Ғ.Молдашев атындағы орта ЖББ мектебі
ӘбділдаТәжібаевтың
«Толағай» ертегісі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Исаева Р.Р.
Сыныбы: 5 а сыныбы
Сабақтың мақсаты мен міндеттері: 1)автор туралы қысқаша мағлұмат беру, «Толағай» әдеби ертегісінің мазмұны, идеясымен таныстыру.2)әдеби ертегіні ертегіден ажырата білуге,өзіндік ойын дәлелдей,тұжырымдай білуге жетелеу,мәнерлеп оқуға машықтандыру.3)елге,отанға деген патриоттық сезімдерін оятып,сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақтың түрі: практикалық жұмысқа негізделген ізденіс сабағы.
Сабақтың әдісі: әдеби ертегіні талдау,жеке тапсырмалар орындау,салыстыра талдау,мәнерлеп оқу.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:оқушылардың сабаққа қатысуын,сынып тазалығын,сабаққа әзірлігін бақылау.
Өткен тақырыптарды пысықтау.
Балалар,қайталау білім-анасы,өткен тақырыптарды сұрақ-жауап әдісі арқылы пысықтап өтейік.
-аңыз дегеніміз не?
-ауыз әдебиеті және оның түрлеріне тоқтал?
-мақал мен мәтелдің айырмашылығын түсіндір?
-шешендік сөздер дегеніміз не?
Жаңа сабақ
1. Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы кіріспе сөз.
Әбділда Тәжібаев-1909жылы Қызылорда қаласында дүниеге келген.Ақын,драматург,филология ғылымдарының докторы,профессор,Қазақстанның халық жазушысы.
Еңбектері: “Жаңа ырғақтар”, “Құтқару”, “Аралдар”,т.б жыр жинақтары бар.
2.Әдеби ертегінің жай ертегіден айырмашылығын айту.
-ертегі дегеніміз не?
-оны неге ауыз әдебиеті түріне жатқызамыз?
-ертегілер қалай жазылады,қандай ертегілер білеміз?
-“Толағай”ертегісі неліктен әдеби ертегі деп аталған,оның ертегіден қандай айырмашылығы бар?
3. Енді “Толағай” атты әдеби ертегінің ішкі мазмұнына,оқиғасына бойлап,талдап көрейік.Ол үшін бүгін біз сіздермен топтық жұмыс жүргіземіз.
1-топ.Оқулықтан 127,128-беттерді оқып “Толағай” портретіне талдау жасау.
-Жас баланың атын қалай қойды?
-Бір жастағы Толағай бейнесі.
-Үш-төрт жастағы бейнесі.
-Күштілігін танытатын сөздер.
-Жеті жаста қандай болды?
-Мергендігін қай жолдардан байқаймыз?
2-топ.Оқулықтан 128,129-беттердегі “Жолбарыспен кездесу”сәтін табу.
-Әкесі Саржан мен Толағай қайда барды?
-Әкесінің Толағайды жақсы көретін жолдарын тап.
-Жолбарыс бейнесі
3-топ.Оқулықтан 129,130-беттен “Жолбарысты жеңу” жолдарын табу.
-Ұйқыдан оянған Толағай нені көрді?
-Жолбарыстың Толағайдың әкесін өлтіргелі жатқан суреттеуді тап.
-Толағайдың ашулануы, жолбарысты жазалауын тап?
-Толағайға жолбарыс не сияқты көрінді?Бұдан Толағайдың қандай бейнесін көресің?
4.-Толағай бейнесі мен Кендебай бейнесін салыстырып көрейікші.
Кендебай бейнесі
Толағай бейнесі
1.Кендебай қалай өсті? (күн сайын,6күнде күліп,60күнде 6жастағы бала болды.)
2.Кендебайдың күштілігін қай жерден байқадыңдар? (шыңыраудан атанды жалғыз өзі тартып шығарады,көкжалды жеңеді.)
3.Кендебай кімге жақсылық жасады?
(кедей балаға ата-анасын қайтарып әкеледі.)
1. 3-4 жастағы Толағай бейнесі қандай?
2.Толағайдың күштілігін қайдан көреміз?
3.Толағай кімге жақсылық жасады?
Жаңа сабақты
бекіту.
Үйге тапсырма :
“Толағай”әдеби ертегісін мазмұндау.
Ерлік,батырлық туралы мақал-мәтел жазу.
Бағалау.