Сабақтың тақырыбы:Фонетикадан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өткен материалдарды теориялық тұрғыдан қайталай отырып, практикалық тұрғыдан жүзеге асыра білуді қалыптастыру;
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, сөздік қорын, ойлау қабілетін
дамытуда, оқушы сезіміне әсер ететіндей, сабаққа деген ынтасын арттыру үшін кестелер жәнее т.б. құралдар пайдалану.
Тәрбиелік: Ана тілін сүюге, қадірлеуге баулу, Абай өлеңдері арқылы сөз өнерін құрметтеуге, тіл құрметін сезіне білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ, топпен жұмыс.
Сабақтың типі: Білімді қорыту және жүйелеу.
Сабақтың әдістері: Талдау, жинақтау, жаттығу. Сұрақ жауап, қайталау.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет, бейнелеу өнері.
Сабақ көрнекілігі: Тірек сызбалар, дидактикалық үлестірме материалдар, слайд, проектор.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа қатысуын, даярлығын тексеріп, назарларын сабаққа аудару;
Бүгінгі сабақ - ерекше сабақ. Бізге қонақтар келіп отыр. Сол кісілерге ілтипатымызды білдіріп қояйық.
Үйге берілген тапсырманы сұрау.
ІІ. Фонетикадан өткенді қайталау.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Фонетика нені зерттейді?
Сингармонизм деген не?
Жұп дауыссыздарды ата.
“Салқындау”сөзіне фонетикалық талдау жасаңыз.
Ілгеріндіықпалдытабыңыз:А)тасжол.Б) ақлақ. В) ашса.
Буынүндестігінебағынбайтұрғансөздітабыңыз: А) балалық; Ә) жолдас; Б) кітапхана.
Екпінтүрлерінешеу?.
Артықсөздітабыңыз:бала, қарақат, жемістер, ақшақар .
-ов, -ова,-ев,-ева,-ин,-инажұрнақтарықандайжұрнақтар?
Өзқұрамындаүшбуын, жетіәріп бар,Жалпықарауындағыәріптеріқұрамындағыданалтыесекөп. Ол-не?
Қазақ әліпбиі неше рет өзгерді?
Көмектессептігі неге буынүндестігінебағынбайды?
ІІІ. Бекіту.
Дыбыстар әлемі.
1-тур.«Ойлан, тап»
1.Ашық дауысты дыбысы бар 5 ұлттық аспаптарды ата.
2.Қатаң дауыссыз дыбысы бар ұлттық киімдерді ата,
3.Қысаң дауысты дыбысы бар 5 халық әні,
4.Ұяң дауыссызы бар табиғат құбылысы.
2-тур. «Ғажап сөз». қай жағынан да оқысаң да бірдей дыбысталатын сөз ойлап жазу.
3-тур.Адасқан әріптердің орнын табу.
4-тур.Қатесі болса түзе.Айақ, қойан, баяндауыш, ойу, хайуан, айаз, қариа, тайақ, қою, айуан, тақиа, байандама, бойа
(Аяқ, қоян, баяндауыш, ою, хайуан, аяз, қария, таяқ, қою, айуан, тақия, баяндама, боя)
5-тур. Терме диктант.Тасымалдауға болмайтын сөздерді теріп жаз
Ашық, қасық, 5 кг, ара, балық, тал, алма, Қ.Сәтбаев, адам, көлеңке, ТМД, қара, бал, аю, кітап. (5 кг, ара, тал, Қ.Сәтбаев, ТМД, бал, аю)
6-тур. Тест орындау.
Қазақ алфавитінде қанша әріп бар?
А. 22 Ә. 18 Б. 30 В.42
2. Қазақ алфавитінде қанша дауысты дыбыс бар?
А. 8 Ә. 3 Б. 15 В.12
3. Дауысты дыбыстарды көрсет.
А. Ы,И,А Ә. Ә,В,Г Б. Ж,О,Л В. Қ,И,Е
4. Ұяң дауыссыз дыбыс нешеу?
А. 7 Ә. 3 Б. 5 В. 4
5. Үнді дауыссыз дыбыс нешеу?
А. 6 Ә. 7 Б. 5 В. 8
6. Еріндік дауыстыларды көрсет.
А. А,О,Ө,Е Ә. Ұ,Ү,О,Ө Б. О,Ү,И,Ә В. Қ,Ұ,О,Е
7. Қысаң дауыстылар нешеу?
А. 8 Ә. 7 Б. 6 В.8
8. Езулік дауыстылар нешеу?
А. 4 Ә. 5 Б. 3 В.7
9. Ашық дауыстылар нешеу?
А. 4 Ә. 8 Б. 6 В. 5
10. “Ә” қандай дыбыс?
А. Ашық, еріндік Ә. жуан, езулік
Б. жіңішке, ашық В. Қысаң, езулік
11. Көп нүктенің орнына қойылатын әріптерді белгіле
...ке, ...же, ...ж...р, к...л, г...л, т...р
12. Ұяң дауыссыздан басталатын сөзді белгіле.
А. Ардақты Ә. Биязы Б. Салмақты В. Көңілді
V.Қорытынды:
Не білдім? Нені үйрендім? Не білгім келеді?
+ -
Үйге тапсырма.
Бағалау:
«5» «4» «3»