План-конспект урока по предмету - Казахский язык для средних классов на тему "Қоқыс тастаған кім ?"
Просмотр содержимого документа
«Поурочное планирование по предмету Казахский язык для средних классов на тему "Қоқыс тастаған кім ?"»
Сабақтың тақырыбы: Қоқыс тастаған кім?
Мақсаты:
Білімділік:Мәтіндер негізінде табиғат, қоршаған орта жайлы түсінік беруге
дағдыландыру. Лексикалық тақырып аясында сөз түрлендіруші жұрнақтарды
меңгерту.
Дамытушылық:Жаңа тақырып аясында берілген сөйлемдер мен мәтіндер бойынша жұмыс
істеу арқылы «Жасыл ел» бағдарламасы жайында ақпараттық ұғымын
дамыту.
Тәрбиелік:Оқушыларға экологиялық тәрбие беру. Ұйымшылдыққа, бірлесе жұмыс
істеуге, еңбекке баулу.
ОТЖ: қарапайым тілдік үлгілер арқылы табиғаттың адам өміріндегі рөлін түсінеді, ақпарат бере алады.
ООЖ: тақырыпқа қатысты қысқа сөйлемдерді қолдану арқылы «жасыл ел» бағдарламаснын сипаттайды.
ОЖЖ: табиғат жайлы мәтін құрайды, табиғатты қорғауға қатысты қандай көмек көмек көрсете алатынын айтады.
Әдістер: Сұрақ-жауап, сергіту сәтін жасату.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Кофе таяқшалары.
Құлпыру. 2.Қойылымдар. 3. Киіз үй.
Астана күні мерекесі қашан?
Астана күнін қалай атап өтеді?
Сен Астана күні мерекесінде болдың ба ?
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сөздікпен жұмыс.
Айнала-вокруг тазалау- чистить
Сенбілік-субботник сыпыру- подметать
Көгал-озеленение жинау-собирать
1 . Сөз тіркуесін құрастыру.
2. Сөйлем құрастыру.
Слайд.1.
Сутетте не бейнеленген?
Кім қоқысты лақтырды?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қоқыс тастаған кім?
Жазылым.Әр сурет бойынша үш сөйлем құра. 28- бет. 1-тапсырма.
Оқушыларды 3 топқа бөлемін.
Айтылым. 28- бет. 2- тапсырма. Топпен жұмыс.
Тірек сөздерді пайдаланып, «Мектептегі сенбілік» тақырыбында өз ойынды айт.
Тірек сөздер: мектеп, сенбілік, тазалау, сыпыру, жинау, сынып, сыйлық, қуаныш.
Сергіту сәті.
Айтылым. Тілдесім. Жазылым.Топпен жұмыс. Видиоролик көрсету.Топпен жұмыс.
Қоқыс тасауға бола ма?
Ұлдың қоқыс тастағаны немен аяқталды?
Кім кінәлі?
Жазылым. 29- бет. 3- тапсырма.
Сөздерге тиісті жұрнақтрды жалға. Осы сөздерді пайдаланып, сөйлем құрап жаз.
күрк... қала... таза... жиі... –рек -ше -шық -рақ
Айтылым. Диалог. «Қоқыс тастаған кім?» тақырыбына.
IV.Бекіту.
Генеалогиялық ағаш.Орындау барысы: оқушылар белгілі тақырып бойынша ағаштың тамырларына қаралатын феноменнің себептерін, діңгегіне –мәселені, ал бұтақтарына – салдарды жазады.
Себептер
Мәселе
Салдар
V.Сабақты қорытындылау.
Өтілген тақырыпты тұжырымдап , қорытындыға келу.
Айтылым. Оқылым. Попс әдісі. 5- мин
Менің ойымша:
Мен мұны былай дәлелдеймін:
Дәлел ретінде мысалдар келтірейін :
Мынандай қорытынды шешімге келдім:
VI.Бағалау.
Формативті бағалау. «Шағын шолу» тәсілімен парақшалар таратыладыды.
Тақырып аясында өзінің есінде қалған сөздерін, сөйлемдерін параққа жазады.
VII.Үйге тапсырма. 30- бет .7- тапсырма
Тапсырмалар:
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға
Мұғалім «Көңіл-күйді анықтау» тренингінің
Оқушылар параққа маркермен
Психологиялық
негізінде сабақ басында оқушыларға А4
өзінің көңіл-күйін сипаттайтын
ахуал туғызу
парағы мен маркерлер таратады.
сурет (смайлик) (күліп немесе
езу тартып тұрған, қабағы түюлі,
бейтарап, т. б.) салады.
Өткен сабақты
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.
Тапсырманы айтады, тақырып
Тексеру
Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді,
бойынша сұрақтарға жауап
бағалайды.
береді.
І. Қызығушы-
Оқушыларға интерактивті тақтадан
Деректі фильмді көреді,
лықты ояту
«Табиғат әлемі» циклынан деректі фильмді
сұрақтарға жауап береді,
көрсетеді. Ой шақыру сұрақтарын қояды:—
табиғатты сипаттайды.
Балалар, сендер қандай көріністерді
тамашаладыңдар? Табиғаттың көріністері
туралы не айтасыңдар? Қоршаған ортаны,
табиғатты қалай қорғауға, сол қалпында
сақтап қалуға болады? Еліміздегі «Жасыл
ел» бағдарламасы жайында не білесіңдер?
Сипаттап айтып беріңдерші.
ІІ. Мағынаны
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа
Тану
интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты
сөздерді тыңдайды, мұғаліммен
жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын
бірге оқиды.
айтады. Оларды оқиды, оқушыларға
Айтылым. Жаңа сөздердің
қайталатады.
дұрыс айтылуымен ауызша
жаттығу жүргізеді.
2. Мәтіналды жұмыс. А) Айтылым.
Айтылым. Жазылым. Әр
Жазылым. Дұрыс айту, сауатты жазу үшін 1,
сурет бойынша бір сөйлем
2-тапсырманы орындатады.
жазады, «Мектептегі сенбілік»
тақырыбында өз ойын айтады,
сызбаны түсініреді, көп нүктенің
орнына керекті қосымшаны
жазады, сөздерге тиісті
жұрнақтарды жалғайды.
144
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ә) Тілдесім. Жазылым. Оқулықтағы
Тілдесім. Берілген сөздерге
3-тапсырманы орындатады.
жұрнақ жалғайды, сөйлем
құрайды, туған жері жайлы
әңгімелеседі.
3. Грамматика. Сөз түрлендіруші
Сөз түрлендіруші жұрнақтарды
жұрнақтарды меңгертеді.
меңгереді.
4. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым.
Тыңдалым. Оқылым. Мәтінді
Мәнерлеп, дұрыс оқуға, машықтандыру
тыңдайды, дұрыс оқуға
үшін 4 -тапсырманы орындатады.
машықтанады, мәтін ішінен
суретке сәйкес сөйлем табады.
Ә) Жазылым. Айтылым. Дұрыс, сауатты
Жазылым. Айтылым.
жазу үшін 5,6 -тапсырманы орындатады.
Мәтіннен сөз түрлендіруші
жұрнақтары бар сөздерді
теріп жазады, суретке
байланысты сөйлемдерді
тауып жазады, қою қаріппен
жазылған сөздердің мағынасын
мұғалімнің көмегімен
анықтайды.
5. Мәтінсоңы жұмыс. А) «Сұрақ-сандық»
Ойын шарттарын орындайды.
ойынын ұйымдастырады.
Ә) Оқулықтағы 8, 9-тапсырманы
Жазылым. Тілдесім. Сенбілік
орындатады.
туралы ақпарат жазады,
криптограмманы шешеді,
шағын мәтін құрайды.
Б) «Сыр сандықтағы» сөздер.
«Сыр сандыққа» салынған
сөздердің мағынасын
талдайды, есте сақтайды.
Ойын шарттарын орындайды.
145
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
6. Мәнерлеп оқу. Оқулықтағы «Кел,
Тыңдалым. Оқылым.
жаттығайық!» айдарында берілген
Айтылым. Тыңдайды,
өлеңді оқып береді. Мәнерлеп оқуға
дұрыс оқуға машықтанады,
машықтандырады. Өлеңде тақырыпқа
жаңа сөздерді қайталайды,
байланысты кездескен сөздерді тапқызып,
жаттайды.
қайталатады.
7. Сергіту жаттығуы. «Кім тапқыр?»
Ойын шарттарын орындайды.
ойынын ойнатады.
ІІІ. Ойтолғаныс
Жұптық жұмыс. «Табиғатты аялаймыз»
Өзара бірлесе отырып әңгіме
деген тақырыпта әңгіме құрауларын
құрайды.
тапсырады.
IV. Бекіту
Мұғалім оқушыларға «Атаулар кестесі»
Кесте толтырады.
тәсілін пайдалану арқылы табиғаттың адам
өміріндегі рөлі туралы кесте толтыртады.
V. Бағалау
Формативті бағалау. «Шағын шолу»
Тақырып аясында өзінің есінде
тәсілімен парақшалар таратады.
қалған сөздерін, сөйлемдерін
параққа жазады.
VI. Үйге
Оқулықтағы 7-тапсырманы орындау.
Тапсырма
VII. Рефлексия
Мұғалім түрлі смайликтер таратып береді.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін смайликтерді
көрсету арқылы көңіл-күйлерін
білдіреді.