II.Саба?ты? ма?саты: 1. Компьютер туралы а?парат бере отырып, о?ушыларды? танымды?, білімдік ?абілетін арттыру. О?ушыларды? ойлау белсенділігін арттыру.
2. О?ушыны? ойын тез айтып жеткізуге, ауыз екі с?йлеу тілін дамыту?а, шапша?дылы??а, а?паратты ой желісінен ?ткізуге т?рбиелеу.
3. Б?гінгі та?да компьютерді? пайдасы зорын ??ындыру, уа?ытты тиімді пайдалану, а?паратты орынды пайдалана білуге ?йрету.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
II.Сабақтың мақсаты: 1. Компьютер туралы ақпарат бере отырып, оқушылардың танымдық, білімдік қабілетін арттыру. Оқушылардың ойлау белсенділігін арттыру.
2. Оқушының ойын тез айтып жеткізуге, ауыз екі сөйлеу тілін дамытуға, шапшаңдылыққа, ақпаратты ой желісінен өткізуге тәрбиелеу.
3. Бүгінгі таңда компьютердің пайдасы зорын ұғындыру, уақытты тиімді пайдалану, ақпаратты орынды пайдалана білуге үйрету.
III.Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, көрсету, жұппен болжау, саралау, сын тұрғысынан ойлау әдісі
IY.Сабақтың көрнекілігі: кластер, жаңа сөздер, өлең, электрондық презентация, мақал-мәтелдер, тапсырмалар
I.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, кезекшімен сұхбат, бақылау сұрақтары.
II. Дыбыстық жаттығу
Ғылым таппай мақтанба
Ғалым болмай немене,
Балалықты қисаңыз?
Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды көрсеңіз.
Ондай болмақ қайда деп,
Айтпа ғылым сүйсеңіз.
Сізге ғылым кім берер
Жанбай жатып сөнсеңіз?
Дүние де өзі, мал да өзі,
Ғылымға көңіл бөлсеңіз.
Бұл орайда айта кететінім Абай атамыз айтып кеткендей ғылымға көңіл бөлсек, көп жетістіктерге қол жеткіземіз. Ғылым – білімнің мағынасын терең түсінеміз. Ғылым арқылы зор табыстарға кенелеміз. Ғылымның арқасында техника саласы жылдан-жылға дамып келе жатыр. Адамдардың да ой-өрісі даму үстінде.Адам баласы даму жолында түрлі ақпарат көздерін пайдаланды. Олар:үнпарақтар, журналдар, радио, теледидар, телефон,ұялы телефон
Ал қазір техника дамыған кезде ақпараттың негізгі көзі-компьютер болып отыр.
Компьютер деген кезде көз алдымызға қандай сөздер ой белесімізден өтеді. Мен мысалдар ретінде сөздерді толтырып отырмын, ал оқушылар өздігінен толтырады.
Кластер толтыру, Әр сөзді өрбітіп айтып беру.
III. Үй тапсырмасын тексеру: Бұл орайда сыныпты екі шығармашылық топқа бөлемін. Олар өздерінің үйде дайындап әкелген электрондық түрде ұсынылатын презентацияларын көрсете отырып айтып береді. Оқушыларға өздігінен ақпаратты жүйелеу, табу, таңдау, мәліметтерді жинай білу, құру сияқты міндеттер қойылды.Мақсаты ізденімпаздық қабілетін дамыту, өздігінен ұйымдастыру қабілетін дамыту.
I топ
II топ
Ахметова Айнұр
Назарук Татьяна
Ержанова Асия
Асанова Алина
Двреченская Екатерина
Қайыпбай Жан
Мирамов Асқар
Болатов Әлішер
Амирхан Аида
Доценко Анастасия
Донник Ярославна
Рысбаева Эльнура
Бижанова Сабина
Хасанова Алина
Екі топтың оқушылары өздері дайындап келген материалдарын айтып береді.
IY. Сабақ барысы: Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу
Мәтінге байланысты да байланысты емес те сөйлемдер құрастыру.
мұқтаж болу-
қарапайым құралдар-
қажеттілік-
адам күші-
электрондық шамдар-
жабдықтар=құрал-жабдықтар
мүмкіндіктер=жағдайлар
шек-шектеу-шектеулі
мәтін
нудаться
простые средства
необходимость
человеческая сила
электронные лампы
оборудование
вазможность
ограниченный
текст
Өнер-білім бар жұрттар
Өнер-білім бар жұрттар
Тастан сарай салғызды.
Айшылық алыс жерлерден
Көзіңді ашып-жұмғанша,
Жылдам хабар алғызды.
Білгендерге осылар-
Бәрі дағы анықтай.
Білмегенге танықтай,
Біз де бекер жатпалық
Осыларға таныспай.
Ат өнері білінбес,
Бәйгеге түсіп жарыспай.
Желкілдеп шыққан көк шөптей,
Жаңаөспірім достарым,
Қатарың кетті-ау алысқа-ай,
Ұмтылыңыз қалыспай!
Қазақ халқының ұлы ағартушысы халқын өнер мен білімге үгіттеп, ғылым, білім, техниканы үйренуге шақырды.Өлең жастарға оптимистік рух береді.
М-С өлеңді сыныппен бірге оқып, сөйлесеміз.
Ыбырай атамыздың асыл арманы орындалып еліміздің жастары ғылым жетістіктеріне қол жеткізіп отыр. Ғылым мен білімді дамыту жолында елбасымыз да дамыған елдер қатарына кіру мақсатында елеулі еңбек етіп жатыр.Ұлы қайраткерлердің ойы бірнеше ғасыр өтсе де ұштасып отыр.
Тапсырмалар
1.Тез табамыз
1.Синонимін тап
2. Антонимін тап
алғашқы
соңғы
есептеу
ауыр
қажет
басы
жеңіл
бұрын
2. Мына сөзден қай топ көп сөз құрайды
Компьютер
Мысалы: ер, тер, ою, теп, тек, тор
3. Компьютер сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз.
4. Мұқтаж болу сөзін септеу
5. Мақалдардың аудармасын тап, синтаксистік талдау жаса.
Қазақ тілінде
Орыс тілінде
Тіл тас жарады, тас жармаса, бас жарады.
Об слово споткнешься, если оно безграмотно.
Сөз шынды табар.
Необдуманно сказанное слово опаснее непогашенного огня.
Батырды шешен аттан түсіріпті.
Слово и туда доходит, куда ноги человека не дойдут.
Қаһарлы сөз қамал бұзар.
Меткое слово сбивает батыра с седла.
Оттың шаласы жаман, сөздің шаласы жаман.
Слово камни разбивает, а то и головы.
Сауатсыздың сөзіне сүрініп құларсың.
Слово найдет правду.
Адамның өзі жетпеген жерге сөзі жетеді.
Мужественное слово скрепости сокрушает.
6. Сөздің тіркесін тап.
белгілерінің
басылым
ақпарат
жасайды
мерзімді
көрген
қызмет
бірі
жарық
етеді
талдау
құралдары
ғылыми
жасау
әдеби
туралы
басшылық
көркем
оқиғалар
көпшілік
7. Компьютер-ақпарат көзі. Диалог құрып айтып беру 70 беттегі материалды пайдаланамыз.
Y. Бекіту. Сұрақтарына жауап ала отырып сабақты бекітемін.
YI. Қорытынды. Ыбырай атамыз айтып кеткендей ,
Біз болмасақ, сіз барсыз,
Үміт еткен достарым,
Сіздерге бердім батамды!...-деп барлық асыл үмітін болашаққа бізге арнады. Біз сол асыл үмітті ақтап отырмыз. Қазір еліміз егемендік алып, техника мен өнер, білім мен мәдениет қарқынды дамып отыр. Өздерің оның куәсі болып отырсыңдар.
YII. Бағалау. Оқушылардың берген жауаптарына баға қоямын. Үй тапсырмасы мен сыныптағы жұмысын ескере отырып бағалау.
YIII. Үй тапсырмасы. 1деңгей
Әдебиеттерден, газет-журнал беттерінен компьютер туралы қосымша ақпаратты жинақтап, реферат түрінде жазу.