kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нұралиев Асылбек Мәлікұлы

М-С.Бабажанов атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

САБАҚ ЖОСПАРЫ

Пән

Қазақ әдебиеті

Сынып

9

Уақыты

     . 2015 ж.

Тақырыбы

 Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы

Мақсаты

§  Жазушының өмір жолы мен шығармашылығы туралы мәлімет беру;

§  Шығармаларындағы қырғыз-қазаққа ортақ сарынды түсіндіру;

§  Түркі тілдес халықтар арасынан шыққан әлем әдебиетінің ірі өкілі екендігін ұғындыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы»

Нұралиев Асылбек Мәлікұлы

М-С.Бабажанов атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі


САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Қазақ әдебиеті


Сынып

9

Уақыты

... 2015 ж.

Тақырыбы

Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы


Мақсаты


  • Жазушының өмір жолы мен шығармашылығы туралы мәлімет беру;

  • Шығармаларындағы қырғыз-қазаққа ортақ сарынды түсіндіру;

  • Түркі тілдес халықтар арасынан шыққан әлем әдебиетінің ірі өкілі екендігін ұғындыру.

Міндеттері

  • оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру;

  • шығармашылығындағы жалпы адамзаттық құндылықтар тағылымын таныту арқылы адамгершілікке тәрбиелеу, туысқан халықтар арасындағы достық, туыстықты ұғындыру, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;

Күтілетін нәтиже

  • топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;

  • талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе, дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;

  • әр оқушы берілген тапсырмалар бойынша өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.

Түйінді түсініктер


  • «Түбі бір түркі жұртымыз»

  • «Адамзаттың Айтматовы»

  • «Қырғыз-қазақ бір туған»











САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ


Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің әрекеті

Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І Кіріспе

(оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)


Модуль: Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер

Әдісі: топқа бөлу тренингі



Модуль: Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Әдісі: өзара бағалау



ІІ Үй тапсырмасын тексеру


Модуль: АКТ, интерактивті тақта

Әдісі: сайыс


Тұсаукесер

(сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау)

Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту




Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация,

зерттеушілік әңгіме.











Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысын қадағалау.

Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.


Оқушыларды топқа бөлу.








Әр топқа бағалау парағын тарату.




Слайд көрсетіп, ән тыңдатамын, шығарма жұмыстарын жинаймын.



Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын. «Білу»


Екі топқа бөлек тапсырма беремін.




Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.



Еске түсіру, байланыстыру сұрақтарын қоямын. «Білу»










«Мен бүгінгі сабақта сенің бойыңнан мына қабілеттерді көргім келеді...» (білімділік, шығармашылық) тренингі арқылы топқа бөлемін.

(оқушылар мұғалімнің қолындағы «білімділік» және «шығармашылық» сөздері жазылған парақшаларды суыру арқылы екі топқа бөлінеді, парақшалары бірдей оқушылар бір топқа орналасады)


Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады.

Оқушылар өзара бағалау әдісімен жұмыстанады.


М.Мақатаевтың фотосуреттерінен дайындалған слайд көрсетіліп, «Күрең күз» әні ойналады.

Жаттауға берілген «Поэзия» өлеңін мәнерлеп оқудан 2 топ арасында байқау ұйымдастырылады.


«Ежелгі дәуір әдебиеті» аталған ІІ тараудағы «Түркі тектес халықтарға ортақ мұрамыз» деген тақырыпта біз туысқан халықтар ретінде қандай ұлттарды атап едік?



Топтық жұмыс

І топқа Қырғыздың айыр қалпағының,

ІІ топқа Іле Алатауының суреті беріледі.

Ортақ сұрақ:

- Бұл суреттерді көргенде қандай ой туындайды?

Тапсырма: Ойларыңызды ортаға салып, жинақтап, топтастырып жазыңдар.



  • 6-сыныпта оқыған Сұлтанмұрат, Іңкамал апай, Еркінбек, т.б. кейіпкерлері бар әңгіме естеріңізде ме? Қалай аталатын еді?

  • 8-сыныптағы мәңгүрт Жоламан мен анасы туралы әңгіменің аты қалай еді?

  • Осы шығармалардың авторы естеріңізде ме?

Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.





Топқа бөлінеді








Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.


Слайдты көріп, әуенді тыңдайды, мәнерлеп оқуға дайындалады








Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, флипчарттарды толтырады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.























Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.








Әр топ мүшелері біріге отырып өзге топты бағалайды.





Оқу құралдары,

слайдтар














Бағалау парағы





Интерактивті тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары








Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.


ІІІ Негізгі сабақ

(оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуіне көмек көрсету)

Модуль: АКТ: интерактивті тақта, Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту

Әдісі: сұхбаттасу, топтық жұмыс, ассоцация



Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық оқыту

Әдісі:



















Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»

Әдісі:








Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу Ш.Айтматов туралы слайд көрсетемін


Жазушының сөзін толықтыру тапсырмасын беремін, («Бағалау»)

оқушылар ойын толықтырамын, түсінік беремін.


оқулықтан толық нұсқасын оқытамын.


Назарларын кітапқа аудару


Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу. («Бағалау»)


«Ш.Айтматов және Қазақ жұрты» слайдын көрсетемін.






Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу.


Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.

Шыңғыс Айтматов.

Өмірі мен шығармашылығы


Слайдта жазушының өмірбаяны мен шығармашылығына қысқаша шолу жасалады.


«Өз басым өзге елге сапарға шығып, өзге жұрттың табалдырығын аттай қалсам, әрқашан қасиет тұтып өзіммен бірге қастерлеп ала жүретін екі түрлі ұлттық асылым бар. Бірі – ... (қырғыз халқының әйгілі әдеби шығармасы), бірі – (қазақ халқының атақты жазушысы)...» Ш.Айтматов.


Тапсырма:

  • Көп нүктенің орнына өз нұсқаларыңызды қойып, ойларыңызды дәлелдеңіз


Оқулықтың 351-бетіндегі «Қош бол, Гүлсары» хикаятынан берілген үзіндіні оқыту.


Тапсырма:

  • Қандай ой түйдіңіз? Үзіндіні талдап, тұжырым жасаңыз.


Жазушы шығармаларынан туысқан екі халықтың асқақ ойы мен арманы бірдей есетіндігі туралы, Ш.Айтматовтың қазаққа жиен екендігі, қазақ ауылымен іргелес ауылда туғандығы, әкесі Төреқұлды Т.Рысқұлов қолынан жетектеп жүріп оқытып, тәрбиелегендігі, жазушының өзі М.Әуезовті өмір бойы үлгі тұтып өткендігі жайында мәлімет беру.


І топқа: 352-беттегі 1-2-абзацты оқып, әрқайсысың жеке тірек-сызба дайындап, түсіндіріңіз.

ІІ топқа: 353-беттегі 2-абзацты оқып, әрқайсысың жеке тірек-сызба дайындап, түсіндіріңіз.

Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.


Тапсырма бойынша жұмыстанады.


Топтық жұмысқа даярланады.

Екі топ өз болжамдарын жасап, дәлелдейді





Оқулықпен жұмыстанады,


Дәптермен жұмыс істейді


Тыңдайды, түсінеді







Ш.Айтматов шығармашылығы ерекшеліктерінің бір қырымен танысады. Түсіндіреді, тыңдайды, еске сақтайды.






Әр топ мүшелері біріге отырып өзге топты бағалайды.











Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.













Оқушылар өзара бірін-бірі бағалап отырады.


Интерактивті тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары



Флипчарттар, маркерлер,

түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.




ІҮ Сабақты қорытындылау

(оқушылардың оқып-үйренгендерінің нәтижесін бағалау)

Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.


Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға)

Бағалау қорытындыларын шығарады

Үйге тапсырма: «Қырғыз-қазақ бір туған» шағын шығарма жазу

Оқулық, ғаламтор, баспасөз материалдары

Кері байланыс

(оқушылар рефлексиясы)

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнады/ұнамады?

Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...



Оқушы жұмысын өзара бағалау парағы

р/с

Аты-жөні

Сабақ кезеңі

Дискриптор және балы. Жоғары балл – 6

Сабақ кезеңі

Дискриптор және балы. Жоғары балл – 3

Сабақ кезеңі

Дискриптор және балы. Жоғары балл – 6

Сабақтағы белсенділігі. Жоғары балл – 5

Қорытынды



Үй тапсырмасы. Мәнерлеп оқу

Түгел жаттаған – 2, Жартылай жаттаған - 1

Мүдірмей айтты – 2, Ұмытып қалды - 1

Интонациясы жақсы – 2, Интонациясы нашар - 1

Мәтінмен жұмыс. Үзінді талдау

Ойын жинақтамаған, тұжырымы аз – 1

Үзіндіні талдаған, өз бағасын берген, бірақ қажетті қорытынды жасай алмады – 2

Тақырыптың өзектілігіне баға берген, өзіндік тұжырымы бар, ойын жүйелі жеткізді – 3

Оқулықпен жұмыс. Тірек-сызба даййындау

Тірек-сызбаның көрнектілігі - 2/1


Материалдың толық қамтылуы – 2/1


Жүйелі түсіндіре білуі – 2/1

Мүлдем қатыспады – 0

Сирек жауап беріп отырды – 3

Жиі жауап беріп отырды - 5

Барлық балы

Бағасы


























































Бағалау өлшемдері: 16 – 20 – «5» 12 – 15 – «4» 6 – 11 – «3»

Топ жұмысын бағалау парағы


Сабақ кезеңдері

Дискриптор

Балы

Бағалау

Сурет бойынша ой толғау

  • Мазмұндылығы

  • Безендірілуі

  • Түсіндіріп, жеткізе білуі;

2/1

2/1

2/1


Афоризмді жалғастыру болжамы

  • Мазмұндылығы

  • Безендірілуі

  • Түсіндіріп, жеткізе білуі;


2/1

2/1

2/1


Қорытынды

Жалпы ұпай саны -




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ш.Айтматовтың өмірі мен шығармашылығы

Автор: Нуралиев Асылбек Маликович

Дата: 18.02.2017

Номер свидетельства: 393195


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства