kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация у уроку по Абайтану

Нажмите, чтобы узнать подробности

?арас?з – арабты? «?а?лия» деген с?зімен м?ндес. ?а?лия к?ркем с?з, дана с?з, сыл с?з деген ма?ынаны береді. Абайды? ?арас?здері гуманистік, а?артушылы?, ?леуметтік ойлары, дін туралы пікірімен бірігіп, т?тас ?аза? хал?ыны? философиялы? концепциясын ??райды. К?ркемдік сана мен философиялы? сананы ?штастыр?ан. ?абайды? ?арас?здерінен аларымыз, ??арымыз мол. ?арас?здері ал?аш рет Семей ?аласында 1948 жылы «Абай» журналында жары? к?рді. Абайды? ?арас?здері орыс, ?ытай, француз т.б к?птеген ?лем тілдеріне аударылды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«презентация у уроку по Абайтану »

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:   «Мен бір жұмбақ адаммын,оны ойла»

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:

«Мен бір жұмбақ адаммын,оны ойла»

Сабақтың мақсаты:  А) Білімділік: Абай өмірі мен шығармашылығы туралы алған білімдерін  тексере отырып, оқушылардың танымын кеңейту, сөздік  қорын молайту.   Ә) Дамытушылық: : Абайды оқуды одан әрі жаңартып, білімін  толықтыруға, ізденушілікке ықпал жасау, бағыт беру.  Әр түрлі әдіс- тәсілдерді қолдану арқылы  оқушылардың комммунативтік мүмкіндіктерін  дамыту,  Б) Тәрбиелік: Эстетикалық тәрбие беру, сөз маржандары арқылы Отан  сүйгіштікке, білімді, өнерлі болуға, тілімізді қадірлей  білуге тәрбиелеу. Абай шығармашылығын оқи отырып,  халықтық педагогика үлгісінде тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Абай өмірі мен шығармашылығы туралы алған білімдерін

тексере отырып, оқушылардың танымын кеңейту, сөздік

қорын молайту.

Ә) Дамытушылық: : Абайды оқуды одан әрі жаңартып, білімін

толықтыруға, ізденушілікке ықпал жасау, бағыт беру.

Әр түрлі әдіс- тәсілдерді қолдану арқылы

оқушылардың комммунативтік мүмкіндіктерін

дамыту,

Б) Тәрбиелік: Эстетикалық тәрбие беру, сөз маржандары арқылы Отан

сүйгіштікке, білімді, өнерлі болуға, тілімізді қадірлей

білуге тәрбиелеу. Абай шығармашылығын оқи отырып,

халықтық педагогика үлгісінде тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа сабақты меңгерту Сабақтың әдісі:  сұрақ-жауап, талдау,топтық шығармашылық жұмыс Сабақтың көрнекілігі:  интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелер Сабақтың барысы:   І. Ұйымдастыру кезеңі  Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,  оқушылардың назарын аудару.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау,топтық шығармашылық жұмыс

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, үлестірмелер

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,

оқушылардың назарын аудару.

Қайталау –оқу анасы Абай жасынан қандай болды?  Абайдың қара  сөздері Ол қай жылы, қай жерде дүниеге келген?  Абай Құнанбаев кім? Абай Құнанбаев несімен ұлы? Абай өлеңдерін ата?  Абайдың аудармалары Абайдың поэмаларын ата? Лирика дегеніміз не?  Лириканың түрлерін ата?  Абайдың  әндері

Қайталау –оқу анасы

Абай жасынан қандай болды?

Абайдың

қара

сөздері

Ол қай жылы,

қай жерде дүниеге келген?

Абай Құнанбаев кім?

Абай Құнанбаев

несімен ұлы?

Абай өлеңдерін ата?

Абайдың

аудармалары

Абайдың поэмаларын

ата?

Лирика

дегеніміз не?

Лириканың

түрлерін ата?

Абайдың

әндері

Т апқыр болсаң айтып бер

Т апқыр болсаң айтып бер

Пушкиннің “Руслан мен Людмила”, “Кавказ тұтқыны”, “Цыгандар”, “Борис Годунов”, “Евгений Онегин” шығармаларын қазақ тіліне аударған.

Пушкиннің “Руслан мен Людмила”, “Кавказ тұтқыны”, “Цыгандар”, “Борис Годунов”, “Евгений Онегин” шығармаларын қазақ тіліне аударған.

Лермонтовтың “Бородино”, “Ой”, “Демон”, “Исповедь”, “Вадим” «Қараңғы түнде тау қалғып» шығармаларын аударған. Горные вершины Свят во тьме ночной, Тихие долины Полны свежей мглой. Не пылит дорога, Не дрожат листы; Подожди немного – Отдохнешь и ты. Қараңғы түнде тау қалғып, Ұйқыға кетер балбырап, Даланы жым-жырт дел-сал ғып, Түн басады салбырап. Шаңдай алмас жол дағы Сыбдырламас жапырақ Тыншығарсың сен-дағы... Сабыр қылсаң азырақ.

Лермонтовтың “Бородино”, “Ой”, “Демон”, “Исповедь”, “Вадим” «Қараңғы түнде тау қалғып» шығармаларын аударған.

Горные вершины

Свят во тьме ночной,

Тихие долины

Полны свежей мглой.

Не пылит дорога,

Не дрожат листы;

Подожди немного –

Отдохнешь и ты.

Қараңғы түнде тау қалғып,

Ұйқыға кетер балбырап,

Даланы жым-жырт дел-сал ғып,

Түн басады салбырап.

Шаңдай алмас жол дағы

Сыбдырламас жапырақ

Тыншығарсың сен-дағы...

Сабыр қылсаң азырақ.

АбаЙдың мұражаЙы

АбаЙдың мұражаЙы

АБАЙДЫҢ ТАБИҒАТ ЛИРИКАСЫ Табиғат адам баласының еңбек етіп , өмір сүретін ортасы. Оны дүние жүзінің классик ақындары беріле жырлаған.Біреулер таза пейзаждық суреттер жасаса, екінші біреулері табиғат арқылы қоғамдық өмірді суреттейді.   Абай да табиғатты өзінше жырлаған.Абайдың «Жаз», «Күз», «Қыс», «Қараша желтоқсанмен сол бір-екі ай», «Желсіз түнде жарық ай» атты табиғат лирикалары бар.  Абай қыс табиғатын бұдан өзгешелеу стильде суреттейді. Бұл нағыз орыс поэзиясының классикалық үлгісімен туылған өлең. Абай қысы: Н.Некрасовтың «Аяз атасы»өлеңімен тәріздес.Бұл өлеңінде Абай қысты бейнелей келе көшпелі елдің күзгі тіршілігі мен табиғаттың жүдеу көрінісін, кедей үйлерінің тұрмысын көрсетеді. Адам мен табиғаттың бірлігі тақырыбын орыс поэзиясынан ала отырып, Абай қазақ өмірімен байланысты кең дамытты.

АБАЙДЫҢ ТАБИҒАТ ЛИРИКАСЫ

Табиғат адам баласының еңбек етіп , өмір сүретін ортасы.

Оны дүние жүзінің классик ақындары беріле жырлаған.Біреулер таза пейзаждық суреттер жасаса, екінші біреулері табиғат арқылы қоғамдық өмірді суреттейді.

Абай да табиғатты өзінше жырлаған.Абайдың «Жаз», «Күз», «Қыс», «Қараша желтоқсанмен сол бір-екі ай», «Желсіз түнде жарық ай» атты табиғат лирикалары бар.

Абай қыс табиғатын бұдан өзгешелеу стильде суреттейді. Бұл нағыз орыс поэзиясының классикалық үлгісімен туылған өлең. Абай қысы: Н.Некрасовтың «Аяз атасы»өлеңімен тәріздес.Бұл өлеңінде Абай қысты бейнелей келе көшпелі елдің күзгі тіршілігі мен табиғаттың жүдеу көрінісін, кедей үйлерінің тұрмысын көрсетеді. Адам мен табиғаттың бірлігі тақырыбын орыс поэзиясынан ала отырып, Абай қазақ өмірімен байланысты кең дамытты.

Қыс  Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,  Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды.  Үсті-басы ақ қырау, түсі суық,  Басқан жері сықырлап, келіп қалды.  Дем алысы - үскірік, аяз бен қар,  Кәрі құдаң - қыс келіп, әлек салды.  Ұшпадай бөркін киген оқшырайтып,  Аязбенен қызарып ажарланды.

Қыс

Ақ киімді, денелі, ақ сақалды, Соқыр, мылқау, танымас тірі жанды. Үсті-басы ақ қырау, түсі суық, Басқан жері сықырлап, келіп қалды. Дем алысы - үскірік, аяз бен қар, Кәрі құдаң - қыс келіп, әлек салды. Ұшпадай бөркін киген оқшырайтып, Аязбенен қызарып ажарланды.

Жаз  Жаздыгүн шілде болғанда,  Көкорай шалғын, бәйшешек,  Ұзарып өсіп толғанда;  Күркіреп жатқан өзенге,  Көшіп ауыл қонғанда;  Шұрқырап жатқан жылқының  Шалғыннан жоны қылтылдап,  Ат, айғырлар, биелер

Жаз

Жаздыгүн шілде болғанда, Көкорай шалғын, бәйшешек, Ұзарып өсіп толғанда; Күркіреп жатқан өзенге, Көшіп ауыл қонғанда; Шұрқырап жатқан жылқының Шалғыннан жоны қылтылдап, Ат, айғырлар, биелер

Күз Сұр бұлт суық қаптайды аспан, Күз болып,дымқыл туман жерді басқан. Білмеймін ,тойғаны ма, тоңғаны ма, Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан? Жасыл шөп, бәйшешек жоқбұрыңғыдай, Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай. Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп, Жапрағынан айырылған ағаш, құрай.

Күз

Сұр бұлт суық қаптайды аспан,

Күз болып,дымқыл туман жерді басқан.

Білмеймін ,тойғаны ма, тоңғаны ма,

Жылқы ойнап, бие қашқан, тай жарысқан?

Жасыл шөп, бәйшешек жоқбұрыңғыдай,

Жастар күлмес, жүгірмес бала шулай.

Қайыршы шал-кемпірдей түсі кетіп,

Жапрағынан айырылған ағаш, құрай.

Желсіз  түнде  жарық  ай    Желсіз  түнде  жарық  ай , Сәулесі  суда  дірілдеп , Ауылдың  жаны  терең  сай , Тасыған  өзен  күрілдеп .  Қалың  ағаш  жапырағы Сыбырласып  өзді - өзі , Көрінбей  жердің , топырағы , Құлпырған  жасыл  жер  жүзі .   Тау  жаңғырып , ән  қосып Үрген  ит  пен  айтаққа . Келмеп  пе  едің  жол  тосып Жолығуға  аулаққа ?

Желсіз түнде жарық ай

Желсіз түнде жарық ай ,

Сәулесі суда дірілдеп ,

Ауылдың жаны терең сай ,

Тасыған өзен күрілдеп .

Қалың ағаш жапырағы

Сыбырласып өзді - өзі ,

Көрінбей жердің , топырағы ,

Құлпырған жасыл жер жүзі .

Тау жаңғырып , ән қосып

Үрген ит пен айтаққа .

Келмеп пе едің жол тосып

Жолығуға аулаққа ?

Үйге тапсырма:

Үйге тапсырма:

  • Шығарма: «Қазақтың бас ақыны
  • (Абай шығармашылығы бойынша)
  • Бағалау
INSERT кестесі  Білемін  Білдім Білгім келеді   БІЛЕМІН КЕЛЕДІ

INSERT кестесі Білемін Білдім Білгім келеді

БІЛЕМІН

КЕЛЕДІ


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
презентация у уроку по Абайтану

Автор: Каримова Сатен Мукановна

Дата: 29.01.2015

Номер свидетельства: 163678
