trening mashg`ulot, og`zaki
(suhbat, tushuntirish, savol-javob),
klaster, ko`rgazmalilik.
Jihoz: Mavzuga oid ko`rgazmalar, rangli
rasmlar, buklet, texnika vositasi,
bahor mavzusidagi suratlar.
Darsning borishi:
I Tashkiliy qism: a) Salomlashish
b) Navbatchi axboroti
d) Siyosiy daqiqa
o`tkazish.
Siyosiy savol-javoblar:
1. –2014-yil qanday nomlandi?
-“Sog`lom bola yili”.
2. –Qish faslida qanday bayramlar
nishonlanadi?
- “Konstitutsiya kuni”, “Madhiya qabul
qilingan kun”, “Yangi yil”, “Vatan
himoyachilari kuni, “Alisher Navoiy
va Z.M.Bobur tavallud topgan kun”
3. – Davlat ramzlarini bilasizmi?
- Ha, bayroq, gerb, konstitutsiya, madhiya.
O`quvchilar tomonidan prezidentimizning
quyidagi so`zlari aytiladi:
- “Farzandlari sog`lom yurt – qudratli bo`lur”
- “Farzandlarimiz bizdan ko`ra kuchli, bilimli,
dono va albatta, baxtli bo`lishlari shart”
- Bobur Mirzo Andijonda tug`ilganlar. Uzoq
yillar Hindistonda podsholik qilganlar. Bizga
“Boburnoma ” asarini va ko`plab ruboiylar
qoldirganlar.
- Har kimki vafo qilsa, vafo topqusidir,
Har kimki jafo qilsa, jafo topqusidir.
Yaxshi kishi yomonliq qilmagay hargiz
Har kimki yomon bo`lsa, jazo topqusidir.
* * * * * *
Dars musobaqa tarzida o`tilishi aytiblib,
o`quvchilar 2 guruhga bo`linadilar:
1-guruh Amir Temur
2-guruh Alisher Navoiy
II O`tilgan mavzuni mustahkamlash:
Uzoq o`tilganlarni mustahkamlab, har bir guruhga
kompyuter yordamida 5 tadan savol o`qilib,
javoblar rag`bat kartochkasi bilan baholab boriladi.
1- guruhga
1. Mamat aka hovlisini sotmoqchi bo`libdi…
Ushbu parcha qaysi matndan olingan?
- “Tandir” Rivoyat.
2. Qanday xalqni yengib bo`lmaydi?
- Ma`naviyatli xalqni.
3. Yana xazonrezgilik, Bog`lar rangi siniqdi.
Ushbu parcha qaysi she`rdan?
- “Oltin kuz” T.Adashboyev.
4. Poyezd Toshkent vokzalida savlat to`kib
turardi.
- Afrosiyob tezyurar poyezdi.
5. Hammasi ham yaxshi ish.
Tag`in o`ylab ko`raman.
- “Odam bo`laman” A.Obidjon.
2- guruhga
Oltin kuz hikoyasining muallifi kim?
Kuz she’rida tabiatga qanday ta’rif berilgan?
Kuz fasliga qaysi oylar kiradi
4.. Barglar nega sarg’ayadi hikoyasining qahramonlarini sanang…
5. “R” harfiga uncha tilim kelmaganligi uchun uni erkalab , “Kompyusha” deb atayman
Ushbu parcha qaysi matndan olingan?
O`tgan mavzuni mustahkamlash:
Mening do’stim kompyusha
Alisa Lavruhina
O’tgan mavzu yuzasidan savol javob o’tkazish
Mening do’stim kompyusha hikoyasining muallifi kim?
Nima uchun “Kampyusha” deb atagan ekan?
Uyga kimlar keldi?
Kompyuterga qanday so`zlarni aytdi?
Kompyuter turlarini sanang?
O’qituvchi o’quvchilardan mavzuning mazmuni haqida so’rab chiqdi .O’quvchilar mavzuning mazmunini aytib berdilar
Ingliz tilini o`rganish bo`yicha ham qisqacha
suhbat o`tkaziladi. O`quvchilar 1 dan 10 gacha
bo`lgan raqamlarni, meva va sabzavotlar nomini
ingliz tilida aytadilar:
- one,two,three,four,five,six,seven,eight,nine,ten
“KLASTER” usulidan foydalanib, guruhlar
o`rtasida kichik musobaqa o`tkazish.
1-Guruh
2-Guruh
III Yangi mavzu bayoni:
Yangi mavzu: Non aziz
Obid Rasul
Oyim xamir qorarlar,
Non yopmoqchi bo`larlar.
Yonlarida men borman,
Yumush bo`lsa tayyorman.
Zuvalalar uzarman,
Patirga gul chizarman.
Oyim xursand ishimdan,
Quvonib ich-ichidan
Bolam derlar omon bo`l,
Barchaga mehribon bo`l.
Ushog`i ham non azizim,
Nonga qilamiz ta`zim.
O`qituvchi ushbu she`rni ifodali o’qib berdi va multimediya orqali kompyuter ham ko’rsatdi.O’quvchilar maroq bilan tingladilar, har bir o`quvchi navbat bilan o;qib chiqdilar.
O’qituvchi kompyuterdan nonning tayyorlanish jaroyonlarini non qilish uchun qancha mehnat sarf bo’lgani haqida multimediya qo’yib berdi.
IV Yangi mavzuni mustahkamlash:
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol javob o’tkazildi.
Non turlari haqida “So’z top” o’yini o’tkazildi
1.Jizzali non
2. Go’shtli non
3.Patir non
4.Piyozli non
Nonning ingliz tilidagi nomi va rus tilida nomi ham aytib o’tildi. “Bread” “Xleb”
_ o`quvchilar non haqida maqollar ham bilasizmi?
_ ha
1.Non non non ushog’i ham non
2.Non- aziz ne’mat
3.Non – ulug’ ne’mat
O`quvchilar har bir so`zni doskaga yozib,
o`qib beradilar.
V O`quvchilar bilimini baholash.
O`quvchilarning dars davomidagi faolligi va
munozaralarda ishtiroki, savolarga bergan
javoblari, to`g`ri va ravon o`qishiga qarab
qo`yilgan ballar umumlashtiriladi va umumiy
ballar e`lon qilinadi. G`olib guruh aniqlanib,
rag`batlantiriladi.
VI Uyga vazifa:
Non aziz she’rini ifodali o’qib, yod olish
Nonni tayyorlash uchun ketadigan kerakli mahsulotlarni yozish.
Non aziz she’rini daftarlariga yozib kelish
Foydalanilgan adabiyotlar:
1. 2-sinf Davlat ta`lim standartlari va
dastur.
2. Yangi Reyting tizimi Nizomi va
baholash mezonlari.
3. “Boburnoma” asari
4. “Boshlang`ich ta`lim jurnallari”
5. 2-sinf o`qish kitobi.
Toshkent - 2012-yil.