«4» - толық емес, бірақ жауап дұрыс болған жағдайда қойылады.
«3» - емле – ережені қолдана алмаған жағдайда қойылады.
Уақы
ты
Жұмыстың түрі
Мұғалімнің рөлі
Оқушының рөлі
1 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Сабаққа психологиялық дайындық.
Сәлемдесу;
Оқушыларға жақсы көңіл - күй тілеу;
«Күту ағашына» бүгінгі сабақтан оқушылардан не күтетінін стикерге жазып іледі.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Күту ағашына» бүгінгі сабақтан не күтетінін стикерлерге жазып іледі.
8мин
Өтілген тақырыпты еске түсіру.
Зымыран сұрақтар:
1.Тұрақты тіркес деген не?
2.Тұрақты тіркесті ғылым тілінде басқаша не деп атаймыз?
3.Тұрақты тіркестер сөйлем мүшесі бола ала ма?
4.Тұрақты тіркестердің қандай баламасы болады?
5.Тұрақты тіркестер мән-мағынасы жағынан бір-біріне антоним болуы мүмкін бе?
6. .Ана тілімізде тұрақты тіркестердің маңызы қандай?
Оқушылар тұрақты тіркестер туралы білімдерін
пысықтайды.
Оқушылар диалогтік қатынасқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді.
3 мин
Өзектілеу кезеңі
Интерактивті тақтадан берілген тұрақты тіркестермен мақал – мәтелдерді салыстыру.
Апама жездем сай
Ит өлген жер
Кең болсаң, кем болмайсың.
Бидайдың кеудесін көтергені - дақылы жоқтығы,
Жігіттің кеудесін көтергені – ақылы жоқтығы.
Мысалдардың өмірлік мән – мағынасына талдау жасау.
Оқушылар сөздердің мағынасын ашады, салыстырады, бір шешімге келеді.
10мин
Жаңа сабақ
Мақал тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін білдіріп, белгілі бір тұжырым жасайды. Мысалы: кең болсаң, кем болмайсың. Мақалдар көбінесе екі бөлімді болып келеді де бірінші бөлімінде себеп немесе шарт, екіншісінде қорытынды пікір айтылады.
Мәтелдерде ой пікір бейнелі әрі тұспалдап айтылған ишара түрінде болады.
Оқулықпен жұмыс.
126 - жаттығу. Тұрақты тіркестерді, мақал – мәтелді аяқтау.
127 – жаттығу. Мақалдарды бір бөлек, мәтелдерді бір бөлек жазу.
Интерактивті тақтадан берілген сөздердің мағынасын аша отырып, Венн диаграммасы арқылы салыстыра отырып, жаңа тақырыпты түсіндіру.
мақал мәтел
Жаттығулар барысында жаңа тақырыпты қалай түсінгендігін бақылау.
Оқушылар ізденеді, емле – ережені еске түсіреді.
Бекіту кезеңі
Мақал – мәтелді қатыстыра отырып диалог құрау.
Әр топ мақал – мәтелді пайдаланып, диалог құрайды. Әр оқушының сөздік қорын байқау.
Бірлесіп, ақылдасады, жауаптың дұрыстығына көз жеткізеді.
7 мин
Қорытындылау кезеңі
Шығармашылық жұмыс.
Берілген мақал – мәтелден мәтін құрау.
Сергіту сәті.
Тапсырманың орындалуын қадағалау, бағалау. Жеңіске жеткен топты марапаттау.
Оқушылар тапсырманы орындауда алған білімдерін қолданады, өздігінен жеке жұмыс жасауға дағдыланады.
2 мин
Бағалау
Критериалды формативті бағалау.
Критерилермен таныстыру
Критерий бойынша «Бағалау парақшасына» өзін –өзі бағалауы.
2 мин
Үй тапсырмасы
129-130 - жаттығу, жаттау
Үй тапсырмасының орындалуын түіндіру.
Күнделіктеріне үй тапсырмасын түсіреді.
2 мин
Рефлексия кезеңі
Сабақтан қандай әсер алдың?
ББҮ әдісі.
Әр оқушының көңіл – күйіне тоқталу.
ББҮ әдісі арқылы не үйренді, нені білетінін, нені білгісі келетінін айтып ,өз ойларымен бөліседі.
Пән: қазақ тілі
Пән мұғалімі: Менғали Н.Т.
Сабақтың тақырыбы: Ауызша және жазбаша тіл
Тізбектелген сабақ реті: 2 сабақ
Күні: 3.09.14ж.
Сабақ ұзақтығы: 45 мин
Сынып:
5 «Ә»
5 «Б»
Оқушы
лар саны:
Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО стратегиялары, АКТ – мен жұмыс, топтық жұмыс,тестпен жұмыс
диалог құрау, «Кім жылдам?» ойыны.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Негізгі түсініктер:
Әдеби тілдің түрлері туралы мәлімет алады.
Өткен сабақпен байланысы:
Ана тілінің қызметі , жасалу жолын еске түсіру
Бағалау: Әр кезеңді фигуралар арқылы бағалап отыру. Жинаған фигуралар саны «Бағалау парақшасына» түсіріледі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға әдеби тілдің түрлерінен нақты деректер келтіре отырып түсіндіру.
Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, шығармашылық қабілетін арттыру.
Пәнаралық байланыс: сурет, әдебиет, өзін - өзі тану.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар мәтіннен түсінгендерін айтып, өмірмен байланыстыра алады.
Көрнекіліктер: Әдеби тіл туралы сызба – кесте, таныстырылым № ,үлестірмелі кеспе қағаздар
Формативтік бағалау түрі
«5» - толық, әрі дұрыс жауап бергенде қойылады.
«4» - толық емес, бірақ жауап дұрыс болған жағдайда қойылады.
«3» - емле – ережені қолдана алмаған жағдайда қойылады.
Уақы
ты
Жұмыстың түрі
Мұғалімнің рөлі
Оқушының рөлі
1 мин
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Сабаққа психологиялық дайындық.
Сәлемдесу;
Оқушыларға жақсы көңіл - күй тілеу;
«Күту ағашына» бүгінгі сабақтан оқушылардан не күтетінін стикерге жазып іледі.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
«Күту ағашына» бүгінгі сабақтан не күтетінін стикерлерге жазып іледі.
8 мин
Үй тапсырмасын қайта бағыттау, түрткі сұрақтар арқылы тексеру. (4- сыныптан өткенді қайталау)
Оқушылардың бір – біріне жеңіл немесе күрделі сұрақтың қойылуын қадағалау.
Оқушылар диалогтік қатынасқа түсіп, сыни тұрғыдан ойлана отырып жауап береді.
3 мин
Өзектілеу кезеңі
Интерактивті тақтадан ана тіліне қатысты қанатты сөздер беріледі.
Қанатты сөздердің өмірлік мән – мағынасына талдау жасау.
Оқушылар пікірлерді салыстырады, бір шешімге келеді.
10 мин
Жаңа сабақ
.Әдеби тіл сөйлеу тілінен жоғары тұрған көркем тіл. Ол сол халықтың бәріне бірдей ортақ әрі бәріне бірдей түсінікті болып келеді.
Әдеби тіл екі түрлі формада өмір сүреді: ауызша тіл, жазбаша тіл. Мысалы: мұғалімнің сабақты түсіндірген сөзі, оқушының сабақта берген жауабы, радио, теледидардан сөйлеген сөздерауызша тіл болады да, кітапта, газет - журналда жазылғандар жазбаша тіл болып есептеледі.