kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Морфология б?лімін ?айталау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Морфология б?лімін ?айталау

Саба?ты? ма?саты: О?ушыларды саба???а ?атыстыра отырып, ?ткен

                                   та?ырыптар?а байланысты с?ра?-жауап ?ткізу,

                                   морфология б?ліміне то?талу, оны? с?з 

                                   таптарына ж?не  т?рлеріне то?талып, оны толы?

                                    ме?герту

?дісі:        С?ра? – жауап

Саба?ты? т?рі: ?айталау саба?ы

Саба?ты? барысы: І. ?йымдастыру б?лімі

                                  ІІ. С?ра?-жауап (?р т?рлі та?ырып?а байланысты)

                                 ІІІ. Морфология - с?з таптарын зерттейтін сала

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Морфология б?лімін ?айталау »

Сабақтың тақырыбы: Морфология бөлімін қайталау . Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сабақққа қатыстыра отырып, өткен  тақырыптарға байланысты сұрақ-жауап өткізу,  морфология бөліміне тоқталу, оның сөз  таптарына және түрлеріне тоқталып, оны толық  меңгерту Әдісі: Сұрақ – жауап Сабақтың түрі: Қайталау сабағы Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру бөлімі    ІІ. Сұрақ-жауап (әр түрлі тақырыпқа байланысты)  ІІІ. Морфология - сөз таптарын зерттейтін сала

Сабақтың тақырыбы: Морфология бөлімін қайталау .

Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сабақққа қатыстыра отырып, өткен

тақырыптарға байланысты сұрақ-жауап өткізу,

морфология бөліміне тоқталу, оның сөз

таптарына және түрлеріне тоқталып, оны толық

меңгерту

Әдісі: Сұрақ – жауап

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі

ІІ. Сұрақ-жауап (әр түрлі тақырыпқа байланысты)

ІІІ. Морфология - сөз таптарын зерттейтін сала

С өз таптары Зат есім (8) Етістік (4) 9 Шылау (3) Сын есім (2) Одағай (3) Сан есім (6) Үстеу (7)  Есімдік (7) Еліктеу сөз(2)

С өз таптары

Зат есім (8)

Етістік (4)

9

Шылау (3)

Сын есім (2)

Одағай (3)

Сан есім (6)

Үстеу (7)

Есімдік (7)

Еліктеу сөз(2)

Сұрақтары Кім? Кімдер?  Не? Нелер? Заттың атауын білдіреді  Зат есім Адамзат (кім?) Деректі (нақты) 8 Ғаламзат (не?) Дерексіз (нақсыз) Жалқы А Жалпы а

Сұрақтары

Кім? Кімдер?

Не? Нелер?

Заттың атауын

білдіреді

Зат есім

Адамзат

(кім?)

Деректі

(нақты)

8

Ғаламзат

(не?)

Дерексіз

(нақсыз)

Жалқы

А

Жалпы

а

Заттың сының, түр-түсін,дәмін білдіреді Сұрақтары Қай? Қандай?  Сын есім  2 Қатыстық Сапалық: Мыс:әдепті Мыс: сұлу

Заттың сының,

түр-түсін,дәмін

білдіреді

Сұрақтары

Қай? Қандай?

Сын есім

2

Қатыстық

Сапалық:

Мыс:әдепті

Мыс: сұлу

Табиғаттағы құбылыстардың еліктеуіне байланысты туған сөздерді еліктеу сөздер дейміз  Еліктеу сөз  2 Бейнелеуіш  М: жалт қарады Еліктеуіш  М:дүңк ете түсті

Табиғаттағы құбылыстардың

еліктеуіне байланысты

туған сөздерді еліктеу

сөздер дейміз

Еліктеу сөз

2

Бейнелеуіш

М: жалт қарады

Еліктеуіш

М:дүңк ете түсті

Сұрақтары  Не істеді? Не қылды?  Қайтті? Іс-әрекеттің қимылын білдіреді  Етістік Болымды Мыс: кетеді, тұр Болымсыз (-ма,-ме,-ба,-бе,-па, -пе,жоқ,емес) Мыс:кетпе, көрген емес  4 Салт(б,ж,ш,к)  Мыс: үйге барады Сабақты  Мыс: досын көрді Б.с қайда Т.с Кімді?

Сұрақтары

Не істеді?

Не қылды?

Қайтті?

Іс-әрекеттің

қимылын білдіреді

Етістік

Болымды

Мыс: кетеді, тұр

Болымсыз

(-ма,-ме,-ба,-бе,-па,

-пе,жоқ,емес)

Мыс:кетпе,

көрген емес

4

Салт(б,ж,ш,к)

Мыс: үйге барады

Сабақты

Мыс: досын көрді

Б.с

қайда

Т.с

Кімді?

Етістіктің ерекше түрлері Есімше  4 Көсемше (-а,-е,-й,-ып,-іп,-п,-ғалы, -гелі,-қалы,-келі) (-ған,-ар, -мақ, -пақ, -атын,  -ген,-ер, -мек, -пек, -етін,  -қан, -р, -бақ, -йтын, -кен, - с, -бек, -йтін) Тұйық етістік  у Мыс:көру Етіс Ырықсыз (-ыл,-іл,л) Өзгелік л (-ын,-ін,-н)  (-дыр,-ғыз,-т -дір, -гіз, -ыр, -тыр,-қыз,-ір, -тір, -кіз) 4  Өздік (-ын,-ін,-н) Ортақ (-ыс,-іс,-с)

Етістіктің ерекше түрлері

Есімше

4

Көсемше

(-а,-е,-й,-ып,-іп,-п,-ғалы,

-гелі,-қалы,-келі)

(-ған,-ар, -мақ, -пақ, -атын,

-ген,-ер, -мек, -пек, -етін,

-қан, -р, -бақ, -йтын,

-кен, - с, -бек, -йтін)

Тұйық етістік

у

Мыс:көру

Етіс

Ырықсыз

(-ыл,-іл,л)

Өзгелік

л

(-ын,-ін,-н)

(-дыр,-ғыз,-т

-дір, -гіз, -ыр,

-тыр,-қыз,-ір,

-тір, -кіз)

4

Өздік

(-ын,-ін,-н)

Ортақ

(-ыс,-іс,-с)

Рай Ашық 3 шақтың біреуінде тұруды қажет етеді  Шартты (-са, -се) Мыс:көшсе, атса 4  Бұйрық Көбінесе ІІ жақта тұрады Мыс:сен тұр,жүр 2. –шы, -ші жұрнақтары арқылы Мыс: Көрші, берші   Қалау Етістіктің –ғы, -гі,-қы,-кі,+көм.ет. Мыс: көргім келді 2. Етістіктің са,се  игі еді Мыс: айтса игі еді 3. –ғай,-гей,-қай,-кей Мыс: келгейсің

Рай

Ашық

3 шақтың біреуінде

тұруды қажет етеді

Шартты

(-са, -се)

Мыс:көшсе, атса

4

Бұйрық

  • Көбінесе ІІ жақта тұрады

Мыс:сен тұр,жүр

2. –шы, -ші жұрнақтары арқылы

Мыс: Көрші, берші

Қалау

  • Етістіктің –ғы, -гі,-қы,-кі,+көм.ет.

Мыс: көргім келді

2. Етістіктің са,се игі еді

Мыс: айтса игі еді

3. –ғай,-гей,-қай,-кей

Мыс: келгейсің

Толық лексикалық мағынасы жоқ, түрленбейді, сөйлем мүшесі болмайды, тек сөз бен сөзді,сөйлем мен сөйлемді байланыстырады Шылау Септеулік (туралы, сайын,дейін, таман,қарай, соң, кейін, бері, қатар,бірге)  3  Жалғаулық (мен,бен, пен, бірақ, дегенмен ,  кейде, өйткені, сол себепті)  Демеулік

Толық лексикалық

мағынасы жоқ, түрленбейді,

сөйлем мүшесі болмайды,

тек сөз бен сөзді,сөйлем

мен сөйлемді

байланыстырады

Шылау

Септеулік

(туралы, сайын,дейін,

таман,қарай, соң, кейін,

бері, қатар,бірге)

3

Жалғаулық

(мен,бен, пен, бірақ,

дегенмен , кейде,

өйткені, сол себепті)

Демеулік

  • Сұраулық(-ма,-ме,-ба,-бе,-ше)
  • Шектік (-ақ,-ғана)
  • Нақтылау(-ғой,-қой,-ды,-ді)
  • Күшейткіш (-ақ,-ау,-да,-де)
  • Болымсыздық(түгіл, тұрсын)
  • Белгісіздік (-ау,-мыс,-міс)
Адамның көңіл-күйіне байланысты, жан-жануарларға қаратылып айтылатын сөздер Одағай  3 Жекіру  (тәйт,жә,тек) Шақыру (шөре-шөре,  кә-кә) Көңіл-күй (алақай,қап, бәрекелді, әттеген-ай, ойбай)

Адамның көңіл-күйіне

байланысты,

жан-жануарларға

қаратылып айтылатын

сөздер

Одағай

3

Жекіру

(тәйт,жә,тек)

Шақыру

(шөре-шөре,

кә-кә)

Көңіл-күй

(алақай,қап, бәрекелді,

әттеген-ай, ойбай)

Сұрақтары: қашан? Қашаннан?  қайдан?қалай?қайда? Іс-мезгілін, мекенін, мақсатын мөлшерін білдіреді Үстеу Мезгіл: қашан?қашаннан? М:бүгін, күндіз Сын-қимыл (қалай?қайтіп? қалайша?) М: орысша, тез, шапшаң Мекен:қайда?қайдан? М:ілгері,алға,артта 7 Себеп-салдар (не себепті? Неге?) М:босқа, амалсыздан, бекерге Мөлшер: қанша?қаншама? М:анағұрлым, сонша  Күшейткіш (қалай?қандай?) М:орасан, кілең,  өте Мақсат: не мақсатпен?қалай? не үшін? неліктен? М:әдейі,жорта, қасақана

Сұрақтары: қашан? Қашаннан?

қайдан?қалай?қайда?

Іс-мезгілін, мекенін,

мақсатын мөлшерін

білдіреді

Үстеу

Мезгіл: қашан?қашаннан?

М:бүгін, күндіз

Сын-қимыл

(қалай?қайтіп?

қалайша?)

М: орысша, тез,

шапшаң

Мекен:қайда?қайдан?

М:ілгері,алға,артта

7

Себеп-салдар

(не себепті? Неге?)

М:босқа, амалсыздан,

бекерге

Мөлшер: қанша?қаншама?

М:анағұрлым, сонша

Күшейткіш

(қалай?қандай?)

М:орасан, кілең,

өте

Мақсат:

не мақсатпен?қалай?

не үшін? неліктен?

М:әдейі,жорта,

қасақана

Заттың санын, ретін білдіреді Сан есім Сұрақтары: қанша?неше? Нешеу?нешінші? Бөлшектік: М.екінің бірі Екіден бір Есептік М: Жиырма, екі 6 Реттік: (-ынші, -інші,-ншы, -нші)  М:алтыншы, екінші Ш.с  Топтау М.бес-бестен Сегіз-тоғыздан Болжалдық  1) -лап,-леп,-дап,-деп,-тап,-теп,-лаған,  -леген,-даған,-деген,-таған,-теген  2) сане.+к.ж.+б.с немесе ж.с.  М:он бестерде, он бестерге  3) е.с.с. ~ көмекші сөз  М: беске таман, он жарым т.б.  4) е.с.е. қосарлану арқылы  М: екі-үш,алты-жеті т.б.  Жинақтық  (-ау,-еу)1-7  М.екеу, алтау

Заттың санын,

ретін білдіреді

Сан есім

Сұрақтары: қанша?неше?

Нешеу?нешінші?

Бөлшектік:

М.екінің бірі

Екіден бір

Есептік

М: Жиырма, екі

6

Реттік: (-ынші,

-інші,-ншы, -нші)

М:алтыншы, екінші

Ш.с

Топтау

М.бес-бестен

Сегіз-тоғыздан

Болжалдық

1) -лап,-леп,-дап,-деп,-тап,-теп,-лаған,

-леген,-даған,-деген,-таған,-теген

2) сане.+к.ж.+б.с немесе ж.с.

М:он бестерде, он бестерге

3) е.с.с. ~ көмекші сөз

М: беске таман, он жарым т.б.

4) е.с.е. қосарлану арқылы

М: екі-үш,алты-жеті т.б.

Жинақтық

(-ау,-еу)1-7

М.екеу, алтау

Есім сөздердің орнына жүреді Сұрақтары: кім?не? неше? қанша? Есімдік  Болымсыздық (ешкім, ешбір, ешқандай, түк Дәнеңе,дым) Өздік (өз)   Жіктеу (мен,сен,сіз, ол(көпше)) 7 Белгісіздік (біреу,әркім, әлдеқандай, әлдене)  Сұрау (кім?не?қандай? қалай?қанша? қандай?)  Сілтеу (бұл, осы, мынау, анау) Жалпылау (бәрі,барша, күллі түгел)

Есім сөздердің

орнына жүреді

Сұрақтары: кім?не?

неше? қанша?

Есімдік

Болымсыздық

(ешкім, ешбір,

ешқандай, түк

Дәнеңе,дым)

Өздік

(өз)

Жіктеу

(мен,сен,сіз,

ол(көпше))

7

Белгісіздік

(біреу,әркім,

әлдеқандай,

әлдене)

Сұрау

(кім?не?қандай?

қалай?қанша?

қандай?)

Сілтеу

(бұл, осы,

мынау,

анау)

Жалпылау

(бәрі,барша,

күллі

түгел)

IV . Тест жұмысы (морфология бөлімі бойынша) № Оқушының жауабы 1 Мұғалімнің жауабы 2 Балл 3 V . Үйге тапсырма : Ережелерді қайталау

IV . Тест жұмысы (морфология бөлімі бойынша)

Оқушының жауабы

1

Мұғалімнің жауабы

2

Балл

3

V . Үйге тапсырма : Ережелерді қайталау


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Морфология б?лімін ?айталау

Автор: Ельтаева Сауле Дюйсенбиновна

Дата: 15.01.2015

Номер свидетельства: 155642


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства