Сабақтың мақсаты: Орталық Қазақстан экономикалық ауданының экономикалық-географиялық жағдайы, табиғат ресурстары, халқы, шаруашылығы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы, көлік кешендері туралы қосымша деректерді, картаны, оқулық текстін
пайдалана отырып,оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: ҚР картасы, презентация-слайдтар, үлестірмелі материалдар: тапсырмалар, жазулар, суреттер; ватман, түрлі - түсті маркер мен фломастерлер, смайликтер
Күтілетін нәтиже: Ұжымдық, жұптық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен шығармашылық ізденіске үйренеді,. білім, іскерлік пен дағдыны қабілеттері қалыптасады, өткен сабақтармен байланыстыра білімін толықтырады.
Сабақтың әдәс - тәсілдері: танымдық іс-әрекетті ұйымдастыру иллюстративті (бейнелі), репродуктивті-жартылай ізденушілік, сұрақ-жауап, баяндау, пікір айту, шығармашылықпен жұмыс жасау.
Уақы-ты | Сабақ кезеңдері | Мұғалім қызметі | Оқушы қызметі | Ұйымдастыру формалары | Бағалау түрі |
2мин 3мин | I.Ұйымдастыру кезеңі: - сәлемдесу - сыныпты түгендеу - психологиялық ахуалды жасау II. Оқушыларды топқа бөлу. | Оқушылармен сәлемдеседі Сыныптағы оқушыларды түгендейді Психологиялық атмосфе-раны орнатады: шеңбер құрып, көңіл-күйлеріне назар аударады , ән айтуға ұсыныс жасайды Тапсырманы түсіндіріп береді, топтарға бөледі: «Оңтүстік және Солтүстік» Өзара тексерісті ұйымдас-тырады | Мұғаліммен сәлемдеседі Кезекші оқушы жауап береді Шеңбер аясында бәрі бірге ән айтады Тапсырма арқылы екі топқа бөлінеді: «Оңтүстік», «Солтүстік» Дұрыс-бұрысын өзара тексереді Топта рөлдерін анықтайды | Сынып Кезекші оқу-шы Жеке Топтық | Әсерін айтқызу Өзара Өзара |
7мин | III. Сабақ тақырыбын анықтау: ИТ арқылы слайдты қолдану (1-слайд) IV. Сабақ мақсатын анықтау ИТ-ға шығару V.Үй жұмысын тексеру: ҚР картасы -Ақтау қаласы туралы әңгімелеу -Атырау қаласы туралы әңгімелеу -Сұрақтарға жауап беру: -Модуль тақырыбы қалай аталады? -Қандай қалалармен таныстық? -Қандай қала біз үшін ерекше, неге? | Мұғалім сұрақтарды ауызша ұсынады, өз ойла-рын білдіруге итермелей-ді. Сабақ тақырыбын, мақсатын шығаруға мүмкіндік туғызады. Үй жұмысын қайталатып айтқызады Қосымша сұрақтарды қояды | Сұрақтарды тыңдайды, жауап береді,бір-бірінің жауаптарын бағалап отырады Ақтау және Атырау туралы әңгімелейді Қосымша сұрақтарға жауап береді | Жеке жұмыс | Бір-бірін бағалау,жіберіл-ген қателерді түзету Мұғалім бағалауы |
8мин | VI. Жаңа тақырып: -ҚР картасымен жұмыс жасау (4-слайд) -Жаңа сөздікті түсіндіріп енгізу (5-слайд) : Орталық Қазақстан өңірі өзінің табиғи географиялық жағдайы мен орналасуына байланысты ежелгі қазақ тарихында ерекше орын алады. -«Бинго» ойыны арқылы жаңа сөздерді бекіту (6-слайд) Шарты: берілген түймедақ гүлінің жапырақтарына есте қалған 5 жаңа сөзді жазыңдар Мұғалімнің ұсынған сөздерін мұқият тыңдап, жапырақта сәйкес келген сөздерді бүгіп алыңдар. Егер барлық сөздер сәйкес келсе, БИНГО шығады. | Тапсырмаларды тусіндіреді,орындау барысын бақылайды ИТ арқылы таныстырады, оқытқызады,сөздік дәптеріне жазғызады, қайталатып тексертеді. Енгізілген жаңа сөздікті бекіту үшін ойын өткізеді | Тапсырмаларды орындайды Бинго ойыны арқылы жаңа сөздерді қайта-лайды, есте сақтайды Өз ойларын А4 парағына жазып қорғайды | Топтық жұмыс Жеке жұмыс | Топтар бір-бірін бағалайды Мұғалім |
15мин | VII. Жаңа мәтінмен жұмыс, постер жасап қорғау (7-слайд): I топ- оқулықтағы 144 беттегі Қарағанды қаласы туралы мәтінді оқып шығу, мазмұнын түсіну, постер жасау, көрнекіліктерді қолдану II топ - оқулықтағы 145 беттегі Астана қаласы туралы мәтінді оқып шығу, мазмұнын түсіну, постер жасау, көрнекіліктерді қолдану -Постерді бағалау критерийлерімен танысу (8-слайд): мазмұнның көлемі, тақырыптың ашылуы, сауаттылығы, көркемділігі, қорытынды ұпай(1-10) | Жаңа мәтінмен жұмысты ұйымдастырады, тапсырмаларды түсіндіреді. Орындау барысын қадағалайды. Постерді бағалау критерийлерімен таныстырады | Жаңа мәтінмен танысады, тапсырмаларды орындайды, постер жасайды, қорғайды Өз түсінгендерін айтып береді Постерді бағалау критерийлерімен танысады | Жеке, топпен жұмыс Топтық жұмыс | Өзара топтық бағалау |
1мин | VIII. Релаксация (9-слайд): Қуаныш менде, қуаныш сенде, қуаныш барлық жерде Бақыт менде, бақыт сенде, бақыт барлық жерде Мейірім менде, мейірім сенде, мейірім барлық жерде | Демалу үшін релаксацияны өткізеді | Релаксацияны айтып орындайды | Сынып | Өзін-өзі бағалау |
3мин | IX. Тапсырма орындау (10-слайд):шашылған сөз тіркестерінен сөйлем құрастырып, аударыңдар I топ: енгізуге мүмкін, Қарағанды, дүние жүзіндегі, қала ретінде, Гинесс, ең ірі,Рекордтар кітабына II топ: Париж, Нью-Йорк, Лондон, де үлкен, жер көлемі, Семей қаласы, бойынша XIV XV, Мәскеуден -Тапсырманың дұрыс орындалуын тексеру (11-слайд): I топ: Семейді дүние жүзіндегі ең ірі қала ретінде Гинесс Рекордтар кітабына енгізуге мүмкін. II топ:Семей қаласы жер көлемі бойынша Париж XIII, Нью-Йорк, Лондон, Мәскеуден де үлкен. -Сұраққа жауап беру: Құрастырылған сөйлемдер арқылы қандай жаңалық алдыңдар? | Тапсырманы оқытқызады,орындатады Сұраққа жауапты айтқызады | Тапсырманы оқиды, түсінеді, орындайды Сөйлемдерді ойластырып жазады. Оқып шығады,жазады. Жазғанын ИТ арқылы қайталап тексереді. | Топтық | Өзара топтық Мұғалім |
2мин | X . Бағалау парағын толтыру (12-слайд) | Тапсырманы түсіндіріп береді, парақты толтыртады | Бағалау парағын толтырады | Топтық | Топтық |
2мин | XI .Үй жұмысын түсіндіріп беру: I деңгей: «Шығыс қалалары» тақырыбына шағын шығарма жазу II деңгей:«Шығыс қалалары» тақырыбына диалог құрастыру III деңгей:Семей және Өскемен қалалары туралы 3 сұрақтан құрастырып жазу, жауабын білу | ИТ арқылы үй жұмысын ұсынады,оқушыларға оқытқызады, аудартады, күнделікке жазғызады | ИТ арқылы үй тапсырмасын оқиды, аударады, күнделікке жазады | Жеке | |
2мин | XII.Сабақты қорыту Рефлексия жасау | ИТ арқылы рефлексия түрін ұсынады | Рефлексия жасайды | Жеке | Мұғалім |